Προς το περιεχόμενο

Προσάρτηση samba share στο fstab με δυνατότητες εγγραφής/ανάγνωσης


k_antoni

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,

 

Έχω ένα θεματάκι με την προσάρτηση ενός samba share στο διαδίκτυο στο fstab του ubuntu μου. Το σχέδιο: έχω ένα myDitto NAS που υποστηρίζει samba και μοιράζει 2 δίσκους στο δίκτυό μου. Θέλω να το συνδυάσω με τον file server μου με xubuntu 14.04 για να παίρνει τακτικά backup από τα πιο κρίσιμα δεδομένα μου, γιατί την πάτησα μια φορά με αντίγραφα ασφαλείας. Η καλύτερη λύση που βρήκα είναι το rsync ως cron job.

 

Δημιούργησα στο /media τον φάκελο όπου θα προσαρτηθεί ο ένας δίσκος του myDitto ως εξής: 

//192.168.1.20/disk1-public/	/media/myditto/disk1-public/ cifs  username=kostas,password=kodikos-prosvasis,iocharset=utf8,sec=ntlm  0  0

Βασικά η ασφάλεια δε με απασχολεί προς το παρόν, γι' αυτό έχω τα credentials σε cleartext. Εάν καταφέρω να λύσω το θέμα, θα φτιάξω ένα ~/.smbcredentials

 

Με αυτές τις ρυθμίσεις, δε μου επιτρέπει να μεταφέρω αρχεία ή να συγχρονίσω φακέλους με το grsync...

 

Καμιά ιδέα; Δε θέλω να μεταφέρω τους δίσκους στον σέρβερ μου... ακόμα!

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ, δούλεψε... το απόγευμα μόλις γυρίσω σπίτι θα ανεβάσω όλη την καταχώρηση στο fstab μήπως θέλει να το κάνει κανένας. Τα αρχεία που αντιγράφονται στο samba share από τον χρήστη kostas στο share ανήκουν πλέον στον χρήστη 500. Χώρια που μερικές φορές δεν αντιγράφονται μαζικά αρχεία ή φάκελοι... θα συνεχίζω να το ψάχνω και εάν βρω λύση θα το βάλω εδώ!

 

Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...