Προς το περιεχόμενο

To thread των LGBT (ΛΟΑΤ) δικαιωμάτων


Τοξοβόλος_U_K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατι ολοι οι γκει ειναι ψυχολογικα σωστη ? Εγω αυτο που πιστευω ειναι οτι το παιδι πρεπει να εχει μαμα και μπαμπα σαν βαση το αν θα ειναι σωστη οι γονεις ειναι αλλο θεμα.

 

Το παιδι θελει την μητρικη αγαπη και την πατρικη.

 

Ψυχολογικά σωστοί δεν είναι, δεν είναι σχεδόν κανένας γονέας. Γενικά το παιδί θέλει αγάπη. Το αν -συγκεκριμένα- θέλει μητρική και πατρική, ή αν μπορεί μια μονογονεϊκή ή ομόφυλη οικογένεια να καλύψει τυχόν κενά που προκύπτουν (αν, με «σωστή» διαπαιδαγώγηση όντως προκύπτουν), είναι κάτι που δε μπορώ να το κρίνω εγώ καθώς δεν είμαι επιστήμονας. Για να δείχνουν όμως πως το παιδί δεν επηρεάζεται (αρνητικά), κάτι παραπάνω θα ξέρουν. Είπαμε, άποψη δεν έχω σχηματίσει, περιμένω περισσότερες και πιο μαζικές.

 

Σε κάτι στο οποίο είμαι σίγουρος όμως πως ένα ομόφυλο ζευγάρι θα επηρεάσει θετικά ένα παιδί, ίσως σε μεγαλύτερο βαθμό από ένα ετερόφυλο, είναι στο θέμα της διαφορετικότητας. Οι ομοφυλόφυλοι έχουν ζήσει τον ρατσισμό και την κακοποίηση και ξέρουν (από πρώτο χέρι) πως να μεταδώσουν κάποια μυνήματα στα παιδιά τους, αποφεύγοντας κάποιες προκαταλήψεις και στερεότυπα. Όχι μόνο για τους γκέη, πολύ πιο γενικά. Και δυστυχώς ή ευτυχώς, από κοινωνικής απόψεως, τα μηνύματα αυτά είναι ιδιαίτερα σημαντικά για ένα νέο μέλος της κοινωνίας.

 

Εννοείται βέβαια πως το ίδιο ισχύει και για μια ετερόφυλη οικογένεια, δε χρειάζεται να τα έχεις περάσει ο ίδιος για να ξέρεις, ή έστω να καταλαβαίνεις πως είναι, και να προσπαθείς να συμπεριφέρεσαι στους συνανθρώπους σου με ευγένεια και σεβασμό, ασχέτως των διαφορών σας. Απλά άλλο να το έχεις ζήσει και άλλο να μιλάς «εκ του ασφαλούς».

 

Θα μου πεις, μπορεί ο ομοφυλόφυλος να περάσει ο ίδιος το «κόμπλεξ» της υπεραντιστάθμισης στο παιδί, κάνοντας το να πιστεύει ακριβώς το αντίθετο, ότι οι ομοφυλόφυλοι είναι τόσο κολλημένοι με την ιδέα της προαναφερθείσας μεταχείρησης που ξεπερνάνε τα όρια; Σίγουρα, όπως όμως και ο ετεροφυλόφυλος μπορεί να περάσει στο παιδί το κόμπλεξ της ανωτερότητας της αντρίλας και του «φυσιολογικού versus ανωμαλίας», με αποτελέσματα που βλέπουμε καθημερινά. Δεν είναι θέμα σωστού ετερόφυλου και λάθος ομοφυλόφυλου γονέα, είναι θέμα σωστού ή λάθους γονέα, period.

 

Μελετη που βγηκε προσφατα λεει οτι μπορει να παιζουν ρολο τα γονιδια στην επιλογη σεξουαλικου προσανατολισμού.

Επισης μπορει να συμβούν γεγονοτα οπως πχ να δει καποιο γονιο να εχει περιπτύξεις με το ιδιο φυλλο και να να του αποτυπωθεί σαν φυσιολογικο κλπ κλπ

Το πρώτο έχει εξαιρετικό ενδιαφέρον, εκτός αν αναφέρεσαι στο gay gene το οποίο (νομίζω) έχει απορριφθεί σαν θεωρία. Στο δεύτερο εκ πρώτης όψεος χλωμό το κόβω, καθώς έχω την εντύπωση πως το οπτικό ερέθισμα και η μίμηση δεν είναι παράγοντες που καθορίζουν τον σεξουαλικό προσανατολισμό. Θα το ψάξω περισσότερο αύριο γιατί είμαι ήδη braindead.

 

just my 2c :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Ψυχολογικά σωστοί δεν είναι, δεν είναι σχεδόν κανένας γονέας. Γενικά το παιδί θέλει αγάπη. Το αν -συγκεκριμένα- θέλει μητρική και πατρική, ή αν μπορεί μια μονογονεϊκή ή ομόφυλη οικογένεια να καλύψει τυχόν κενά που προκύπτουν (αν, με «σωστή» διαπαιδαγώγηση όντως προκύπτουν), είναι κάτι που δε μπορώ να το κρίνω εγώ καθώς δεν είμαι επιστήμονας. Για να δείχνουν όμως πως το παιδί δεν επηρεάζεται (αρνητικά), κάτι παραπάνω θα ξέρουν. Είπαμε, άποψη δεν έχω σχηματίσει, περιμένω περισσότερες και πιο μαζικές.

 

Σε κάτι στο οποίο είμαι σίγουρος όμως πως ένα ομόφυλο ζευγάρι θα επηρεάσει θετικά ένα παιδί, ίσως σε μεγαλύτερο βαθμό από ένα ετερόφυλο, είναι στο θέμα της διαφορετικότητας. Οι ομοφυλόφυλοι έχουν ζήσει τον ρατσισμό και την κακοποίηση και ξέρουν (από πρώτο χέρι) πως να μεταδώσουν κάποια μυνήματα στα παιδιά τους, αποφεύγοντας κάποιες προκαταλήψεις και στερεότυπα. Όχι μόνο για τους γκέη, πολύ πιο γενικά. Και δυστυχώς ή ευτυχώς, από κοινωνικής απόψεως, τα μηνύματα αυτά είναι ιδιαίτερα σημαντικά για ένα νέο μέλος της κοινωνίας.

 

Εννοείται βέβαια πως το ίδιο ισχύει και για μια ετερόφυλη οικογένεια, δε χρειάζεται να τα έχεις περάσει ο ίδιος για να ξέρεις, ή έστω να καταλαβαίνεις πως είναι, και να προσπαθείς να συμπεριφέρεσαι στους συνανθρώπους σου με ευγένεια και σεβασμό, ασχέτως των διαφορών σας. Απλά άλλο να το έχεις ζήσει και άλλο να μιλάς «εκ του ασφαλούς».

 

Θα μου πεις, μπορεί ο ομοφυλόφυλος να περάσει ο ίδιος το «κόμπλεξ» της υπεραντιστάθμισης στο παιδί, κάνοντας το να πιστεύει ακριβώς το αντίθετο, ότι οι ομοφυλόφυλοι είναι τόσο κολλημένοι με την ιδέα της προαναφερθείσας μεταχείρησης που ξεπερνάνε τα όρια; Σίγουρα, όπως όμως και ο ετεροφυλόφυλος μπορεί να περάσει στο παιδί το κόμπλεξ της ανωτερότητας της αντρίλας και του «φυσιολογικού versus ανωμαλίας», με αποτελέσματα που βλέπουμε καθημερινά. Δεν είναι θέμα σωστού ετερόφυλου και λάθος ομοφυλόφυλου γονέα, είναι θέμα σωστού ή λάθους γονέα, period.

 

Το πρώτο έχει εξαιρετικό ενδιαφέρον, εκτός αν αναφέρεσαι στο gay gene το οποίο (νομίζω) έχει απορριφθεί σαν θεωρία. Στο δεύτερο εκ πρώτης όψεος χλωμό το κόβω, καθώς έχω την εντύπωση πως το οπτικό ερέθισμα και η μίμηση δεν είναι παράγοντες που καθορίζουν τον σεξουαλικό προσανατολισμό. Θα το ψάξω περισσότερο αύριο γιατί είμαι ήδη braindead.

 

just my 2c :)

 

Το οτι ενα παιδι ειναι με ενα μονο γονιο δεν ειναι παντα επιλογη αλλα πολλες φορες ειναι αναγκαιο, εμενα μια ξαδερφη μου δεν ειχε πατρικο προτυπο ο γιος της επειδη ο πατερας του δεν το ηθελε και η ξαδερφη μου το γεννησε και εκαναν εναν τυπικο γαμο, μετα φυσικα χωρησαν και το παιδι δεν το εχει δει απο τα 5 του τωρα ειναι 17.

 

Τοσα χρονια δεν τον ειχε αναγκη αλλα τωρα που ειναι στην εφηβια ψαχνει πατρικο προτυπο στον αδερφο της ξαδερφης μου και σε μενα.

 

Ειναι επισης γνωστο οτι το μητρικο γαλα πχ κανει καλο στα παιδια αρα σε ενα παιδι που θα γεννηθει μεσω παρενθετης απο δυο γκει δεν θα του δοθει ποτε η δυνατοτητα να θηλαξει .

 

Για το γονιδιο λεω για αυτο εδω http://en.wikipedia.org/wiki/Xq28

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι ενα παιδι ειναι με ενα μονο γονιο δεν ειναι παντα επιλογη [...] επειδη ο πατερας του δεν το ηθελε

Εμ επιλογή του ίδιου του γονέα δεν είναι στην προκειμένη, see my point? ;) Στο τέλος της μέρας όλα εξαρτώνται από τον ίδιο τον γονέα και το αν θέλει/μπορεί τουλάχιστον να προσπαθήσει να καλύψει τυχόν κενά. Για τα υπόλοιπα θα χρειαστεί η συμβουλή κοινωνιολόγου στη συζήτηση μιας και είναι too much to handle. Πάντως υπενθυμίζω πως μιλάμε για τη σωστή ανατροφή του παιδιού και όχι για το αν «θα κάνουν το παιδί γκέι», για να μην πάρουν κάποιοι φόρα ;)

 

Στα υπόλοιπα αυτό που είπα πιο πάνω, για εμένα πολύ δύσκολα μια οικογένεια μπορεί να παρέχει τα σωστά πρότυπα και εφόδια στα παιδιά της στο 100%, είναι κάτι που θεωρώ ακατόρθωτο στη συντριπτική πλειοψηφία των οικογενειών. Τα αποτελέσματα τα βλέπουμε καθημερινά...

 

 

Γενικά το πρόβλημα στις μονογονεϊκές οικογένεις είναι πιθανές επιπτώσεις, συναισθηματικά προβλήματα και προβλήματα συμπεριφοράς, μειωμένη προσοχή και καθοδήγηση, κ.λπ. που προκύπτουν σε ιδιαίτερα αυξημένο βαθμό σε σχέση με οικογένειες που μεγαλώνουν και με τους δύο βιολογικούς γονείς. Το θέμα είναι πως, γιατί για παράδειγμα το ίδιο συμβαίνει και σε οικογένειες με θετό γονέα, και γιατί όσο μικραίνει η ηλικία της γυναίκας τόσο το ποσοστό των παραπάνω αυξάνεται; Γιατί και πάλι, το ποσοστό των παραπάνω μονογονεϊκών οικογενειών είναι μεν αυξημένο σε σχέση με τις φυσιολογικές, αλλά παραμένει σε σχετικά χαμηλό βαθμό (6% στις φυσιολογικές και 12% στις μονογονεϊκές σύμφωνα με δύο μελέτες του 2010 που βρήκα, Millennium Cohort Study); Αν έφταιγε καθαρά και μόνο η έλλειψη ενός εκ των δύο προτύπων, το ποσοστό αυτό δεν θα έπρεπε να είναι υψηλότερο; Σύμφωνα με άλλη έρευνα που ακολούθησε την προηγούμενη μάλιστα, τα παραπάνω σχετίζονται επίσης τόσο με την περιοχή διαμονής τους, τις απότομες αλλαγές στο οικογενειακό περιβάλλον (άφιξη θετού γονέα π.χ.) και τα γονικά «προσόντα» (ό,τι στο κέρατο σημαίνει αυτό, φαντάζομαι εκπαίδευση και οικονομική και επαγγελματική ανεξαρτησία);

 

Και πάλι, δεν μπορούμε να συγκρίνουμε στα ίσια, ούτε να γνωρίζουμε όλες τις μεταβλητές. Εξηγώ: Έγιναν στο παρελθόν κάποιες έρευνες στις ΗΠΑ που έδειχναν ότι υιοθετημένα παιδιά παρουσίαζαν μεγάλο ποσοστό προβληματικής ή παραβατικής συμπεριφοράς, φυλάκισης σε νηλίκων ή ενηλίκων (στο μέλλον) και νοσηλείας σε ψυχιατρικά ιδρύματα. Αυτό που (αρχικά) δεν μελέτησαν ή δεν ανακοίνωσαν είναι το κατά πόσον τα συγκεκριμένα παιδιά μπαινόβγαιναν σε σπίτια «επαγγελματιών» ανάδοχων οικογενειών από τα 5 μέχρι τα 12 (στα οποία όλοι ξέρουμε τι γίνεται), αν είχαν κακοποιηθεί από τους θετούς γονείς τους, ή ακόμα και από το συγγενικό ή φιλικό περιβάλλον τους. Πάρα πολλές μεταβλητές που γενικά δεν χωράνε σε μια επιφανειακή ανάλυση. Θα ζητήσω από την κοπέλα αν θυμάται να μου πει περισσότερα, είχε ασχοληθεί με αυτό ακριβώς το θέμα στη σχολή.

 

 

Ειναι επισης γνωστο οτι το μητρικο γαλα πχ κανει καλο στα παιδια αρα σε ενα παιδι που θα γεννηθει μεσω παρενθετης απο δυο γκει δεν θα του δοθει ποτε η δυνατοτητα να θηλαξει .

Νομίζω σε τέτοιες περιπτώσεις μέχρι κάποια ηλικία η παρένθετη μάνα είναι υποχρεωμένη να το θηλάζει. Ο τόξο ίσως ξέρει κάτι παραπάνω. Όπως και να'χει, καταλαβαίνω την ανάγκη του ανθρώπου να αποκτήσει ένα βιολογικό παιδί, αλλά είμαι κατά της παρένθετης μητρότητας τόσο από γκέι όσο και από ετερόφυλα ζευγάρια που δεν μπορούν να κάνουν παιδιά, για πολλούς και διάφορους λόγους.

 

Για το γονιδιο λεω για αυτο εδω http://en.wikipedia.org/wiki/Xq28

 

Ναι αυτό είναι το (υποτιθέμενο ένα και μοναδικό) gay gene και είναι σχετικά old news, έχουν γίνει έρευνες που καταρρίπτουν την πρώτη, άλλες που βρήκαν συσχετισμούς με άλλα γονίδια, κ.λπ. Σε κάθε περίπτωση, οι παράγοντες που επηρεάζουν τη σεξουαλικότητα του ατόμου δεν περιορίζονται σε ένα μόνο γονίδιο.

 

Κατά τα άλλα διαβάζω σε ζώα (σε ποντίκια συγκεκριμένα) έχει βρεθεί ένα και μοναδικό γονίδιο η αλλαγή του οποίου μπορεί να επηρεάσει τη σεξουαλικότητα. Χωρίς όμως να ξέρουμε αν αυτό σημαίνει τίποτα για την φύση, του στυλ αν το γονίδιο άλλαζε μόνο του αν θα είχαμε τα ίδια αποτελέσματα, εντούτοις αρκετά ενδιαφέρον.

 

BTW δεν ξέρω για κάποιους άλλους αλλά το ενδιαφέρον και η ανάλυση μου είναι καθαρά εγκυκλοπαιδικό, δεν ψάχνω να βρω το «λάθος», για να μην παρεξηγηθώ γενικά. Μην ξεχνάς πως αν ζούσαμε πριν 50-100 χρόνια θα ψάχναμε το γονίδιο των μαύρων, των αριστερόχειρων κ.λπ. Εντάξει, το λες και πρόοδο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω σε τέτοιες περιπτώσεις μέχρι κάποια ηλικία η παρένθετη μάνα είναι υποχρεωμένη να το θηλάζει. Ο τόξο ίσως ξέρει κάτι παραπάνω. 

 

 

Για τον θηλασμό κ παρένθετες per se όχι δεν έχω ασχοληθεί.Δείτε όμως το παρακάτω ποστ από το brief των μεγαλύτερων επιστημονικών συλλόγων παγκοσμίως.Έχει up to date research σε σχέση με το upbringing παιδιών από ομόφυλα ζευγάρια στο κόντεξτ του γάμου.

 

http://www.insomnia.gr/topic/547627-to-thread-των-lgbt-λοατ-δικαιωμάτων/?p=53873998

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτό είναι το (υποτιθέμενο ένα και μοναδικό) gay gene και είναι σχετικά old news, έχουν γίνει έρευνες που καταρρίπτουν την πρώτη, άλλες που βρήκαν συσχετισμούς με άλλα γονίδια, κ.λπ. Σε κάθε περίπτωση, οι παράγοντες που επηρεάζουν τη σεξουαλικότητα του ατόμου δεν περιορίζονται σε ένα μόνο γονίδιο.

 

Κατά τα άλλα διαβάζω σε ζώα (σε ποντίκια συγκεκριμένα) έχει βρεθεί ένα και μοναδικό γονίδιο η αλλαγή του οποίου μπορεί να επηρεάσει τη σεξουαλικότητα. Χωρίς όμως να ξέρουμε αν αυτό σημαίνει τίποτα για την φύση, του στυλ αν το γονίδιο άλλαζε μόνο του αν θα είχαμε τα ίδια αποτελέσματα, εντούτοις αρκετά ενδιαφέρον.

 

BTW δεν ξέρω για κάποιους άλλους αλλά το ενδιαφέρον και η ανάλυση μου είναι καθαρά εγκυκλοπαιδικό, δεν ψάχνω να βρω το «λάθος», για να μην παρεξηγηθώ γενικά. Μην ξεχνάς πως αν ζούσαμε πριν 50-100 χρόνια θα ψάχναμε το γονίδιο των μαύρων, των αριστερόχειρων κ.λπ. Εντάξει, το λες και πρόοδο :P

έχεις λινκ για το γονίδιο αυτό στα ποντίκια please?

 

Πάντως σε μια συμπεριφορά τόσο πολύπλοκη όπως αυτή της ανθρώπινης σεξουαλικότητας και με αυστηρά όρια όπως αυτά της επιστήμης, είναι πολύ δύσκολο να προσδιορίσεις αν ένα γονίδιο σχετίζεται με μια ομάδα συμπεριφορών την οποία δεν έχεις δει ακόμη στο σύνολό της, ή μια κατασκευασμένη για την επιστήμη ετικέτα η οποία δεν ανταποκρίνεται στα πραγματικά όρια της ομάδας συμπεριφορών. Όλο αυτό βέβαια πέφτει κάτω από την ομπρέλα της εγκυρότητας (validity) και σε καμία περίπτωση δεν θέλω να θίξω την επιστήμη, απλά κάποιες σκόρπιες σκέψεις κάνω.

 

Η Γκουνταλ (ή δεν ήταν αυτή; ) είχε συναντήσει μια ομάδα χιμπατζήδων οι οποίοι είχαν το σεξ ως αναπόσπαστο κομμάτι της κοινωνικής ζωής τους. Το "καλημέρα" ήταν μερικές διεισδύσεις, ενδείξεις στοργής αλλά και ιεραρχίας εκφράζονταν με σεξουαλικές πράξεις (ομοφυλόφιλες και μη). Έχει αποδειχθεί από καιρό πως τέτοια τελετουργικά αλλά και η χρήση εργαλείων είναι κοινωνικά κληρονομημένες συμπεριφορές αν ένας χιμπατζής από αυτούς μεγαλώσει με άλλη ομάδα δεν θα τις υιοθετήσει.

 

Από την άλλη σκέφτομαι την αρχαία ελλάδα, όπου αν είμαι πληροφορημένος καλά δεν υπήρχε ο όρος "ομοφυλοφιλία", τα "πρέπει" είχαν να κάνουν περισσότερο με την εγκράτεια και λιγότερο με τον κάτοχο των γεννητικών οργάνων.

 

Με αυτά αναρωτιέμαι αν δεν υπήρχαν τα ταμπου της σημερινής κοινωνίας, οι ταμπέλες LGBTIQQAAS, η υποχρέωση αυτοπροσδιορισμού της συμπεριφοράς δηλαδή μέσα από αυστηρά οριοθετημένα και ίσως "πλασματικά" κουτάκια, δεν θα γινόταν να ερευνηθεί η προέλευση μιας συμπεριφοράς που δεν ορίζεται. Συνεχίζω λοιπόν το σκεπτικό μου και γυρίζω πίσω στην αρχή κοιτάζοντας πάλι την γονιδιακή έρευνα και τον συσχετισμό του όποιου γονιδίου με μια συμπεριφορά. Μόνο που αυτή την φορά αντί να χρησιμοποιήσω  τον όρο σεξουαλικότητα για να ερευνήσω την σχέση του με ένα γονίδιο, θα χρησιμοποιήσω τον όρο σεξουαλική συμμόρφωση. Λογικά θα πάρω ένα negative correlation εκεί που είχα positive (ή αντιστρόφως) αλλά η θεωρία (και η φιλολογία) που θα διαμορφωθεί πίσω από τα ευρήματα είναι τελείως διαφορετική.

 

σκέψεις; διορθώσεις; (ειδικά από σένα τοξο όχι λόγω γκεηνες, λόγω γνώσεων)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιεπ: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2912782/

 

Σούμα από γουίκι: In mammals, a group of geneticists at the Korea Advanced Institute of Science and Technology altered the sexual preferences of female mice by removing a single gene linked to reproductive behavior. Without the gene, the mice exhibited masculine sexual behavior and attraction toward urine of other female mice. Those mice who retained the gene fucose mutarotase (FucM) were attracted to male mice.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά guys το θέμα της έρευνας γύρω από την αιτιολογία του ανθρώπινου σεξουαλικού προσανατολισμού είναι ατελείωτο κ το χουμε καλύψει μέχρι θανάτου κ στο παρελθόν.Δεν υπάρχει κάτι καταληκτικό κ προσωπικά το θεωρώ εξαιρετικά πολύπλοκο.Sure κ γω θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος κ πολύ pronounced λόγος για τον οποίο πχ εγώ έλκομαι πηγαία από άνδρες ένω ο μπρο μου όχι.Από τα ψιλά που έχω καταλάβει τόσα χρόνια μελετώντας τον σεξουαλικό προσανατολισμό μας είναι πως πλέον το θέμα έχει κάει διότι είναι έντονα πολιτικοποιημένο κ η πιθανότητα κάποιου legit breakthrough τουλάχιστον στην παρούσα κοινωνικά πολωμένη ατμόσφαιρα για το θέμα είναι μικρή .Η μόνη γενική συμφωνία που φαίνεται πως υπάρχει καθαρά στο θέμα της αιτιολογίας είναι οτι οι περισσότεροι από εμάς δεν βιώνουμε κάποια ιδιαίτερη αίσθηση επιλογής σε σχέση με το φύλο ή τα φύλα από τα οποία εκλόμαστε γνήσια κ πηγαία. Εμένα frankly όλο αυτό μου λέει ''εγκέφαλος'' ή κάποιο hardwiring process  of sorts. Αυτό που μπορούμε να επιλέξουμε να κάνουμε είναι ελέγξουμε την σεξουαλική μας συμπεριφορά ως ένα βαθμό αλλά από κει κ πέρα το χάος.

 

Για μένα πάντως κ ερευνητικά (όπως είναι τώρα η κατάσταση) δεν έχει ιδιαίτερη σημασία η ακριβής αιτιολογία.Εκτός ξέρω γω αν γίνει κανα σουπερ ντουπερ κ βρούμε irrefutable evidence καταλακτικά μια κ καλή που δεν σηκώνουν την παραμικρή αμφισβήτηση από κανέναν.Αυτό που νομίζω έχει περισσότερο σημασία είναι να σπάσουμε αιώνες στίγματος κ στερεοτύπων γύρω από τον σεξουαλικό προσανατολισμό κ εκεί η επιστήμη (κ ειδικά η ψυχολογία) μπορεί να βοηθήσει κ άμεσα κ απτά.

 

Το να μπαίνουμε σε αέναο debate για τι κάνει γκέι τους γκέι κ τι κάνει στρέητ τους στρέητ περισσότερο ευκαιρία για να χυθεί δηλητήριο από όλες τις πλευρές μου κάνει.Ας συμφωνήσουμε πως είναι πραγματικά πολύ δύσκολο θέμα να προσδιοριστεί καταληκτικά κ ας προχωρήσουμε πάνω σε αυτά τα οποία έχουν όντως σημασία για τον LGBT πληθυσμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το να μπαίνουμε σε αέναο debate για τι κάνει γκέι τους γκέι κ τι κάνει στρέητ τους στρέητ περισσότερο ευκαιρία για να χυθεί δηλητήριο από όλες τις πλευρές μου κάνει.

Αυτό που θέλω να πω με το ποστ μου -ίσως λίγο άτσαλα και σκόρπια-  είναι ακριβώς αυτό: Μήπως ξεκινάμε με λάθος ερώτηση; Δεν πιστεύω πως κάτι θα βοηθούσε περισσότερο την LGBT κοινότητα (ή την επιστήμη) από μια άποψη/notion/hint πως δεν υπάρχει LGBT ή straight κοινότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

 

Συμβατικά, υπάρχει η S/C (straight and cisgender) και η GLB/CT.

 

Λειτουργικά, μπορεί να υπάρχει η SG/C, η SB/T κ.λπ.

Επεξ/σία από Thinart
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμ επιλογή του ίδιου του γονέα δεν είναι στην προκειμένη, see my point? ;) Στο τέλος της μέρας όλα εξαρτώνται από τον ίδιο τον γονέα και το αν θέλει/μπορεί τουλάχιστον να προσπαθήσει να καλύψει τυχόν κενά. Για τα υπόλοιπα θα χρειαστεί η συμβουλή κοινωνιολόγου στη συζήτηση μιας και είναι too much to handle. Πάντως υπενθυμίζω πως μιλάμε για τη σωστή ανατροφή του παιδιού και όχι για το αν «θα κάνουν το παιδί γκέι», για να μην πάρουν κάποιοι φόρα ;)

 

Στα υπόλοιπα αυτό που είπα πιο πάνω, για εμένα πολύ δύσκολα μια οικογένεια μπορεί να παρέχει τα σωστά πρότυπα και εφόδια στα παιδιά της στο 100%, είναι κάτι που θεωρώ ακατόρθωτο στη συντριπτική πλειοψηφία των οικογενειών. Τα αποτελέσματα τα βλέπουμε καθημερινά...

 

 

Γενικά το πρόβλημα στις μονογονεϊκές οικογένεις είναι πιθανές επιπτώσεις, συναισθηματικά προβλήματα και προβλήματα συμπεριφοράς, μειωμένη προσοχή και καθοδήγηση, κ.λπ. που προκύπτουν σε ιδιαίτερα αυξημένο βαθμό σε σχέση με οικογένειες που μεγαλώνουν και με τους δύο βιολογικούς γονείς. Το θέμα είναι πως, γιατί για παράδειγμα το ίδιο συμβαίνει και σε οικογένειες με θετό γονέα, και γιατί όσο μικραίνει η ηλικία της γυναίκας τόσο το ποσοστό των παραπάνω αυξάνεται; Γιατί και πάλι, το ποσοστό των παραπάνω μονογονεϊκών οικογενειών είναι μεν αυξημένο σε σχέση με τις φυσιολογικές, αλλά παραμένει σε σχετικά χαμηλό βαθμό (6% στις φυσιολογικές και 12% στις μονογονεϊκές σύμφωνα με δύο μελέτες του 2010 που βρήκα, Millennium Cohort Study); Αν έφταιγε καθαρά και μόνο η έλλειψη ενός εκ των δύο προτύπων, το ποσοστό αυτό δεν θα έπρεπε να είναι υψηλότερο; Σύμφωνα με άλλη έρευνα που ακολούθησε την προηγούμενη μάλιστα, τα παραπάνω σχετίζονται επίσης τόσο με την περιοχή διαμονής τους, τις απότομες αλλαγές στο οικογενειακό περιβάλλον (άφιξη θετού γονέα π.χ.) και τα γονικά «προσόντα» (ό,τι στο κέρατο σημαίνει αυτό, φαντάζομαι εκπαίδευση και οικονομική και επαγγελματική ανεξαρτησία);

 

Και πάλι, δεν μπορούμε να συγκρίνουμε στα ίσια, ούτε να γνωρίζουμε όλες τις μεταβλητές. Εξηγώ: Έγιναν στο παρελθόν κάποιες έρευνες στις ΗΠΑ που έδειχναν ότι υιοθετημένα παιδιά παρουσίαζαν μεγάλο ποσοστό προβληματικής ή παραβατικής συμπεριφοράς, φυλάκισης σε νηλίκων ή ενηλίκων (στο μέλλον) και νοσηλείας σε ψυχιατρικά ιδρύματα. Αυτό που (αρχικά) δεν μελέτησαν ή δεν ανακοίνωσαν είναι το κατά πόσον τα συγκεκριμένα παιδιά μπαινόβγαιναν σε σπίτια «επαγγελματιών» ανάδοχων οικογενειών από τα 5 μέχρι τα 12 (στα οποία όλοι ξέρουμε τι γίνεται), αν είχαν κακοποιηθεί από τους θετούς γονείς τους, ή ακόμα και από το συγγενικό ή φιλικό περιβάλλον τους. Πάρα πολλές μεταβλητές που γενικά δεν χωράνε σε μια επιφανειακή ανάλυση. Θα ζητήσω από την κοπέλα αν θυμάται να μου πει περισσότερα, είχε ασχοληθεί με αυτό ακριβώς το θέμα στη σχολή.

 

 

 

Νομίζω σε τέτοιες περιπτώσεις μέχρι κάποια ηλικία η παρένθετη μάνα είναι υποχρεωμένη να το θηλάζει. Ο τόξο ίσως ξέρει κάτι παραπάνω. Όπως και να'χει, καταλαβαίνω την ανάγκη του ανθρώπου να αποκτήσει ένα βιολογικό παιδί, αλλά είμαι κατά της παρένθετης μητρότητας τόσο από γκέι όσο και από ετερόφυλα ζευγάρια που δεν μπορούν να κάνουν παιδιά, για πολλούς και διάφορους λόγους.

 

 

Ναι αυτό είναι το (υποτιθέμενο ένα και μοναδικό) gay gene και είναι σχετικά old news, έχουν γίνει έρευνες που καταρρίπτουν την πρώτη, άλλες που βρήκαν συσχετισμούς με άλλα γονίδια, κ.λπ. Σε κάθε περίπτωση, οι παράγοντες που επηρεάζουν τη σεξουαλικότητα του ατόμου δεν περιορίζονται σε ένα μόνο γονίδιο.

 

Κατά τα άλλα διαβάζω σε ζώα (σε ποντίκια συγκεκριμένα) έχει βρεθεί ένα και μοναδικό γονίδιο η αλλαγή του οποίου μπορεί να επηρεάσει τη σεξουαλικότητα. Χωρίς όμως να ξέρουμε αν αυτό σημαίνει τίποτα για την φύση, του στυλ αν το γονίδιο άλλαζε μόνο του αν θα είχαμε τα ίδια αποτελέσματα, εντούτοις αρκετά ενδιαφέρον.

 

BTW δεν ξέρω για κάποιους άλλους αλλά το ενδιαφέρον και η ανάλυση μου είναι καθαρά εγκυκλοπαιδικό, δεν ψάχνω να βρω το «λάθος», για να μην παρεξηγηθώ γενικά. Μην ξεχνάς πως αν ζούσαμε πριν 50-100 χρόνια θα ψάχναμε το γονίδιο των μαύρων, των αριστερόχειρων κ.λπ. Εντάξει, το λες και πρόοδο :P

 

Αυτο που λεω εγω ειναι οτι οι γκει δεν ειναι κακοι γονεις απο επιλογη δηλαδη γκει αρα σιγουρα κακος γονιος αλλα λογο φυσης και δομης του ανθρωπου που πρεπει να εχει και τα δυο φυλα,

 

Ενας πατερας οσο καλος και να ειναι δεν θα μπορεσει ποτε να μπει στην ψυχολογια μιας κορης που απεβαλε πχ η που εχει την πρωτη σεξουαλικη επαφη σαν γυναικα το ιδιο ισχυει για ενα αγορι οταν δεν εχει πατερα σε παρομιες περιπτωσεις. 

Ρεκόρ ομοφοβικών περιστατικών

 

http://www.efsyn.gr/arthro/rekor-omofovikon-peristatikon

 

Tα σπάει ως τώρα το 2015 στην Ελλάδα.

 

Δεν ειναι θεμα γκει μονο γενικα υπαρχουν πλεον αρκετες ρατσιστικες επιθεσεις .

ΒΤW Χθες ηταν η παγκοσμια μερα κατα του ρατσισμου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 πως δεν υπάρχει LGBT ή straight κοινότητα.

 

Σε μια αφελώς ιδανική κοινωνία όπου ο σεξουαλικός προσανατολισμός δεν θα έπαιζε όντως ρόλο ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ταινία με αφορμή την Παγκόσμια ημέρα κατά του ρατσισμού οποιαδήποτε μορφής που εξηγεί γιατι αν και διαφορετικοί είμαστε ίσοι, καθώς έχει βραβευθεί στο εξωτερικό και αναφέρεται σε ποικίλα κοινωνικά γεγονότα...http://www.imdb.com/title/tt1967697/?ref_=nv_sr_1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Στην Ιντιάνα των ΗΠΑ έχει μερικές μέρες που πέρασε ένας αμφιλεγόμενος κουλός νόμος που πλέον έχει προκαλέσει πανικό σε όλη τη χώρα.Πρόκειται για το bill της προστασίας της θρησκευτικής ελευθερίας.

 

Ουσιαστικά ένας νόμος σε απάντηση του οίστρου αποφάσεων υπέρ του γάμου για ομόφυλα ζευγάρια σε όλες τις ΗΠΑ.Σύμφωνα με τον νόμο κάθε επιχείρηση θα έχει το δικαίωμα να αρνήται τις υπηρεσίες της στη βάση θρησκευτικών αντιρρήσεων και πεποιθήσεων.Αφορά κυρίως μικρές επιχειρήσεις τύπου ζαχαροπλαστεία,ανθοπώλεις,φωτογράφους,εταιρείες προετοιμασίας γάμων κοκ.Αυτές οι επιχειρήσεις λοιπόν ήδη εδώ και μερικές ημέρες έχουν και επίσημα το δικαίωμα να αρνηθούν τις υπηρεσίες τους σε ομόφυλα ζευγάρια τα οποία ετοιμάζονται να παντρευτούν...λολ κ ξανα λολ.

 

Πάντως στις ΗΠΑ έχει γίνει της πουτάνας με το θέμα.Κυριαρχεί σε πολλά ΜΜΕ και συζητήσεις.

 

Μπράβο μωρή Ιντιάνα...codifying discrimination έστω και στο μυαλό μιας μεγάλης μερίδας κόσμου. 

 

Indiana uses religious freedom against gays

http://www.cnn.com/2015/03/31/opinions/holbrook-indiana-law/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...