Προς το περιεχόμενο

No name μελάνια για EPSON XP-600


belafode

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους. Έχω το παραπάνω πολυμηχάνημα ρουφήχτρα! Ψάχνω για οικονομικότερες των αυθεντικών μελανιών λύσεις και θέλω να ρωτήσω πόσο ασφαλές είναι οι παρακάτω.

 

http://www.ebay.com/itm/Refillable-26-26XL-ink-HD-cartridges-KIT-for-Epson-XP-600-XP-605-XP-700-XP-800-/221474018110?pt=UK_CamerasPhoto_Printing_PrinterInkCatridges_JN&hash=item3390e1533e

 

http://www.ebay.com/itm/20-Ink-Cartridges-Set-for-Epson-Expression-XP-600-XP-610-XP-700-XP-800-/251461772405?pt=UK_CamerasPhoto_Printing_PrinterInkCatridges_JN&hash=item3a8c4a2475

 

Τι επίπτωση έχουν στο μηχάνημα αυτού του τύπου λύσεις. Από ποιότητα εκτύπωσης διάβασα πώς δεν είναι η ίδια αλλά δεν με ενδιαφέρει γιατί δεν εκτυπώνω φωτογραφίες. Έχουμε στην Ελλάδα μελάνια κοντά σε αυτές τις τιμές? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γνώμη μου είναι να αποφύγεις "ανώνυμη" αγορά από το ebay. Σε ότι αφορά τα μελάνια αγόρασε από Ελλάδα και επώνυμα αφτερμαρκετ. Οι τιμές είναι πάνω κάτω ίδιες με του ebay και επειδή η αγορά της Ελλάδας είναι πολύ μικρότερη, κανένας επαγγελματίας δεν παίζει την φήμη του κορώνα-γράμματα.

 

Επίσης μια βασική συμβουλή είναι ότι "το φθηνό κρέας το τρώει ο σκύλος". Στο κυνήγι της φθηνότερης τιμής (ακόμη και από Ελλάδα) να ξέρεις ότι δεν υπάρχει πάτος. Προτίμησε επώνυμες εταιρίες aftermarket μελανιών και όχι απλώς τις φθηνότερες. Καθημερινά μου φέρνουν να καθαρίσω εκτυπωτές στους οποίους θαρρείς χρησιμοποίησαν λάσπη για να τυπώσουν. Στην ερώτηση ποιο μελάνι έβαλαν, απαντούν ότι αγόρασαν το πρώτο και φθηνότερο που βρήκαν στα αποτελέσματα αναζήτησης στο ίντερνετ. Η οικονομία επιτυγχάνεται μακροπρόθεσμα, όταν η σωστή λειτουργία του εκτυπωτή δεν επηρεάζεται.

 

Επιπτώσεις δεν υπάρχουν στο μηχάνημα αν χρησιμοποιηθούν καλά μελάνια. Ούτε και ακυρώνεται κάποια εγγύηση και ας λένε ότι θέλουν οι αντιπροσωπείες των εκτυπωτών. Έχω διαβάσει εκατοντάδες manual μοντέλων και καμία εταιρία δεν γράφει για ακύρωση εγγύησης. Απλά λένε "για καλύτερο αποτέλεσμα χρησιμοποιήστε τα γνήσια μελάνια". Θα ήταν τόσο παράλογο το να ακυρωθεί κάποια εγγύηση όσο το αν αγόραζες ένα αμάξι να σου έλεγαν ότι πρέπει να βάζεις μόνο Φιδoil βενζίνη για να μην ακυρωθεί η εγγύηση του αυτοκινήτου.

 

Όσο για τα αποτελέσματα εκτύπωσης είναι και αυτό αμφιλεγόμενο αν είναι όντως καλύτερα με τα γνήσια μελάνια. Αυτό επειδή ο εκτυπωτής είναι ρυθμισμένος να αποδίδει με γνήσια μελάνια το 100% της πιστότητας της τονικότητας χρωμάτων. Όταν χρησιμοποιηθεί άλλο χρώμα από το γνήσιο, αλλά με τις ρυθμίσεις για το γνήσιο, το αποτέλεσμα ενδέχεται να έχει μια ελάχιστη (συχνά αόρατη στο γυμνό μάτι) διαφορά τονικότητας. Αν κάποιος ασχοληθεί όμως με το profilling και σετάρισμα του εκτυπωτή με μια καλή μάρκα μελανιών που θα επιλέξει, συνήθως μετά από μερικές δοκιμαστικές εκτυπώσεις θα βρει τις ρυθμίσεις για τα μελάνια επιλογής του, όχι μόνο για 100% πιστότητα, αλλά και πιο ζωντανές εκτυπώσεις. Άρα για να διαλυθεί αυτός ο μύθος, ένα καλής ποιότητας αφτερμαρκετ μελάνι δεν υστερεί σε ποιότητα πουθενά από ένα γνήσιο, αλλά διαφέρει σε τονικότητα χρωμάτων (ελάχιστα και ανεπαίσθητα) σε σχέση με τα γνήσια, λόγω προρυθμισης του εκτυπωτή να δουλεύει με τα γνήσια.

 

Το proffiling πάντως δεν είναι κάτι που μπορούν να το κάνουν όλοι,ούτε μπορεί να γίνει σε όλους τους εκτυπωτές (ειδικά τους φθηνούς με τις βασικές ρυθμίσεις) αλλά κυρίως δεν είναι κάτι που χρειάζεται να το κάνουν όλοι. Μια χαρά φωτογραφικές εκτυπώσεις κάνει κάποιος και με τις προκαθορισμένες ρυθμίσεις, όποιο ποιοτικό μελάνι και να χρησιμοποιήσει. Τωρα μιλάμε για την λεπτομέρεια της λεπτομέρειας. Προσωπικά δεν το κάνω, ούτε και το προτείνω στον μέσο χρήστη.

 

 

Μια γενική ιδέα για το proffiling: http://www.dpbestflow.org/color/desktop-printer-profiling

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λόγω ενασχόλησης στον χώρο δεν θα ήθελα να σου απαντήσω για λόγους δεοντολογίας, μην θεωρηθεί διαφήμιση. Ψάξου. Τα πιο επώνυμα ακούγονται και περισσότερο και έχουν και πιστοποιήσεις διαφόρων φορέων μέτρησης ποιότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ένα από τα φθηνότερα πολυμηχανήματα της Epson, είχα βάλει μη επίσημα μελάνια από πολύ γνωστή μας αλυσίδα καταστημάτων, και εστειλαν τον εκτυπωτή αδιάβαστο. Αργότερα έμαθα οτι παίζει ρόλο κάτι με τις κεφαλές στα Epson, που είναι πάνω στα μελάνια και όχι στο μηχάνημα αλλά δεν είμαι σίγουρος γιατί έχει περάσει πολύς καιρός από τότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ένα από τα φθηνότερα πολυμηχανήματα της Epson, είχα βάλει μη επίσημα μελάνια από πολύ γνωστή μας αλυσίδα καταστημάτων, και εστειλαν τον εκτυπωτή αδιάβαστο. Αργότερα έμαθα οτι παίζει ρόλο κάτι με τις κεφαλές στα Epson, που είναι πάνω στα μελάνια και όχι στο μηχάνημα αλλά δεν είμαι σίγουρος γιατί έχει περάσει πολύς καιρός από τότε.

 

Μπερδεμένα τα λες. Οι κεφαλές στα epson είναι πάνω στο μηχάνημα και όχι στα μελάνια, αρα αντίθετο απο αυτό που λες.

 

Απο την άλλη το "εστειλαν τον εκτυπωτή αδιάβαστο" δεν μπορώ να καταλάνω σε τι βλάβη αντιστοιχεί.  :P

Μπορείς να γίνεις πιο σαφής; Τι πρόβλημα σου έβγαλε; Πως και κυρίως πότε στο έβγαλε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...