Προς το περιεχόμενο

φακοί συμβατοί με samsung nx


catalanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 5/6/2017 στις 10:55 ΜΜ, stratigos24 είπε

Αν με ρωτάς για nx φακούς απο ebay, ναι εχω δει αλλα δεν ειμαι για να δινω αυτον τον καιρό τα χρήματα που ζητάνε.

Την εχω και λιγο καιρό την nx300. Εχω να πειραματιστώ ακόμα με τον κιτ και με τον fd 50mm και βλέπουμε..

   Δουλεύω πάντα και με mirrorles , δύο τον αριθμό προς στιγμήν , μεταξύ και άλλων συστημάτων . Διατηρώ τις καλύτερες εντυπώσεις από την δική μου NX2000 , θεόγερη μεταξύ άλλων , καλή διάρκεια μπαταρίας , χρησιμοτατο touch screen αν και όχι flip , πρακτική η ύπαρξη WiFi . Η μηχανή δόθηκε πρόωρα , μιας και το NX mount δεν άφηνε περιθώρια για πολλά πολλά , οι διαθέσιμοι ανταπτορες τότε ήταν λιγοστοί αν όχι ανύπαρκτοι και κόστιζαν καμιά εκατοστή ευρώ και βάλε ο καθένας . Ο τύπος του mount παραμένει μη εμπορικός με ότι αυτό συνεπάγεται , σίγουρα με τον χρόνο οι τιμές των Samyang αλλά και των γνήσιων φακών θα πέσουν αισθητά . 

   Σαν mirrorles η δύναμη του συστήματος παραμένει στην πολύ κοντή flange distance , κάτι που αφήνει ανοιχτό το πεδίο για αρκετές δοκιμές με prime φακούς παλαιότερης κοπής . Προσωπικά αν είχα ακόμη μία τέτοια στα χέρια μου θα προσανατολιζομουν στην συνδυαστική χρήση με φακούς M42 , μεγάλη γκάμα , προσιτές τιμές , φυσικά χρειάζεται κάποια έρευνα σε ότι αφορά τα χαρακτηριστικά που ενδιαφέρουν τον καθένα περισσότερο . Πιστεύω πως είναι η πο λογική επιλογή αφού το m42 mount είναι ότι πιο διαδεδομένο ακόμη και σε δύσκολες περιπτώσεις όπως αυτή . 

   Για την λειτουργία σε manual έχω μόνον θετικά να αναφέρω , σε συνδυασμό μάλιστα με το focus peaking τα πράγματα γίνονται ενδιαφέροντα αρκεί κάποιος να αντιλαμβάνεται ότι κάτι τέτοιο δεν έχει επιλεγεί για λήψη sport κλπ . 

   Η απουσία image stabilization , δεν με προβλημάτισε ποτέ , τα αποτελέσματα ήταν παραπάνω από καλά . Με προβλημάτισε περισσότερο η απουσία ταχυτήτων πέρα από το 1/4000 για τα σώματα , αφού οι manual φακοί ήταν παραπάνω από φωτεινοί , οπότε κάποτε οι επιλογές για διόρθωση ήταν περιορισμένες . Ναι , μην προτιμήσετε σε τέτοιον συνδυασμό φακούς με μέγιστο διάφραγμα πιο πάνω από 2 . Το image stabilization δεν χρειάστηκε ούτε σε χρήση με 135αρη φακό , 200 και κάτι σύμφωνα με την αναλογία του αισθητήρα , πάντως πέρα από αυτήν την εστιακή απόσταση , μιας και δοκίμασα και έναν στα 210 , πέρα από 300 στην ουσία δεν ενθουσιαστηκα από την χρήση κυρίως . Θαλεγα πως μέχρι τα 200 χιλ είναι παραπάνω από αρκετό για όποιες ειδικές φωτογραφικές ανάγκες . Εκτός αυτού , πέρα από αυτήν την εστιακή απόσταση η ανάγκη τρίποδα είναι σαφής , υπάρχει αδυναμία στήριξης του συνδυασμού λόγω ανισης κατανομής βάρους συν ότι δεν κυκλοφορούν κολαρα στήριξης για τέτοιους παλιούς φακούς . 

   Μηχανιστικα , μου λείπει μόνο το viewfinder υπό όρους , δεν μου λείπει η χούφτα , τα touch screen γίνονται εύκολα συνήθεια και επιπλέον έχεις πάντα την δυνατότητα της προεπισκοπησης των όποιων αλλαγών στις ρυθμίσεις , άμεσα στην οθόνη . 

   Μου λείπει το κουμπί μπροστά στον φακό της Samsung το οποίο έδινε πρόσβαση με έξυπνο τρόπο στις ρυθμίσεις !!! 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...