Προς το περιεχόμενο

lubuntu ή linux mint για το laptop μου;


d_gkal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

specs:

[email protected]

2gb ram (μαλλον τρεχουν στα 333)

ΑΤΙ Χ1600@256MB

hdd 160gb (5400rpm)

 

να πω οτι ηδη εχω win7 και lubuntu. σε διαφορετικα παρτισιονς εννοειται. 

 

με μπηκαν σε σκεψεις ομως να ξηλωσω τα lubuntu και να βαλω το linux mint. 

 

μεχρι στιγμης δεν εχω κανενα απολυτως παραπονο απ το λειτουργικο! ισα ισα! χαμηλες θερμοκρασιες, χρηση flash χωρις κολληματα στον browser. (ram στο power on ειναι περιπου 225mb-παναλαφρα)

 

τι λετε;

 

καμια αλλη διανομη;

αυτο που θελω ειναι να τρεχει ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΑ και ΓΡΗΓΟΡΑ χωρις κολληματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω για τον υπολογιστή σου το Lubuntu είναι ότι πρέπει. Με ποιο βαριές διανομές θα έχεις διάφορα θέματα στην απόδοση αν και θα μπορέσει να το τρέχει. Το έχω βάλει και εγώ το linux ming σε αρκετά αδύναμα μηχανήματα και είχα πάντα θέμα όταν άρχιζα να ανοίγω περισσότερες από μια εφαρμογές. Αν κάνω συντηρητική χρήση δεν έχει κάποιο πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το DE παίζει τον βασικό ρόλο στην κατανάλωση πόρων. Άλλη κατανάλωση το mint KDE άλλη το mint mate.

 

Αν σε τρώει να δοκιμάσεις κάποια άλλη διανομή και έχεις και έναν υπολογιστή που να σηκώνει vbox, μπορείς να δεις και debian/arch με lxde ή σκέτο openbox.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διορθωση:

Το DE παίζει τον βασικό ρόλο στην κατανάλωση πόρων. Άλλη κατανάλωση το mint KDE άλλη το mint mate.

Αν σε τρώει να δοκιμάσεις κάποια άλλη διανομή και έχεις και έναν υπολογιστή που να σηκώνει vbox και διαθεση και χρονο να ασχοληθεις, μπορείς να δεις και debian/arch με lxde ή σκέτο openbox.

και τα δυο debian και arch θελουν να ασχοληθεις λιγακι παραπανω απο'τι το lubuntu ή το mint. δεν νομίζεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι για αυτό το είπα. Να βάλει μια διανομή που κατά βάση είναι ίδια με αυτή που έχει δεν έχει νόημα.

 

Το θέμα είναι να πειραματιστει και να δει κάτι καινούριο. Εξάλλου αυτό καταλαβαίνω πως θέλει να κάνει γιατί κατά τα άλλα είναι πολύ ευχάριστημένος από την διανομή που έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το Lubuntu ειναι πολυ πιο ελαφρυ. μην το σκεφτεσαι καθολου για αλλαγη.

τελικα μεχρι να αλλαξω(μακαρι να μπορεσω) pc δε το πειραζω. 

 

αρχαριος ειμαι στο linux. ακομη ουτε τα βασικα δε ξερω. οτι και να θελω να κανω, πρωτα youtubαρω/googlαρω. δεν ειμαι σε φαση για πειραματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το MATE Desktop Environment είναι αρκετά ελαφρύ. Εάν θέλεις, δοκίμασε τα Ubuntu 14.10 και στη συνέχεια ακολούθησε τον οδηγό Replace Unity by MATE

 

Υπάρχει και το Slax Greek που είναι πιο ελαφρύ και από τα Lubuntu.

Επεξ/σία από Aspartame
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...