Προς το περιεχόμενο

Nikon D3000 vs Sony A3000 μεταχειρισμενες !!!


DannyB.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετα απο πολλες μερες ψαξιμο καταλαβα πως καλυτερο για εμενα θα ηταν να αγορασω μια μεταχειρισμενη dslr ...

Εχω καταληξει σε δυο επιλογες οπως εχω αναφερει και και στο θεμα ...

1) Nikon D3000 με 120€

http://www.xe.gr/hlektronika/fotografikes-mixanes,nikon,all%7Cad-89408955.html

 

2) Sony A3000 με 175€

http://www.xe.gr/hlektronika/fotografikes-mixanes,psifiakes%7Cad-90896498.html

 

Ποιο με συμφερει να αγορασω ?? Ποιο εχει καλυτερα χαρακτηριστικα ?

 

 

Τα site ειναι απο την "χρυση ευκαιρια" .. μαλλον αυτοι που τα πουλανε απο εκει τα στελνουν με κουριερ ... σωστα ???

Επεξ/σία από DannyB.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

H sony εχει ημιδιαπερατο καθρεπτη,απο οτι λεγετε υστερει καπως σε σχεση με τις αντιστοιχης γενιας των canon/nikon αλλα σε σχεση με την d3000 που παρουσιαστηκε πριν απο μια 5ετια με ηδη παλια τεχνολογια (αισθητηρες CCD απο d40/d60).

Περα απο τα 10mp που σε ζοριζουν καπως στο κροπαρισμα ο κυριος λογος που δεν την προτεινω ειναι πως δεν εχει liveview.

 

Βολευει ιδιαιτερα σε παραξενες ληψεις + πανω στο τριποδο(επιπλεων η a3000 εχει και "σπαστη" οθονη οποτε αλλο ενα + σε αυτες τις χρησεις).

 

Οπως αντιλαμβανεσαι δεν την συμπαθω καθολου,την ειχε φιλος και εξαιτιας της απεφυγα συνολικα την σειρα d3***(εχει αρκετα limitations) οταν ηρθε η σειρα να παρω την δικη μου dslr.

 

Εδω να πω πως ο συγκεκριμενος φιλος εχει παρει σοβαρες διεθνης διακρισεις με φωτογραφιες απο την d3000.Αλλα πλεων πηγε στην d7000 και δεν ξανακοιταξε πισω...

 

Περα απο τα παραπανω για τα 120ευρω μαζι με τον φακο δεν ειναι κακη αγορα ως εισαγωγικο μοντελο dslr ωστε να μαθεις τις ρυθμισεις/φιλοσοφια των dslr.Απλα για ενα 50ευρω περισσοτερο θα προτιμουσα την Α3000.Θα σου δωσει αρκετα καλυτερα αποτελεσματα και η συγκεκριμενη ειναι καινουργια κ εχει και εγγυηση.

 

Εαν θελεις κατι καλυτερο απο την A3000 σε nikon πρεπει να κοιταξεις σε d3200/d5100

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβα... και μια τελευταια ερωτηση γιατι απ'οτι φαινεται κατι ξερεις παραπανω ... :D συμφωνα με τα χαρακτηριστικα της sony μπορω να κανω νυχτερινο timelapse ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα χρειαστεις κατι τετοιο λογικα, η εαν εισαι gadgetακιας μπορεις να δοκιμασεις και αυτο.

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οκ σε ευχαριστω ... ;)

 

 

Πωωωω τι ειδα τωρα και ξενερωσα... η καμερα εχει μονο 3x οπτικο ζουμ ....

Επεξ/σία από DannyB.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ σε ευχαριστω ... ;)

 

 

Πωωωω τι ειδα τωρα και ξενερωσα... η καμερα εχει μονο 3x οπτικο ζουμ ....

 

 

Ποσο οπτικο ζουμ θελεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα ...εγω ειμαι νεος στο κοσμο της φωτογραφιας οποτε δν ειμαι συγουρος αν το 3χ ειναι καλο ή οχι ... αλλα με φαινεται καπως λιγο γι'αυτο το λεω ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα ...εγω ειμαι νεος στο κοσμο της φωτογραφιας οποτε δν ειμαι συγουρος αν το 3χ ειναι καλο ή οχι ... αλλα με φαινεται καπως λιγο γι'αυτο το λεω ...

Ειναι οκ για φωτογραφιες γενικης χρησης.Ιδανικα θα ελεγα ενας 18-105 καλυπτει (για ευρος παντα) το 90% των φωτογραφιων ενος ταξιδιου.Το υπολοιπο 7% το σωνεις με κροπ και το τελευταιο 3% απλα δεν το τραβας.Μην το φοβασαι τον 18-55,και γω με bridge ξεκινησα (x30) που ηταν πρακτικα αχρηστο και απο αποψη ποιοτητας κ απο αποψη σταθεροποιησης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...