Προς το περιεχόμενο

Πολυμηχάνημα laser ημιεπαγγελματικό


kavouras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά,

 

Ψάχνω κάποιο καλό πολυμηχάνημα για να εκτυπώνουμε διάφορα χαρτιά σε ξενοδοχείο.

Δεν είναι μεγάλος ο όγκος, αλλα με τους inkjet είχα βαρεθεί να αλλάζω μελάνια....

Θέλω να είναι μονόχρωμο, laser, με ενδιαφέρει να είναι πολύ αξιόπιστο μηχάνημα(να κρατήσει πολλά χρόνια) και να έχει το κατα δύναμη οικονομικά toner.

Έχω βρει δυο μέχρι τώρα τα-

http://www.amazon.co.uk/Brother-MFC-L2720DW-Multifunction-Laser-Printer/dp/B00MPCDZ3U/ref=sr_1_1?s=computers&ie=UTF8&qid=1416952993&sr=1-1&keywords=MFC-L2720DW

http://www.amazon.co.uk/Brother-MFC7360N-Laser-Multifunction-Print/dp/B004G6RTCQ/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1416951986&sr=8-1&keywords=MFC7360N

 

Τα συγκεκριμένα θεωρούνται αξιόπιστα και γερά? Ίσως κάποιο άλλο μοντέλο brother ή αλλης μάρκας?

 

Και μια άσχετη ερώτηση...Αν δεν εκτυπώσεις για 1-2 μήνες δημιουργείται κανένα πρόβλημα όπως με τους inkjet που ξεραίνεται το μελάνι, ή καμία σχέση?

 

Ευχαριστώ πολύ παιδιά!

Επεξ/σία από kavouras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μικρο ογκο σε ενα ξενοδοχειο,ας ειναι και brother.Ειναι ενα μικρο φθηνο laser μηχανημα,μην περιμενεις πολλα,ουτε να σου κρατησει αιωνια αλλα ουτε και να προσπαθησεις να το ζορισεις πολυ.

Για light καταστασεις χτυπα το.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μικρο ογκο σε ενα ξενοδοχειο,ας ειναι και brother.Ειναι ενα μικρο φθηνο laser μηχανημα,μην περιμενεις πολλα,ουτε να σου κρατησει αιωνια αλλα ουτε και να προσπαθησεις να το ζορισεις πολυ.

Για light καταστασεις χτυπα το.

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση φίλε μου!

Εκτός απο τα  Brother MFC7360N και Brother MFC-L2720DW  που ανέφερα, διάβασα καλά λόγια και για το Oki ΜΒ451dn.

Ποιό θα διαλέγατε απο τα τρία, πάντα στην καλύτερη δυνατή σχέση τιμής/απόδοσης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπανια προτεινω καποιο μοντελο,αλλα μαλλον θα αγοραζα οκι.Αν και η οκι εδραιωθηκε στων χωρο των εκτυπωτων με τους dotmatrix,παρολαυτα τα laser που εχει βγαλει ειναι γερα και καλα μηχανηματα.

Αν ομως με ρωτησεις γενικα,εχω γινει πλεον fan της lexmark γιατι εχει ανεβει πολυ σε ολους τους τομεις,ενω η hp ερχεται δευτερη και καταιδρωμενη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτάω και τις εγγυήσεις τους:

3 χρόνια oki

2 χρόνια brother

1 χρόνο lexmark

Σωστα;

Οι τιμές των τόνερ πάνω-κάτω είναι ίδιες, οπότε ή παω για τον oki λόγω της εγγύησης ή αν δε βγούνε τα οικονομικά για τον Mfc7360.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπανια προτεινω καποιο μοντελο,αλλα μαλλον θα αγοραζα οκι.Αν και η οκι εδραιωθηκε στων χωρο των εκτυπωτων με τους dotmatrix,παρολαυτα τα laser που εχει βγαλει ειναι γερα και καλα μηχανηματα.

Αν ομως με ρωτησεις γενικα,εχω γινει πλεον fan της lexmark γιατι εχει ανεβει πολυ σε ολους τους τομεις,ενω η hp ερχεται δευτερη και καταιδρωμενη.

Ενας φίλος τεχνικός μου πρότεινε κι αυτός lexmark, οπότε πλέον μπαίνουν στο παιχνίδι και οι lexmark mx310dn και mx410dn.

Παρόλα αυτά οι lexmark έχουν 1 χρόνο εγγύηση, ενω οι oki 3 χρόνια! Αυτό και μόνο δεν είναι ενα μεγάλο υπέρ για τους oki, οτι θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο για 3 χρόνια? Πείτε καμία γνώμη παιδιά....

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι θέμα γνώμης. Είναι καθαρά αριθμητικό το θέμα. 3 χρόνια ο ένας, 1 χρόνος ο άλλος. Το θεωρώ κι εγώ μεγάλο υπέρ.

Επίσης οι lexmark σε αντίθεση με τους Οκι δεν έχουν φθηνά συμβατά.

 

Από άποψη απόδοσης, και οι δύο εταιρίες απευθύνονται σε επαγγελματίες με μεγάλο όγκο εκτυπώσεων και είναι και αξιόπιστες και ποιοτικές. Δεν θα μετανιώσεις όποιο και αν προτιμήσεις από τα μοντέλα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά καλησπέρα και πάλι..

Ήθελα να ρωτήσω τι θα συμβεί αν ενας εκτυπωτής laser δε λειτουργήσει καθόλου για 2-3 μήνες....Η σκόνη στο toner παθαίνει τίποτα?

Απ ό,τι μου είπε ενας φίλος που ασχολείται, το toner το επηρεάζει μόνο η υγρασία, επειδή έχει μέσα σκόνη και αν υγρανθεί δε λειτουργεί...

Τι πιστεύετε?

Επεξ/σία από kavouras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά στο είπε ο φίλος σου. Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα ούτε με 2, ούτε με 3 μήνες, αν προσέξεις την υγρασία,

 

Αγόρασε και μια παγίδα υγρασίας (1,5-2 ευρω έχουν) αν ο χώρος σου έχει υγρασία, και θα είσαι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι μέσα στον εκτυπωτή. Είναι too much.

Υπάρχουν κάτι δοχειάκια με μικρές μπαλίτσες σαν silica gel που απορροφούν την υγρασία από το δωμάτιο και την κάνουν νερό στο κάτω μέρος του δοχείου. Στο τζάμπο έχουν κανα δίευρω.  Τοποθέτησε το κάπου γύρω απο τον εκτυπωτή και είσαι εντάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...