Προς το περιεχόμενο

Δίσκος-Σφάλμα


sokap23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

 

Θέλω να σας ενημερώσω καταρχάς ότι έχω Windows 7 στον υπολογιστή μου, αλλά από εχθές δεν μπορώ να bootaro επειδή μου βγάζει το μήνυμα : “Operating system not found”. Έτσι και αποφάσισα να κατεβάσω τα Ubuntu 14.04.1 LTS για να διαβάσω από εκεί τον δίσκο.

Δυστυχώς όμως στο Home Folder δεν τον έβρισκε τον δίσκο.  Μετά πήγα στο Disks όπου και τον βρήκε, με την διάφορα πως στο Assessment έγραφε unknown.

Δοκίμασα και μέσου terminal να μπω στο file system (/dev/sda) άλλα μου έλεγε πως δεν υπάρχει αυτό το αρχείο, παρόλο όταν έκανα ls στο terminal το εμφάνιζε σαν αρχείο.

 

 

 

Σας ευχαριστώ εκ τον προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφοσον τον βλεπει στο BIOS μπορεις να δοκιμασεις το HDD Sentinel DOS, ωστε να δεις αν ειναι καλα στην υγεια του ή αν εχει χαιρετησει αυτον τον κοσμο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να συμπληρωσω πως αλλο πραγμα το /dev/sda, που ειναι ο σκληρος οπως αναγνωριζεται σαν συσκευη μεσα στο συστημα, αλλο πραγμα το /dev/sdaX (οπου Χ >=1), που ειναι το X partition στο σκληρο και αλλο πραγμα το που ειναι mounted το partition, δηλαδη σε ποιο φακελο φαινονται τα αρχεια του, πχ στο /media/sda1.

 

Για να μην μπλεκεσαι με λινουξ κλπ, κατεβασε το hirens και τσεκαρε το σκληρο σου απο το hdsentinel που περιεχεται στο hirens και λενε παραπανω τα παιδια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν,

 

μέσω του hirens  bootara στο PartedMagic όπου και έκανα ένα Disk Health check. Όπου και παρατήρησα ότι ο δίσκος μου είναι ok αλλά unmounted. Υπάρχει τρόπος να πάρω τα δεδομένα μου από τον δίσκο χωρίς να τον κάνω mount.    

 

ευχαριστώ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι. Για να διαβασει το δισκο πρεπει να τον κανει mount. Νομιζω εχει ενα εργαλειακι καπου το οποιο κανει mount πχ το /dev/sda1 στο /media/sda1 και μετα μια συντομευση στο home φακελο του χρηστη που καταληγει στο /media/sda1.

 

Με εικονες απο το τελευταιο parted magic (2014-09-29). Ο σκληρος ο οποιος εγινε mounted δεν εχει τιποτα μεσα, γιαυτο φαινεται μονο ενας ξεκαρφωτος φακελος. Σε εσενα θα δειχνει κανονικα τα αρχεια σου.

post-124002-0-12472000-1414703415_thumb.png

post-124002-0-98633500-1414703428_thumb.png

post-124002-0-10128900-1414703451_thumb.png

post-124002-0-72400900-1414703460_thumb.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή, κάπου είχα διαβάσει πως εάν τον κάνω mount τότε και κάτι δεν πάει καλά τότε ποια σίγουρα δεν θα μπορέσω να πάρω πάλι πίσω τα δεδομένα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να κάνεις mount δεν πρόκειται να καταστέψει τον δίσκο.

Το πρόβλημα είναι σε περίπτωση που χρειαστεί κάποιο check το filesystem και σε τέτοια περίπτωση το πιθανότερο είναι να στο κάνει mount χωρίς δικαίωμα να γράψεις. Στην περίπτωση αυτή δεν υπάρχει πρόβλημα αφού το μόνο που θέλεις είναι να πάρεις τα αρχεία σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά,

 

λοιπόν τελικά έκανα mount τον δίσκο και ανέκτησα κάποια δεδομένα, όχι όλα :( !!!

Είχε χαλάσει η βελόνα από τον δίσκο! 

Τώρα λέω να αγοράσω νέο δίσκο,αλλά δεν ξέρω ποια είναι καλύτερη λύση να αγοράσω SSD ή HDD? Το Laptop είναι του 2008!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα SSD εφ' όσον δεν σε πειράζει ο χώρος.

Θα έχεις πολύ καλές ταχύτητες, γρήγορο λειτουργικό και αν χρειαστείς περισσότερο χώρο μπορείς πάντα να χρησιμοποιήσεις έναν εξωτερικό δίσκο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, το αποφάσισα θα αγοράσω SSD, το μόνο μου ερώτημα είναι το πως έχω CPU: intel core2 και Ram:2GB,

θα το σηκώνει ο επεξεργαστής κανονικά??

Η τελικά να πάρω HDD? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...