Προς το περιεχόμενο

Νέο πολυμηχάνημα δεν εκτυπώνει μόνο σε vista!!!!


aer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο φόρουμ,

 

Αγόρασα το πολυμηχάνημα Link.png Site: HP Deskjet 4645 έκανα τη σύνδεση κανονικά σύμφωνα με τις οδηγίες σε windows vista τα οποία είναι συμβατά (το γράφει και επάνω στο κουτί).

H σύνδεση έγινε με καλώδιο usb και ενώ το πολυμηχάνημα δουλεύει μία χαρά στη σάρωση, δεν εκτυπώνει.

 

Έκανα όλα τα Update από το site της HP τίποτα. Χρησιμοποίησα το HP scan doctor και ακολουθώντας τις οδηγίες για τη διόρθωση εκτύπωσης, την πρώτη φορά δεν εκτύπωσε, ενώ εν συνεχεία τη δεύτερη φορά που ζητάει το πρόγραμμα να ξαναεκτυπώσεις εκτυπώνει τη δοκιμαστική σελίδα. Συμπέρασμα του προγράμματος είναι ότι υπάρχει κάποιο σφάλμα στο λογισμικό του εκτυπωτή και ζητάει επεγκατάσταση και επανεγκατάσταση.

 

Το έκανα και τίποτα. Επίσης έκανα φορμάτ και clean install στον υπολογιστή με vista. Το ίδιο.

Η HP δεν ασχολείται (θα δω τι θα κάνω με αυτό), λέει ότι ο εκτυπωτής δεν έχει κανένα πρόβλημα συμβατότητας με τα vista.

 

Δοκίμασα και σε λάπτοπ φίλου με win7 (αλλά με ασύρματη σύνδεση) και τυπώνει μια χαρά (και σαρώνει).

 

Μετά δοκίμασα στο δικό μου με vista με ασύρματη σύνδεση και πάλι δεν εκτυπώνει (αλλά συνεχίζει να σαρώνει κανονικά).

 

Επίσης παρατήρησα ότι ο υπολογιστής βλέπει τον εκτυπωτή ανενεργό, αν λέει κάτι αυτό.

 

Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω οπότε κάθε βοήθεια και συμβολή είναι δεκτή!!

Τι να κάνω??

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

thanks... καμιά ιδέα?

 

Τα vista βγάζουν συχνά πυκνά ασυμβατότητες με προγράμματα, drivers, και περιφερειακές συσκευές. Δυστυχώς είναι ανάπηρο λειτουργικό και με πολύ μικρή υποστήριξη πια. Λίγα πράγματα μπορείς να κάνεις.

 

- Ενημέρωση των vista με τα τελευταία update χειροκίνητα. Επίσης φρόντισε να κατεβάσεις και όλα τα optional updates των vista. 

- Μπες στα properties και printing preferences του εκτυπωτή και τσέκαρε μήπως δίνει εκτύπωση σε file αντι για εκτύπωση στον printer. 

- Τσέκαρε σε ποια θύρα τον έχεις και αν λειτουργεί σωστά η θύρα αυτή (συνδεσε κάτι άλλο να δεις πως αποκρίνεται).

 

 

 

Παρόλα αυτά, επειδή πρόκειται για vista, σου λέω να μην έχεις μεγάλες ελπίδες. Ίσως είναι ώρα για μετάβαση σε ένα πιο φρέσκο λειτουργικό της Microsoft. 

Επεξ/σία από highpriest
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι,ουσιαστικα ειναι η πιο ενδεδειγμενη λυση να μεταβεις σε νεο λειτουργικο(τουλαχιστον σε  windows7).Μην ταλαιπωρεις τον ευαυτο σου με τα vista(Βριστα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα vista βγάζουν συχνά πυκνά ασυμβατότητες με προγράμματα, drivers, και περιφερειακές συσκευές. Δυστυχώς είναι ανάπηρο λειτουργικό και με πολύ μικρή υποστήριξη πια. Λίγα πράγματα μπορείς να κάνεις.

 

- Ενημέρωση των vista με τα τελευταία update χειροκίνητα. Επίσης φρόντισε να κατεβάσεις και όλα τα optional updates των vista. 

- Μπες στα properties και printing preferences του εκτυπωτή και τσέκαρε μήπως δίνει εκτύπωση σε file αντι για εκτύπωση στον printer. 

- Τσέκαρε σε ποια θύρα τον έχεις και αν λειτουργεί σωστά η θύρα αυτή (συνδεσε κάτι άλλο να δεις πως αποκρίνεται).

 

 

 

Παρόλα αυτά, επειδή πρόκειται για vista, σου λέω να μην έχεις μεγάλες ελπίδες. Ίσως είναι ώρα για μετάβαση σε ένα πιο φρέσκο λειτουργικό της Microsoft. 

Είχα ξεκινήσει το πρώτο από το πρωί, οπότε θα ξέρω σε λίγο..

Το 2ο και το 3ο το έχω τσεκάρει ήδη.

 

Για το τελευταίο:

Γίνεται αναβάθμιση σε 7 (επειδή έχω ηδη vista) ή πρέπει αγορά από την αρχή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έκανα αναβάθμιση σε 8 από vista, επειδή έτρεχε τότε μια online προσφορά που έβγαιναν τζάμπα σχεδόν.

Έχω την εντύπωση ότι αν πατήσεις στο κουμπί του upgrade θα υπάρχει δυνατότητα για αναβάθμιση στα 7αρια. Η μόνη μου επιφύλαξη είναι ότι πριν από λίγες μέρες σταμάτησε επίσημα η διανομή των 7αριών με νέους υπολογιστές. Ίσως σταμάτησαν πια τελείως την διανομή του και την αναβάθμιση σε αυτό και από το site της Microsoft . Αν έχει συμβεί αυτό, τότε αναγκαστικά πας σε εγκατάσταση από την αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...