Προς το περιεχόμενο

προβλημα με γραφικο περιβαλλον του 7zip


blackm76

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας παιδια.εχω linux mint kde.
εχω εγκατραστησει το 7zip αλλα δεν μου εμφανιζεται στο μενου εφαρμογων.
υπαρχει μονο το ark αλλα το 7zip ενω το εγκατεστησα δεν μου το εμφανιζει.
υποαρχει λυση;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το p7zip δεν ειναι εφαρμογη με gui. Εινια εφαρμογη τερματικου ή, με πιο απλα λογια το "προσθετο" που πρεπει να βαλεις για να σου ανοιγει το ark/file-roller/whatever αρχεια 7z.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τιποτα δεν κανεις. Αν εχεις το ark/fileroller/whatever σκετο, τα μονα αρχεια που μπορεις να ανοιξεις με αυτα ειναι τα "συμπιεσμενα του λινουξ"* (tar). Για να επεκτεινεις τις δυνατοτητες τους και σε αλλα θες και το αναλογο πακετο, πχ το unzip για να ανοιγεις .zip, το unrar για να ανοιγεις .rar, το unace για να ανοιγεις .ace κλπ.

Για τον ιδιο λογο ακριβως, για να κανεις rar θες το .rar (ονομα πακετου), για .zip το zip (ονομα πακετου) κλπ. Απλα το p7zip εχει και αυτο που συμπιεζει σε .7z και αυτο που αποσυμπιεζει απο .7z, σετ :P

 

Τωρα δηλαδη που εβαλες το p7zip εδωσες στο ark τη δυνανοτητα να ανοιγει και να κανει αρχεια 7z, που δεν την ειχε πριν.

 

* Tar (.tar) archives, including those compressed with

gzip (.tar.gz, .tgz), bzip (.tar.bz, .tbz), bzip2 (.tar.bz2, .tbz2),

compress (.tar.Z, .taz), lzip (.tar.lz, .tlz), lzop (.tar.lzo, .tzo),

lzma (.tar.lzma) and xz (.tar.xz)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια με μπερδεψατε τωρα.
καταρχας τη διαδρομη ark/fileroller/whatever δεν την βρισκω.

τωρα εγω εγκατεστησα και το fileroller και το ξαναεβγαλα γιατι εχω και το ark και δεν νομιζω να χρειαζεται να εχω δειω διαχειριστες συμπιεσμενων αρχειων.

αυτη τη στιγμη που γραφω εχω εγκατεστημενω το ark to p7zip-full και φυσικα αυτα ποου ειπες....unzip,unrar,unace.δεν ξερω αν υπαρχουν και αλλα.
τωρα πρερπει να εχω εγκατεστημενω και το file-roller;;;;δεν φτανει το ark;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ark, το file-roller και το... "οτιδηποτε αλλο" (aka "whatever") ειναι παραδειγματα απο frontend που κανουν την ιδια δουλεια με το ark. Αλλα που θυμαμαι ειναι τα engrampa (νοθο αδερφακι του file-roller), το peazip (ανεξαρτητο) και το xarchiver.

 

Το ark + τα αναλογα "προσθετα" αρκουν, μην βαλεις αλλη εφαρμογη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα ακομα προβληματακι πανω σε αυτο το θεμα.......
παταω σε ενα αρχειο και συγκεκριμενα σε μια φωτογραφια δεξι κλικ συμπιεση σε rar και μου βγαζει ενα σφαλμα - μηνυμα που λεει 
αποτυχια εντοπισμου προγραμματος rar στο δισκο.
τι πρεπει να κανω για να μπορω να το συμπιεσω σε αρχειο τυπου rar;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αυτο το καταλαβα απλα δεν ηξερα πως να το κανω και ρωτησα αλλα βρηκα την λυση μονος.
επειδη δεν υπηρχε στο κεντρο λογισμικου το εγκατεστησα με εντολες που βρηκα στο ιντερνετ.τωρα ολα καλα.
ευχαριστω παντως για το ενδιαφερον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς παρεξήγηση αλλά αν μου επιτρέπεις έκανες 2 λάθη τα οποία θα τα σημειώσω εδώ με την ελπίδα να βοηθηθούν κι άλλοι. Το πρώτο λάθος είναι ότι άλλο ρώτησες κι άλλο εννοούσες.

 

Αφού ήθελες να ρωτήσεις:

Πως μπορώ να εγκαταστήσω το rar;

Γιατί ρώτησες:

 

τι πρεπει να κανω για να μπορω να το συμπιεσω σε αρχειο τυπου rar;;;;;

;

 

Το δεύτερο λάθος είναι ότι έγραψες ότι βρήκες τη λύση στο πρόβλημά σου αλλά δεν έγραψες τη λύση που βρήκες. Θα μπορούσες να βάλεις εδώ τη λύση για να βοηθήσεις και οποιονδήποτε άλλον έχει το ίδιο πρόβλημα και ψάχνοντας φτάσει ως εδώ σε αυτό το νήμα. Έτσι αντί να βρει ένα γενικό "υπάρχει λύση και την βρήκα και μου δούλεψε" θα μπορούσε κανείς να βρει κάτι συγκεκριμένο όπως "υπάρχει λύση και τη βρήκα εδώ [λινκ] και είναι αυτή [μπλα-μπλα]".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...