Προς το περιεχόμενο

προβλημα με χρωματα σε xerox work centre 7225


memts

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας . εχω ενα βιβλιοπωλειο και μολις αγορασα ενα εγχρωμο φωτοτυπικο-εκτυπωτη xerox work centre 7225. Εχω το εξης προβλημα: οταν εκτυπωνω εγχρωμα ειτε απο world ειτε pdf ειτε corel , jpg κτλ βγαζει τα χρωματα με περισσοτερο κοκκινο απ οτι στην πραγματικοτητα ειναι . δηλαδη πχ η εικονα στον Η/Υ εχει πχ πορτοκαλι και η εκτυπωση φερνει πιο πολυ σε κοκκινο. Ηρθαν τεχνικοι της xerox , χωρις αποτελεσμα. Επικοινωνησα με πωλητη, με εφερε σε επαφη με αναλυτη κ ακομα δε μπορουν να βρουν καποια λυση. Απ εξω απ εξω με πασαρουν την προταση να ξεκλειδωσω τα postcript , αλλα θελει αλλα 450 ευρω!!!!

 

Να σημειωσω εδω οτι πριν απ αυτο το μηχανημα ειχαμε ενα παρομοιο της richoi χωρις ξεκλειδωμενα postcript κτλ κ εκτυπωνε μια χαρα.

Επειδη , πιστευω πως η επιλογη να παρω xerox για το μαγαζι μου ηταν η καλυτερη επιλογη συμφωνα μ αυτα που εχω ρωτησει και εχω δει ,κ επειδη οι πωλητες θα συνεχισουν να λεν τα δικα τους, 

μηπως μπορειτε να βοηθησετε?

 

ΥΓ. Δεν εχω ιδεα απο τεχνικης φυσεως θεματα γι αυτο οποιος βοηθησει να ξερει οτι μιλαει σε αρχαρειο :)

Επεξ/σία από memts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τεχνικοί δεν πρόκειται να βρούνε τίποτα, επειδή δεν υπάρχει τίποτα να βρουν. Όλα τα διαγνωστικά θα τους τα βγάζουν όλα ΟΚ. Θα τα τρέχουν και θα τα ξανατρέχουν και δεν θα βγαίνει κάποιο σφάλμα. Παρόλα αυτά σε πιστεύω, επειδή μου έχει τύχει σε δικό μου, προσωπικό μηχάνημα, άλλης μάρκας, να φεύγει η τονικότητα εκτός ορίων ασφαλείας σε κάποιο χρώμα. Να ξέρεις, πάντα, ακόμη και να βάλεις μηχανήματα φωτοτυπικά από το ίδιο μοντέλο στην σειρά κανένα δεν θα έχει την ίδια τονικότητα με το άλλο. Απλά στο δικό σου (αν τα πράγματα είναι όπως λες και δεν είσαι περίεργος) η διαφορά τονικότητας έχει φύγει από τα όρια ασφαλείας σε σημείο που τα πιάνει το γυμνό μάτι και φυσικά αφού πρόκειται για βιβλιοπωλείο που στην ουσία οι εκτυπώσεις σου είναι προϊόν που πουλάς, πρέπει να είναι όσο το δυνατόν άψογες. 

 

Για εμένα το να φεύγει ένα μηχάνημα τόσο πολύ από τα όρια τονικότητας είναι σφάλμα και το χειρίζεσαι όπως κάθε άλλο ελαττωματικό προϊόν που αγόρασες με εγγύηση. Οι εγγυήσεις για αυτό δίνονται. Παρόλα αυτά αν ξεκλείδωναν δωρεάν το postscript ώστε να αλλάξεις το default με τις τονικότητες της επιλογής σου θα ήταν μια λύση που προσωπικά θα δεχόμουν αν ήμουν στην θέση σου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστος (και παλι) ο Highpriest...... ελατωματικο+εγγυηση....ισον αλλαγη.

//////postcript , αλλα θελει αλλα 450 ευρω!!!!.............πλακα κανεις,εεεεεεεεεεε;

και αν δεν εχεις εγγυηση.........βρες κανενα(αλανι) ...να στα ξεκλειδωσει.....

xerox,γιατι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω μαζι σας. πως ομως να ''πεισω'' τους υπευθυνους οτι ειναι ελατωματικο οταν αυτοι κανουν τα αδυνατα δυνατα για να με ξεπαραδιασουν?

Για τον φιλο πιο πανω περιεργος δεν ειμαι :-) . Πριν 1 ωρα η γυναικα μου εκτυπωσε σε απλο world τη λεξη ''ΕΚΠΤΩΣΕΙΣ'' για εναν πελατη που το θελε σε χρωμα πορτοκαλι και βγηκε  κοκκινο ρε παιδια. το εκτυπωσε και στη richoi και βγηκε πορτοκαλι οπως πρεπει...

 

Οχι γιατι πηγαν να με πασαρρουν τη δικαιολογια οτι δεν τους τονισα οτι δουλευω βαρια προγραμματα γραφιστικης οπως corel.... αλλα οταν τους ειπα οτι βγαινει παντου εχουν 2 μερες να με παρουν τηλ γιατι ψαχνουν το προβλημα ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν κάνεις οτιδήποτε, είναι καλιμπραρισμένη η οθόνη σου, ή σου δείχνει άλλα ντάλα;

 

Τα αρχεία σου είναι CMYK, ή τα ρίχνεις RGB? Συνήθως το RGB τα υπερτονίζει.

 

Πρέπει να καλιμπράρεις το μηχάνημα σου με σπεκτόμετρο. Ο τεχνικός θα στο κάνει αυτό.

 

απ' εκεί και πέρα, υπάρχουν μηχανήματα που τονίζουν το κόκκινο, άλλα το μπλε, και πάει λέγοντας.

 

Από τα profiles του εκτυπωτή, δεν μπορείς να μειώσεις το magenta, και αν χρειάζεται, το yellow;

 

Αυτά για ξεκλειδώματα postscript κλπ να τα λέμε μεταξύ μας να γελάμε... (παντελώς άκυρο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα εδω φιλε δε μιλαμε μονο για corel ή photoshop μιλαμε ΚΑΙ για απλο world .

Απ οτι καταλαβα , απ αυτους δε θα βρω λυση . Στο χθεσινο τηλ με ειπαν πως ετσι βγαινουν τα χρωματα στη xerox . Μπορω να τους πιεσω με την εγγυηση γιατι με δουλευουν μπροστα στα μουτρα μου δε γινεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν χρησιμοποιώ απλό world φίλε μου...

 

ρίξε μια τετραχρωμία στο μηχάνημα και δες τι βγάζει... (το κάθε χρώμα χωριστά δηλαδή).

 

Καλιμπράρισμα του μηχανήματος έγινε με σπεκτόμετρο;

 

Επίσης όπως καταλαβαίνεις, το απλό world δεν είναι φτιαγμένο για ακρίβεια στην χρωματική απόδοση, αυτά μπορείς να τα ελέγξεις με περισσότερη ακρίβεια από τα γραφιστικά προγράμματα που αναφέρεις πιο πάνω.

 

Δυστυχώς δεν έχω Xerox και δεν γνωρίζω περισσότερα γι' αυτά τα μηχανήματα... αν ήταν Konica, το συζητάγαμε :D

Επεξ/σία από topaz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστη παρατηρηση του Judas.Παρε μια σελιδα περιοδικου που εχει αρκετο κοκκινο και σκαναρισε την να δεις τι αποτελεσμα θα εχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kανεις δεν ειπε το αντιθετο,αυτο του λεμε να κανει,να βγαλει μια φωτοτυπια,και αν βγει ιδιο χρωμα με το πρωτοτυπο τοτε δεν πρεπει να μιλαμε για κανενα calibration ή αλλη μηχανικη βλαβη,αλλα για driver,formatter board και διαφορα που αφορουν επικοινωνια.

Να μας πει ts αν ο τεχνικος της αντιπροσωπειας εκανε καποιο παρομοιο τεστ να σκαναρει δηλαδη ενα φυλλο με χρωμα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...