Προς το περιεχόμενο

Low budget smartphone, τι;


liopyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα, προσπαθώ να βρω μια άκρη με τις επιλογές που υπάρχουν για να αλλάξω κινητό, και με την πληθώρα των κινέζικων έχω χάσει την μπάλα.

 

Ψάχνω κάτι όσο το δυνατόν πιο φθηνό (αν βγει και 50-60€ δηλαδή, ακόμα καλύτερα) που να πληρεί τα παρακάτω.

 

  • Android φυσικά.
  • 4+ inch οθόνη (όχι πάνω από 5 όμως), ips.
  • Καλό gps. Είναι ο σοβαρότερος λόγος που θα αλλάξω κινητό.
  • Απλή κάμερα, και καθόλου να μην έχει που λέει ο λόγος δε με νοιάζει.
  • Dual sim, αν είναι εφικτό.
  • Αποδεκτή ανάλυση, όχι HD υπερβολές αλλά μην βλέπω και πίξελ να χορεύουν στα 2 μέτρα.
  • Να browse-άρει ανθρώπινα, χωρίς πολλές απαιτήσεις πάλι, αλλά να τα βγάζει πέρα στα τυπικά.
  • Καλή ποιότητα κλήσης (αν και πιστεύω πως όλα έχουν πλέον).

 

 

Τι να πάρω; Αν υπάρχει κάποια αξιόλογη πρόταση που να ξεφεύγει λίγο σε τιμή να την συζητήσουμε, αλλά καλό είναι να μείνω όσο το δυνατόν πιο χαμηλά γιατί έρχονται δύσκολοι μήνες. ;p

Επεξ/σία από liopyr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Γιατί όχι όμως;

 

 

Π.χ αυτό τι κακό έχει με βάση τις απαιτήσεις μου;

GPS και Mediatek chipset είναι σαν καρπούζι με σοκολάτα. Καλό το ένα, καλό το άλλο, και τα δυο μαζί καλύτερα να τα αποφύγεις.

Αν η κύριος λόγος της αγοράς είναι το GPS, καλύτερα να αποφύγεις Mediatek Chipset

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.skroutz.gr/s/5191825/Nokia-Lumia-530-Dual.html

 

Android σε αυτά τα λεφτά απέφυγέ το, εκτός αν δε σε πειράζει να είναι κινέζικο και ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ πιθανότατα GPS της προκοπής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω οπωσδήποτε android, αυτό δεν είναι διαπραγματεύσιμο. :P

 

Το GPS έχει να κάνει με το chipset μόνο να υποθέσω το οποίο στα φθηνά android δε τραβάει;

Δεν υπάρχει κάποιο με καλό GPS σε αυτά τα λεφτά, έστω παλιότερο μοντέλο, κάνοντας γενναίες παραχωρήσεις στα υπόλοιπα specs?

 

Αν είναι να ξεπεράσω τα 80€ πάντως, προτιμώ να πάρω ένα tablet για όλα τα παραπάνω, και να μείνω με το Νόκια που μου κρατάει και μία εβδομάδα μπαταρία... :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί όχι όμως;

 

 

Π.χ αυτό τι κακό έχει με βάση τις απαιτήσεις μου;

 

Θέλω οπωσδήποτε android, αυτό δεν είναι διαπραγματεύσιμο. :P

 

Το GPS έχει να κάνει με το chipset μόνο να υποθέσω το οποίο στα φθηνά android δε τραβάει;

Δεν υπάρχει κάποιο με καλό GPS σε αυτά τα λεφτά, έστω παλιότερο μοντέλο, κάνοντας γενναίες παραχωρήσεις στα υπόλοιπα specs?

 

Αν είναι να ξεπεράσω τα 80€ πάντως, προτιμώ να πάρω ένα tablet για όλα τα παραπάνω, και να μείνω με το Νόκια που μου κρατάει και μία εβδομάδα μπαταρία... :/

 

Για αυτά που θες το ιδανικό είναι ένα WP για πολλούς λόγους ο σημαντικότερος των οποίων επειδή έχει offline gps δηλαδή δεν χρειάζεσαι Internet. H εμμονή σου με το android δεν δικαιολογείται με βάση τις απαιτήσεις σου και την εμπειρία σου (ειδικά από τη στιγμή που πιο power users δεν έχουν πρόβλημα) αλλά αυτό είναι δικό σου θέμα

 

Αυτή η  ανάλυση δεν θεωρείται αποδεκτή για 5 ίντσες, δεν ξέρω πως θα τη θεωρήσεις εσύ γιατί δεν έχεις συνηθίσει σε κάτι καλύτερο και επίσης το θέμα οθόνη δεν είναι μόνο η ξερή ανάλυση. Τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά δεν είναι άσχημα θεωρητικά καθώς έχει και πολύ χαμηλή ανάλυση το κινητό. Το GPS του να ξέρεις πως σίγουρα κάποιες φορές θα σου βγάλει προβληματάκια άψογο όλη την ώρα δε θα είναι. Το android είναι και λίγο ρουλέτα

 

Διάβασε και εδώ 

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=396809

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

GPS και Mediatek chipset είναι σαν καρπούζι με σοκολάτα. Καλό το ένα, καλό το άλλο, και τα δυο μαζί καλύτερα να τα αποφύγεις.

Αν η κύριος λόγος της αγοράς είναι το GPS, καλύτερα να αποφύγεις Mediatek Chipset

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=372981

 

σε οσα κινητα με mediatek το εχω δοκιμασει απεδωσε

καλησπερα σας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πράγματι δουλεύει το κόλπο από το myphone, τότε πήγαινε σε vickmall ή reportspam και διάλεξε ότι σου αρέσει. Στο reportspam που ψωνίζω, έχει επιλογή με χρηματικό όριο να σου βγάζει τι θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=372981

 

σε οσα κινητα με mediatek το εχω δοκιμασει απεδωσε

καλησπερα σας

Επιβεβαιώνω και επαυξάνω. Το εχω κάνει σε τουλάχιστον 4 κινέζικα (όλα lenovo) με mediatek και το gps πετάει. Να προσθέσω οτι εκανα απευθείας σκάλισμα με fastergps/gps.conf και σε ΜΗ mediatek κινητό και το σήμα βελτιώθηκε κατακόρυφα. Μόνη προϋπόθεση ειναι το κινητό να ειναι root. 

 

Βασικά το σκάλισμα πουαναφέρει δεν ειναι κάτι μαγικό ή εξιδικευμένο. Απλώς δηλώνουμε στο κινητό να κοιτάει by default ευρώπη/Ελλάδα παρά Ασία. (το λεω μπακαλιστικα). 

 

Άρα αν κάποιου που θελει να αγοράσει κινεζικο (ΟΧΙ κινεζια) με επεξεργαστή mediatek ... αν ο ενδιασμός του ειναι το gps ... να μην εχει ενδιασμους. 

 

edit για καλύτερη σύνταξη: Άρα αν κάποιος διστάζει να αγοράζει κινεζικο (ΟΧΙ κινεζια) με επεξεργαστή mediatek, να μη διστάζει, αν ο προβληματισμός του αφορά το gps

Επεξ/σία από arc
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

 

Θέλω android οπωσδήποτε επειδή έχω υπόψη μου κάποιες εφαρμογές που θα του τρέξω, και επειδή όποτε έτυχε να χαϊδέψω WP έβγαλα σπυριά.

 

Αφού λοιπόν λύνεται και το θέμα GPS απλουστεύεται το πράγμα.

 

Τα 480p η αλήθεια είναι πως με προβληματίζουν όπως τα φαντάζομαι στις 5 ίντσες, οπότε έχω αρχίζει και ζαχαρώνω και το T6pro που πάει ~90€ βέβαια, αλλά φαίνεται πως αξίζει το επιπλέον 30ευρο για όλα αυτά που δείχνει να προσφέρει.

Τι λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...