Προς το περιεχόμενο

Πολυμηχάνημα laser μέχρι 300€


nikos21aek

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Μπορεί μάλιστα αντι για συμβατά να αγοράσει αυθεντικά επαναγεμισμένα σε τιμή συμβατών, οπότε πάλι έχει ένα γνήσιο σετ για γέμισμα ( αν θέλει να το κάνει ο ίδιος)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τρεις ερωτήσεις:

- Που ακριβώς λέει ότι έρχεται με γεμάτα τόνερ ο Brother; Οκ, το βρηκα.(οι άλλες ερωτησεις ισχύουν)

- Πόσο πιο "γεμάτα" πιστεύεις ότι είναι;

- Γιατί να πληρώσεις 300 ευρώ σε γνήσια και όχι τα 2/5 της τιμής σε συμβατό;

 

Λογικά για να γράφουν ότι έχει γεμάτα τόνερ θα έχει για 1500-2200 σελίδες. Δηλαδή στη διαδικασία να τα αλλάξω θα μπω μετά από αρκετό καιρό, ενώ στον OKI θα μπω σίγουρα μέσα στη χρονιά. Όσον αφορά τα γνήσια μελάνια σε ότι εκτυπωτή και αν είχα ή φίλων μου διαπίστωσα διάφορα προβλήματα (τα οποία δεν θέλω) όταν χρησιμοποιήθηκαν συμβατά μελάνια. Οπότε είμαι της λογικής να βάζω το γνήσιο τόνερ το οποίο πριν ξανααγοράζω να γεμίζω 3-4 φορές.

 

Δεν ξέρω ρε παιδιά απλά η τιμή πάνω κάτω είναι ίδια αν βάλεις και το κόστος των μελανιών (ακόμη και συμβατών).

 

Οπότε σαν μηχανήματα είναι καλύτερο το OKI; Στο Brother μπορώ να σκανάρω σε μορφή που να μπορώ να επεξεργαστώ;

 Μπορεί μάλιστα αντι για συμβατά να αγοράσει αυθεντικά επαναγεμισμένα σε τιμή συμβατών, οπότε πάλι έχει ένα γνήσιο σετ για γέμισμα ( αν θέλει να το κάνει ο ίδιος)

 

Τα αυθεντικά τα επαναγεμισμένα σε τι τιμές παίζουν;

Επεξ/σία από nikos21aek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Τα αυθεντικά τα επαναγεμισμένα σε τι τιμές παίζουν;

 

Σε παρόμοιες με τα συμβατά και τουλάχιστον 50% κάτω από τα αυθεντικά.

 

 

Λογικά για να γράφουν ότι έχει γεμάτα τόνερ θα έχει για 1500-2200 σελίδες. Δηλαδή στη διαδικασία να τα αλλάξω θα μπω μετά από αρκετό καιρό, ενώ στον OKI θα μπω σίγουρα μέσα στη χρονιά. Όσον αφορά τα γνήσια μελάνια σε ότι εκτυπωτή και αν είχα ή φίλων μου διαπίστωσα διάφορα προβλήματα (τα οποία δεν θέλω) όταν χρησιμοποιήθηκαν συμβατά μελάνια. Οπότε είμαι της λογικής να βάζω το γνήσιο τόνερ το οποίο πριν ξανααγοράζω να γεμίζω 3-4 φορές.

 

Δεν ξέρω ρε παιδιά απλά η τιμή πάνω κάτω είναι ίδια αν βάλεις και το κόστος των μελανιών (ακόμη και συμβατών).

 

Οπότε σαν μηχανήματα είναι καλύτερο το OKI; Στο Brother μπορώ να σκανάρω σε μορφή που να μπορώ να επεξεργαστώ;

 

 

 

 

Και πάλι η διαφορά τιμής τους δείχνει σαν καλύτερη οικονομικά επιλογή τον OKI. Έχουν 140 ευρώ διαφορά! 

 

Τον Brother δεν τον έχω δουλέψει για να σου πω εντυπώσεις, αλλά παρότι ακριβότερος, ψάχνοντας τα specs του (http://welcome.brother.com/sg-en/products-services/multi-function-centres/mfc-9140cdn.tab3.html) βλέπω να λείπει κάτι πολύ βασικό. Σάρωση διπλής όψης ή αλλιώς Reverse ADF. Για εμένα αυτό είναι deal breaker. Άλλους μπορεί να μην τους πειράζει.

 

Στα υπόλοιπα χαρακτηριστικά είναι στην ίδια κατηγορία με τον ΟΚΙ.

Όσον αφορά τα γνήσια μελάνια σε ότι εκτυπωτή και αν είχα ή φίλων μου διαπίστωσα διάφορα προβλήματα (τα οποία δεν θέλω) όταν χρησιμοποιήθηκαν συμβατά μελάνια. Οπότε είμαι της λογικής να βάζω το γνήσιο τόνερ το οποίο πριν ξανααγοράζω να γεμίζω 3-4 φορές.

 

Όπως ξαναέγραψα κάπου, υπάρχουν συμβατά όλων των κατηγοριών. Μην τα τσουβαλιάζουμε όλα.

 

Από εκεί και πέρα είναι υποκειμενικό θέμα το να θέλεις να δουλεύεις με γνήσια μελάνια. Σεβαστό.

 

Σε αυτή την περίπτωση κοίταξε και το CX410DE της Lexmark. Είναι παρομοίων δυνατοτήτων με τον ΟΚΙ και η Lexmark για αγορά μέσω επίσημου αντιπροσώπου της στην Ελλάδα, δινει τα αναλώσιμα του εκτυπωτή που αγοράζεις με σημαντική έκπτωση. Αλλά θα πρέπει να αγοράζεις μελάνια από αυτόν που θα πάρεις τον εκτυπωτή, και να διασφαλίσεις ότι είναι της επίσημης αντιπροσωπείας.

 

Μην περιμένεις τιμές αναγεμισμένου, αλλά σε σχέση με την τιμή ραφιού για το γνήσιο, υπάρχει διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν φίλοι μου παρέλαβα τον OKI αλλά δυστυχώς δεν έχω βρει το χρόνο ακόμη να τον ψάξω και να διαβάσω τα manual κλπ.

 

Σε γενικές γραμμές το μηχάνημα δείχνει πολύ καλής κατασκευής και στιβαρό για τα λεφτά του. Τον συνέδεσα στο LAN του router και μέχρι στιγμής έχω εκτυπώσει λίγες φωτοτυπίες για δοκιμή, οπότε δε μπορώ να πω και πολλά (να φανταστείτε ούτε ξέρω ποιον driver έβαλα στα Win7 x64 από τους 3-4 που κατέβασα).

 

Γρήγορο και επαγγελματικό εργαλείο και το Duplex όλα τα λεφτά! Πιθανόν να θέλει λίγο σετάρισμα γιατί σε σχέση με παλιότερους laser που είχα, μου δίνει την εντύπωση ότι είναι λίγο γυαλιστερή η εκτύπωση (εκτός αν είναι έτσι πλέον όλα τα led και έχω μείνει ακόμα στο 1995 :))

 

Ευχαριστώ τον highpriest για τη συμβουλή του στην αγορά του printer (και περιμένω PM για το ποια μελάνια εμπορεύεσαι :))

Επεξ/σία από Philippe
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι ότι έχεις μείνει πίσω, αλλά ότι laser εκτυπωτές και led εκτυπωτές παρότι είναι σχετικά παρόμοιας φιλοσοφίας, λειτουργούν με διαφορετικό τρόπο εκτύπωσης του γραφίτη στο χαρτί, πλεονεκτώντας ο ένας τύπος σε διαφορετικά σημεία από τον άλλο τύπο.

 

Μην γράψω σεντόνι με διαφορές τους (μπορείς να βρεις πολλά γκουγκλάροντας), απλά να πω ότι 9 στις 10 φορές θα προτιμούσα έναν καλό led εκτυπωτή για το χαμηλό του κόστος αγοράς, τα λιγότερα κινούμενα μέρη του (αρα λιγότερες φθορές), την ευκολότερη και φθηνότερη συντήρηση του, παρά έναν laser που ίσως θα έδινε καλύτερη πιστότητα εκτύπωσης, αλλά με μεγαλύτερο κόστος, γρηγορότερη φθορά και πιο ακριβά αναλώσιμα. Τονίζω το ίσως, επειδή οι διαφορές ακόμη και στο δικό μου μάτι είναι ελάχιστες και συχνά υποκειμενικές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...