Προς το περιεχόμενο

νέος εκτυπωτής


KinigosPsixon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημέρα θέλω να αγοράσω έναν εκτυπωτή για να εκτυπώνω κάτι αυτοκόλλητα ταμπελάκια .

π.χ Link.png Site: αυτά

νομίζω οτι με συμφέρει να πάρω laser απο άποψη οικονομίας στα μελάνια έτσι δεν είναι ? πριν είχα ενα οκι c3200 αν θυμάμαι καλά .

τα ταμπελάκια αποτελούνται κυρίως απο χρώμα και γράμματα όχι εικόνες κλπ.

οπότε δεν με ενδιαφέρει τόσο η ποιότητα όσο η οικονομία γιατι εκτυπώνω περίπου 500-1000 σελίδες τον μήνα οι οποίες είναι όλες με χρώμα .

τα ethernet wifi κλπ είναι δευτερεύων αλλα όχι αχρείαστα . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχω ιδεα ..... πόσο πάνε... φαντάζομαι 100-200περιπου εινια οκ ...δεν θέλω να παρω κάτι πολυ ακριβό ούτε κατι πολύ απλο. θέλω κατι που να εκτυπώνει σχετικά γρήγορα και να εχει φτηνά αναλώσιμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξεχνα το laser.....inkjet

με την προϋποθεση οτι θα κανεις μια εκτυπωση στις 3 μερες τουλαχιστον,πηγαινεις σε epson με δοχεια μελανιων

κατι σαν αυτο

http://www.skroutz.gr/s/3216427/Epson-L300.html

με  τιμη μελανιων-αποδοσης μεγαλης οικονομιας

http://www.skroutz.gr/comparelists/98?compare=3306284%2C3306279%2C3306289%2C3306287

 

επισης αν θελεις και αλλες δυνατοτητες

πας σε ΗΡ πολυμηχανημα

http://www.skroutz.gr/s/4855998/HP-Officejet-Pro-8610-e-All-in-One.html

 με 50% μικρότερο κόστος ανά σελίδα, σε σύγκριση με τους εκτυπωτές laser και 3 χρονια εγγυηση με εγγραφη στο

https://h41201.www4.hp.com/WMCF.Web/gr/el/promotion/4220/NewProducts/

 

 

αν ομως θελεις  βαρβατο εκτυπωτη HP Officejet Pro X451dw

http://www.skroutz.gr/s/3135133/HP-Officejet-Pro-X451dw.html

η επιλογη ειναι δικη σου,μελετωντας τα χαρακτηριστικα του καθε ενος μηχανηματος και τι θα σε βολεψει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με μπερδεύεις είχα την εντύπωση οτι οι laser είχαν πιο φθηνά αναλώσιμα και και οτι οι inject ξοδεύουν πολυ μελάνι στις εκτυπώσεις κλπ κλπ.... οχι ??? 

μπορεί για 1 1,5 βδομάδα να μην εκτυπώσω τπτ αλλα σε μια μέρα π.χ να βγάλω 100-200 σελίδες ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο inkjet epson L300 που σου πρότεινε είναι ειδική περίπτωση και πολύ πιο οικονομικός από laser, αλλά με τις εξής δύο προϋποθέσεις:

1) Θα τυπώνεις τουλάχιστον μια φορά στις 3 μέρες για να αποφύγεις βούλωμα κεφαλής.

2) Η ποιότητα εκτύπωσης είναι σε μέτρια επίπεδα (τέλεια όμως για την απλή χρήση που θέλεις). Απλά μην περιμένεις φωτογραφικό αποτέλεσμα εκτύπωσης

 

Από την πρόταση του dobro εγω προσυπογράφω για L300 σύμφωνα με τις ανάγκες σου.

 

Τους άλλους δύο δεν θα σου τους πρότεινα. Καλό το πολυμηχάνημα 8610, αλλά όχι για την χρήση που θέλεις. Επίσης είναι από τα μηχανήματα που θέλουν να τα συμπεριφέρεσαι με το γάντι.

 

Ο Χ-451 είναι πολύ καλός και τον έχω δει να δουλεύει από κοντά και εντυπωσιάστηκα από την διπλάσια ταχύτητα του σε σχέση με laser, αλλά:

- Μηδαμινή σχεδόν ποικιλία σε συμβατά μελάνια για την ώρα

- Δεν "περπάτησε" ακόμη πολύ για να δούμε τι λέει από αξιοπιστία

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ σωστος,...........οι 55 σελιδες το λεπτο ,ειναι σκετος πειρασμος...ή οι 70 σελιδες  του 551,ομως πεταει σαν τιμη(αχ,τα ρημαδια τα €)

τα μελανια τους ομως βγαζουν τελικα τις 2500 σελιδες ή ειναι μουφα;(ρωτω επειδη ασχολεισαι με τον κλαδο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, βγάζει, αλλά μετρημένο με τον γνωστό τρόπο που έχουν θέσει όλες οι εταιρίες. Δηλαδή με 5% επικάλυψη σελίδας. 

Αυτό βέβαια είναι σχετικό, επειδή κανείς δεν θα τυπώσει όλες του τις σελίδες με 5% επικάλυψη μόνο. Αυτό συμβαίνει μόνο σε εργαστηριακές συνθήκες για χάρη των benchmark results.

 

Παρόλα αυτά, επειδή όλοι οι κατασκευαστές χρησιμοποιούν τον ίδιο τρόπο μέτρησης αυτονομίας των μελανιών τους, τα νούμερα που δίνουν είναι ένας καλός τρόπος σύγκρισης μεταξύ των διαφόρων εκτυπωτών και μελανιών. Tο 5% είναι benchmark και όλοι μετράνε με βάση αυτό.

 

OFF topic αλλά χρήσιμο: Βάση εμπειρίας, η μέση επικάλυψη σελίδας εγγράφων είναι κάπου στο 8% με 10%, ποσοστό το οποίο ανεβαίνει στο 13% με 15% όταν υπάρχουν μικρές φωτογραφίες και λογότυπα. Έπειτα, όσο μεγαλώνουν οι φωτογραφίες στην σελίδα ανεβαίνει το ποσοστό επικάλυψης. Στα έγγραφα σπάνια θα φτάσει πάνω από 10%-12%.

Αυτά για να υπάρχει ένας μικρός μπούσουλας για το πόσες σελίδες θα βγάλουν τα μελάνια σύμφωνα με την αυτονομία που αναγράφουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω δλδ που έχω 100 % επικάλυψη τι αυτονομία θα έχουν 150 σελ. ? 

το λασερ που είχα (οκι c3200) έβγαζε τουλάχιστον 600-700.

πάω για τον epson δλδ?

αν εκτυπώνω δοκιμαστική σελιδα 1 φορα την εβδομάδα θα είμαι οκ ? η θα έχω πρόβλημα με τις κεφαλές ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αυτο που λεμε,ειναι οτι στις 3 μερες εκτυπωνε τουλαχιστον μια προταση με εγχρωμα γραμματα για να μην μπουκωνουν.απλα πραγματα, για να δουλευουν σωστα σε βαθος χρονου.

Επεξ/σία από dobro
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω δλδ που έχω 100 % επικάλυψη τι αυτονομία θα έχουν 150 σελ. ? 

το λασερ που είχα (οκι c3200) έβγαζε τουλάχιστον 600-700.

πάω για τον epson δλδ?

αν εκτυπώνω δοκιμαστική σελιδα 1 φορα την εβδομάδα θα είμαι οκ ? η θα έχω πρόβλημα με τις κεφαλές ?

 Με 100% επικάλυψη, διαιρείς το σύνολο των σελίδων που λέει ότι εκτυπώνει με το 20 και βγάζεις τον αριθμό σελίδων με μια μικρή απόκλιση.

 

Οι 600-700 σελίδες που σου έβγαζε ο ΟΚΙ είναι το ίδιο. 150 σελίδες στο χρώμα, είναι 600 σελιδες στο σύνολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι εννοείς στο χρώμα ??και ο οκι σε χρώμα με τις έβγαζε... τεσπα μην το κουράζω φαίνεται οτι το έχετε το θέμα και αφού λέτε οτι ο epson είναι αυτο που θέλω έφυγα για epson... α τελευταία ερώτηση.... δεν υπάρχει κάτι σε ποιο οικονομικό ε? αν και είναι μέσα στο budget ίσως σκεφτόμουν κάτι πιο οικονομικό με διαφορα ας πούμε στην ταχύτητα η σε όχι τοσο χρήσιμες λειτουργίες.. π.χ wifi,ethernet κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο χρώμα εννοώ "ανα χρώμα". Όταν έχεις πχ 100% επικάλυψη σε μια σελίδα αλλά με 4 χρώματα τότε δεν σου έχει φάει 100% απο κάθε χρώμα, αλλά κάποιο ποσοστό απο το καθένα, που όλα μαζί συμπληρώνουν το 100%. Αρα 150 επι 4 σε ότι υπολογίζεις. Κοντά στις 600 σελίδες λοιπόν. ;)

 

Αν θες κάτι πιο οικονομικό σαν εκτυπωτή δεν θα έχεις συνεχόμενο συστημα εκτυπωσης μελανιών, οπότε θα πληρώνεις κάπως παραπάνω τα μελάνια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ όμως χρησιμοποιώ ένα χρώμα πιο πόλυ γιατί το θέλω για να βγάζω συγκεκριμένη εκτύπωση στον laser δλδ άλλαζα μόνο το κίτρινο και πολύ σπάνια το magenta (άλλαζα 4-5 φορές το κίτρινο και μετά τελείωνε το magenta ) και μου έβγαζε 600-700 σελίδες.... με 60 ευρώ το τονερ (γέμισμα) για αυτο ρωτάω αν σίγουρα συμφέρει ο epson 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μπουκαλακι μελανιου εχει 70 ml και λενε οτι βγαζει 6500 σελιδες με 5,5€+ ,αλλα και 4000 σελιδες να βγαζει παλι κερδισμενος εισαι.Αν ψαξεις και τη αντιστοιχη σειρα (συμβατου μελανιου)στο ebay με μεγαλυτερη χωρητικοτητα μελανιου σε δοχειο.........τοτε μιλαμε για ΤΗΝ οικονομια εκτυπωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...