Προς το περιεχόμενο

Linpus Linux σε Windows


DeiX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπα επειδη δεν ειναι δικο μου δεν θα ασχοληθω αλλο. Ας το παει στο eshop και ας το φτιαξουν εκει. Στο κατω κατω free dos ειπανε οτι ειναι οχι οτι εχει μεσα και αυτη τη μ@λ@κι@ για λειτουργικο. Αν μιλησω με καναν τεχνικο απο εκει (απο περιεργεια) θα σας ενημερωσω ;)

 

Τhx παντως για τις απαντησεις σας :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πες του να τους το παει και να τους πει ομως οτι δεν κανει boot απο dvd και να του λυσουν αυτο το προβλημα.

Η εγκατασταση windows χρεωνεται, μην τους αφησει να την κανουν αυτοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλος απ το e-shop πήρε παρόμοιο laptop που έλεγε πως είχε free dos και τελικά είχε αυτο το linpus. Εκεί βέβαια μόλις επέλεγες απ το bios για primary boot το dvd bootαρε κανονικά απ το dvd..

Edit: όταν διαλλέγεις να bootαρει από dvd φανταζομαι πατάς κάποιο πλήκτρο πριν σε βγάλει στον grub...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες του να τους το παει και να τους πει ομως οτι δεν κανει boot απο dvd και να του λυσουν αυτο το προβλημα.

Η εγκατασταση windows χρεωνεται, μην τους αφησει να την κανουν αυτοι...

Φυσικα και θα τους πει οτι θελει απλα να bootarei απο το dvd. Σιγα μη τους δωσει και λεφτα για να του βαλουν windows :P

 

 

Edit: όταν διαλλέγεις να bootαρει από dvd φανταζομαι πατάς κάποιο πλήκτρο πριν σε βγάλει στον grub...

 

 

Δεν μπορω να επιλεξω το dvd ουτως ή αλλως. Δεν το εμφανιζει ως boot συσκευή ακομα και αν το επιλεξεις ως πρωτο boot device στο bios και κοψεις ολα τα αλλα (εκτος απο το hdd που δεν μπορεις να το κανεις disable). Για να δουλεψω grub παντως γραφω grub ως command και μετα "παιζω" εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα, χαζη ερώτηση, αλλά είσαι σίγουρος οτι το dvd drive δουλεύει και οτι το δισκάκι είναι bootable

 

Καθολου χαζη ερωτηση (εχουν δει πολλα τα ματια μου :P) αλλα ναι δουλευει και το δισκακι (και usb stick) ειναι bootable ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν τρεχει το linpus και βαλεις καποιο dvd στο drive, το βλεπει;

 

Δεν μπορεσα να ανοιξω καποιο dvd γιατι δεν εχω τη γνωση να δουλεψω σε τετοιο περιβαλλον. Ομως και το dvd "γυριζε" κανονικα και το burn test ειχε περασει το laptop πριν φτασει στα χερια μου οποτε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον ακουστε τη συνεχεια. Στο eshop το προσπαθουν και αφου δεν τα καταφερνουν τον στελνουν στο Μενιδι στο service. Εκει το παλευουν για καμποσο και καταφερνουν να του αναβαθμισουν το bios. Επιτελους εχει legacy mode. Του λενε οτι τωρα βαζει cd και ολα καλα. To φερνει ξανα σπιτι, βλεπω οτι δεν bootarei απο usb οποτε σκαμε πανω το cd με τα win 8.1 και ξεκιναει. Εκει που παμε να επιλεξουμε partition νατα μας παλι. Δεν μπορει να κανει install γιατι το partition ειναι gpt Oo

Τρωω μια φρικη τρελη, ανοιγω command promt και ξεκιναω να το ψαχνω. Ξεκιναει με

x:\sources>

Θυμαμαι τα παιδικα μου χρονια και με diskpart και clean γινεται το θαυμα :D

Τωρα ειμαι στο 65% της εγκαταστασης. Ελπιζω ολα να πανε καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γαμω τις εταιριες η Packard Bell. Πουλαει laptops με ακαταλληλα BIOS. Τι να πει κανεις...

Drivers εχεις κατεβασει?

 

Αγορασα και εγω ενα χρεπι HP των 260 ευρω πριν λιγους μηνες, με Celeron διπυρηνο και Intel HD (και FreeDos φυσικα), και με μεγαλη μου λυπη διαπιστωσα οτι δεν μπορει να παιξει απροβληματιστα HD 1080p. Εκανε κατι μικρο-σπασιματακια, οχι τοσο ωστε να πεις οτι δεν τα παιζει, αλλα ηταν αρκετο ωστε να μην μπορεις να δεις σωστα, με αποτελεσμα να εκνευριζομαι και να κουραζονται τα ματια μου μετα τα πρωτα 30sec.

 

Το αποτελεσμα ηταν... να το δωσω σε αλλο μελος της οικογενειας για γενικη χρηση, εγω δεν θελω να το βλεπω πλεον!

 

Ελπιζω - ευχομαι να μην εχει τετοιο θεμα ο φιλος σου.

 

Αμα το θυμηθεις παντως, ασε ενα ποστ για το πως παιζουν τα 1080p, ετσι να μου λυθει η απορια αν ο Celeron o 4πυρηνος εχει διαφορα απο τον διπυρηνο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου εφαγα το ιντερνετ για να μαζεψω δεξια-αριστερα τους drivers (ξεφτιλα ρε γμτ το site της packardbell....οταν διαλεγα το laptop και περιμενα για τους drivers μου εβγαζε συνεχεια error και δεν προχωρουσε αλλο οποτε βρηκα σχεδον τους μισους απο την acer γιατι εχουν πολλα κοινα components) το εφερα στα ισια του. Τα windows 8.1 πανε σφαιρα και δεν ειχα κανενα προβλημα σε 1080p ταινια χρησιμοποιοντας το vlc. Δεν δοκιμασα κατι αλλο γιατι απλα θελω να του το δωσω και να μη το ξαναδω στα ματια μου. Σε γενικες γραμμες απο αυτο το λιγο που ειδα ειναι αρκετα γρηγορο για βασικες λειτουργιες και καμια ταινια. Παντως δεν νομιζω να ξαναμπλεξω με FreeDos laptop εκτος και αν παιξει καμια τρελη προσφορα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει σχέση το freedos ή γενικά το προεγκατεστημένο λειτουργικό ενός λαπτοπ (άσε που το συγκεκριμένο δεν ήταν freedos) με το αν η εταιρία έχει μια λογική αρπαχτής ή αν έχει μια λογική υποστήριξης προς τον πελάτη.

 

Προσωπικά έχω πάρει τα τελευταία χρόνια 3 λαπτοπ με φριντος ή με λινουξ και δεν είχα παρόμοια προβλήματα. Σημείωσε όμως ότι δεν εγκατέστησα γουίντοουζ οπότε δεν έχω άποψη για γουίντοουζ ντράιβερς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει σχέση το freedos ή γενικά το προεγκατεστημένο λειτουργικό ενός λαπτοπ (άσε που το συγκεκριμένο δεν ήταν freedos) με το αν η εταιρία έχει μια λογική αρπαχτής ή αν έχει μια λογική υποστήριξης προς τον πελάτη.

 

 

Δεν ειπα ποτε οτι η packardbell εχει μια λογικη αρπαχτης. Γενικα επειδη εχω δουλεψει με laptops και desktops αυτης της εταιριας δεν μπορω να πω οτι εχουν κακη κατασκευη. Απλα δεν καταφερα να κατεβασω drivers απο το site της γιατι εβγαζε συνεχεια technical problem. Σημερα μπορει και να δουλευει και να ημουν εγω ο γκαντεμης... Δυστυχως οπως το λες παραπανω το συγκεκριμενο δεν ηταν freedos και ειχε πανω του οτι χειροτερο (linpus linux). Κανε ενα research στο ιντερνετ και δες ποσοι εχουν προβλημα και ποσοι καταφεραν να το λυσουν....Οι περισσοτεροι τα επεστρεψαν πισω. Εδω φταιει η εταιρια γιατι βγαζει στην αγορα ενα laptop με τη σκεψη του freedos για να ριξει τη τιμη και το bios ειναι μαυρο χαλι. Ειναι δυνατον να μην υποστηριζει legacy mode? Και ο αλλος πως θα βαλει (εφοσον ειναι freedos) το λειτουργικο που χρειαζεται? Και ξαναλεω οτι ακομα και μετα το update δεν μπορεις να επιλεξεις usb για να bootareis. Το επομενο βημα τους ειναι να βγαλουν το ιδιο laptop ΧΩΡΙΣ dvd. Να δω εκει τον κοσμακη να προσπαθει να βγαλει το linpus και να βαλει windows μεσω network.....

 

Προσωπικά έχω πάρει τα τελευταία χρόνια 3 λαπτοπ με φριντος ή με λινουξ και δεν είχα παρόμοια προβλήματα. Σημείωσε όμως ότι δεν εγκατέστησα γουίντοουζ οπότε δεν έχω άποψη για γουίντοουζ ντράιβερς.

 

Ενταξει ευτυχως επειδη πολλα κομματια ειναι κοινα αν γνωριζεις τι φοραει το laptop κατεβαζεις drivers και απο αλλες εταιριες γιατ ουσιαστικα ειναι το ιδιο hardware. Απλα ταλαιπωρια να τα βρισκεις ενα ενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα, οι drivers ειναι το πιο ευκολο.

 

H Realtek μονοπωλει τον ηχο τα τελευταια χρονια, conexant σπανια βλεπεις (και καλυτερα!).

Intel downloads για τα γραφικα.

Δικτυο, συνηθως realtek ή broadcom ή marvell (τα 10/100 συνηθως realtek ειναι).

Ασυρματο, συνηθως broadcom ή αν εισαι πιο τυχερος Atheros.

Chipset, στα 8.1 συνηθως δεν χρειαζεται...

 

Οποτε δεν μενουν και πολλα αλλα....

 

Κριμα ρε γαμωτο. Και γω VLC εχω αλλα σου λεω... ο διπυρηνος Celeron εχει θεμα με τα 1080p.

Αν το ειχα καθυτερησει λιγο, θα επαιρνα 4πυρηνο με τα ιδια λεφτα.

 

Τελοσπαντων, αφου λυθηκε το θεμα... ολα καλα.

 

Support δεν θα... "παρέχεις" στον φιλο σου? :P

Γιατι αν εκανες KMS ενεργοποιηση... πρεπει τουλαχιστον να του εξηγησεις τι να κανει καθε 6 μηνες... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Support δεν θα... "παρέχεις" στον φιλο σου? :P

Γιατι αν εκανες KMS ενεργοποιηση... πρεπει τουλαχιστον να του εξηγησεις τι να κανει καθε 6 μηνες... :D

 

Φτου κακα δεν κανουμε τετοια πραματα εμεις :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...