Προς το περιεχόμενο

Nikon D5300


Anubis13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To οτι οι KIT φακοί δεν φτάνουν καν τα 10mpx ειναι δεδομένο...Ούτε κάν οι επαγγελματικοι φακοί δεν φτάνουν τις δυνατότητες των καινουργιων αισθητήρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 77
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Να πάρεις την d7100 και μετα να μπεις eBay να διαλέξεις φακό. Παιρνει σχεδον ολους τους φακούς της Nikon κατασκευασμένους απο το 1977 και δώθε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ποιο προβλημα?

 

Ποιο απο ολα τα προβληματα, το βασικοτερο η ταχυτητα του, πιο ευκολα βγαζεις με κινητο που εχει ois σε συνθηκες χαμηλου φωτισμου, παρα με τον κιτ φακο, κυριως στα 50mm με f5.6, ειναι κλαφτα. Απο εκει και περα σε θεμα αναλυσης δεν ηταν κακος για την d5000 που ειχε 12mp αισθητηρα αλλα για την 5300 ειναι κακος φακος, δεν παιρνεις ουτε το 1/3 της αναλυσης, μονοδρομος για αυτες τις μηχανες καλοι φακοι, κυριως ο sigma 18-35 1.8g. Εγω θα αγοραζα την καμερα και τον 50αρη 1.8g και αργοτερα θα εκανα all in για τον sigma 18-35, δεν νομιζω να χρειαστει ερασιτεχνης κατι παραπανω απο αυτον τον συνδυασμο, μπορει να ειναι και overkill, ξεπερνας σε ποιοτητα φωτογραφιας συνδιασμο d610 των 1600€ με τον κλασικο 24-70 2.8g του 2000αρου και εισαι κοντα ακομα και στο dof της ff μηχανης λογο 1.8g.

 

Μια οικονομικοτερη λυση ειναι d5300 + sigma 17-50mm 2.8g, λιγο κατω απο το 1000αρικο.

Επεξ/σία από Razor333
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως καταφερνετε να συγκρινετε φακο των 150 ευρω,με φακο των 800 ευρω,μονο εσεις το γνωριζετε.λαμβανοντας δε υποψιν,οτι στα περισοτερα νηματα(στα οποια παλι τα ιδια κανετε,παλι, προτεινετε τα δικα σας που στελνουν τον προυπολογισμο στον θεο),ο νηματοθετης ψαχνει την πιο συμφερουσα αγορα,μονο ενα περναει απο την σκεψη μου:επιδειξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πως καταφερνετε να συγκρινετε φακο των 150 ευρω,με φακο των 800 ευρω,μονο εσεις το γνωριζετε.λαμβανοντας δε υποψιν,οτι στα περισοτερα νηματα(στα οποια παλι τα ιδια κανετε,παλι, προτεινετε τα δικα σας που στελνουν τον προυπολογισμο στον θεο),ο νηματοθετης ψαχνει την πιο συμφερουσα αγορα,μονο ενα περναει απο την σκεψη μου:επιδειξη.

 

Συμβουλες απο αυτους που περασαν απο αυτους τους φακους και πηγαν σε αλλους, επισης το να παιρνεις d5300 αντι d5100 και να βαζεις kit φακους για παντα, ειναι καθαρα επιδειξη και αυταπατη, οτι εχεις ενα καλυτερο συνολο. Να στο πω και απλα, αν ειχα να διαλεξω ενα combo και τελος, καλυτερα d3200 με sigma 17-50 2.8 παρα d5300 και kit φακο στα ιδια λεφτα βγαινει, εκτος και αν εχεις σκοπο να τα δωσεις τα 800ε καποια στιγμη για τον sigma 18-35 ή προτιμας πανω απο την ποιοτητα εικονας και την ταχυτητα του f2.8 τα gimmick της d5300.

Επεξ/σία από Razor333
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μονο που ζηλευει η 5100 μου την 5300 ειναι το focus system (αντε και η λιγο μεγαλυτερη οθονη και το gps για ταξιδια :P )

 

Και παλι, μονο σε ορισμενες συνθηκες και τι θεματα φωτογραφιζεις, πιθανοτατα με καποιον μακρυ φακο 150mm+ που κυνηγας θεμα, τα 39AF points να βοηθανε την κατασταση, αλλα και παλι πρεπει να βοηθαει ο φακος, αν εχεις καμια πατατα με αργο μοτερ, δεν κανεις τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη βαραω βραδυ κυριως, πολλες φορες κωλωνει η 5100 με τον 35mm 1.8g

με τον 18-55 δεν το συζηταω, δε πιανει ποτε εστιαση.

σκεφτομαι να την δωσω και να παρω την 7000.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη βαραω βραδυ κυριως, πολλες φορες κωλωνει η 5100 με τον 35mm 1.8g

με τον 18-55 δεν το συζηταω, δε πιανει ποτε εστιαση.

σκεφτομαι να την δωσω και να παρω την 7000.

 

Καλα αν ειναι πολυ σκοτεινα, δεν σε σωζει κανενα σωμα, manual καλυτερα, παρε ενα φακο με σωστο focus ring και ενδειξεις πανω. Ο πιο φθηνος που μου ερχεται στο μυαλο ειναι ο 50mm 1.8d

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Manual Focus δεν παιζει να κάνεις που να χτυπιέσαι κάτω με πίσα σκοτάδι... Σε μαγαζιά που έχω τραβήξει και ήταν απελπιστικά σκοτεινά είδα οτι οι φακοι με ultrasonic μοτεράκι κάνουν την διαφορά. Ο tamron μου 28-75 2,8 με απλο μοτεράκι αρνείται να εστιάσει σε τόσο σκοτάδι...Αντίθετα ο Canon 24-70 2.8 με ultrasonic motor δεν μασάει καθόλου.

 

Πιστευω αυτο θα σε βοηθήσει πιο πολύ απο το να πάρεις την d7000...Η mark II μου δυσκολευεται επίσης σε τέτοιες συνθήκες

 

Το κακό ειναι οτι ο 35αρης 1,4 της Nikon που έχει τέτοιο μοτεράκι κοστίζει πολλά , και ο 50άρης 1,4 δεν σε βολευει σε DX

Επεξ/σία από Rush13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Aρα συμφωνουμε(-ειτε) οτι ο 18-105 ειναι λίγος για την 7100.

Διάβασα καλά review για τον sigma 18-35(βεβαια διαβασα οτι μπορεις να πεσεις σε κακο sample και τσουζει σαν τιμη). Όμως δεν με συμφέρει να πάω σε κάτι του στυλ Sigma 17-50/17-70 για να εχω και το περισσότερο ζουμ? Δεν ειναι τόσο καλοί όσο ο 18-35.

Επεξ/σία από Anubis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Manual Focus δεν παιζει να κάνεις που να χτυπιέσαι κάτω με πίσα σκοτάδι... Σε μαγαζιά που έχω τραβήξει και ήταν απελπιστικά σκοτεινά είδα οτι οι φακοι με ultrasonic μοτεράκι κάνουν την διαφορά. Ο tamron μου 28-75 2,8 με απλο μοτεράκι αρνείται να εστιάσει σε τόσο σκοτάδι...Αντίθετα ο Canon 24-70 2.8 με ultrasonic motor δεν μασάει καθόλου.

 

Πιστευω αυτο θα σε βοηθήσει πιο πολύ απο το να πάρεις την d7000...Η mark II μου δυσκολευεται επίσης σε τέτοιες συνθήκες

 

Το κακό ειναι οτι ο 35αρης 1,4 της Nikon που έχει τέτοιο μοτεράκι κοστίζει πολλά , και ο 50άρης 1,4 δεν σε βολευει σε DX

 

Προσεγγιστικά βάση της απόστασης μπορείς, φτάνει να έχεις φακό με διαγραμμίσεις και φυσικα να πας να βγαλεις κατι σταθερο, αλλιώς είναι σχεδον αδύνατο κυριως σε κλειστο χωρο που εχει πολλες μεταβλητες, παντως μεχρι μια αποσταση βοηθαει και το led που εχουν καποιες μηχανες.

 

Aρα συμφωνουμε(-ειτε) οτι ο 18-105 ειναι λίγος για την 7100.

Διάβασα καλά review για τον sigma 18-35(βεβαια διαβασα οτι μπορεις να πεσεις σε κακο sample και τσουζει σαν τιμη). Όμως δεν με συμφέρει να πάω σε κάτι του στυλ Sigma 17-50/17-70 για να εχω και το περισσότερο ζουμ? Δεν ειναι τόσο καλοί όσο ο 18-35.

 

Ο 18-105 σε ποιοτητα φωτογραφιας ειναι στα ιδια πλαισια με τον 18-55 δεν αλλαζει κατι, απλα σου δινει μεγαλυτερο zoom, ισως και λιγο καλυτερη ποιοτητα κατασκευης.

 

Ο sigma 17-50 2.8 στην τιμη που εχει παει, ειναι must πλεον και πιστεψε με ειναι μερα με την νυχτα με τον kit φακο, πολυ καλυτερη περιπτωση απο το να εχεις και τον kit για wide, να εχεις και τους φθηνους prime για normal/portrait και να γεμιζεις φακους για διαφορες περιπτωσεις.

 

Οσο για τον 18-35 ειναι σαφως καλυτερος και σε κατασκευη και σε ποιοτητα φωτογραφιας, περνας πλεον σε ημιεπαγγελματικο επιπεδο που ειναι ετσι και αλλιως και η d7100, αλλα εχει καποια μειονεκτηματα, δεν εχει και πολυ zoom, ειναι πολυ πιο ακριβoς, ειναι τεραστιος και δεν εχει οis, τωρα πολλα γραφουν για τα samples και πολλα θα διαβασεις, αλλα σε ολους τους φακους ισχυουν, γενικα διαβασεις reviews απο πολλους χρηστες, εκει γιαυτους τους δυο φακους θα διαβασεις πολυ καλα πραγματα, θα διαβασεις ομως και θαψιμο απο ελαχιστους δυσαρεστημενους χρηστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...