Προς το περιεχόμενο

Nikon D5300


Anubis13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Manual Focus δεν παιζει να κάνεις που να χτυπιέσαι κάτω με πίσα σκοτάδι... Σε μαγαζιά που έχω τραβήξει και ήταν απελπιστικά σκοτεινά είδα οτι οι φακοι με ultrasonic μοτεράκι κάνουν την διαφορά. Ο tamron μου 28-75 2,8 με απλο μοτεράκι αρνείται να εστιάσει σε τόσο σκοτάδι...Αντίθετα ο Canon 24-70 2.8 με ultrasonic motor δεν μασάει καθόλου.

 

Πιστευω αυτο θα σε βοηθήσει πιο πολύ απο το να πάρεις την d7000...Η mark II μου δυσκολευεται επίσης σε τέτοιες συνθήκες

 

Το κακό ειναι οτι ο 35αρης 1,4 της Nikon που έχει τέτοιο μοτεράκι κοστίζει πολλά , και ο 50άρης 1,4 δεν σε βολευει σε DX

δοκιμασα και με Manual αλλα δεν...

τωρα να δωσω χιλιαρικο για φακο 24-70 δεν υπαρχει περιπτωση, ποσο μαλλον οταν δεν εχω FX σωμα.

νομιζω η 7000 θα βοηθησει αρκετα σε αυτο, ασε που μου χρειαζονται και αλλες λειτουργιες της...

διπλο SD, Pentaprism και τα χειριστικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 77
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

δοκιμασα και με Manual αλλα δεν...

τωρα να δωσω χιλιαρικο για φακο 24-70 δεν υπαρχει περιπτωση, ποσο μαλλον οταν δεν εχω FX σωμα.

νομιζω η 7000 θα βοηθησει αρκετα σε αυτο, ασε που μου χρειαζονται και αλλες λειτουργιες της...

διπλο SD, Pentaprism και τα χειριστικα...

 

Nikkor 17-55 2.8 600 Euro μεταχειρησμένος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού σε βολεύει ο prime, μείνε εκεί, κυρίως για το 1.8, στο sharpness o 17-50 της sigma είναι λίγο καλύτερος. Ο nikon 24-70 είναι λίγο πιο κάτω σε sharpness αν δεν κάνω λαθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα αν πας στο global map θα δεις οτι ο 35ρης ειναι πιο sharp παντου

δε ξερω γιατι ο αλλος εχει μεγαλυτερο σκορ...

 

Που το βλεπεις αυτο, ο sigma ειναι απο το 2.8 μεχρι το 8 πρασινο εως βαθυ πρασινο στο κεντρο ενω ο nikon εχει πολυ πιο narrow περιοχη που πιανει καλα scores, επισης ακομα και στο peak του ειναι κατωτερος απο τον sigma. Τα ιδια βλεπω και στο photozone.de, εκτος απο τις ακρες στα 2.8 που ειναι soft ο sigma απο εκει και περα ειναι σαφως ανωτερος σε ολα τα αλλα. Μπορεις να ψαξεις και σχολια απο χρηστες που εχουν και τους 2 φακους. Αν βαλεις κατω οτι ο ενας ειναι και zoom εχει και ois που πρακτικα με 2.8 βγαζεις ποιο ευκολα σε χαμηλο φωτισμο, απο οτι με 1.8 και χωρις ois, δεν χωραει αμφιβολια ποιον φακο θα ηθελες μονιμα πανω στην μηχανη σου, εκτος και αν σε πειραζει το βαρος και το μεγεθος, ο kit 18-55 ειναι μικρος και παναλαφρως διπλα του, ποσο μαλλον ο 35mm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

σιγουρα τους συγκρινεις με ιδιο σωμα?

 

http://www.dxomark.com/Lenses/Compare/Side-by-side/AF-S-DX-NIKKOR-35-mm-f-1.8G-on-Nikon-D7100-versus-17-50mm-f-2.8-EX-DC-OS-HSM-Nikon-on-Nikon-D7100___313_865_377_865

post-200654-0-40787800-1419559101_thumb.png

Επεξ/σία από Ntinaras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα και στο γράφω κιόλας εκτός από το 2.8 που είναι soft στις ακρες. Αλλά και πάλι στο κέντρο έχει καλύτερη ανάλυση και στο 2.8 μάλλον το κέντρο θα χρειάζεσαι και οι άκρες θα είναι έτσι και αλλιώς out of focus. Από f4 εως f8 είναι ανώτερος εκεί που σε νοιάζει και ολο το κάδρο να είναι in focus και να έχει καλή ανάλυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην συγκρινεις τον 35ρη στο 1.8 και τον αλλον στο 4-8 :P

επισης βαλε τον 17-50 στα 35mm και δες παλι

 

ο 35ρης σε f5.6 ξυριζει (ετσι βαραω την μερα και ειναι φανταστικο το αποτελεσμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο 35ρης κανει peak στα 5.6 ο sigma επίσης, κυρίως στα 17mm και στα 50mm έχει μεγαλύτερη ανάλυση το γράφει και στο dxomark best @ 50mm, εκει πιανει μεγαλυτερη αναλυση απο τον 35mm ετσι βγαινει και το score που βλεπεις, ακόμα και στο 2.8 στο κεντρο έχει πολυ καλη αναλυση σε ολο το εστιακο φασμα, αρκετή για καλό πορτρέτο με ωραίο bokeh η κοντινές που θέλεις το κεντρο να είναι sharp και τα υπολοιπα θολά.

 

Anyway, αν υπήρχε και ενας φθηνος 20mm 1.8 (800 του nikon είναι παρα πολλά) εγώ θα σκεφτόμουν για μια τριάδα με primes, αλλά απο την στιγμη που θέλω και wide και normal και portrait, δεν παιζει κάτι καλυτερο σε λογικό ερασιτεχνικο επίπεδο τιμής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ti νόημα έχει να τους συγκρινεις στο 5,6 ,,, Τέρμα ανοιχτους τους συγκρίνεις και ο Nikkor ειναι καλύτερος συνολικά ενώ ο Sigma μόνο στο κέντρο.. 360 ευρώ δεν ειναι λίγα οταν μπορεις να βρεις τον 18-35 1,8 500 κάτι μεταχειρισμένο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...