Προς το περιεχόμενο

Desktop - Επιλογή διανομής


heavyaris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο φόρουμ!

Σκέφτομαι εδώ και καιρό να κάνω ολοκληρωτική μετάβαση σε linux - όχι dual boot - και αναρωτιέμαι ποια διανομή να εγκαταστήσω. (χρήστης windows από το 1997)

Προσπάθησα να ψάξω στο στα ήδη υπάρχων θέματα για κάτι αντίστοιχο, αλλά όσα βρήκα είτε θα είναι για πολύ παλιά desktop που οι ιδιοκτήτες τους προσπαθούν να αναβιώσουν, είτε για λάπτοπ, ή χρονολογίας 2012 και πίσω.

Η χρήση που θα κάνω είναι gns3/iou/virtual machines, remote desktop λόγω δουλειάς και από εκεί και πέρα οικιακή χρήση - ταινίες στην tv μέσω hdmi, site browsing, skyping (σημαντικό είναι να μην έχει προβλήματα η κάμερα Microsoft HD 3000  να αναγνωριστεί από το OS), καθώς και ο εκτυπωτής Samsung M2020 να συνεχίσει να λειτουργεί.

Δεν με πειράζει να μην έχω τα νέα "updates" γρήγορα, προτιμώ να είναι το περιβάλλον σταθερό πάνω από όλα.

 

Ευχαριστώ.

 

 

To desktop είναι το εξής:

Mb: ASUS P6T

Cpu: I7-930 2.8 GHZ

Ram: 18g OCZ

Gpu: Geforce GT 610

Raid 0: WESTERN DIGITAL CAVIAR

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok λοιπόν. Το mint που σου προτείνει ο Νίκος είναι καλό για την περίπτωση σου. Απλά έχει υπόψιν ότι παίζει να χρειαστεί να λερώσεις τα χέρια σου λίγο με κονσόλα για την κάμερα και τον εκτυπωτή. Κατά τα άλλα είσαι μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και εγω δεν ειχα πριν κάποια χρονιά, αλλα απο τοτε που εβαλα λινουξ δεν ξαναμπήκα στα windows και οποτε μπαίνω για καποια δουλειά το μετανιώνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα έχει πρόβλημα με τη webcam. http://www.ideasonboard.org/uvc/

 

O εκτυπωτής προφανώς θα θέλει κατέβασμα του driver μέσα από το add printer στις ρυθμίσεις συστήματος. Αυτόματα.

 

+10 για το mint 17 cinnamon. Πάρα πολύ ωραίο και απόλυτα λειτουργικό. Εγώ το έχω στη δουλειά και στο προσωπικό μου φορητό.

 

 

Εγώ πάντως, από τότε που ξεκίνησα να ασχολούμαι με linux, βάζω πάντα τη διανομή στα Αγγλικά. Με βοηθά πολύ όταν αναζητώ βοήθεια στο internet. 

 

Ένα bug που έχω ανακαλύψει στο mint, είναι το ότι αν αλλάξεις τη γλώσσα του λειτουργικού, δεν μετονομάζει τους φακέλους του home, αλλά δημιουργεί νέους. Πχ θα έχει και documents και έγγραφα.

 

Κάνε ένα live usb με το mint και δες αν σου δουλεύει η κάμερα.

 

Στη δική μου δουλειά, αν δεν υπήρχε πλήρης άρνηση από τους εκδοτικούς οίκους για εκδόσεις για linux των προγραμμάτων διαδραστικού πίνακα που συνοδεύουν τα βιβλία τους (εκπαίδευση), θα είχα πετάξει εντελώς τα windows στους μοναδικούς δύο υπολογιστές που ακόμα τα έχω (dual boot). Αυτή τη στιγμή μόνο ένας εκδοτικός οίκος παρέχει πλήρες support για linux στα βιβλία αγγλικής γλώσσας και είναι και ένας επιπλέον λόγος που τον επιλέγω. Το μόνο που μου λείπει από τα windows είναι το office, γιατί το libreoffice είναι ικανοποιητικό, αλλά λίγο. Ειδικά σε δουλειές που απαιτείται access ή σοβαρές/όμορφες παρουσιάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ένα bug που έχω ανακαλύψει στο mint, είναι το ότι αν αλλάξεις τη γλώσσα του λειτουργικού, δεν μετονομάζει τους φακέλους του home, αλλά δημιουργεί νέους.

Δεν θα έλεγα ότι είναι bug αυτό. Αν πχ εγώ έχω φτιάξει ένα script και πας εσύ και μετονομάσεις έναν φάκελο, μπορεί να μου το σπάσεις. Αυτό που ίσως θα μπορούσε να γίνει είναι να δημιουργήσει sotf links αντί για νέους φακέλους, αλλά αυτό μου φαίνεται ότι θα δημιουργούσε περισσότερα προβλήματα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Δεν θα έλεγα ότι είναι bug αυτό. Αν πχ εγώ έχω φτιάξει ένα script και πας εσύ και μετονομάσεις έναν φάκελο, μπορεί να μου το σπάσεις. Αυτό που ίσως θα μπορούσε να γίνει είναι να δημιουργήσει sotf links αντί για νέους φακέλους, αλλά αυτό μου φαίνεται ότι θα δημιουργούσε περισσότερα προβλήματα.

 

 

 

Αναλογα. Υποτιθεται οτι μπορεις να αλλαξεις τη γλωσσα του λειτουργικου, οπως στα windows που αλλαζουν ολα αυτοματα. Ποσοι απλοι χρηστες βαζουν script;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εγώ απο'τι θυμάμαι μετά από την επανεκκίνηση σου έβγαζε ένα παραθυράκι που σε ρωτούσε εάν θέλεις να κρατήσεις τα υπάρχον ή να τα αλλάξεις. Αυτό σε mint 17 xfce.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εγώ απο'τι θυμάμαι μετά από την επανεκκίνηση σου έβγαζε ένα παραθυράκι που σε ρωτούσε εάν θέλεις να κρατήσεις τα υπάρχον ή να τα αλλάξεις. Αυτό σε mint 17 xfce.

 

Σωστό. Απλά αν του πεις να τα αλλάξει, στο cinnamon, δημιουργεί νέους φακέλους στη γλώσσα που έχεις επιλέξει και αφήνει τους παλιούς στη θέση τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάζω πάντα αγγλικά στο λειτουργικό μου εδώ και πολλά πολλά χρόνια αλλά δεν είναι παράλογο να σου αλλάζει τα ονόματα των φακέλων όταν αλλάζει η γλώσσα του λειτουργικού; Οι φάκελοι που χρησιμοποιεί κανείς δεν είναι κομμάτι του λειτουργικού είναι κομμάτι των δεδομένων του χρήστη, το ότι τα λειτουργικά συστήματα φτιάχνουν κάποιους φακέλους για να τους βρίσκει έτοιμους ο χρήστης είναι άλλη υποθεση.

 

Επίσης δεν είναι μόνο τα σκριπτάκια (που πράγματι αφορούν τους όχι απλούς χρήστες) αλλά κι άλλα πράγματα όπως για παράδειγμα τα shorτcuts.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Linux Mint 17

http://www.linuxmint.com/download.php

 

...και το φόρουμ για τις απορίες σου

http://linuxmint.gr/

Νικο έκανα εχθές εγγραφή στο mintgr αλλά ακόμα περιμένω κάποιος να μου κάνει enable το account :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω εάν θα πήγαινα σε Mint... αν και είμαι πολύ φίλος της debian, σε καινούργιο μηχάνημα ίσως έβαζα Ubuntu+Unity... Και πριν αρχίσετε να πετάτε νεράντζια εξηγούμαι: 3 εταιρίες προσπαθούν να ενοποιήσουν το desktop: M$, apple και canonical. σταθεροί, φορητοί, ταμπλέτες, κινητά και πρόσφατα android sticks και windows mini pc's, όλα σκοπό έχουν την καλύτερη εμπειρία του χρήστη, λιγότερο ή περισσότερο... Τώρα, μια οικογένεια πιθανότατα να έχει 2 υπολογιστές (σταθερό+φορητό), κάποιο/α smartphone ενδεχομένως και media player... Για εμάς του χομπίστες (αν κ ανάμεσά μας έχουμε φίλους που ασχολούνται επαγγελματικά με το Linux) δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο να φέρουμε κάποια διανομή στα μέτρα μας... Pentium 3 με 1GB ram και μια σάπια riva tnt είναι ένα υπέροχο audiobook/mp3/comic jukebox, chat, voip μηχάνημα κοκ... openbox, μερικά ελαφρά αλλά εντυπωσιακά προγραμματάκια και μόλις έκανε boot δεν καταλάβαινε κανείς τι ήταν από πίσω... Ωστόσο ακατάλληλο για πρωτεύον μηχάνημα! Ή για δευτερεύον σε μια οικογένεια! Εκεί όπου η εξοικείωση παίζει σημαντικό ρόλο, είναι πιο εύκολο να περάσεις σε ένα γνωστό περιβάλλον στο κινητό σου στον σταθερό... γιατί πλέον, στο κινητό ή στο tablet περνάει κανείς περισσότερο χρόνο απ'ότι στον Η/Υ. Δεν κολλάω πλέον στο τι λειτουργικό έχει ο υπολογιστής, αλλά στις εφαρμογές του. Κι εκεί, 9/10 είναι και στις 3 πλατφόρμες... Ωστόσο, file/web server κοκ δε θα έκανα ποτέ σε windows, μου είναι τρομερά περίπλοκο! Εκεί το λίνουξάκι μου είναι η μια και μόνη επιλογή!

 

Τι προτείνω όταν με ρωτάνε για διανομή desktop: Εξαρτάται από τις ανάγκες και την εξοικείωση... Πρώτα σε επίπεδο διανομής και μετά σε desktop environment... Εάν έρχεσαι από τα Windows 8.1 η απώλεια του "start" δε σε ενοχλεί, πάνε ubuntu+unity... Εάν σου λείπει το start, Mint... και κατεβαίνεις προς τα κάτω, ανάλογα με το hardware που έχεις κ το χρόνο που θέλεις να αφιερώσεις να φέρεις στα μέτρα το μηχάνημα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...