Προς το περιεχόμενο

Αγορά πολυμηχανήματος - Fax για οικιακή χρήση


teo20net

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

έχω διαβάσει τα αντίστοιχα topics αλλα δεν βρήκα αυτό που ζητάω γι'αυτό ανοίγω νέο.

 

Ψάχνω ένα πολυμηχάνημα για οικιακή χρήση, λίγες εκτυπώσεις το μήνα έως ελάχιστες, με card reader ώστε να μπαίνει καρτούλα απο ψηφιακή κάμερα και να εκτυπώνεται η φωτογραφία χωρίς ανάγκη σύνδεσης υπολογιστή (θα χρησιμοποιείται απο αρχάριους τους είδους και δεν θέλω να κάνω την τηλεφωνική υποστήριξη συνεχώς). Μιας και θα μπούμε στην διαδικασία της αγοράς, λέω να πάρω κάτι που να έχει και Fax.

 

Μια πολύ καλή περίπτωση είναι αυτή:

http://www.e-shop.gr/epson-workforce-wf-2540wf-wifi-p-PER.404013

 

Είναι σε προσφορά αλλά δεν έχει card reader. Δεν ξέρω αν μπορώ να προσαρμόσω εγώ card reader στην Usb θύρα που έχει μπροστά.

 

Θα ήθελα τις προτάσεις σας μιας και δεν έχω ασχοληθεί αρκετά χρόνια με το αντικείμενο.

Είμαι χρόνια fan της Epson αλλά τελευταία εγκαταλείπω την εταιρία μιας και πάντα βρίσκω τον εαυτό μου να ζηλεύει την αξιοπιστία της HP.

Επεξ/σία από teo20net
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λίγες εκτυπώσεις, έως ελάχιστες τον μήνα και epson εκτυπωτής, δεν πάνε μαζί. Αν πάρεις εκτυπωτή με ξεχωριστά μελάνια (όπως ο epson) θα πρέπει να τον δουλεύεις σχεδόν καθημερινά για να μην βουλώσει η κεφαλή. 

 

Επιπροσθέτως, ζητάς card slot για τύπο μηχανήματος που οι εταιρίες δεν έχουν προνοήσει για κάτι τέτοιο. Τι εννοώ;

 

Όλες οι εταιρίες, όπως η epson καλή ώρα ή αν θέλεις ή HP που αναφέρεις (πχ κάποιο photosmart), έχουν βάλει card slot σε μηχανήματα που προορίζονται να εκτυπώνουν απο κάρτες φωτογραφικών μηχανών. Αρα σε μηχανήματα που βγάζουν καλή ποιότητα φωτογραφίας. Αρα σε μηχανήματα με ξεχωριστά μελανοδοχεία, που όμως ξεραίνονται γρήγορα χωρίς καθημερινή χρήση.

 

Οπότε ή ξεχνάς το card slot, ή πρέπει να εκτυπώνεις μια φορά στις 3-4 μέρες.

 

Γενικά πάντως πρώτα θα κοιτάξεις τις συνήθειες του ατόμου που θα τον λειτουργεί, επειδή οι συνήθειες δύσκολα αλλάζουν. Αν ξέρεις ότι θα εκτυπώνει μια στο τόσο, μην του προτείνεις εκτυπωτή με ξεχωριστά μελάνια, ακόμη και αν επιμένει ότι θα θυμάται να εκτυπώνει κάθε δύο τρεις μέρες. Δεν θα θυμάται, στο εγγυώμαι.

 

Για αυτά που θέλεις, σου προτείνω τον HP Officejet 4630. Λίγο πιο ακριβός από άλλες επιλογές, αλλά είναι και φαξ, και σκάνερ, εχει και card slot και κυρίως παίρνει μελάνια με ενσωματωμένες κεφαλές που δεν θέλουν τόσο συχνή εκτύπωση όσο τα ξεχωριστά μελάνια (αλλά με μειονέκτημα τα ακριβότερα μελανοδοχεία).

Επεξ/σία από highpriest
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την συχνότητα εκτύπωσης δεν υπάρχει αμφιβολία. Θα το χρησιμοποιούν αραιά και πού.

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι να τους λέω κάθε τόσο να κάνουν ένα καθαρισμό κεφαλών κλπ απλά για να δουλεύει λίγο το μηχάνημα.

 

Κάποια πρόταση έστω και χωρίς card reader?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω στην ώρα...

Με ενδιαφέρει κι εμένα το θέμα...

Περιμένω να ακούσω τις προτάσεις που θα πέσουν...

 

Όσο αφορά τον 2540 δες εδώ: 

 

http://www.insomnia.gr/topic/551179-βλάβη-σε-epson-wf-2540-και-πρόταση-αγοράς-ή-επισκευής/#entry53656130

 

:-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το είδα τώρα. Είναι λίγο τσιμπημένη η τιμή αλλά μικρή διαφορά.

Η οθόνη του όμως είναι μονόχρωμη άρα δεν έχει δυνατότητα προβολής των φωτογραφιών κατευθείαν απο κάρτα μνήμης.

 

Στην ουσία ψάχνω να βρώ κάτι σαν κι αυτό που χρησιμοποιώ εγώ αλλά με fax:

 

epson_sx400_web.png.png

 

Link.png Site: Epson SX400

 

Σ'αυτόν βάζω την καρτούλα και βλέπω όλες τις φωτογραφίες στην οθόνη του. Όταν βρώ την επιθυμητή, απλά πατάω "Print".

Βέβαια έχω κι εγώ πρόβλημα μιας και δεν εκτυπώνω συχνά, οπότε πλέον για να κάνω εκτύπωση πρέπει να επιλέξω βέλτιστη φωτογραφική ποιότητα, αλλιώς δεν εκτυπώνει τίποτα.

Επεξ/σία από teo20net
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το είδα τώρα. Είναι λίγο τσιμπημένη η τιμή αλλά μικρή διαφορά.

Η οθόνη του όμως είναι μονόχρωμη άρα δεν έχει δυνατότητα προβολής των φωτογραφιών κατευθείαν απο κάρτα μνήμης.

 

 

Θα κάνεις κάποιον συμβιβασμό. Δεν γίνεται να τα θέλεις όλα και σε χαμηλή τιμή. Υπαρχουν μηχανηματα που κάνουν αυτά που θέλεις, αλλά κοστίζουν κιόλας. Επίσης, μην ψάχνεις να βρεις specs που υπήρχαν σε παλιότερα μηχανήματα μαζεμένα, επειδή η τάση είναι να εξειδικεύονται όλα και να αφαιρούν χαρακτηριστικά για να κόψουν το κόστος (σε αυτό έχουμε μερίδιο ευθύνης και εμείς σαν καταναλωτές).

 

Για να καταλάβεις ο 4630 είναι το προηγούμενο μοντέλο του 4645. Είναι σε όλα ολόιδιοι, εκτός από τα μελάνια που ο 4645 παίρνει φθηνότερα (αλλά με χειρότερη ποιότητα εκτύπωσης) και του έχουν αφαιρέσει και το card slot. Γενικά σε κάθε καινούρια γενιά αφαιρούν κάτι για να βγαίνουν όλο και φθηνότεροι σε τελική τιμή.

Επεξ/σία από highpriest
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα κάνεις κάποιον συμβιβασμό. Δεν γίνεται να τα θέλεις όλα και σε χαμηλή τιμή. Υπαρχουν μηχανηματα που κάνουν αυτά που θέλεις, αλλά κοστίζουν κιόλας. Επίσης, μην ψάχνεις να βρεις specs που υπήρχαν σε παλιότερα μηχανήματα μαζεμένα, επειδή η τάση είναι να εξειδικεύονται όλα και να αφαιρούν χαρακτηριστικά για να κόψουν το κόστος (σε αυτό έχουμε μερίδιο ευθύνης και εμείς σαν καταναλωτές).

 

Για να καταλάβεις ο 4630 είναι το προηγούμενο μοντέλο του 4645. Είναι σε όλα ολόιδιοι, εκτός από τα μελάνια που ο 4645 παίρνει φθηνότερα (αλλά με χειρότερη ποιότητα εκτύπωσης) και του έχουν αφαιρέσει και το card slot. Γενικά σε κάθε καινούρια γενιά αφαιρούν κάτι για να βγαίνουν όλο και φθηνότεροι σε τελική τιμή.

 

Ποιός ο λόγος της οθόνης αν δεν μπορείς να την χρησιμοποιήσεις για τις φωτογραφίες; Απλά για περιήγηση στο menu;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πιθανόν. Δεν θυμάμαι από μνήμης τι ακριβώς δείχνει η οθόνη του 4630. Εξάλλου, όπως σου είπα και πριν, δεν θεωρείται ένας εκτυπωτής με 2 μελανοδοχεία φωτογραφικός εκτυπωτής. Χρειάζεται εκτυπωτής με περισσότερα ξεχωριστά μελανοδοχεία. 

 

Το πιο πιθανό είναι στην οθόνη να εμφανίζονται τα ονόματα αρχείων (πχ το δικό μου laser πολυμηχάνημα δείχνει αυτό ακριβώς στην μονοχρωμη οθόνη, οπότε ξέρω τι εκτυπώνω κάθε φορά, χωρίς να μπω σε υπολογιστή).

 

Όπως είπα και παραπάνω χρειάζεται συμβιβασμός. Ή θα δώσεις αρκετά παραπάνω λεφτά για μοντέλο με έγχρωμη οθόνη και φαξ και card slot, ή δεν θα έχεις card slot, ή δεν θα είναι πολυμηχάνημα με fax ή τέλος πάντων κάτι δεν θα είναι όπως το θέλεις.  Ο 4630 είναι η λύση με τους λιγότερους συμβιβασμούς κατά την γνώμη μου, και ίσως η πιο ενδεδειγμένη λύση με 2 μελανοδοχεία ενσωματωμένης κεφαλής. Κι ας μην είναι υψηλής φωτογραφικής ποιότητας οι εκτυπώσεις του.

 

Απο την άλλη, χωρίς card slot, ή χωρίς fax, και μελανοδοχεία με ενσωματωμένη κεφαλή (για πιο αραιές εκτυπώσεις) υπάρχουν πάρα πολλά μοντέλα σε HP και canon που τα έχουμε προτείνει σε αρκετά τοπικ εδώ, και μάλιστα κάτω απο 100 ευρώ.

 

Ιεράρχησε τις ανάγκες σου και βάλε ποια είναι τα χαρακτηριστικά που οπωσδήποτε θέλεις και ποια είναι αυτά που δεν σε πολυνοιάζουν, και σίγουρα θα βρεις ποιο μηχανημα από όσα προτάθηκαν στα διάφορα τόπικ, σου κάνει.

Επεξ/σία από highpriest
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε περίπτωση που λόγω μη συχνών εκτυπώσεων στεγνώσουν τα μελάνια πάνω στις κεφαλές (όπως στον δικό μου Epson) υπάρχει σωτηρία και επιδιόρθωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αρκετές περιπτώσεις ναι. Δύο λύσεις:

-Τον πας σε τεχνικό (και βλέπεις αν η χρέωση σε συμφέρει ή αν είναι καλύτερα να πάρεις καινούριο)

-Τον λύνεις και αρχίζεις καθαρισμό κεφαλής με κάποιο αμμωνιώδες υγρό (Αζαξ πχ) και όχι οινόπνευμα. Καθαρίζεις, δοκιμάζεις, ξανακαθαρίζεις ξαναδοκιμάζεις κλπ. Αν μετά από 3 καθαρισμούς δεν βγάζει οκ εκτυπώσεις, μάλλον δεν σώζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ'ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Είδα και σχετικό βίντεο σε άλλο θέμα με τον τρόπο καθαρισμού.

Όσο για το πολυμηχάνημα, δεν αποφάσισα αλλά μάλον με βλέπω να ανεβάζω το budget ώστε να έχει όλα όσα θέλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...