Προς το περιεχόμενο

καλή compact 200-250+€


MasterX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα απαντησω σε ολους οσο πιο απλα γινεται:

-θελεις απολυτη φορητοτητα αλλα δεν εχεις μεγαλο budget; αγοραζεις compact στα 150-200 max.

-θελεις απολυτη φορητοτητα με την μεγαλυτερη εφικτη ποιοτητα φωτογραφιών; αγοραζεις compact ανω των 400 ευρω.

-θελεις τη μεγαλυτερη δυνατη ποιοτητα ποιοτητα χωρις να σε νοιαζει ο ογκος+βαρος της μηχανης; αγοραζεις dslr + φακους. Οσο ανεβαινει το budget ανεβαινει και η ποιοτητα.

-θελεις ενα παντρεμα dslr+compact, ήτοι, οσο καλυτερη ποιοτητα μπορω σε μικρο μεγεθος μηχανης; αγοραζεις mirrorless. Και εδω ισχυει: Οσο ανεβαινει το budget ανεβαινει και η ποιοτητα.

*δεν αναφερω τις bridge cameras (superzoom compacts) καθως τεινουν προς εγκαταλειψη λογω της καθοδικης τους πορειας σε πωλησεις & παραγωγη.

 

Κλεινω λεγοντας οτι λυπαμαι που εχει περασει στην κοινη γνωμη η αντιληψη οτι με τις καμερες των κινητων εχουν λυσει το θεμα της φωτογραφησης των στιγμων της ζωης τους. Βλεπω ολοκληρες οικογενειες με παιδια να βασιζονται αποκλειστικά στα κινητα για να απαθανατισουν σημαντικα γεγονοτα της ζωης τους.

Kαμμια καμερα κινητου δεν προκειται να παραξει καλύτερο αποτελεσμα από μια φωτογραφική μηχανη των 150-200€ compact, mirrorless ή dslr.

Επεξ/σία από nickmanak
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάποιον αρχάριο που θέλει να τραβάει καλά και καθαρά βίντεο, δεν τον πολυνοιάζουν οι φωτογραφίες και που δεν θέλει να μπλέκεται με φακούς και ιστορίες τι του προτείνετε;;

Για κάποιον αρχάριο που θέλει να τραβάει καλά και καθαρά βίντεο, δεν τον πολυνοιάζουν οι φωτογραφίες και που δεν θέλει να μπλέκεται με φακούς και ιστορίες τι του προτείνετε;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η Sony Cyber-shot DSC-RX100 compact δεν ειναι;

 

η NIKON 1 J4 & NIKKOR που ειναι mirrorless ειναι καλυτερη πιστευετε;

 

 

nickmanak οι περισσοτεροι βολευονται με τα κινητα γιατι δεν δινουν ιδιαιτερη βαση σε την ποιοτητα, η δεν μπορουν να καταλαβουν τη διαφορα..αρκει να δουν την φωτο στην οθονη του κινητου και ολα καλα..

 

 

Ntinaras η Sony Alpha A5000  εχει καλυτερη ποιοτητα εικονας απ οτι βλεπω στο συγκριτικο αλλα γιατι καταληγει να χανει με αρκετη διαφορα στη τελικη βαθμολογια 85-51;

ειναι καλυτερη μονο στα

Much higher resolution screen 1,229k dots vs 460k dots

Image stabilization Lens vs None

Shoots faster 10 fps vs 3.5 fps

 

(και πιο φθηνη.. ξεκιναει στα 347 στο Σκρουτζ.. )

Επεξ/σία από MasterX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σοβαρη διαφορα ειναι μονο η αναλυση της οθονης.

αλλα δε ξερω με ποια λογικη ειναι πισω στο σκορ!

δε στεκει,εκτος κι αν δινεις τοσο μεγαλη βαση στο μεγεθος και στο βαρος

η αλλη ειναι κατα πολυ καλυτερη

 

αυτο ειναι το πιο σημαντικο

 

Significantly larger sensor APS-C 23.5x15.6mm vs Nikon CX 13.2x8.8mm
help_14.gif
More than 3x larger sensor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά αξίζει έως 200 ευρώ η J3 ; 

 

nickmanak ίσως έχεις δίκαιο αλλα πχ εγώ με μια πρόχειρη κάμερα που είχαμε WB35f σε σκοτεινό χώρο πχ ενυδρείο πασχιζα να βγάλω φωτογραφία και το αμερικανάκι δίπλα με το IPAD έβγαζε για πλάκα με σωστό focus και χωρίς κούνημα. 

Δεν είμαι υπερ του κινήτου για διάφορους λόγους αλλά όντως μερικές φορές νομίζω νικάνε τις compact...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτη πως κατατάσεται σε σχεση με αυτες που ειδαμε μεχρι στιγμης;
Panasonic Lumix DMC-LX100
ειναι μαζεμενη mirrorless αλλα ειναι αρκετα βολικη.. μαζευεται νομιζω ο φακος στο σωμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηρα προσφατα την Samsung WB350F, με 152ευρω. Ισως να μην σε καλυπτει καθως μπορεις να διαθεσεις περισσοτερα για να παρεις κατι καλυτερο. Παντως φωτογραφιες θα βγαζεις, εχει zoom 21Χ.

Ντιναρας ομολογω οτι δεν το ηξερα αυτο που λες για τον αισθητηρα των μηχανων. Συμφωνα με αυτο που ειπες η παλιοτερη Sony 12MP 4X zoom ειχει μεγαλυτερο αισθητηρα απο την Samsung 16MP 21X zoom. Αυτο ομως ειναι αναλογο με την ποιοτητα των φωτογραφιων που βγαζουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι,ο αισθητηρας μαζι με τον φακο εχουν σημασια για την ποιοτητα

ο αισθητηρας μετραει παρα πολυ στις φωτογραφιες που θα πρεπει να ανεβασεις iso

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Εχω την ιδια απορια (και τα ιδια χρηματα) και μαλλον με βλεπω να αγοραζω την Sony DSC-HX50 . Με ενδιαφερει ενα ζουμ χ20... Εχω διαβασει αρκετα, η ποιοτητα της εικονας ειναι πολυ ικανοποιητικη.

(Αν ειχα τα διπλα για ξοδεμα μαλλον θα επαιρνα την RX100 αν και δεν εχει ζουμ...) .

Τι λετε; Υπαρχει αλλη προταση; Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι μου αρεσει η επιλογη του ζουμ. Ενας φιλος μου δανεισε μια για λιγες ημερες ,την Sony HX20v και ειχα μεινει πολυ ευχαριστημενος. Βεβαια με ενδιαφερει η ποιοτητα των φωτογραφιων και η ΗΧ50 λενε οτι τα παει πολυ καλα στον τομεα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...