Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με εκτυπωτή και πρόταση για νέο


Composer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

Έχω ένα πρόβλημε με ένα πολυμηχάνημα EPSON DX4000.

Δεν εκτυπώνει καθόλου (μόλις άλλαξα και το μαύρο και μου δείχνει ότι έχει μέσα μελάνια).

Τελευταία φορά που εκτύπωσα ήταν πριν από 1 μήνα και όλα ήταν μια χαρά.

Γενικά όμως δεν το χρησιμοποιούσα πολύ.

Τωρα μου βγάζει λευκή σελίδα, ή άντε μια μισή σειρούλα από δω κι από κει..

 

Φαντάζομαι μπλόκαραν οι κεφαλές;

Δεν ξέρω όμως να τις καθαρίσω.

(έκανα 6-7 καθαρισμούς μέσα από το pc).

 

Οπότε θα πρέπει να πάρω καινούργιο; (δε νομίζω να συμφέρει να τον φτιάξω),

Και τί προτείνετε;

laser ή inkjet;

Ποιός στοιχίζει πιο πολλά σε σχέση με τα toner και τα μελάνια. (γιατί βλέπω τα toner είναι ακριβά).

Έγρωμη εκτύπωση πολύ σπάνια έκανα, οπότε λέω μήπως να πάω για ασπρόμαυρο laser.

Γιατί γενικά έχω πολλά να εκτυπώνω (κείμενα, παρτιτούρες κτλ.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

χμμμ.. φοβάμαι να το κάνω αυτό. Δεν είμαι εξοικειωμένος.

Και αν βγάλω όμως τα cartirdges δε θα αχρηστευτούν έτσι κι αλλιώς;

και χωρίς τέτοια σύριγγα πώς μπορώ να το κάνω;

 

όσο για το 2ο:

Ε, όσο το δυνατό φθηνότερα..

50-80 ευρώ, άντε 100;

Επεξ/σία από Composer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα toner μπορει να ειναι ακριβα, ομως αν ξεχασεις τον εκτυπωτη ενα χρονο σε μια ντουλαπα,η πρωτη εκτυπωση που θα δωσεις θα ειναι αψογη.

Ξεχνας τα κωλομελανια μια για παντα.


Για να ξεβουλωσουν οι κεφαλες δοκιμασε με azax οχι με οινοπνευμα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα toner μπορει να ειναι ακριβα, ομως αν ξεχασεις τον εκτυπωτη ενα χρονο σε μια ντουλαπα,η πρωτη εκτυπωση που θα δωσεις θα ειναι αψογη.

Ξεχνας τα κωλομελανια μια για παντα.

Για να ξεβουλωσουν οι κεφαλες δοκιμασε με azax οχι με οινοπνευμα.

Μήπως μπορείς να μου πεις πώς, αφού δεν έχω σύριγγα;

Μήπως με μπατονέτες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Για να ξεβουλωσουν οι κεφαλες δοκιμασε με azax οχι με οινοπνευμα.

 

Αυτό που λέει ο Roger. Πάντα καθαρισμός γίνεται με κάποιο αμμωνιώδες υγρό (αζαξ πχ) και ποτέ με κάποιο με βάση το οινόπνευμα. To οινόπνευμα μπορεί να καταστρέψει μια βουλωμένη, αλλά κατα τα άλλα καλή κεφάλη.

 

Μήπως μπορείς να μου πεις πώς, αφού δεν έχω σύριγγα;

Μήπως με μπατονέτες;

 

Πάρε συριγγα. Οι βατονέτες καθαρίζουν μεν, αλλά μόνο επιφανειακά. Εσυ χρειάζεται να περάσεις το υγρό μέσα απο την τρύπα για να παρασύρει τα ξεραμένα υπολείματα. φυσικά θα βάλεις απο κάτω κάποιο πανί ή πετσέτα ή μπόλικο χαρτί, επειδη όπως θα παρασύρονται απο το υγρό θα σου τα κάνει όλα μπ@υρδέλο απο κάτω. Είναι μια διαδικασία που απαιτεί χρόνο και υπομονή, επειδη για να ξεβουλώσει μπορεί να χρειαστεί  πολλούς καθαρισμούς και πάλι δεν θα ξέρεις και πόσος χρόνος ζωής έμεινε στην κεφαλή, αλλά αν δεν θέλεις να αγοράσεις άλλον, είναι μονόδρομος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα.

Μετά από πολλά με καθαρισμούς, σύρριγες, head cleaning από το πρόγραμμα κτλ, και αφού χάλασα τόσο μελάνι, ψάχνοντας ανακάλυψα αυτό:

 

Καταρχήν, τον εκτυπωτή τον έχω συνέχεια στο text only από το πρόγραμμα για να εκτυπώνει, και ακόμα μου εκτυπώνει χάλια αφήνωντας μεγάλα κενά σα ρίγες.

Όταν όμως άλλαξα και έβαλα text & image η ποιότητα είναι τέλεια!!! (μιλάμε ακόμα και για κείμενο μόνο)

Οπότε για να εκτυπώνει τέλεια σε αυτή την επιλογή σημαίνει ότι οι κεφαλές δεν έχουν κολλήσει!*

 

Άρα γιατί συμβαίνει αυτό, δεν έχω καταλάβει!

Γιατί στο text only εκτυπώνει χάλια και στο text & image χωρίς κανένα πρόβλημα;

 

 

*Βρήκα ένα βίντεο που έλεγε ότι το έβαζε σε ποιότητα best photo για να καθαρίσει τις κεφαλές και να μην χρησιμοποιεί το head cleaning που ξοδεύει πολύ μελάνι. Αλλά μετά όταν το ξαναγύριζε στο text only, η ποιότητα ήταν πάλι καλή χωρίς πρόβλημα.

Επεξ/σία από Composer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Παιδιά εχω και γω το ιδιο θέμα αλλα μονο με το μαύρο μελάνι.

 

Ολα τα αλλα βγαίνουν κανονικα και η τελευταία εκτυπωση που είχα κανει ηταν πριν κανα 2 εβδομάδες. Ολα ηταν κόμπλε.

 

Τωρα βγάζει ολα τα υπόλοιπα χρώματα αλλα το μαύρο καθολου.

 

Πως φτιάχνεται αυτο και γενικα ποσο κοστίζει?

 

Το μηχάνημα ειναι Epson Stylus.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε stylus μοντέλο, μη χρήση για δύο βδομάδες έχεις ξεπεράσει τα όρια ασφαλείας. Αν μάλιστα άφηνες συχνά να περνάνε 2 -3 βδομάδες χωρίς εκτύπωση ήρθε και έχτισε λάσπη μέσα στην κεφαλή. Ε, κάποτε θα βούλωνε εντελώς. Καλοί, φθηνοί και αξιόπιστοι οι εκτυπωτές που έχουν κεφαλές ξεχωριστές, αλλά θέλουν χρήση πολύ συχνά, μην το ξαναλέμε.

 

Για καθαρισμό δείχνει και στο παρόν νήμα, αλλά και σε άλλα νήμα κάποιες προτάσεις. Κάνε ένα ψάξιμο, θα βρεις αρκετά. Εγώ πάντα προτείνω πολύωρη εμβάπτιση της κεφαλής σε azax διαλυμένο με λίγο νερό, ή απλώς σε χλιαρό νερό. Το οινόπνευμα προσπαθώ να το αποφύγω στις κεφαλές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εκανα με το αζαξ και οντως έβγαλε τρελή μαυρίλα. Είχα απο κατω απολογητικές πετσέτες και άλλαξα 3-4.

 

Και παλι ομως το μαύρο δεν εκτυπώνει. Η ποσότητα που δείχνει διαθέσιμη βέβαια ειναι αρκετά χαμηλή.

 

Σαν κοστος σε σέρβις έχετε καμια ιδεα ποσο θα πληρώσω?

 

Επίσης, μου κανει εντύπωση που μονο το μαύρο μπούκωσε. Αφού χρησιμοποιείται και πιο συχνά αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σέρβις, και μόνο που θα τον πας να τον δει κάποιος τεχνικός, θα πληρώσεις, είτε στον φτιάξει είτε όχι. Άρα το θέμα είναι αν αξίζει να γίνει σέρβις.

Δεν γράφεις ποιον stylus έχεις. Αν έχεις κάποιο φωτογραφικό, ακριβό μοντέλο κόστους κάποιων εκατοντάδων ευρώ, αξίζει να πας να τον φτιάξεις. Από την άλλη αν έχεις κάποιο μηχανηματάκι των 50-60 ευρώ, μην το σκέφτεσαι καν για φτιάξιμο.  Πιο πολλά θα σου πάρει ο τεχνικός από όσο αξίζει ο ίδιος ο εκτυπωτής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός είναι: EPSON STYLUS SX535WD, νομίζω, αυτό σε Αγγλικό μοντέλο:

 

http://www.amazon.co.uk/Epson-Expression-Premium-Printer-Printing/dp/B00DVH6JIQ/ref=sr_1_30?ie=UTF8&qid=1431591636&sr=8-30&keywords=SX535WD

 

Υπάρχει πιθανότητα να χρειάζομαι απλά αλλαγή μελανιού?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, μπορεί να θέλει απλά αλλαγή το μελάνι σου. Μπορεί να έχει απλά τελειώσει ή στεγνώσει.

Απο εκει και πέρα για εκτυπωτή των 80-90 ευρώ εγω στην θέση σου θα το πάλευα μόνος μου να το καθαρίσω. Για αλλαγή κεφαλής ούτε λόγος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...