Προς το περιεχόμενο

Predestination (Ταξιδιώτης στο χρόνο) 2014 - ΠΕΡΙΕΧΕΙ SPOILERS


Anorymous

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν δεν έχετε δει την ταινία μην συνεχίσετε να διαβάζεται.

 


Είδα χθες το Predestination, ωραία καλό story αλλά έχει μια τεράστια τρύπα, δεν έχω καταλάβει ακόμα πως ξεκίνησαν όλα ok αυτή γέννησε ένα παιδί που έκανε με τον εαυτό της που έγινε άντρας και το παιδί είναι αυτή αλλά αυτό δεν στέκι γιατί ούτε σαν φαντασία εσείς τι λέτε ?

 

Θέλω να πω ότι σε σχετικές ταινίες με τον χρόνο υπάρχει μια "λογική" εξήγηση πχ edge of tomorrow.


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υποτίθεται ότι το καλύπτει ακριβώς χαραχτηρίζοντάς ως παράδοξο και συγκρίνοντάς το με το αυγό και τη κότα

ένα macguffin είναι, και ο ρόλος του είναι προφανώς να αλλάξει τις προδιαγραφές και να ανατρέψει τα γνωστά δεδομένα για να ξεκινήσει ένα story σε άλλη βάση και όχι να εξηγηθεί αυτό καθ' αυτό

προσωπικά όσο λιγότερο τα αναλύουν αυτά στις ταινίες τόσο πιο εύκολο να το δεχθώ συνήθως

κι εδώ δεν νομίζω πως αναφέρθηκε τόσο στο πως αλλά έμεινε μόνο στο τι και πολύ ορθά

όταν γίνεται έτσι και δεν το ξεφτιλίζουν με αναλύσεις, τότε κι εγώ δεν προσπαθώ να εξηγήσω τα πάντα

 

επίσης νομίζω έχει να κάνει και με το fuzz για κάθε ταινία αλλά και με τη διάθεση του καθενός τη στιγμή που βλέπει την ταινία (ειδικά αν λες ότι το edge of tomorrow για παράδειγμα είχε κάποια 'λογική' στο macguffin που παρουσίασε)

σε άλλο παράδειγμα, δε νομίζω ότι πήγαν πολλοί να ψάξουν αν ο tesla που ήταν υπαρκτό και σχετικά σύγχρονο πρόσωπο, είχε φτιάξει τέτοια μηχανή και κατά πόσο στέκανε αυτά που είδαμε στο prestige

αντίθετα όσοι είδανε το lucy όμως, κολλήσανε εκεί πέρα και το κατά πόσο ισχύον όλα αυτά

και όχι μόνο αυτό, αλλά κάνουν και λάθος για το αρχικό macguffin, ότι δεν χρησιμοποιούμε τον εγκέφαλό μας γιατί δεν εννοούσε αυτό, εννοούσε ότι δεν έχουμε πρόσβαση και συνειδητό έλεγχο του εγκεφάλου, που ισχύει..από εκεί και πέραν εμένα μου αρέσει να ανταλλάσω απόψεις για ταινίες αλλά το βρίσκω πολύ nerd να αναλύουμε τέτοιες λεπτομέρειες λες και είμαστε αμερικανάκια

για το interstellar έχουν γράψει δοκίμια οι άλλοι επειδή ένας αστροφυσικός συνεργάστηκε για την ταινία, και ψαρώσανε μήπως και όλα στέκουν λες και τα φανταστικά σημεία της ταινίας είναι κάτι διαφορετικό από όλες τις άλλες παρόμοιες ταινίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκηνοθεσία: Michael Spierig, Peter Spierig
Σενάριο: Michael Spierig, Peter Spierig, Robert A. Heinlein
Ηθοποιοί: Ethan Hawke, Noah Taylor, Sarah Snook, Christopher Kirby

 

Ένας κοσμικός πράκτορας στέλνεται από το αφεντικό του στο παρελθόν για να αποτρέψει το χτύπημα ενός παρανοϊκού που θα ανατινάξει δέκα χιλιάδες ανθρώπους στη Νέα Υόρκη των 1970. Παράλληλα, πρέπει να χειριστεί την περίπτωση ενός νέου μέλους στην ομάδα, τον Τζον Ντο, έναν άνθρωπο που γεννήθηκε γυναίκα, αλλά επέλεξε να ζήσει ως άντρας. 

 

 

http://www.imdb.com/title/tt2397535/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok, έσβησα την παράθεση τουλάχιστον αν και είναι Μινι-μίνι "σπόιλερ" θα έλεγα, γιατί αυτό το δεδομένο το δίνουν πολύ νωρίς στην ταινία και αποτελεί την έναρξη/απλά το όχημα για τα ακολουθήσει όλο το υπόλοιπο. Το απάλευτο σπόιλερ είναι ... the one we shall not speak about.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταπλητική ταινια...

 

Ας μου εξηγήσει κάποιος όμως.....

 

 

 

Ποιο παιδί κλέβει ο Χοκ ?Tης Jane? Η την ίδια την Jane?

 

Επίσης , εκει τελικά που αποδεικνύεται ότι ο μαλάκας που την παρατάει έγκυο , είναι ο ίδιος της ο εαυτός , έμεινα μαλακας πραγματικά !!!

 

ΡΕ φιλε !!! Τι παίχτηκε στο τέλος?

 

Ο Χοκ ήτανε :

  • H Τζειν
  • Η Μελλοντική Τζέιν
  • Ο Πράκτορας
  • Ο μελλοντικος πράκτορας
  • Ο μελλοντικος Πρακτορας που είναι και η Τζέιν
  • Ο μελλοντικος Πράκτορας που πηγαίνει τον εαυτό του στο ορφανοτροφείο
  • Ο μελλοντικος πράκτορας που κυνηγάει τον παρελθοντικο εαυτό του που είναι ο βομβιστής

 

Τι time-travel παραδοξο ήτανε αυτή η ταινία....έσπειρε !!!!

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Ποιο παιδί κλέβει ο Χοκ ?Tης Jane? Η την ίδια την Jane?

 

 

 

 

 

 

 

Κλέβει τον εαυτό του, την Jane και το μωρό, αφού πρόκειται για το ίδιο πρόσωπο

 

 

Καλογυρισμένη ταινία, το premise είναι μάπα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα περίμενα όταν σκότωσε τον βομβιστή να πεθάνει κιόλας?

Εχω λάθος?

 

Βαλε σποιλερ!

 

 

Γιατι να σκοτωθει? Σκοτωνει τον μελλοντικο του εαυτο οποτε αυτος μπορει να συνεχιζει να ζει μεχρι να φτασει στην ιδια ηλικια με τον βομβιστη...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...