Προς το περιεχόμενο

Nikkor 50mm 1.4d ή Sigma 50mm 1.4


KAKADI

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ψαχνω εναν 50αρη prime για πορταιτα για την d7100.

 

O Nikkor εχει 289

https://www.skroutz.gr/s/2242901/Nikon-AF-Nikkor-50mm-f-1-4D.html

 

O Sigma εχει 387

https://www.skroutz.gr/s/2141221/Sigma-50mm-F1-4-EX-DG-HSM-Nikon.html

 

Ξερω οτι ο Sigma φουλ ανοικτος εχει ενα μικρο sharpness κ bokeh προβαδισμα αλλα οσο κλεινει το διαφραγμα οι διαφορες γινονται αμελητεες για τα 100 ευρω διαφορας..

 

Ειμαι περισσοτερο υπερ του all time classic nikkor αλλα με ενδιαφερουν κ αλλες αποψεις..

 

Εσεις τι λετε?

Επεξ/σία από KAKADI
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο νικορ δεν εχει AF motor οποτε βασιζεται στη μηχανη

και νομιζω θα ειναι πιο αργος στο AF

θα λεγα να βρεις μτχ τον νικορ,κυκλοφορουν αρκετοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ο νικορ δεν εχει AF motor οποτε βασιζεται στη μηχανη

και νομιζω θα ειναι πιο αργος στο AF

θα λεγα να βρεις μτχ τον νικορ,κυκλοφορουν αρκετοι.

Εχεις καμμια εγγελια υπ οψην? 

Απο βιντεο οτι μπορεσα να δω εχεις ενα δικιο για το πιο αργο AF αλλα ειναι μικρη η διαφορα. Τοσο που να μη με πειραζει μιας κ θα προοριστει μονο για portrait χρηση..

 

Απο θεμα γυαλιου πως τον βλεπεις? Θα τη κολακεψει τη μηχανη? Διαβασα πολλα κ εχω μπουκωσει να σου πω την αληθεια καθως βρηκα ελαχιστες αναφορες για συνδυασμο με d7100..

Επεξ/σία από KAKADI
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.dxomark.com/Lenses/Compare/Side-by-side/AF-Nikkor-50mm-f-1.4D-on-Nikon-D7100-versus-50mm-F1.4-EX-DG-HSM-Nikon-on-Nikon-D7100___198_865_202_865

 

Εδώ μπορείς να δείς οτι στο 1,4 ο Nikon ειναι πολυ πολυ κακός. Όσο κλείνεις το διάφραγμα καλυτερευει και παιρνει προβάδισμα στο 2,8... Θα ειναι αξιολογος απο f2 και πάνω

 

Ο sigma ειναι μετριος στο 1,4 και απο 1,8 και πάνω καλός...

 

Τέτοιους φακους τους παιρνεις για να παιζεις με ανοικτό διάφραγμα...

 

Προσωπικα για 50άρη θα προσπαθουσα να κάνω υπομονη να μαζέψω λιγα ακομα χρήματα και να  βρώ τον sigma 1.4 Art μεταχειρισμένο αντι να πάρω αυτους τους δυο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπερβαλλεις. Πολυ πολυ κακος δεν ειναι.. Ακομα κ σε σχεση με τον sigma art που λες. Βαζοντας κ την τιμη στην εξισωση πολλοι τον προτεινουν σαν must buy.

 

Θα συμφωνουσα στο κυνηγι της τελειοτητας αν τον ειχα παντα κουμπωμενο πανω. Αλλα η χρηση του δε θα ειναι τετοια για να δικαιλογει τη διαφορα.

 

Ασε που τον βιαζομαι κ ολας. Μαξιμουμ ως το τελος της αλλης βδομαδας πρεπει να τον εχω..

 

Εκτος δηλαδη κ αν εχεις προσωπικη εμπειρια με το φακο οποτε σε ακουω προσεκτικοτερα καθως εγω μονο συγκριτικα εχω δει..

Επεξ/σία από KAKADI
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οντως ειναι μια χαρα ο φακος

ειδικα σε σχεση με τον 35mm 1.8G που εχω (και θεωρειται πολυ καλος για DX) ειναι κλασεις ανωτερος ειδικα σε sharpness.

edit εκανα λαθος γιατι συγκρινα τους 2 50ρηδες στην 7100 και τον 35ρη στην D300s... (οποτε η διαφορα ειναι μηδαμινη)

και βασικα δειχνει πιο καλος απο τον sigma  στο 2.8

Επεξ/σία από Ntinaras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο 2,8 δειχνει πιο καλός ναι...αλλα παιρνεις 1,4 για να τον δουλευεις στο 2,8? δεν υπάρχει λογικη σε αυτό...

 

Με τον Nikon δεν έχω εμπειρία αλλα έχω δουλέψει τους Canon 50mm 1.4 και 50mm 1.2 L ... O 50mm 1.4 της Canon θεωρείται καλύτερος απο τον αντίστοιχο της Nikon που κοιτάς...

 

Στο 1.4 σε σύγκριση με τον sigma 1,4 Art που έχω δουλέψει επίσης πρόσφατα ειναι σαν ο canon να ειναι out of focus και ο sigma οχι...

 

Δεν ξέρω τι απαιτήσεις έχεις γενικά , μπορει να σου φαινεται και οκ ο Nikon , αλλα αμα δεις την διαφορά τους θα πάθεις ενα σοκ...

Επεξ/σία από Rush13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πεθαινεις τωρα. 800 ευρω φακος! Θα το σκεφτω γτ θελω να παρω κ εναν καλο τελε αλλα ετσι οπως παμε θα βγω απ το παραθυρο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ανάλογα για τι τον θές...σκάσε λεφτά σε αυτον που θα χρησιμοποιείς περισσότερο, Καλύτερα να έχεις δυο καλους φακούς παρα 5 μέτριους... Άμα ειναι να πάρεις 50άρη και να τον δουλευεις στο 2,8 πάρε καλύτερα τον 17-55 της Nikon (μεταχειρισμένο στα 550)

 

Η απλα πάρε τον Nikon αλλα μεταχειρισμένο ωστε να μην σκάσεις 300 ευρώ

Επεξ/σία από Rush13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε συ στη μηχανη μου θα παει 127mm ο 85αρης.. Δε θα βολευει πιστευω..

 

Λογικα ο art ειναι απ τις καλυτερες επιλογες που μπορω να κανω σωστα;

 

Για tele εχετε κατι στο μυαλο σας; κατι μεχρι 200mm.

Επεξ/σία από KAKADI
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για 50αρη ειναι η καλύτερη μετά τον Carl Zeiss των 3,500 ευρώ :)

 

Κοίτα μηπως τον βρεις μεταχειρισμένο σε καλή τιμή...

 

Για καλό τηλεφακό 70-200 δυστυχώς ξεφευγεις παρα πολυ σε τιμή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...