Προς το περιεχόμενο

Raspberry Pi και omxplayer


ilove3dmax

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα προχτες αγορασα ενα Raspberry Pi αυτο που εχει 512ΜΒ μνημη

αφου κατεβασα το debian wheezy για pi το εφτιαξα να κανει Βοοτ kai resize την flash κλπ

εφτασα στο πολυποθητο σημειο

 

εχω μια συσκευη στο δυκτιο μου που βγαζει rtsp stream δηλαδη

rtsp://192.168.0.10:554 αν το βαλω αυτο στο vlc player στο pc μου παιζει κανονικοτατα 

οταν παω και τρεχω σαν user pi ειτε με sudo ειτε χωρις omxplayer -o hdmi rtsp://192.168.0.10:554 τοτε περιμενω 3 δευτερολεπτα και μου εμφανιζει το μυνημα "Have a nice day"

 

δοκιμασα να τον κανω remove το omxplayer και να βαλω το τελευταιο 

sudo apt-get remove omxplayer 

sudo dpkg -i omxplayer_0.3.6~git20141024~98982df_armhf.deb

μετα μου εβγαλε οτι κατι του ελειπε και δεν προχορουσε

και απλα ετρεξα 

sudo apt-get -f install και ετσι εβαλε αυτο που του ελειπε και το omxplayer

μετα πηγα να ξανατρεξεω παλι omxplayer -o hdmi rtsp://192.168.0.10:554 αλλα αποτελεσμα τιποτε παλι have a nice day 

 

το μονο που θελω να κανει το rasperry ειναι auto login και να ξεκιναει αυτο το πραγμα μονο του

οστοσω ετσι απο περιεργια προσπαθησα να τρεξω αυτο το stream απο το vlc απο xwindows σαν χρηστης pi αλλα δεν το ξεκινησε καν 

 

παρακαλω καποιος που εχει ασχοληθει με rasperri και omxplayer ας βοηθησει - σας ευχαριστω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις ????? τιποτε??????? θα πω την κακια μου τωρα Linuxαδες μου εσεις που σε αλλο thread πεταχτηκε καποιος και οταν ειπα οτι το linux δεν κανει για ολες τις δουλειες γυρισε να μου πει οτι να μιλαω μονο για τον εαυτο μου τελος παντων οποιος μπορει ας βοηθησει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λινουξ δεν κανει για ολες τις δουλειες. Και τα windows δεν κανουν για ολες τις δουλειες. Και κανενα λειτουργικο γενικα δεν κανει για ΟΛΕΣ τις δουλειες. Εκαστο στο ειδος του.

 

Αυτος που το ειπε στο αλλο θεμα ειμαι σιγουρος πως θα ειναι ο τελευταιος που θα βοηθησει εδω :/

 

Του δε ποιντ.

Γιατι πρεπει να το παιξεις συγκεκριμενα με τον omxplayer? Υπαρχει και ο mplayer, και ο vlc, και ο mpv που μπορουν να παιξουν rtmp streams. Βεβαια, η επιτυχια τους δεν ειναι παντα εγγυημενη αλλα μπορουν.

 

Btw, πρωτη φορα τον ακουω τον omxplayer...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι το vlc δεν υποστιριζει hardware encoding και το mplayer θελει gui ενω το omxplayer ειναι command line και με το που του δωσεις πχ ενα filename.avi το παιζει κατευθειαν

 

αυτο που θελω ειναι απλα να ξεκιναει και να παιζει ενα stream που θα ανοιγει απο αλλο μυχανιμα δυκτιακο

πχ

 

omxplayer -o hdmi rtsp://192.168.0.10:8554 

και ξεκιναει και παιζει

αν βαλω πχ omxplayer -o hdmi testavi.avi ξεκιναει και παιζει το testavi.avi το αλλο παραπανω λεει απλα have a nice day

και σταματαει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα ειναι ενας player που υποστηριζει hardware decoding στο rpi.

 

Ο mplayer δεν εχει gui και παιζει κανονικα rtmp streams, το ιδιο και ο mpv. Με αλλα αρχεια ο omxplayer παιζει κανονικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν λίγο δοκίμασα στο δικό μου raspberry, το omxplayer τόσο με κάποιο αρχείο βίντεο όσο και με rtsp stream από τοπικό δίκτυο και δουλεύει κανονικά. Δεν έχω Xserver στο raspberry. Εσύ έχεις; Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο.

Σε κάθε περίπτωση τρέξε το omxplayer με το όρισμα -g ώστε να φτιάξει log και να δούμε που υπάρχει πρόβλημα

 

omxplayer -g -p -o hdmi rtsp://192.168.0.10:8554 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Κανεις ????? τιποτε??????? θα πω την κακια μου τωρα Linuxαδες μου εσεις που σε αλλο thread πεταχτηκε καποιος και οταν ειπα οτι το linux δεν κανει για ολες τις δουλειες γυρισε να μου πει οτι να μιλαω μονο για τον εαυτο μου τελος παντων οποιος μπορει ας βοηθησει

Προφανώς μιλάς για εμένα, αλλά καλύτερα να προσεχεις περισσότερο τι διαβάζεις. Εγώ δεν σου έγραψα ότι το linux κάνει για όλες τις δουλειές. Το αντίθετο μάλιστα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνω την πίκρα του ts γιατί δεν του δούλεψε η κάρτα τηλεόρασης στο άλλο νήμα, αλλά καλό είναι να μη βγάζουμε γενικόλογα συμπεράσματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πριν λίγο δοκίμασα στο δικό μου raspberry, το omxplayer τόσο με κάποιο αρχείο βίντεο όσο και με rtsp stream από τοπικό δίκτυο και δουλεύει κανονικά. Δεν έχω Xserver στο raspberry. Εσύ έχεις; Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο.

Σε κάθε περίπτωση τρέξε το omxplayer με το όρισμα -g ώστε να φτιάξει log και να δούμε που υπάρχει πρόβλημα

omxplayer -g -p -o hdmi rtsp://192.168.0.10:8554 

εχω x windows αλλα δεν τρεχουν ειμαι παντα σε cli 

καταφερα να το τρεξω ΜΟΝΟ με multicast ip αλλα δεν με ενδιαφερει σε multicast εσυ το rtsp οταν το στηνεις στο vlc απο μεροιας stream server τι παραμετρους οριζεις 

 

 

Προφανώς μιλάς για εμένα, αλλά καλύτερα να προσεχεις περισσότερο τι διαβάζεις. Εγώ δεν σου έγραψα ότι το linux κάνει για όλες τις δουλειές. Το αντίθετο μάλιστα.

 

Δεν σε εθιξα ουτε ανεφερα το ονομα σου μονο σου καρφωνεσε λοιπον εγω απλα ρωταω κατι οποιος θελει απανταει εσυ τωρα κολησες λες και σου θιξαμε τιποτε whatever......

Καταλαβαίνω την πίκρα του ts γιατί δεν του δούλεψε η κάρτα τηλεόρασης στο άλλο νήμα, αλλά καλό είναι να μη βγάζουμε γενικόλογα συμπεράσματα

ο Καθενας μας ειναι γνωστης σε καποιο τομεα η και σε τιποτε εγω απλα ψαχνομαι σε συγκεκριμενα πραγματα με το linux οχι παντως στο αν ειναι Λειτουργικο σαν Λειτουργικο αλλα στο τι μπορει να μου προσφερει για να μου κανει την ζωη μου ποιο ευκολη αφου καλως η κακως στην ελλαδα δεν εχουμε λειτουργικο βοηθανε χρηστες αλλα εχουμε χρηστες που το παιζουν μυημενοι και εξυπνακηδες μπορω λοιπον και εγω να λεω τις αποψεις μου . Δημοκρατια εχουμε και το Συνταγμα μου δινει το ελευθερο να εκφραζω τις αποψεις μου και τις ιδεες μου σε γραπτο και προφορικο λογο και δεν ειναι απαραιτητο να συμφονεις ουτε εσυ ουτε καποιος αλλος με μενα αλλα μια φορα εγω θα το εχω πει. και οποιος θελει με ακουει απλα πραγματα. αν δεν θες να βγαζω συμπερασματα απαντησε εαν ξερεις και θες στην ερωτηση μου και μην γραφεις οτι εγραψες σαν θιχτηκες και εσυ

 

Πριν λίγο δοκίμασα στο δικό μου raspberry, το omxplayer τόσο με κάποιο αρχείο βίντεο όσο και με rtsp stream από τοπικό δίκτυο και δουλεύει κανονικά. Δεν έχω Xserver στο raspberry. Εσύ έχεις; Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο.

Σε κάθε περίπτωση τρέξε το omxplayer με το όρισμα -g ώστε να φτιάξει log και να δούμε που υπάρχει πρόβλημα

omxplayer -g -p -o hdmi rtsp://192.168.0.10:8554 

Μεσα στο log φιλε μου λεει τα ακολουθα 

 

<U+FEFF>17:37:41 T:18446744071574584339   DEBUG: DllBcm: Using omx system library
17:37:41 T:18446744071574590368   DEBUG: DllOMX: Using omx system library
17:37:41 T:18446744071574593919   DEBUG: DllAvFormat: Using libavformat system library
17:37:41 T:18446744071574602727   DEBUG: DBus connection succeeded
17:37:41 T:18446744071574603292   DEBUG: DllAvUtilBase: Using libavutil system library
17:37:41 T:18446744071574603484   DEBUG: DllAvCodec: Using libavcodec system library
17:37:41 T:18446744071574603627   DEBUG: DllAvFormat: Using libavformat system library
17:37:41 T:18446744071574720942   DEBUG: COMXPlayer::OpenFile - avformat_open_input rtsp://192.168.0.10:8554
17:37:41 T:18446744071574848719   DEBUG: COMXPlayer::OpenFile - avformat_open_input enabled SEEKING
17:37:41 T:18446744071574849072   ERROR: COMXPlayer::OpenFile - avformat_open_input rtsp://192.168.0.10:8554
17:37:41 T:18446744071574868567   DEBUG: OMXThread::Run - Exited thread with  id -1241193376
17:37:41 T:18446744071574870170   DEBUG: OMXThread::StopThread - Thread stopped

Αρα ειναι ενας player που υποστηριζει hardware decoding στο rpi.

 

Ο mplayer δεν εχει gui και παιζει κανονικα rtmp streams, το ιδιο και ο mpv. Με αλλα αρχεια ο omxplayer παιζει κανονικα?

Σε multicast παει νερακι απλα μου κανει μια χαζομαρα του στυλ εμφανιζει πανω και κατω δυο μαυρες μπαρες στην μεση η ταινια και απο κατων ειναι ο κερσορας που γραφεις εντολες πχ RaspberryPi:_ 

με ενδιαφερει απλα να βλεπει το stream και οχι να βλεπει και το cursor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και υπάρχει ελευθερία να λέμε ότι λέμε, επεσήμανα όμως ότι ΚΑΛΟ είναι να στηρίζουμε κάπου αυτά που γράφουμε και να μην κρίνουμε εξ' ιδίων τα αλλότρια... Και στο λέω εγώ που επίσης την είχα πατήσει με στικ ψηφιακής τηλεόρασης το οποίο αγόρασα πριν 4 χρόνια σε πολύ τσιμπημένη τιμή και ποτέ δεν μου δούλεψε σε Linux. Το λάθος όμως ήταν δικό μου γιατί αφενός δεν έκανα από πριν έρευνα για συμβατότητα και αφετέρου γιατί πίστευα ότι η συγκεκριμένη εταιρεία (Avermedia) επειδή υποστηρίζει επίσημα κάποια μοντέλα της σε Linux, υποστηρίζονται όλα. 2 χρόνια μετά όμως και αφού το ερεύνησα πρώτα, αγόρασα ένα άλλο DVB-T USB Stick (και μάλιστα στο 1/4 της τιμής του πρώτου) το οποίο αποδείχτηκε 100% συμβατό με Linux (αυτό που ανέφερα στο άλλο νήμα). Σε μένα γιατί δούλεψε κανονικά δηλαδή; Μου έκανε χάρες; Απλώς έκανα μία έρευνα αγοράς πιο πριν και δεν την ξαναπάτησα. Το να πώ ότι το Linux δεν κάνει για παρακολούθηση/εγγραφή ψηφιακής τηλεόρασης επειδή δεν μου δούλεψε το πρώτο στικ, θα είναι το λιγότερο άκυρο. Όσο για τους λόγους που μπορεί να θίχτηκα ή να έχω κάτι προσωπικό μαζί σου, μόνο εσύ τους γνωρίζεις, ειδικά μάλιστα αν αναλογιστείς ότι σε βοήθησα όσο μπορούσα στο άλλο νήμα. Και ερχόμαστε στο παρόν νήμα. Λύσεις υπάρχουν όπως και το mplayer δουλεύει κανονικά χωρίς GUI. Το ίδιο ισχύει και για το VLC. Δεν χρειάζεται να κολλάς σε κάποιον συγκεκριμένο media player όπως και σε κάποια συγκεκριμένη διανομή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Προσωπικά ούτε καρφώνομαι, ούτε ξεκαρφώνομαι. Απλά μη μου αποδίδεις πράγματα τα οποία ποτέ δεν είπα (ότι δηλαδή το linux είναι τέλειο), ιδίως μάλιστα όταν είπα το ακριβώς αντίθετο.

 

Από εκεί και πέρα, συμπαθητικές οι αναφορές στο σύνταγμα και στις λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις, αλλά ούτε σου είπε κανείς τι να γράψεις, ούτε σου διέγραψε κανείς μήνυμα. Δικαίωμά σου και εσένα να γράφεις ό,τι θες, δικαίωμά μας και εμάς να απαντάμε (και αντιστρόφως).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον επειδη το καναμε λιγο μπιπ το θεμα δεν ζητω συγνωμη απο τους δυο χρηστες και αν την αποδεχονται συνεχιζουμε στο θεμα μας 


και για να καταλεβετε τι θελω κανω 

 

Δευτερα - τριτη μου ερχετε ενα Pinnacle PC TV GO το οποιο ειναι εξωτερικη συσκευη παιρνει το σημα βιντεο μονο του και το κανει stream στο δυκτιο μεσω ενως δικου του player αλλα βγαζει και rtsp stream content που μπορει να παιξει σε vlc πχ

το μηχανημα αυτο αντικαταστει την ολη ιστορια που ηθελα να κανω στο προηγουμενο Thread και δουλευει αψωγα 

τωρα γιατι θελω να το κανω αυτο

εγω μενω περιοιχη κορυδαλλο 

ο πατερας μου μενει 2 χιλιομετρα απο μενα

εχουμε μεταξυ μας ενα ασυρματο λινκ στα 5Ghz με ταχυτητα καπου στα 46 με 48MBPS

θελω να του βαλω το Rasperry να ξεκιναει οταν μπαινει στο ρευμα και να μου ξεκιναει μια εφαρμογη που θα συνδεετε πανω στο Pinnacle pc tv go για να παιξει το αναλογο σημα που του ερχεται

επειδη δεν εχω ακομα το προιον το κανω μεσω vlc σαν server και σαν client to omxplayer και αντι να ξεκινησει περνω σαν απαντηση το have a nice day 

ισως ολα αυτα που λεω τωρα να ειναι ανουσια απο την στιγμη που ερθει το μηχανημα μπορει ολα να παιξουν ρολοι και να μην χρειαστει να κανουμε πολλα πραγματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...