Προς το περιεχόμενο

Linpus Linux σε Windows


DeiX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους. Δεν ξερω αν θα επρεπε τη συγκεκριμενη ερωτηση να τη βαλω εδω ή στο windows forum οποτε αν καποιος θεωρει οτι θα παρω καλυτερη βοηθεια απο εκει ας με ενημερωσει.

Ενας φιλος εφερε το συγκεκριμενο laptop http://www.e-shop.gr/packard-bell-easynote-te69bm-156-intel-quad-core-n2920-4gb-500gb-free-dos-black-silver-p-PER.908212για να του περασουμε windows. Το κακο ειναι οτι φοραει linpus linux και δεν εχω ιδεα τι να κανω. Μπηκα στο bios, αλλαξα το bootable device στο dvd αλλα τιποτα. Δεν bootarei απο εκει, Μου ανοιγει το παρακατω μενου

46145d1404323965-new-acer-lap-top-came-l

 

 

 

και μετα με βγαζει σε ενα τυπου dos περιβαλλον που πολυ λογικα (γιατι ειναι linux) δεν δεχετε dos εντολες. Το googlara λιγο αλλα επικρατει πανικος σχετικα με το πως μπορεις να το βγαλεις το ρημαδι και να βαλεις απο το μηδεν καποια εκδοση των windows πανω (κατα προτιμηση 8.1). Υπαρχει καποιος σχετικος με το θεμα που να μπορει να με βοηθησει ή να μου δωσει καποιο λινκ σε καποιο tutorial μηπως και βγαλω άκρη?

Επαναλαμβανω οτι εχω μπει στο bios, εχω κανει 1st boot device το dvd αλλα δεν αλλαζει τιποτα Επισης στο boot mode η μοναδικη επιλογη που εχω ειναι UEFI.

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το πιο ευκολο ειναι να σβησεις τα partitions που εχει φτιαξει το linux.

 

Γραφεις cfdisk και τα σβηνεις απο εκει.

Και αν δεν υπαρχει αυτη η εντολη, θα υπαρχει σιγουρα η εντολη fdisk οποτε αν γραψεις ενα...

fdisk /dev/sda (φυσιολογικα το /dev/sda θα ειναι ο δισκος), μετα εχεις το "m" για βοηθεια, το "p" εμφανιζει τα partitions, το "d" και μετα "αριθμος" σβηνει το partition, και στο τελος αφου τα εχεις σβησει ολα, πατας "w" για να γραψεις το νεο layout και να βγεις απο το προγραμμα.

 

 

Το θεμα ειναι γιατι δεν κανει boot απο dvd...

 

*Τωρα ειδα για το "UEFI only".*

 

Στο BIOS σιγουρα δεν εχει επιλογη για να ενεργοποιησεις και Legacy mode?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως το συγκεκριμενο laptop καπου διαβασα οτι δεν εχει legacy mode και θελει update στο bios για κατι τετοιο. Λες αν δοκιμασω να κανω fdisk και (θεωρητικα παντα) σβησω το linpus να καταφερω να bootarw τα windows 8 απο το dvd?

Αυτο που σκεφτηκα να κανω ειναι να ανοιξω το laptop, να βγαλω τον σκληρο και να του σκασω ενα format μεσω του pc μου (εχω ανταπτορα για το σκληρο του δισκο). Απλα δεν ξερω αν ετσι χανει ο φιλος την εγγυηση....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην το ανοιγεις, δεν υπαρχει (σοβαρος) λογος.

Δεν ξερω αν μπορει μετα η εταιρια να διαπιστωσει οτι εχει ανοιχτει, αλλα αν ισχυει κατι τετοιο, το πιθανοτερο ειναι να χανει την εγγυηση. 

 

Κανε cfdisk (ή fdisk αν δεν υπαρχει το cfdisk) απο linux, το ιδιο πραγμα θα καταφερεις...

 

Τωρα που το σκεφτομαι... μετα το fdisk...

παιζει μια περιπτωση να μην εχει απο που αλλου να κανει boot, και να κανει απο το dvd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δοκίμασε αυτό που λέει εδώ:

http://packard-bell-scandic.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/6814/~/enabling-the-boot-device-menu

 

Enabling the boot device menu

 

How can I choose to boot from CD, USB or network?

 

On most Packard Bell systems, you can use the F12 key on boot to select the drive or network from which loading the operating system. In case the F12 option does not work, you may need to enable this function.

 

SOLUTION

 

Enabling the F12 function:

 

Power on the system. When the first logo screen appears, press the F2 key to enter the BIOS.

Press the right arrow key to select Main.

Use the arrow keys to navigate to F12 Boot Menu, and press ENTER.

Select Enabled, and press ENTER.

Press the F10 key to save changes and restart the system.

 

MORE INFORMATION

 

If the boot menu feature is not available in the BIOS setup menu, then the option is not available on your system.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το δοκιμασα και αυτο φιλε μου αλλα @@. Θα το ξαναδω λιγο σημερα μετα τη δουλεια μηπως και εχω κανει κατι λαθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) δες αν είναι uefi το δισκάκι με τα windows αν είναι αυθεντικό τότε σίγουρα είναι αλλά αν δεν είναι μπορεί να έχει mbr ξεκίνημα και για αυτό να μην ξεκινάει.

 

2) εκτός από το bios λογικά έχει και ακόμα ένα κουμπί που ξεκινάει το boot menu δες αν πατώντας το με το usb/dvd μέσα σου δίνει δυο επιλογές,όπως γίνεται σε πολλά bios,θα το έχει μια φορά σαν uefi συσκευή και μια σαν απλή,αν υπάρχει και επιλέξεις την απλή θα ξεκινήσει.    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) δες αν είναι uefi το δισκάκι με τα windows αν είναι αυθεντικό τότε σίγουρα είναι αλλά αν δεν είναι μπορεί να έχει mbr ξεκίνημα και για αυτό να μην ξεκινάει.

 

Πως μπορω να καταλαβω αν ειναι uefi ή mbr????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://superuser.com/questions/464760/how-to-tell-if-windows-7-installer-boot-in-efi-or-bios

Μπορείς να το δεις μέσα από εντολές...αν ξεκινούσε.

Αν έχεις άλλον Η/Υ με uefi και ξεκινάει εκεί κανονικά,χωρίς να το έχεις γυρίσει σε legacy/secure τότε είναι uefi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμμ ωραιος. Θα το δω και αυτο οταν παω σπιτι. Μιλησα και με εναν τεχνικο εδω στη δουλεια και μου προτεινε να βαλω lubuntu και μετα μεσω αυτου του λειτουργικου να προχωρησω σε windows. Τα κατεβασα και εφτιαξα και ενα bootable usb (το εκανα αρχικα format σε NTFS δεν νομιζω να εχω προβλημα??)με το unetbootin. Κοιτα να δεις ρε γμτ που εμπλεξα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον ξαναεκανα enable το boot menu με τη χρηση του f12. Μου δινει μονο hd boot και network boot. Εκανα disable τα παντα (δεν μπορω να κανω το hard disk) και οι επιλογες μου πλεον ειναι μονο hd boot. Μεσα στο bios ομως εχω βαλει σαν 1ο device το dvd, 2ο to usb και 3ο το hard disk.

Τι να κανω ρε γαμωτο? Και format να σκασω παλι δεν θα με αφηνει να bootarw απο το dvd.....

Το φτανω σε ενα σημειο που λεει :

[root@localhost /]#

 

Υπαρχει καποιο command να γραψω και να μου δωσει access στο dvd? Ισως ετσι να μπορεσω και να τρεξω το exe των windows (λεω τωρα......)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν φτανεις εκει παει να πει οτι ηδη εχει μπουταρει στη λινουξοδιανομη που εχει, οποτε κατι παει στραβα πολυ νωριτερα και δεν ξεκιναει απο το στικακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γράψε grub,αν σου βγάλει το μενού πάτα c για να βγεις στην γραμμή εντολών.

εκεί γράψε root( (μαζί με το ( ,δεν είναι λάθος)και πάτα το tab για να σου βγάλει λίστα με της συσκευές που αναγνωρίζει,αν βλέπει και άλλες εκτός από το (hd0,0) τότε είναι το cd ή και το usb σου,οπότε αφού κάνεις root σε αυτό που θες μετά γράφεις chainloader +1 και μετά boot.

 

Εδώ τα περιγράφει ποιο λεπτομερώς.

https://help.ubuntu.com/community/BootFromUSB

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγηκα στο grub και δοκιμασα τα παραπανω

 

Λοιπον με την εντολη root ( μου βγαζει το μηνυμα :Filesystem type unknown, using whole disk

 

Αν γραψω root (hd0,0) μου λεει filesystem type is fat, partition type 0x83

 

Αν γραψω root (hd1,0) βγαζει error 21: Selected disk does not exist

 

Αν γραψω root ( και πατησω tab δεν κανει τιποτα. Αν μετα το tab πατησω enter δινει Filesystem type unknown, using whole disk

 

Εχω μεσα και το dvd των windows αυτη τη στιγμη και το usb stick με το lubuntu. Δεν εχω access σε κανενα απο τα 2.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως θα επιμεινω στη χθεσινη μου σκεψη οτι ισως μετα απο ενα fdisk, να μην δει bootable δισκο και να κανει boot απο το dvd. Κρατα τη συγκεκριμενη σκεψη... εστω σαν υστατη λυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...