Προς το περιεχόμενο

Δημιουργία ubuntu-based διανομής, με βάση το hardware support του LXLE, για παλιούς υπολογιστές.


BritGreek

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλοι, έχω την εξής ερώτηση, την οποία μπορεί να διατυπώνω και λάθος, ακόμα και στον τίτλο του θέματος, γι' αυτό ζητώ την κατανόησή σας.

 

Το πρόβλημά μου, λοιπόν, είναι ότι έχω κάποια λάπτοπ P1 Express Dual της LG, στα οποία μετά την έκδοση 12.04 των ubuntu-based διανομών, δεν δουλεύει καν το πληκτρολόγιο και τα κουμπιά για την ένταση ήχου, ενώ η κάρτα ήχου κάνει συνεχείς clipping ήχους. Η δε κάρτα γραφικών (ΑΤΙ Χ1400), παίζει στη σωστή ανάλυση μόνο με τη συγκεκριμένη διανομή, ενώ σε όλες τις άλλες δεν υποστηρίζεται. Στην ουσία δεν μπορώ να εγκαταστήσω linux και να έχω λειτουργικό υπολογιστή με καμία από τις νέες διανομές μετά την 12.04, ενώ το bug report στο launchpad εδώ και περίπου ένα χρόνο, δεν βοήθησε.

 

Στο LXLE, δεν υπάρχει κανένα από αυτά τα προβλήματα, αλλά δεν με καλύπτει επειδή για να ενεργοποιήσω συνδεδεμένη τηλεόραση (vga), πρέπει να κάνω logout και να ξαναμπώ, ενώ χαλάει και η ανάλυση της οθόνης του λάπτοπ. Πέρασα το Cinnamon μέσω ppa, αλλά δεν λειτουργεί σωστά και έτσι θα κάνω ξανά εγκατάσταση λειτουργικού.

 

Τα συγκεκριμένα LG μόνο αργά δεν μπορώ να τα πω, καθώς έχω αλλάξει και τους σκληρούς με wd στα 7200rpm, κάτι το οποίο έκανε πολύ μεγάλη διαφορά στη λειτουργία των υπολογιστών.

 

Υπάρχει τρόπος να "πάρω" τη βάση της υποστήριξης του hardware και να το ενσωματώσω σε ένα live dvd πχ του Mint 17 Cinnamon και να μην χάσω αυτή τη βάση κατά τη διάρκεια μελλοντικών dist-upgrade;

 

 

Σας ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει τρόπος να "πάρω" τη βάση της υποστήριξης του hardware και να το ενσωματώσω σε ένα live dvd πχ του Mint 17 Cinnamon και να μην χάσω αυτή τη βάση κατά τη διάρκεια μελλοντικών dist-upgrade;

In short, οχι. Ξεχνας και κατι σημαντικο. Πως lxle και mint βασιζονται στο ubuntu, οποτε οτι θεμα θα εχεις στο ενα, θα το εχεις και στο αλλο.

 

Ποια καρτα ηχου εχει?

Για το προβλημα με την αναλυση εννοεις πως δεν μπορεις να βαλεις πχ 1280*800 (16:10) ενω μπορεις να βαλεις 1024*768 (4:3)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

In short, οχι. Ξεχνας και κατι σημαντικο. Πως lxle και mint βασιζονται στο ubuntu, οποτε οτι θεμα θα εχεις στο ενα, θα το εχεις και στο αλλο.

 

Ποια καρτα ηχου εχει?

Για το προβλημα με την αναλυση εννοεις πως δεν μπορεις να βαλεις πχ 1280*800 (16:10) ενω μπορεις να βαλεις 1024*768 (4:3)?

 

 

Μα στο LXLE όλα παίζουν κανονικά, παρά το ότι είναι βασισμένο στο ubuntu. 

 

Την ανάλυση ξέρω να την αλλάζω μέσω terminal δημιουργώντας νέα παράμετρο, αλλά εγώ θέλω να τρέχει out of the box, για να μην κάθομαι να το κάνω αυτό σε ένα-ένα υπολογιστή. Δεν χρησιμοποιούν τα ίδια προγράμματα για να κάνω clone το σκληρό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασισμενο στο ubuntu 12.04, που βγηκε πριν 2.5 χρονια...

Κανε ενα σκριπτακι που να την αλλαζει και βαλ'το να τρεχει κατα το login του καθενος. Λιγα θεματα παρακατω λεει καποιος για το xrandr...

Με τον ηχο τι μπορεις να κανεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασισμενο στο ubuntu 12.04, που βγηκε πριν 2.5 χρονια...

Κανε ενα σκριπτακι που να την αλλαζει και βαλ'το να τρεχει κατα το login του καθενος. Λιγα θεματα παρακατω λεει καποιος για το xrandr...

Με τον ηχο τι μπορεις να κανεις?

 

 

Όχι, το revisited νομίζω δεν είναι βασισμένο στο 12.04. Με το xrandr που το κάνω, δυσκολεύομαι πολύ, γιατί ενώ θέτω τη σωστή ανάλυση, δεν είναι σωστή η απεικόνιση. 

 

Με τον ήχο δεν έχω καταφέρει ποτέ τίποτα. Πάντα clipping σχεδόν συνεχόμενο. Ούτε τα ανεμιστηράκια δεν δουλεύουν σωστά με τις νέες διανομές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω λεει για 2 εκδοσεις, μια βασισμενη στο 12.04 και μια στο 14.04. Αν σου παιζει αυτη που ειναι απο το 14.04, θα πρεπει να σου παιζει και το ubuntu 14.04 και οτι αλλο βασιζεται σε αυτο, πχ mint 17. Ομοιως αν σου παιζει αυτη που ειναι απο 12.04, θα σου παιζει και οτι αλλο βασιζεται σε αυτημ που η αντιστοιχη της σε mint ειναι η mint 13.

 

Ποσταρε και ενα lspci -k να εχουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να δοκιμάσω την 64μπιτη έκδοση γιατί δεν υποστηρίζεται στο pc. Αύριο το πρωί θα το δοκιμάσω για να έχω ένα από τα συγκεκριμένα pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν ειπα για 64αρα εκδοση. Και οι 2 εκδοσεις αυτων των διανομων εχουν και 32αρι iso. Στο dropdown menu εδω δεξια πχ επιλεγεις 32bit

 

http://www.ubuntu.com/download/desktop

 

Για το mint ειναι ακομα πιο προφανες που πρεπει να πατησεις

 

http://www.linuxmint.com/download.php

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έχω πολυκαταλάβει τι θες να κάνεις αλλά για το xrandr κάνε εγκατάσταση και το arandr

είναι με gui, τα φτιάχνεις όπως θες εύκολα και σου δίνει την εντολή αν θες να την τρέχεις σκέτη με αυτό που έφτιαξες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν ειπα για 64αρα εκδοση. Και οι 2 εκδοσεις αυτων των διανομων εχουν και 32αρι iso. Στο dropdown menu εδω δεξια πχ επιλεγεις 32bit

 

http://www.ubuntu.com/download/desktop

 

Για το mint ειναι ακομα πιο προφανες που πρεπει να πατησεις

 

http://www.linuxmint.com/download.php

 

 

Ξέρω πού πρέπει να πατήσω φίλε μου. :) Ασχολούμαι σχεδόν αποκλειστικά με linux αρκετά χρόνια. Μάλλον εσύ δεν με κατάλαβες. Στο LXLE υπάρχει μόνο 64bit που ονομάζεται 14.04. Για 32bit κατεβάζεις την 12.04.5 η οποία όμως δεν είναι καθαρά 12.04. Είναι τροποποιημένη και περιλαμβάνει μεγάλη υποστήριξη για παλιά μηχανήματα. Δεν υπάρχει 32bit καθαρά 14.04.

δεν έχω πολυκαταλάβει τι θες να κάνεις αλλά για το xrandr κάνε εγκατάσταση και το arandr

είναι με gui, τα φτιάχνεις όπως θες εύκολα και σου δίνει την εντολή αν θες να την τρέχεις σκέτη με αυτό που έφτιαξες

 

 

Η οθόνη είναι μόνο ένα από τα προβλήματα. Η Χ1400 δεν φαίνεται να υποστηρίζεται στην πραγματικότητα, ούτε με τον open driver. Το μεγαλύτερο είναι ότι με τις νέες διανομές, δεν έχω καν πληκτρολόγιο, τα ανεμιστηράκια δουλεύουν συνεχώς και ο ήχος κάνει συνέχεια κλικ. 

 

 

Α, ξέχασα να πω ότι υπάρχουν και HP laptop που έχουν τα ίδια ακριβώς θέματα με τα LG, μετά την 12.04, όπως διαβάζω σε forum.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λαθος επιλογη των maintainers του lxle τοτε :( Αν θες κατι που να το πλησιαζει, δες lubuntu που ειναι και επισημο "παιδι" του ubuntu.

 

Ποια είναι η λάθος επιλογή φίλε jim_p; Με το LXLE λέω ότι δουλεύουν όλα. Δεν με καλύπτει το LXDE ώς desktop environment, και θέλω να βρω τρόπο να πάρω την βάση του hardware  που χρησιμοποιούν στο LXLE (και δουλεύει). Συγκεκριμένα θέλω να βάλω cinnamon, έστω φτιάχνοντας custom διανομή που να καλύπτει τις ανάγκες μου. Πχ ένα minimal install μιας ubuntu-based διανομής και τον πυρήνα του LXLE, έτσι όπως τον έχουν φτιάξει, για να μπορώ να βάλω ό,τι θέλω εγώ ως DE.

 

Με το Lubuntu έχω τα ίδια προβλήματα. Ξαναλέω, μόνο με το LXLE δουλεύουν όλα χωρίς να κάνω το παραμικρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι για τη διανομη τους πλεον εχουνε μονο 64αρα εκδοση, τη στιγμη που η διανομη στην οποια βασιζονται για να κανουν τη δικη τους βγαζει κανονικα και 32αρα.

 

Minimal install μπορεις να κανεις, αλλα θα σου παρει χρονο και δεν ξερω αν αξιζει αν στο τελος καταληξεις στα ιδια. Να βαλεις τον πυρηνα του lxle 12.04 (3.2.x) στην εγκατασταση του ubuntu 14.04 (που ερχεται με 3.13 απο τη μαμα του) δεν γινεται.

 

Τα υπολοιπα αυριο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατάλαβα καλά θέλεις να βάλεις LXLE και να αλλάξεις το γραφικό περιβάλλον (Desktop Environment) σωστά;

Από το υπάρχον (LXDE;) σε κάτι άλλο (Cinamon;), σωστά;

 

Ναι, τουλάχιστον αυτό. Το έχω κάνει ήδη σε ένα από τα λάπτοπ, αλλά δεν δουλεύει σωστά, ενώ έχει περαστεί μέσω του ppa του cinnamon, έχω κάνει όλα τα updates, κλπ. Ειδικά στα settings, λοίπουν υπάρχουν τα μισά σε σχέεση με το mint cinnamon, ενώ και η εμφάνιση δεν είναι όπως πρέπει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...