Προς το περιεχόμενο

αγορά φωτογραφικής


efou203

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν θες να αξιοποιησεις στο μέγιστο τα χρηματα που διαθέτεις μπορείς να πάρεις την D5100 Body http://www.skroutz.gr/s/332342/Nikon-D5100-Body.html και τον 18-105 http://www.skroutz.gr/s/1796552/Nikon-AF-S-DX-Nikkor-18-105mm-f-3-5-5-6G-ED-VR.html ή http://www.skroutz.gr/s/1796228/Nikon-AF-S-DX-Nikkor-35mm-f-1-8G.html

 

Είναι περίπου στα χρήματα που διαθέτεις και είναι καλές λύσεις!!  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν ειναι ανεπαρκης η σειρα d3xxx, αναλογως την χρηση ειναι υπεραρκετες οι δυνατοτητες τους. O αισθητηρας της d3200 εχει παρομοιες επιδοσεις με τον αισθητηρα της d5200, ακομα και της d7100, παιρνουν τους ιδιους φακους που εκει βασικα ειναι το παιχνιδι της ποιοτητας, απο εκει και περα η d7100 ειναι ημιεπαγγελματικο μοντελο και το ημι γιατι εχει aps-c sensor οχι τπτ αλλο.

 

Η διαφορες των d3200 και d5200 ειναι πιο μικρες απο αποψη σασι, μπαταριας, optical viewer ειναι στα ιδια πλαισια, εχει ομως καποια προτερηματα η d5200:

 

http://snapsort.com/compare/Nikon-D3200-vs-Nikon-D5200

 

Παντως αν πας στην d3200 μην παρεις το kit με τους 2 φακους, παρε το kit με τον 18-105 ειναι πολυ καλυτερoς φακος.

 

Οσο για την sony a58 εχει τα προτερηματα της, αλλα δεν ειναι dslr, οποτε καλυτερα παρε μια mirrorless με evf, να γλυτωσεις και τον ογκο και γενικα αν πας σε mirrorless ΜΗΝ βασιζεσαι να βγαζεις φωτογραφιες με την οθονη, παρε μια τουλαχιστον με evf. Αν απο την αλλη δεν εχεις σκοπο να βγαζεις φωτογραφια με το οπτικο σκοπευτρο των dslr καλυτερα να μην παρεις dslr, γιατι οταν βγαζεις φωτογραφιες απο την οθονη, ειναι τραγικα αργες, εγω το χρησιμοποιω για απειροελαχιστες περιπτωσεις και για video τιποτα αλλο. 

και η D300s εχει aps-c σενσορα,αλλα ειναι πληρως επαγγελματικο μοντελο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες,  μαλλον θα διαλεξω μια της νικον απο οτι φαινεται ειναι κορυφαια.. η d5200 h d3200 μου φαινοναται αρκετα καλες αλλα η d5200 ξεφευγει πολυ απο το bugdet μου αν την παρω με 2 φακους που θελω... αν και ειναι  υπεροχη :/

Επεξ/σία από efou203
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες , τελικα επελεξα να αγορασω την νικον d3200 με τους 2 φακους ton 18-55 k 55-200 η με τον 18-105 !!!   :) :D


καλυτερα δν ειναι ομως να εχω 2 φακους παρα τον 18-105 μονο?? για πιιο λογο ειναι πιο ιδανικος απο οτι το κιτ με τους 2 Φακους?

Επεξ/σία από efou203
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μειονεκτήματα της σειράς 3 σε σχέση με την σειρά 5 είναι η έλλειψη σπαστής οθόνης και η έλλειψη white bracketing για φωτογραφίες HDR.

Βέβαια, αυτά σε κάποιους ίσως να μην χρειαστούν ποτέ οπότε αυτομάτως σβήνονται από τα μειονεκτήματα.

Εμένα πχ. το πρώτο δεν με ενοχλεί αλλά το δεύτερο θα το ήθελα ως επιλογή.

Όπως και να 'χει η D3200 είναι πολύ καλή μηχανή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μειονεκτήματα της σειράς 3 σε σχέση με την σειρά 5 είναι η έλλειψη σπαστής οθόνης και η έλλειψη white bracketing για φωτογραφίες HDR.

Βέβαια, αυτά σε κάποιους ίσως να μην χρειαστούν ποτέ οπότε αυτομάτως σβήνονται από τα μειονεκτήματα.

Εμένα πχ. το πρώτο δεν με ενοχλεί αλλά το δεύτερο θα το ήθελα ως επιλογή.

Όπως και να 'χει η D3200 είναι πολύ καλή μηχανή!

 

επισης λειπουν πολλα ρυθμιστικα,και το σωμα ποιοτικα ειναι χειροτερο

ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες , τελικα επελεξα να αγορασω την νικον d3200 με τους 2 φακους ton 18-55 k 55-200 η με τον 18-105 !!!   :) :D

καλυτερα δν ειναι ομως να εχω 2 φακους παρα τον 18-105 μονο?? για πιιο λογο ειναι πιο ιδανικος απο οτι το κιτ με τους 2 Φακους?

ξεχνα τον 55-200

 

θα παρεις τον 18-105 στο κιτ,

και αργοτερα

τον 35mm f1.8.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό. παρε 18-105 και θασαι μια χαρα. μονο και μονο για αν ειναι να κουβαλας και την κουμουτσα 55-200 θα παει απατος και θα μενει σπιτι. ο 18-105 ειναι μια χαρα, λιγο παραπανω range απ τον 18-55 και γενικα καλος φακός για τα λεφτά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον 18-105 καλύτερος φακός και δεν θα χρειαζετε να αλλάζεις φακούς συνέχεια. Πάρε μετά και τον 35mm 1.8 η τον 50mm 1.8 και κάποιον καλό 70-300 και έχεις ότι χρειαζετε για τις περισσότερες καταστάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...