Προς το περιεχόμενο

To thread των LGBT (ΛΟΑΤ) δικαιωμάτων


Τοξοβόλος_U_K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι γνώμες* έχουμε για τους Dolce & Gabbana ?
 

Τhe only family is the traditional one. No chemical offsprings and rented uterus: life has a natural flow; there are things that should not be changed.

 
http://fortune.com/2015/03/16/dolce-gabbana-marriage-equality-debate/

*για όποιον δεν κατάλαβε είναι ερώτηση παγίδα, δεν μπορεί να υπάρχουν γνώμες. Ή συμφωνείς ή θα κάνουμε ότι μπορούμε για να χάσεις την δουλειά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

γιατι, θα τους κανουν πλυση εγκεφαλου για να γινουν gay???

οχι αλλα σιγουρα δεν θα ειναι οτι καλυτερο για την ψυχοσυνθεση ενος παιδιου οπως βεβαια το ιδιο ισχυει και για τα πρβληματικα στρειτ ζευγαρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ισχυει οτι οι ανθρωποι που εχουν βιωσει ψυχικο πονο, εχουν γινει λιγο καλυτεροι, τοτε οι περισσοτεροι gay εχουν μεγαλυτερες πιθανοτητες να αναθρεψουν σωστα ενα παιδι, σε σχεση με τους περισσοτερους str8t

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ισχυει οτι οι ανθρωποι που εχουν βιωσει ψυχικο πονο, εχουν γινει λιγο καλυτεροι, τοτε οι περισσοτεροι gay εχουν μεγαλυτερες πιθανοτητες να αναθρεψουν σωστα ενα παιδι, σε σχεση με τους περισσοτερους str8t

 

 

Υποκειμενικό λίγο πως βιώνει κάποιος τις διακρίσεις βάσει του σεξουαλικού του προσανατολισμού.Έχω ξαναπεί στο παρελθόν πως εμένα προσωπικά με βοήθησε να προσεγγίζω με μεγαλύτερο empathy κ άλλες μειονοτικές ομάδες.Με έκανε πιο ευαίσθητο στις διακρίσεις από όπου κ αν προέρχονται κ μου κληροδότησε μια συμπεριφορά ας πούμε αλληλεγγύης απέναντι σε πιο αδύναμους συμπολίτες μου.

 

Δεν είναι είναι απαραίτητο πως όλοι οι γκέι θα αντιδράσουν όπως εγώ (αν πιστέψουμε όμως τις έρευνες για τις στάσεις των LGBT οι περισσότεροι έτσι αντιδρούν με τον χρόνο),αλλά νομίζω όσοι έχουν καλή ψυχοκοινωνική προσαρμογή στον σεξουαλικό προσανατολισμό τους αργά ή γρήγορα αντιλαμβάνονται με πολύ προσωπικό τρόπο το πόσο σημαντική είναι η αντίσταση στις διακρίσεις.Βασικά εκτός αν είσαι πολύ καμμένο άτομο οι προκλήσεις που αντιμετωπίζει ένας γκέι μεγαλώνοντας είναι πιο πιθανό να τον καθιστούν συμπαραστάτη κ σύμμαχο απέναντι κ σε άλλες μειονοτικές ομάδες που βιώνουν διακρίσεις.Αντίστοιχα τα ίδια μου λέει πως νιώθει κ ο άντρας μου ο οποίος μεγάλωσε κ σε μια Ινδία έτσι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οχι αλλα σιγουρα δεν θα ειναι οτι καλυτερο για την ψυχοσυνθεση ενος παιδιου οπως βεβαια το ιδιο ισχυει και για τα πρβληματικα στρειτ ζευγαρια

 

Μέχρι τώρα πάντως οι πρώτες έρευνες δείχνουν ακριβώς το αντίθετο, πάντα σε σχέση με «φυσιολογικές» οικογένειες (δε ξέρω αν μπορείς άλλωστε να συγκρίνεις με μονογονεϊκές ή γενικώς προβληματικές - αν και κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε). Περιμένω από καθαρά εγκυκλοπαιδικό ενδιαφέρον να δω και περισσότερες και πιο μαζικές, αλλά κάτι μου λέει πως δεν θα διαφέρουν και τόσο.

Επεξ/σία από akpe
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αφορμή απάντηση σήμερα για τη παγκόσμια ημέρα κατά του ρατσισμού και ξενοφοβίας αλλά και ότι όλοι είμαστε ίσοι στο κείμενο που δόθηκε από το υπουργείο Παιδείας αναφέρει ρητά ότι ..."κάθε ιδιαιτερότητα σωματική, πνευματική, συναισθηματική" κλπ.

Aρα στο σημείο αυτό όταν αναφέρει συναισθηματική ή σωματική ιδιαιτερότητα που αφορά και τον σεξουαλικό προσανατολισμό το περιλαμβάνει, βέβαια δεν το αναλύει αλλά νομίζω ότι υπάρχει και η Ημέρα Διαφορετικότητας που γιορτάζεται στο εξωτερικό και υπάρχει αναφορά στην LGBT κοινότητα. Απλά το προσθέτω ως ενημέρωση. Εξάλλου η υπόθεση του 20χρονου τα λέει όλα...και πολύ φοβάμαι ότι ήταν όντως ιδιαίτερος και στις συναισθηματικές επιλογές του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι τώρα πάντως οι πρώτες έρευνες δείχνουν ακριβώς το αντίθετο, πάντα σε σχέση με «φυσιολογικές» οικογένειες (δε ξέρω αν μπορείς άλλωστε να συγκρίνεις με μονογονεϊκές ή γενικώς προβληματικές - αν και κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε). Περιμένω από καθαρά εγκυκλοπαιδικό ενδιαφέρον να δω και περισσότερες και πιο μαζικές, αλλά κάτι μου λέει πως δεν θα διαφέρουν και τόσο.

 

Γιατι ολοι οι γκει ειναι ψυχολογικα σωστη ? Εγω αυτο που πιστευω ειναι οτι το παιδι πρεπει να εχει μαμα και μπαμπα σαν βαση το αν θα ειναι σωστη οι γονεις ειναι αλλο θεμα.

 

Το παιδι θελει την μητρικη αγαπη και την πατρικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Γιατί, όλα τα παιδιά των στρεητ είναι σωστά;

κάτι κάνουν λάθος οι straight γονείς και βγαίνουν gay τα παιδιά :P

 

 

trololol

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί, όλα τα παιδιά των στρεητ είναι σωστά;

 

Αυτο ειπα πιο πανω οτι ειναι το προαπαιτουμενο αλλα δεν ειναι ντεφακτο οτι θα βγουν σωστα παιδια

κάτι κάνουν λάθος οι straight γονείς και βγαίνουν gay τα παιδιά :P

 

 

trololol

 

Μεγαλη κουβεντα, ξερεις ποσοι αντρες ειναι γκει ή γυναικες ειναι λεσβιες και κανουν οικογενια γιατι ετσι πρεπει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή το μήλο κάτω από την μηλιά θα πέσει; Και πως γίνεται ακριβώς αυτή η διαδικασία,πως το φαντάζεσαι στο μυαλό σου πως ένας κρυφοgay πατέρας δημιουργεί από το μηδέν έναν gay γιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή το μήλο κάτω από την μηλιά θα πέσει; Και πως γίνεται ακριβώς αυτή η διαδικασία,πως το φαντάζεσαι στο μυαλό σου πως ένας κρυφοgay πατέρας δημιουργεί από το μηδέν έναν gay γιο;

 

Μελετη που βγηκε προσφατα λεει οτι μπορει να παιζουν ρολο τα γονιδια στην επιλογη σεξουαλικου προσανατολισμού.

Επισης μπορει να συμβούν γεγονοτα οπως πχ να δει καποιο γονιο να εχει περιπτύξεις με το ιδιο φυλλο και να να του αποτυπωθεί σαν φυσιολογικο κλπ κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...