Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέας φωτογραφικής μηχανής ή video κάμερας


jhantzop

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμπνευσμένος από το αντίστοιχο thread για αγορά νέου φορητού υπολογιστή και μη βρίσκοντας εδώ μέσα κάτι αντίστοιχο παρά μόνο μεμονωμένα, τουλάχιστον στην πρώτη σελίδα και στην οποία περίμενα να βρω κάτι, φτιάχνω αυτό το thread με την ελπίδα να κρατήσει αρκετά και να βοηθήσει τους νέους/άπειρους, και όχι μόνο, μελλοντικούς ιδιοκτήτες φωτογραφικής μηχανής ή/και video κάμερας.

 

Εδώ και αρκετά χρόνια έχω υπό την κατοχή μου διάφορες compact φωτογραφιές μηχανές, κυρίως Canon. Έφτασε νομίζω η ώρα να περάσε σε DSLR μηχανές. Θέμα των φωτογραφιών μου, εκτός των οικογενειακών, των διακοπών και άλλων, είναι οι αγώνες καλαθοσφαίρισης και η απαθανάτιση φάσεων αυτών (φαντάζομαι max ISO).

 

Έκανα μία, πρόχειρη θα έλεγα, έρευνα και μου έκανε κλικ το παρακάτω link το οποίο και παραθέτω για συζήτηση:

 

http://www.pixmania.de/spiegelreflexkamera/nikon-d3200-af-s-dx-vr-18-105-mm/22162072-a.html?ectrans=1#srcid=47&merch=1

 

Το budget που έχω είναι max 450 ευρώ. Όσο πιο κάτω, τόσο το καλύτερο!

 

Ευχαριστώ για κάθε απάντησή σας και ελπίζω το thread να κρατήσει και να γίνει HOT!

 

:devil:

Επεξ/σία από jhantzop
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η συγκεκριμένη δεν είναι και ότι καλύτερο για spor photografy δεν έχει και τόσο καλο σύστημα εστίασης ομώς και στα λευτα που κοιτάς είναι πολύ περιορισμένα τα πράγματα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η συγκεκριμένη δεν είναι και ότι καλύτερο για spor photografy δεν έχει και τόσο καλο σύστημα εστίασης ομώς και στα λευτα που κοιτάς είναι πολύ περιορισμένα τα πράγματα.. 

 

Μιλάω πάντα για ερασιτεχνικό επίπεδο. Το site της ομάδας είναι το http://www.melissiabc.gr/library.asp όπου μπορείτε να δείτε τι κάνουμε σήμερα. Δεν ζητάω κάτι επαγγελματικό. Για τα λεφτά αυτά τι είναι το καλύτερο; προφανώς δεν θα είναι το τέλειο! Και αν δεν σας κουράζω, πείτε μου και σε περισσότερα χρήματα τι υπάρχει και τι προτείνετε.

 

Ευχαριστώ!

Επεξ/σία από jhantzop
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@ts

 

Πριν πάρεις σχετικές αποφάσεις, ρίξε μια ματιά και στις mirrorless.

Υπάρχουν πολύ αξιόλογες μηχανές σ' αυτή την κατηγορία, με εναλλασσόμενους φακούς και δυνατότητα λήψης video HD.

Το μεγάλο τους πλεονέκτημα είναι ο μικρός όγκος, αφού χωράνε και στην τσέπη του παντελονιού.

Επεξ/σία από makfil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ts

 

Πριν πάρεις σχετικές αποφάσεις, ρίξε μια ματιά και στις mirrorless.

Υπάρχουν πολύ αξιόλογες μηχανές σ' αυτή την κατηγορία, με εναλλασσόμενους φακούς και δυνατότητα λήψης video HD.

Το μεγάλο τους πλεονέκτημα είναι ο μικρός όγκος, αφού χωράνε και στην τσέπη του παντελονιού.

 

Κάποια πρόταση σε mirrorless; και ποια τα μείον από DSLR;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κατηγορία αυτή είναι ένα μεγάλο θέμα και κάθε κατασκευαστής (Olympus, Sony, Panasonic, Fuji κ.α.) έχει τα υπέρ και τα κατά.

Θα ήταν λάθος μου να σου προτείνω συγκεκριμένη μάρκα και μοντέλο αλλά θα πω ότι είμαι στη 2η Olympus (e-pm1) με 3 φακούς και είμαι αρκετά ικανοποιημένος τόσο από τις φωτο όσο και από το video. Υπάρχουν και άλλα πιο εξελιγμένα μοντέλα αλλά δεν τρελαίνομαι τόσο πολύ. Φυσικά, υπάρχουν αντίστοιχα μοντέλα και στους άλλους κατασκευαστές αλλά εξαρτάται από το χρήστη για ποια χρήση τη θέλει.

 

Το μεγάλο τους πλεονέκτημα είναι ο μικρός όγκος, όπως είπα, και το σχετικά μικρότερο κόστος των μηχανών και των παρελκόμενων (φακοί, δακτυλίδια, αντάπτορες κλπ) σε σχέση με τις dslr. Προτείνω να διαβάσεις λίγο γύρω από αυτές τις μηχανές και μετά αποφασίζεις. Εννοείται ότι υπάρχουν εξειδικευμένα fora και νήματα για τα θέματα αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω παντως ειμαι της αποψης οτι αν σε ενδιαφερει να απαθανατιζεις σπορ 'στιγμες' οι dslr ειναι μονοδρομος. Λογω του οπτικου σκοπευτρου κυριως και του ογκου της μηχανης που σου δινει χερι.

Θα σου προτεινα να κοιταξεις για nikon 5100 με τον 18-105, κανα 500ρικο με 550 το πολυ. Το vr (σταθεροποιητης) της nikon κανει πολυ καλη δουλεια και ειναι ο λογος που σου λεω για nikon.

Επεξ/σία από george_gr1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...