Προς το περιεχόμενο

Predestination (Ταξιδιώτης στο χρόνο) 2014 - ΠΕΡΙΕΧΕΙ SPOILERS


Anorymous

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 122
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μέτρια ταινία, από ένα σημείο και μετά μου φάνηκε προβλέψιμη και εξετζίδικη με αποτέλεσμα να χάνεται τελείως το νόημα.

 

Παρουσίαζε συνεχώς επεξηγηματικά hints και spoiler. Στο τέλος δεν σε αφήνει και μεγάλο περιθώρια για να σκεφτείς τι έγινε. Απλά αναρωτιέσαι αν μπορεί να αλλάξει κάτι ή αν όλα είναι προκαθορισμένα (αφού στο έχει πει δεκάδες φορές στους διαλόγους ότι πρέπει αυτό να το σκεφτείς!).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα δεν σε κόβω

Σου λέει "ακόμα και αυτο που πρεπει να γίνει, τελικά ειναι δική σου επιλογή"

 

Είναι ξεκάθαρο ότι δεν έχει επιλογή η καλύτερα είναι όλα προκαθορισμένα, η ίδια η ύπαρξη του είναι απόδειξη αυτού.

Oτι συνέβη στην ζωή τις jane συνέβη στον john ότι συνέβη στον john συνέβη στoν fizzle bomber, ότι θα συμβεί στην jane έχει συμβεί στον john ότι θα συμβεί στον john έχει συμβεί στον fizzle bomber είναι ένα endless cycle η αλληγορία με τον ουροβόρο δεν ήταν τυχαία.

Εχτως από όλα αυτά το ίδιο το όνομα τις ταινίας ειναι predestination.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα της ταινίας δεν ηταν οτι: σου λέει οτι δεν είσαι σκεπτόμενο ον και θα κανεις τα ιδια πραγματα συνέχεια; Όλοι ηταν καλύτεροι απο τον Ethan old; Οτι θα εχει και συνέχεια; Αλλα οτι ηταν απο τα πιο anticlimactic έργα που εχω δει ποτέ...

:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που ηθελε να πετυχει αυτη η ταινια ηταν ακριβως αυτο που εγινε λογος ν' ανοιξει αυτο το τοπικ. Εκει φαινεται και η επιτυχια της. Εξυπνος ο σκηνοθετης και ο σεναριογραφος.  

Με βαση την ακριβη μεταφραση της λεξης του τιτλου της ταινιας "Predestination" στα ελληνικα που ειναι "προκαθορισμος" και με βαση τη θεωρια του Αινσταιν E=mc2 και τη θεωρια της σχετικοτητας εξηγειται το χρονικο "παραδοξο".  

Το παράδοξο των διδύμων

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A0%CE%B1%CF%81%CE%AC%CE%B4%CE%BF%CE%BE%CE%BF_%CF%84%CF%89%CE%BD_%CE%B4%CE%B9%CE%B4%CF%8D%CE%BC%CF%89%CE%BD

 

Απο εκει και περα ο καθενας μπορει να συμπερανει: Τι εχει μεγαλυτερη σημασια και αξια? Το ταξιδι ή ο προορισμος?

 

“Το πεπρωμένο” : “Τίποτα δεν είναι πιο μεγάλο, αφού αυτός είναι το μέτρο της αιωνιότητας. Τίποτα δεν είναι πιο μικρό αφού δε φτάνει για τα σχέδιά μας. Τίποτα δεν είναι πιο μακρύ γι’ αυτόν που περιμένει, για τον άρρωστο που πονάει. Τίποτα δεν είναι πιο σύντομο γι’ αυτόν που είναι ευτυχισμένος. Εκτείνεται μέχρι το άπειρο σιγά – σιγά. Όλοι οι άνθρωποι τον παραμελούν και όλοι λυπούνται για την απώλειά του. Τίποτα δε γίνεται χωρίς αυτόν. Μας κάνει να ξεχνάμε ότι είναι ανάξιο για το μέλλον ενώ χαρίζει την αθανασία στα άξια ! ”

Βολταίρος(για τον χρονο)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τίποτα απο αυτά που αναφερεις δεν έχει να κάνει με την ταινία.

Εννοειται, ο σκοπος μιας ταινιας ειναι απλα να καθησεις και τη δεις. Ο σκοπος της συγκεκριμενης ταινιας ειναι οχι μονο να τη δεις αλλα να σε βαλει και σε μια διαδικασια σκεψης να καταλαβεις πως γινεται ενας ανθρωπος να προκαθοριζει το μελλον του και το παρελθον του φτιαχνοντας ο ιδιος την υποθεση του βομβιστη που ειναι ο εαυτος του, διασκεδαζοντας τα ταξιδια του στο χρονο. Σκοτωνει τον εαυτο του για να τον ξαναγεννησει ως γυναικα. Θανατος γεννηση. Η διαφορα ειναι στα σημεια αναφορας της ταινιας. Το μπερδεμα ή κουιζ αν το πεις κι ετσι, ειναι να συνδεσεις το μελλον και το παρελθον που δημιουργει ο ιδιος παιζοντας το αγαπημενο του παιχνιδι. Το ταξιδι στο χρονο. Παιχνιδι που φτανει στο σημειο να κανει τον εαυτο του γυναικα, να βρισκει (παιζοντας παντα με το χρονο, χρονολογιεσ, ετη), αυτη τη γυναικα ο ιδιος ως αντρας, να την αφηνει εγκυο, να ξαναγεννιεται, παιζοντας με ημερομηνιες και ετη, να σκοτωνει ως αντρας τον ιδιο του τον εαυτο που ειχε δημιουργησει σε αλλο ετος ως βομβιστη, και στο τελος να του λειπει(τελευταια σκηνη της ταινιας) ο αλλος του εαυτος ως γυναικα που εγινε αντρας(ερμαφροδιτισμος) και γενικα να παιζει το αγαπημενο του παιχνιδι που ειναι το ταξιδι στο χρονο προκαθοριζοντας ρολους στον ιδιο του τον εαυτο. 

Η πιο ομως "διασκεδαστικη" στιγμη για αυτον, ειναι οταν βρισκεται με τους αλλους 2 εαυτους του σε ενα συγκεκριμενο ετος. Οσοι εχετε δει τη ταινια θα καταλαβετε για ποια σκηνη μιλαω. Βαζω κι εγω ενα κουιζ.  :-)

 

Το λινκ για βοηθεια προς κατανοηση για το απο που εμπνευστηκε ο συγγραφεας που εγραψε το αυτο το βιβλιο που εγινε ταινια: http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A4%CE%B1%CE%BE%CE%AF%CE%B4%CE%B9_%CF%83%CF%84%CE%BF_%CF%87%CF%81%CF%8C%CE%BD%CE%BF

Επεξ/σία από VitoMarconi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνοι.

 

Εγώ απλά λέω ότι ούτε το E=mc2, ούτε η θεωρία της σχετικότητας, ούτε το παράδοξο των διδύμων είχαν να κάνουν έστω και στο ελάχιστο με την ταινία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνοι.

 

Εγώ απλά λέω ότι ούτε το E=mc2, ούτε η θεωρία της σχετικότητας, ούτε το παράδοξο των διδύμων είχαν να κάνουν έστω και στο ελάχιστο με την ταινία.

Διαβασε το αποπανω σου σχολιο μου, κανω τη απλουστευση της ταινιας. Απλα οι παραπομπες μου στον Αινσταιν και οι θεωριες ειναι περισσοτερο για να καταλαβει καποιος που ειδε τη ταινια "το ακαταλαβιστικο" ή "παραδοξο".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοειται, ο σκοπος μιας ταινιας ειναι απλα να καθησεις και τη δεις. Ο σκοπος της συγκεκριμενης ταινιας ειναι οχι μονο να τη δεις αλλα να σε βαλει και σε μια διαδικασια σκεψης να καταλαβεις πως γινεται ενας ανθρωπος να προκαθοριζει το μελλον του και το παρελθον του φτιαχνοντας ο ιδιος την υποθεση του βομβιστη που ειναι ο εαυτος του, διασκεδαζοντας τα ταξιδια του στο χρονο. Σκοτωνει τον εαυτο του για να τον ξαναγεννησει ως γυναικα. Θανατος γεννηση. Η διαφορα ειναι στα σημεια αναφορας της ταινιας. Το μπερδεμα ή κουιζ αν το πεις κι ετσι, ειναι να συνδεσεις το μελλον και το παρελθον που δημιουργει ο ιδιος παιζοντας το αγαπημενο του παιχνιδι. Το ταξιδι στο χρονο. Παιχνιδι που φτανει στο σημειο να κανει τον εαυτο του γυναικα, να βρισκει (παιζοντας παντα με το χρονο, χρονολογιεσ, ετη), αυτη τη γυναικα ο ιδιος ως αντρας, να την αφηνει εγκυο, να ξαναγεννιεται, παιζοντας με ημερομηνιες και ετη, να σκοτωνει ως αντρας τον ιδιο του τον εαυτο που ειχε δημιουργησει σε αλλο ετος ως βομβιστη, και στο τελος να του λειπει(τελευταια σκηνη της ταινιας) ο αλλος του εαυτος ως γυναικα που εγινε αντρας(ερμαφροδιτισμος) και γενικα να παιζει το αγαπημενο του παιχνιδι που ειναι το ταξιδι στο χρονο προκαθοριζοντας ρολους στον ιδιο του τον εαυτο. 

Η πιο ομως "διασκεδαστικη" στιγμη για αυτον, ειναι οταν βρισκεται με τους αλλους 2 εαυτους του σε ενα συγκεκριμενο ετος. Οσοι εχετε δει τη ταινια θα καταλαβετε για ποια σκηνη μιλαω. Βαζω κι εγω ενα κουιζ.  :-)

 

Το λινκ για βοηθεια προς κατανοηση για το απο που εμπνευστηκε ο συγγραφεας που εγραψε το αυτο το βιβλιο που εγινε ταινια: http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A4%CE%B1%CE%BE%CE%AF%CE%B4%CE%B9_%CF%83%CF%84%CE%BF_%CF%87%CF%81%CF%8C%CE%BD%CE%BF

Οσο για το ερωτημα που τιθεται μεσα στη ταινια, "η κοτα εκανε το αβγο ή το αβγο τη κοτα"? δινει τη λυση απαντωντας  ο ιδιος ο ηρωας ως Τζειν, λεγοντας "ο κοκκορας". Τουτεστιν προκαθοριζει το εξ' αρχης "ανδρικο" φυλο του ηρωα. (Γι' αυτους που θ' αναρωτηθουν πως ξεκινησε τα παιχνιδακια του με τα ταξιδια στο χρονο, ως ανδρας ή ως γυναικα.?)Θεολογικη θεωρηση: Ο δημιουργος :) 

υγ. αμα θυμηθω και τιποτα αλλο θα ξαναεπεμβω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nm3512758?ref_=nm_ov_phJaden smith is that you?

αδφσαΟχι, 

Οχι αλλα πολυ θα γουσταρα να ειμαι η Sarah Snook, και να επαιρνα την μηχανη του χρονου μου, και να πηγαινα στο παρελθον για να εχουμε ενα ωραιο τετ α τετ αφου θα ειχα κανει τον εαυτο μου ανδρα. Μαλλον θα γουσταρα να πηγαινα στο ετος που η μητερα της ηταν 18 ετων. <3

 

nm3512758?ref_=nm_ov_ph

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο για το ερωτημα που τιθεται μεσα στη ταινια, "η κοτα εκανε το αβγο ή το αβγο τη κοτα"? δινει τη λυση απαντωντας  ο ιδιος ο ηρωας ως Τζειν, λεγοντας "ο κοκκορας". Τουτεστιν προκαθοριζει το εξ' αρχης "ανδρικο" φυλο του ηρωα. (Γι' αυτους που θ' αναρωτηθουν πως ξεκινησε τα παιχνιδακια του με τα ταξιδια στο χρονο, ως ανδρας ή ως γυναικα.?)Θεολογικη θεωρηση: Ο δημιουργος :)

υγ. αμα θυμηθω και τιποτα αλλο θα ξαναεπεμβω :)

 

Δεν υπαρχει το πως ξεκινησε τα παιχνιδια στον χρονο. Αυτο ειναι το παραδοξο, οτι ειναι κατι το οποιο δεν στεκει μην προσπαθεις να το εξηγησεις :P

 

Ενταξει δεν περιμενα κατι περισσοτερο αλλα με το παραδοξο κτλ πιστευω χανεις το νοημα της ταινιας..Εγω αυτο που καταλαβα οτι ειναι πολλες φορες εστω και αν εχουμε τον ελεγχο της καταστασης, και μπορουμε να αλλαξουμε κατι παλι θα καναμε το ιδιο..Γιατι το τι θα κανουμε δεν εξαρταται απο το πως το σκεφτομαστε οταν εχουμε καθαρο μυαλο αλλα μεγαλο μερος παιρνει η ψυχολογια μας την ωρα που πρεπει να παρθει η αποφαση...Τωρα αν καταλαβα λαθος ας μου πει και μενα καποιος..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...