Προς το περιεχόμενο

Οικονομικά και δοκιμασμένα αναλώσιμα για OKI C810;


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά.

 

 

Έχει κάποιος εμπειρία και μπορεί να προτείνει οικονομικά αναλώσιμα για εκτυπωτή OKI C810; Ανακατασκευασμένα είτε συμβατά, είτε από Ελλάδα είτε από Ευρώπη. Έχουμε έναν τέτοιον εκτυπωτή στο γραφείο, πρόκειται για ένα σχετικά ακριβό A3 έγχρωμο μοντέλο μερικών ετών και βγάζουμε αρκετές εκατοντάδες σελίδες σε εβδομαδιαία βάση.

 

Ρωτώ με αφορμή πρόσφατη προμήθεια κομπλέ τετράδας toner που το καθένα κόστισε 127€ + ΦΠΑ! Μου φαίνεται πολύ μεγάλο το κόστος και ψάχνω να βρω μήπως μπορώ να γλυτώσω κάποια χρήματα στην εταιρεία. Οι κωδικοί των original toners είναι: 44059107 (C: Cyan), 44059106 (M: Magenta), 44059105 (Y: Yellow), 44059108 (K: Black)

 

Αν δε θέλετε να προτείνετε συγκεκριμένο site ή retailer, τουλάχιστον να μου δώσετε μία ιδέα για το ποιο είναι ένα λογικό ποσό για τα συγκεκριμένα αναλώσιμα, κάτω από το οποίο δε θα πρέπει να κατεβώ για να μη διακινδυνεύσω την καλή λειτουργία του μηχανήματος.

 

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι καινούρια τόνερ στην αγορά των non-OEM, οπότε δεν πρόκειται να βρεις τεράστια ποικιλία τιμών και δυστυχώς δεν τα έχουν δοκιμάσει πολλοί (αφού πρόκειται για ακριβό και εξειδικευμένο εκτυπωτή) για να έχεις σίγουρη άποψη ότι θα σου κάνουν οι τονικότητες που θα βγάζουν.

 

Εγώ έχω παραλάβει,  αλλά για να είμαι ειλικρινής δεν τα έχω δοκιμάσει ακόμη (οι C810 δεν είναι πολύ κοινά μοντέλα). Το εργοστάσιο πάντως είναι πιστοποιημένο και το δουλεύω πολύ καιρό.Σου στέλνω τιμή σε π.μ για να έχεις μια ιδέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ highpriest.

 

Να ρωτήσω και κάτι άλλο, αν γνωρίζεις:

Επειδή με τα χρόνια έχω κρατήσει πάρα πολλά άδεια original toner cartridges, μήπως θα με συνέφερε καλύτερα να δοκιμάσω με kit αναγόμωσης (σκόνη + reset chip) για 1-2max αναγομώσεις ανά cartridge;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ highpriest.

 

Να ρωτήσω και κάτι άλλο, αν γνωρίζεις:

Επειδή με τα χρόνια έχω κρατήσει πάρα πολλά άδεια original toner cartridges, μήπως θα με συνέφερε καλύτερα να δοκιμάσω με kit αναγόμωσης (σκόνη + reset chip) για 1-2max αναγομώσεις ανά cartridge;

Στις περισσότερες ανακατασκευές από επίσημο ανακατασκευαστή (αν γίνουν σωστά), το κόστος είναι ίσο ή μεγαλύτερο από την αγορά συμβατών, χωρίς απαραίτητα καλύτερη απόδοση. Επειδή όμως έχουμε ελεύθερη αγορά και επειδή ο τύπος τόνερ που χρησιμοποιείς δεν είναι πολύ κοινός, θα μπορούσες να ρωτήσεις σε κάποιον που ξέρεις ότι ανακατασκευάζει για να πάρεις τιμές.

 

Πάντως αν κάνει την ανακατασκευή "by the book" μην περιμένεις μεγάλες διαφορές στην τιμή. Αν από την άλλη κάνει αναγεμίσεις του στυλ DIY που βλέπουμε στο youtube με κολλητήρια που αφαιρούν κομμάτια πλαστικού και αυτοκόλλητες ταινίες αλουμινίου στην τρύπα, σίγουρα θα βγαίνει αρκετά φθηνός (με ότι συνεπάγεται όλη η διαδικασία).

 

Αλλά τέτοιους "μπακάλικους" τρόπους μπορείς να κάνεις και μόνος σου, αγοράζοντας απλά γραφίτη και ένα τσιπάκι. Δεν στο προτείνω, επειδή δεν πρόκειται για κάποιον εκτυπωτή των 50 ευρώ που παίρνει ένα μαύρο τόνερ της πλάκας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...