Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με ελληνικούς υποτίτλους


tzanakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. έχω στο λαπτοπ μου lubuntu 13.10 και αντιμετωπίζω πρόβλημα με τους ελληνικούς υποτίτλους.

Ξέρω, το πρόβλημα είναι κλασικό αλλά όσο κι αν έψαξα δεν μπόρεσα να το διορθώσω. παλιότερα έβλεπα σειρές και ταινίες κανονικά, χωρίς να έχω πρόβλημα. ίσως απλά χρειαζόταν καμιά φορά να αλλάξω φορματ στο αρχείο των υποτίτλων.

ξαφνικά δε δουλεύει τίποτα και δεν ξέρω τι μπορεί να πείραξα. ανοίγοντας το αρχείο δε βλέπω ελληνικά αλλα παράξενους χαρακτήρες. και στους players το ίδιο. όλα τα υπόλοιπα αρχεία με ελληνικά τα βλέπω κανονικά. 

πάει καιρός που προσπαθώ να βρω τη λύση μέ googlάρισμα αλλά τζίφος. καμιά ιδέα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον player που χρησιμοποιεις αλαξε απο τις ρθυθμισεις του την κωδικοποιηση των υποτιτλων συνηθως χρειαζεται iso-8859-7 για να παιξουν τα ελληνικα η utf-8 σε ορισμενα

 

* Δεν ειναι θεμα παντως του λειτουργικου σου αλλα πως ειναι γραμμενοι οι υποτιτλοι και πως θα τους διαβασει ο player που χρησιμοποιεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απόλυτα σωστός και άμεσος!

 

ευχαριστώ, πλέον βλέπω κανονικά τους χαρακτήρες στον player.

πώς μπορώ να τους δω και στον reader, αν θέλω ας πούμε να κάνω edit; προσπαθώ να αλλάξω την κωδικοποίηση με 'save as' αλλά δεν βλέπω αλλαγές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μπορώ να τους δω με κανέναν reader, αλλά δεν πειράζει. ούτε με το gnome-subtitles γίνεται δουλειά.

δε βαριέσαι, αφού μπορώ να δω πλέον τις ταινίες μου ας είναι. μη σας παιδεύω.

ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ούτε με το gnome-subtitles γίνεται δουλειά.

οταν πατας open, εχει κατω κατω character coding, το οριζεις σε GREEK (WINDOWS-1253) και ανοιγεις τον υποτιτλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...