Προς το περιεχόμενο

ασυμβατοτητα hardware σε καινουργιο λαπτοπ με παλιες διανομες?


μπουρτζοβλαχος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πριν μερικες μερες αγορασα το συγκεκριμενο λαπτοπ απο Link.png Site: eshop  με freedos, εβαλα τα 8 μεχρι εδω καλα, οταν ομως προσπαθω να τρεξω live παλιες διανομες κατω του 2014 οπως backtrack, ubuntu 13.10 και slackware που ειναι σειρας 2013 δεν εχω γραφικο περιβαλλον, ενω οταν τρεχω debian 7.6.0, ubuntu 14.04, kali που ειναι πιο προσφατες μια χαρα, τι τρεχει? μπορω να τρεξω μονο τα του 14 διανομες και οχι κατω του 14

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα το slackware 14.1 με ενδιαφερει αλλα οταν το εγκαθιστω και στο τελος πριν το reboot που βαζω new pass μετα το reboot εκει που δειχνει decompress linux acpi μπλα μπλα...... εκει που λογικα πρπει να δειχνει στη μαυρη κονσολα για login και pass τιποτα μια μαυρη οθονη, στο προηγουμενο λαπτοπ ειχα φτιαξει και live dvd με slackware για να το τρεχω και απευθειας αλλα στο νεο λαπτοπ τιποτα και εκει, εκει που δινω login pass και startx δε μου δινει γραφικο περιβαλλον, σε virtual machine μια χαρα μπορω να το τρεχω αλλα σε real time machine τιποτα, απο google που εχω ψαξει κατι με το xorg video της intel hd series πρεπει να παιζει, αν και στο bios υπαρχει δυνατοτητα μεσα απο το  Switchable Graphics να αλλαξω την επιλογη αλλα και παλι τιποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαξε και κατεβασε slackware current απο καποιον server/mirror.

;)  βρηκα ανανεωμενη εκδοση του 14.1 δυσκολευτηκα να βρω new iso με νεα πακετα, τα περισσοτερα τα εβρισκα χυμα Link.png Site: του τυπου με τον ηχο εχω θεμα xfce4-mixer δεν δουλευει κανεναν απο τους controles intel hda pch ουτε το hda intel hdmi θα ψαξω για κανενα καινουργιο plugin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...