Προς το περιεχόμενο

πρωτη dslr!!!nikon d5100???


love_photos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειμαι αρχαρια και προσανατολιζομαι για την πρωτη μου dslr προς την nikon d5100.Δεν εχω ιδιαιτερες γνωσεις αλλα ειμαι διατεθειμενη να μαθω γτ μου αρεσει πολυ.Πιστευετε πως ειναι καλη για αρχη?Οποιαδηποτε πληροφορια θα μου ηταν πολυ χρησιμη  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρά μηχανή είναι αν έχεις αποφασίσει να πάς σε νικον σώμα και dslr αμα δείς και οι περισσότεροι εδώ που ρωτάνε την 5100 τους προτείνουν..

όμως γιατί θέλεις να πάρεις dslr και οχι MIrrorless Πχ ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σου πω την αληθεια δεν το εχω σκεφτει.... οπως ανεφερα και παραπανω δεν εχω ιδιαιτερες γνωσεις.μου αρεσει ο σχεδιασμος των dslr.εχεις να μου προτεινεις καποια mirroless?επισης με προβληματιζει το γεγονος αν αρκει ο φακος 18-55mm???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλα έχουν να κάνουν με το τι θα τραβάς. Για μια γενική τουριστική χρήση ένας 18-55 είναι εντάξει ( για αυτό και τον δίνουν κιτ) αν αργότερα αποφασίσεις οτι θέλεις να τραβάς πορτρέτα ή τοπία η ζώα κλπ θα χρειαστείς κάποιον ποιο εξειδικευμένο φακό..

το μεγάλο πλεονέκτημα τον mirrorless είναι οτι είναι ποιο μικρές και άρα μπορείς να της έχεις ποιο έυκολα μαζί σου (επίσεις περνάς και ποιο απαρατήρητος ) 

μπορώ να σου προτείνω αρκετές ανάλογα το budget που έχεις να διαθέσεις και το μέγεθος του αισθητήρα που θέλεις 

τα βασικά είδη είναι δύο μ4/3 και apc  μπορείς να googlaris να δείς πλεονεκτίματα μειώνεκτήματα του κάθε συστήματος ( http://improvephotography.com/12465/dslr-vs-micro-four-thirds-cameras/πρώτο που μου πέταξε δεν το έχω διαβάσει)  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπα νομιζω πως θα καταληξω σε μια dslr......οποτε αν ειναι για αρχη περνω την nikon d5100  με τον προβλεπομενο φακο και οταν αργοτερα αποφασισω τι θελω να τραβαω αναζητω εναν πιο εξειδεικευμενο.οσον αφορα τα φιλτρα UV να προμηθευτω για να προστατευσω το φακο ή μειωνει την οξυτητα οπως καπου διαβασα(συγγνωμη αν διατυπωνω κατι λαθος αλλα οπως ειπα ειμαι αρχαρια)επισης μπορεις να μου προτεινεις καποια site για να δω πακετα φωτογραφικων μηχανων  και καποια που να εχουν χρησιμες πληροφοριες που θα με βοηθησουν στο ξεκινημα??? :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλτρο uv δεν νομίζω οτι υπάρχει λόγος να βάλεις κυρίως γιατί ενα καλό uv μπορεί να είναι ακριβότερο απο τον φακό ο οποιός δεν έινια και κάτι ιδιαίτερο για να προστατέψεις καλύτερα πάρε ενα πολωτικό φίλτρο  που είναι χρήσιμο σε κάποιες περιστάσεις δές στο skroutz αν θέλεις απο Ελλάδα μηχανή.

μπορείς να γίνεις μέλος εδώ http://www.dpgr.gr/ οτι ερώτηση έχεις έχει απαντηθεί είδη εκεί...


Γενικά τα uv και οτιδήποτε μπροστά από τον φακό είναι κατά της ποιότητας να ξέρεις
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

σε τι χρησιμευει???δλδ και εσυ πιστευεις οτι για αρχη ειναι αρκετος ο  18-55???

και κατι ακομα ξερετε αν υπαρχει καποιο review στο youtube στα ελληνικα?

Επεξ/σία από love_photos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ο 35 θα έπρεπε να είναι η επόμενη αγορά σου αν σε ενδιαφέρει να τραβάς βράδυ χωρίς τρίποδο και πορτρέτα με μικρό βάθος πεδίου (εστιασμενα ματιά blur όλα τα υπόλοιπα κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να κατασταλάξεις πόσα θέλεις να ξοδέψεις. Για το σώμα. Με dslr nikon , έχεις το πλεονέκτημα ότι υπάρχουν πολλοί διαθέσιμοι φακοί και πολλοί μεταχειρισμένοι φακοί. Σε mirrorless , θέλεις πολύ περισσότερα χρήματα για φακούς, πολύ λιγότερες επιλογές και μεταχειρισμένοι δεν υπάρχουν ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά άμα έχεις σκοπό να ασχοληθείς σοβαρά ίσως πρέπει να πάρεις κατευθείαν τον 35 και να έχεις αυτόν ως σημείο αναφοράς για το αν χρειάζεσαι ποιο tele η ποιο ευρυγωνια...

Φίλε Dr_73 για mirrorless υπάρχει ότι φακός μπορεί να χρειαστεί σε κάποιον ψαγμενο ερασιτέχνη επισεις συνήθως είναι φθηνότεροι από τους αντίστοιχους για dslr λόγο κατασκευής. Μεταχειρισμενα για fuji Samsung ίσως δυσκολεύτει από Ελλάδα αλλά γενικά υπάρχουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιταξτε επειδη ακομα ειμαι μικρη  και πιστευω πως εχω περιθωρια να αποκτησω νεους φακους στο μελλον τωρα με ενα bughet 400-450 ευρω νομιζω πως η nikon d5100 ειναι πολυ καλη.ψαχνω μια dslr ετσι ωστε να μπορεσω να ανακαλυψω την τεχνη της φωτογραφιας  να μαθω να την χειριζομαι και να επιλεξω τι μου αρεσει τελικα να τραβαω(τοπια,πορτραιτα κτλ..)οποτε θελω μια φωτογραφικη ουτε πολυ ειξιδικευμενη που να μην μπορω να την χειριριζομαι σωστα αλλα ουτε μια χαμηλης κατηγοριας......πιστευετε  οτι η νικον θα με καλυψει???(με φακο 18-55) και ποια αλλα θα ηταν τα απαραιτητα αξεσουαρ για αρχη????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Dr_73 για mirrorless υπάρχει ότι φακός μπορεί να χρειαστεί σε κάποιον ψαγμενο ερασιτέχνη επισεις συνήθως είναι φθηνότεροι από τους αντίστοιχους για dslr λόγο κατασκευής. Μεταχειρισμενα για fuji Samsung ίσως δυσκολεύτει από Ελλάδα αλλά γενικά υπάρχουν

 

 

Eπισης, οι φακοι των DSLR μπορουν να τοποθετηθουν, με ανταπτορα, σε mirrorless.... :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν πολλά βιβλία που υποστηρίζουν ότι ο ιδανικός φακός για να μάθει κάποιος είναι ο 50mm σε FULL frame δηλαδή ο 35 στην δ5100 οπότε σκέψου το και αυτό το ενδεχόμενο

Το budget που διαθέτεις είναι μια χαρά και για dslr και για mirrorless με έναν βασικό φακό

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...