Προς το περιεχόμενο

αγορά φωτογραφικής


efou203

Προτεινόμενες αναρτήσεις

χαιρεται!! ειμαι καινουριο μελος, το θεμα μου ειναι οτι ειμαι αρχαρια με τις φωτογραφικες. και ειδικα τις dslr, κ ψαχνω μια καλη φωτογραφικη με 450 ευρω το πολυ 500!!! εχω ψαξει αρκετα αλλα θα ηθελα και να παρω κ γνωμες "κοινου" :) !! εγω εχω προτιμηση στις sony και απο αισθητικης αποψης αλλα μου φαινονται κ αρκετα καλες οπως η  sony a58 που δινεται κ με 2 φακους! περιμενω τις αποψεις σας!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>χαιρεται!! ειμαι καινουριο μελος, το θεμα μου ειναι οτι ειμαι αρχαρια με τις φωτογραφικες. και ειδικα τις dslr, κ ψαχνω μια καλη φωτογραφικη με 450 ευρω το πολυ 500!!! εχω ψαξει αρκετα αλλα θα ηθελα και να παρω κ γνωμες "κοινου" :) !! εγω εχω προτιμηση στις sony και απο αισθητικης αποψης αλλα μου φαινονται κ αρκετα καλες οπως η  sony a58 που δινεται κ με 2 φακους! περιμενω τις αποψεις σας!! :)</p>

 

Κοιτα καλυτερα nikon η canon..καλυτερες εταιριες απο την sony..το αντικειμενο τους ειναι καθαρα και μονο η φωτογραφια..ασε που μπορεις να βρεις πολυ περισσοτερα αναλωσιμα και κυριως φακους..ακομα και μεταχειρισμενους..το μεγαλυτερο ποσοστο τετοιες εχει..Και αν θες την αποψη μου, παρε μια μεταχειρισμενη μηχανη (εννοειται σε καλη κατασταση) και δωσε περισσοτερη βαση στους φακους που θα αγορασεις..θα σου προτεινα μια nikon d7000 μεταχειρισμενη και εναν nikon18-105 vr για αρχη..Καλες ληψεις!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ευχαριστω πολυ για τις προτασεις σας μου φαινονται καταπληκτικες οι επιλογες αυτες , μονο που ειμαι αρκετα επιφυλακτικη να αγορασω μεταχειρισμενη , γιατι ειμαι αρχαρια. επισης οι Nikon D5200 kai h d5100 δεν χρειαζονται εναν καλυτερο φακο; γιατι απο οτι μου ειπαν οι φακοι που εχουν (18-55) ειναι χαλια κ καλυτερα να επαιρνα επιπλεον εναν 55-200, το οποιο σημαινει περισσοτερα λεφτα... :(


που ειναι αδυνατον για φοιτητρια που δεν εργαζεται :(

Επεξ/σία από efou203
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

απαραίτητα σε ενδιαφέρει dslr ? 

με τα λευτά που κοιτάς παίρνεις αρκετές αξιόλογες Mirrorless και γλυτώνεις τον ογκό της dslr

 

http://www.skroutz.gr/s/3550409/Pentax-K-50-Kit.htmlchekare και εδώ ( ενδεχομένως να την βρίσκεις και φθηνότερα ebay ) είναι αδιάβροχη με αδιάβροχο φακό σταθεροποιήση στο σώμα pentaprism και οχι Pentamirror ΠΟυ έχουν οι σειρά νικον 5χχχ και πολύ ποιο στιβαρή κατασκευή και με πολύ καλές επιδώσεις σε high iso 

Επεξ/σία από hayas88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω πολυ για τις προτασεις σας μου φαινονται καταπληκτικες οι επιλογες αυτες , μονο που ειμαι αρκετα επιφυλακτικη να αγορασω μεταχειρισμενη , γιατι ειμαι αρχαρια. επισης οι Nikon D5200 kai h d5100 δεν χρειαζονται εναν καλυτερο φακο; γιατι απο οτι μου ειπαν οι φακοι που εχουν (18-55) ειναι χαλια κ καλυτερα να επαιρνα επιπλεον εναν 55-200, το οποιο σημαινει περισσοτερα λεφτα... :(

που ειναι αδυνατον για φοιτητρια που δεν εργαζεται :(

ξεχνα τον 55-200

θα βγαλεις ελαχιστες φωτο με αυτον.

ο Must φακος για αυτες τις μηχανες ειναι ο 35mm 1.8G Που κανει καπου 170 καινουριος 120 μεταχειρισμενος.

 

και η 5100 και η 5200 ειναι πολυ καλες

απλα να ξερεις οτι θελει διαβασμα και υπομονη,και οχι να σκονιζεται στο ραφι 1 μηνα και να βγαζεις στο auto :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάρε μια Mirrorless καλύτερα, θα την βαζεις στην τσαντουλα σου και θα τραβάς ιδιες φωτογραφίες με αυτές που θα τραβούσες αν ειχες μια dslr.(που δεν χωράει στην τσαντουλα σου και θα μεινει στο ράφι) Δέν υπάρχει κανένας λογος αυτη την στιγμη στα entry level μοντέλα να επιλέξεις dslr. 

Επεξ/σία από Rush13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σημερα επισκεφτηκα ενα καταστημα κωτσοβολος κ μου προτειναν την νικον d3100 mesa sto orio tou budget moy kai me 2 fakoys! kalh moy fanhke!

3100 μονο τσαμπα

θελουν να ξεφορτωθουν οτι τους εχει μεινει.

5100 η 5200.

αλλιως καποια καλη Mirrorless

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

για την σονυ α58 ??? τι λετε?? αν η σειρα δ3χχχ της νικον ειναι τοσο ανεπαρκης!??


και αυτη την δινουν με 2 φακους και κοστιζει γυρω στα 500!

Επεξ/σία από efou203
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

για την σονυ α58 ??? τι λετε?? αν η σειρα δ3χχχ της νικον ειναι τοσο ανεπαρκης!??

και αυτη την δινουν με 2 φακους και κοστιζει γυρω στα 500!

 

Οχι δεν ειναι ανεπαρκης η σειρα d3xxx, αναλογως την χρηση ειναι υπεραρκετες οι δυνατοτητες τους. O αισθητηρας της d3200 εχει παρομοιες επιδοσεις με τον αισθητηρα της d5200, ακομα και της d7100, παιρνουν τους ιδιους φακους που εκει βασικα ειναι το παιχνιδι της ποιοτητας, απο εκει και περα η d7100 ειναι ημιεπαγγελματικο μοντελο και το ημι γιατι εχει aps-c sensor οχι τπτ αλλο.

 

Η διαφορες των d3200 και d5200 ειναι πιο μικρες απο αποψη σασι, μπαταριας, optical viewer ειναι στα ιδια πλαισια, εχει ομως καποια προτερηματα η d5200:

 

http://snapsort.com/compare/Nikon-D3200-vs-Nikon-D5200

 

Παντως αν πας στην d3200 μην παρεις το kit με τους 2 φακους, παρε το kit με τον 18-105 ειναι πολυ καλυτερoς φακος.

 

Οσο για την sony a58 εχει τα προτερηματα της, αλλα δεν ειναι dslr, οποτε καλυτερα παρε μια mirrorless με evf, να γλυτωσεις και τον ογκο και γενικα αν πας σε mirrorless ΜΗΝ βασιζεσαι να βγαζεις φωτογραφιες με την οθονη, παρε μια τουλαχιστον με evf. Αν απο την αλλη δεν εχεις σκοπο να βγαζεις φωτογραφια με το οπτικο σκοπευτρο των dslr καλυτερα να μην παρεις dslr, γιατι οταν βγαζεις φωτογραφιες απο την οθονη, ειναι τραγικα αργες, εγω το χρησιμοποιω για απειροελαχιστες περιπτωσεις και για video τιποτα αλλο. 

Επεξ/σία από Razor333
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...