Προς το περιεχόμενο

φακοί συμβατοί με samsung nx


catalanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παίδες, σκέφτομαι να πάρω νέο φακό γενικής χρήσης για τη samsung nx2000 που έχω...ποιές εταιρείες βγάζουν φακούς συμβατούς με τη σειρά NX και πώς μπορώ να βρίσκω γενικά τη συμβατότητα των φακών, διότι η γκάμα της samsung είναι πολύ μικρή....ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογω της μικρης εμπορευσιμοτητας,μονο η σαμγιανκ κατασκευαζει  για σαμσουγκ.αλλα  με  αντιστοιχο ανταπτορα,μπορεις να βαλεις κυριολεκτικα ,οποιονδηποτε φακο θελεις-εχεις,με χειροκινητη εστιαση-διαφραγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχεις καθόλου ιδέα σε τι τιμές κυμαίνονται οι αντάπτορες;....δλδ, δε χάνεται ποιότητας της εικόνας απ την απόσταση που δημιουργεί ο αντάπτορας ανάμεσα στον αισθητήρα και τον φακό;....btw, ευχαριστώ που ασχολήθηκες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ψάχνω και εγώ σίγα σιγά για αντάπτορα για να πάρω και κανέναν ακόμα φακό πέραν του 18-55 της nx300. 

 

Ποιόν αντάπτορα λέτε καλύτερα; Για nikon f, canon ef ή κάποιον άλλον; (να μπορώ να βρω όσο γίνεται οικονομικούς φωτεινούς φακούς σε ebay, αγγελίες κλπ).

 

(για πλάκα δούλεψα μερικές φορές τον φακό μου στο mf και ήταν οκ, δεν δυσκολεύτηκα με το focus peaking) 

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εστιακα μηκη χρειαζεσαι?

 

Μαλλων αξιζει να παρεις ανταπτορα που θα σου επιτρεψει να βαλεις φακους που πλεων δεν κουμπωνουν σε συγχρονες μηχανες.

Π.χ μοντουρα minolta, το προηγουμενο της canon(νομιζω fd) , το παλιο φιλματο της olympus κοκ.

Ουτως η αλλος ουτε το vr ουτε το af δεν θα σου δουλευει απο τους συγχρονους φακους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πέραν του af δεν θα δουλεύει ούτε η σταθεροποίηση, κατάλαβα.

 

Οκ, θα ψάξω να δω γενικά για τους φακούς που είπες.

 

Εδώ μας δείχνει ότι δουλεύει το af σε efs canon? (τωρα που το ειδα καλύτερα μαλλον λέει ότι δε μπορούμε να κάνουμε focus γενικά σε οσους canon ειναι stm)

 

https://www.youtube.com/watch?v=07dF_9E_X-s

 

 

Edit:

 

Ενδιαφέρον και αυτό:

 

https://www.youtube.com/watch?v=A0_jTYiXZig

 

 

Edit2:

 

Από όσο βλέπω γενικά σε βιντεάκια, αυτός ο canon 50mm 1.8 fd είναι must.. (και η τιμή χώμα..)

 

https://www.youtube.com/watch?v=sDziAol7X9o

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά πήρα απο Ελλαδα εναν fd 50mm f1.8 και τώρα θα κάνω παραγγελία τον ανταπτορα για την nx.

 

Απο Ελλάδα μπορώ να τον βρω;

 

Ακόμα αν πάρω απο ebay έχει διάφορα ο "απλός" που κοστίζει γύρω στα 10 ευρώ με τον k&f concept των 20 ευρώ ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έπειδη εχω όλη τη σειρά φακών NΧ πλην του 60αρη και έχω καιρό να ασχοληθώ, σε ebay κοίταξες καθόλου; Ο 45αρης είναι πραγματικό διαμάντι (μαζί με τον 30αρη) και πάνω στην nx300 έχουν βάλει την ΝΧ1 με τους S στο ράφι...

Επεξ/σία από panoc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν με ρωτάς για nx φακούς απο ebay, ναι εχω δει αλλα δεν ειμαι για να δινω αυτον τον καιρό τα χρήματα που ζητάνε.

 

Την εχω και λιγο καιρό την nx300. Εχω να πειραματιστώ ακόμα με τον κιτ και με τον fd 50mm και βλέπουμε..

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω παθει πλακα με τις τιμες που εχουν τωρα οι φακοι NX.

Θα περιμενε κανεις οτι για ενα πεθαμενο συστημα οι τιμες να ειναι χωμα αλλα οχι...

Κοντα 400Ε για μεταχειρισμενο 45αρη? 195Ε μαζι με μεταφορικα τον ειχα αγορασει καινουργιο απο amazon.

350E για τον 30αρη ?????!@?!? 175 καινουργιος..

270 ειχα αγορασει τον 12-24 και 150 ton 16mm.

O 85αρης ηταν ακριβος και ειναι, αλλα ειναι ειδικος φακος και φανταστικος.

Kαι οι τιμες δευτερο  χερι για NX1 + 16-50S 50-150S ειναι στο Θεό!!! 1600Ε ειχα αγορασει σωμα και τους 2 φακους καινουργιους και τωρα θες 2000 για μεταχειρισμενα...

Πραγματικα δε μπορω να καταλαβω τι παιζει...

Επεξ/σία από panoc
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζει οτι φακους δεν βρισκεις ευκολα καινουργιους σε ξεχασμενο στοκ και πατανε στην ελλειψη για να ζητησουν οσα θελουν. Επειδη και τα σωματα και οι φακοι ηταν καλοι υπαρχει ζητηση και κανουν παιχνιδι. Αλλα δεν νομιζω για πολυ ακομη. Σε λιγο καιρο που τα σωματα θα θεωρουνται ξεπερασμενα θα φευγουν και οι φακοι τζαμπα πιστευω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλα δεν νομιζω για πολυ ακομη. Σε λιγο καιρο που τα σωματα θα θεωρουνται ξεπερασμενα θα φευγουν και οι φακοι τζαμπα πιστευω.

Αντε να ερθει αυτη η στιγμή για να παρω κανένα 12-24 και κανα prime..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά πήρα αυτον τον ανταπτορα:

 

http://m.ebay.com/itm/Canon-FD-lens-to-Samsung-NX-NX-mount-adapter-converter-nx1000-nx210-nx20-/222522565084?txnId=1918987669012

 

Για να δούμε τον 50mm 1.8.. Γιατί με τον κιτ 18-55 πριν λιγες μερες σε μπαράκι ηθελε για χωρίς φλας iso 400-800 και χαμηλή ταχύτητα κλειστού για να εχω το σωστό φως και έβγαιναν κουνημενες.

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ήρθε ο αντάπτορας και έβαλα τον φακό fd 50mm πάνω. Δουλεύει κανονικά αλλά το focus peaking (ενώ το έχω ενεργοποιημένο) όχι.

 

Κάνω κάτι λάθος;

 

Edit:

 

Δουλεύει. Έπρεπε να πατήσω το κουμπι "οκ" για να λειτουργήσει.

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...