Προς το περιεχόμενο

Πολυμηχάνημα laser μέχρι 300€


nikos21aek

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με ενδιαφέρει να είναι έγχρωμο, να έχει Ελληνικό OCR, και η εκτύπωση να είναι όσο το δυνατόν πιο οικονομική. Δεν με ενδιαφέρει αν δώσω λίγα λεφτά παραπάνω στην αρχή αν τα γλιτώσω σε βάθος χρόνου.

 

Προς το παρόν θα συνδεθεί με σταθερό υπολογιστή οπότε το wifi δεν μου είναι και τόσο απαραίτητο, αλλά θα ήθελα λίγο να ρωτήσω όποιον ξέρει ποιά ακριβώς είναι η χρήση του ethernet που έχουν οι περισσότεροι; Αν πχ προκύψει αργότερα να θέλω να βγάλω μια εκτύπωση από λάπτοπ που θα βρίσκεται σε άλλο δωμάτιο, θα μπορώ να το έχω συνδεδεμένο σε δίκτυο και να εκτυπώνω ή θα θέλω USB και μεταφορά από τον έναν υπολογιστή στον άλλον;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα προτεινα μια εναλλακτικη λυση, το HP OFFICEJET PRO 8620

http://www.skroutz.gr/s/4739504/HP-Officejet-Pro-8620-e-All-in-One-Printer.html?keyphrase=8620

με κόστος ανά σελίδα χαμηλότερο έως και 50% συγκριτικά με αντίστοιχους laser(μελανια που εκτυπωνουν 2300 σελιδες)

και 3 εγγυηση με εγγραφη

https://h41201.www4.hp.com/WMCF.Web/gr/el/promotion/4220/Details/

 

...αλλιως δες αν σου κανει ο http://www.skroutz.gr/s/3526857/OKI-MC332dn.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MC332dn από εμένα. Τον δουλεύω καθημερινά. Σκυλί του πολέμου!

Συνδέεται κανονικά με δίκτυο.

 

Ο Pro 8620 που προτείνει ο dobro παραπάνω είναι πολύ καλό μηχάνημα, όντως με μικρότερο κόστος στα μελάνια από έναν laser, αλλά απαιτεί περισσότερη συντήρηση από τον χρήστη (όπως όλοι οι inkjet σε σχέση με τους laser), και επίσης "διαβασμένο" τεχνίτη στην αναγέμιση των μελανιών αν αποφασίσεις να μην δουλεύεις με γνήσια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εννοείς να μετατρέπει το image που σκανάρει, απευθείας σε επεξεργάσιμο κείμενο word, από όσο θυμάμαι δεν έχει. Σίγουρα σώνει απευθείας σε usb σε μορφή pdf, σίγουρα στέλνει απευθείας e-mail το σκαναρισμένο. Είναι χαρακτηριστικά που χρησιμοποιώ συχνά. Αν μάλιστα πας στο επόμενο, λίγο ακριβότερο μοντέλο, στέλνει και fax.

 

Το χαρακτηριστικό που αναφέρεις βέβαια είναι και εξειδικευμένο, και θα μου επιτρέψεις, περιττό σε ένα τέτοιο μηχάνημα. Από την στιγμή που είναι δικτυακό και το σκαναρισμένο έγγραφο φεύγει άμεσα σε οποιονδήποτε υπολογιστή του δικτύου  σε μορφή pdf, το επεξεργάζεσαι εκεί με όποιο OCR Software επιθυμείς από τα δεκάδες της αγοράς. Κάτι που συνιστώ, επειδή σε πολλά σκαναρισμένα έγγραφα που έχουν φωτογραφίες ή δεν είναι αμιγώς κείμενο,χάνεται η μπάλα και γίνονται λάθη με σκαναρίσματα σε εκτυπωτές με ενσωματωμένο OCR. Τσεκαρισμένο.   ;)

 

Για να σου απαντήσω και στην άλλη σου αρχική ερώτηση. Αν συνδέσεις έναν εκτυπωτή στο router σου, είτε μέσω ethernet είτε μέσω wifi και δώσεις δικαιώματα κοινόχρηστης χρήσης, τότε οποιαδήποτε συσκευή σου είναι συνδεδεμένη στο ίδιο δίκτυο, είτε με wifi είτε με ethernet καλώδιο, μπορεί να στείλει στον εκτυπωτή έγγραφα προς εκτύπωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δε ξέρω για τον ts, αλλά εμένα με έψησες να πώ ΝΑΙ για τον OKI  :-D

 

Πήγαινα για τον C301dn που ξεκινά από τα 165€ στο Skroutz, αλλά σίγουρα αξίζουν τα επιπλέον 90€ του mc332dn αν είναι να βγάζεις και φωτοτυπίες διπλής όψεως!

Επεξ/σία από Philippe
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και 3 εγγυηση με εγγραφη

https://h41201.www4.hp.com/WMCF.Web/gr/el/promotion/4220/Details/

 

λίγο off topic αλλά απορία, αυτή η εγγύηση τελικά ισχύει? έχω κάνει αίτηση εδώ και κανα μήνα αλλά ακόμα δεν έχω πάρει απάντηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισχυει,αν ειδες και στην πρωτη απαντηση απο το σαϊτ ,αργει.......εμενα μου ηρθε στο 1,5 μηνα στο 8600.

θα σου ερθει:

Hewlett Packard Greece
Μεσογείων 549
153-43  Σταυρός Αγίας Παρασκευής
Αθήνα

+......μπλα,μπλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισχυει,αν ειδες και στην πρωτη απαντηση απο το σαϊτ ,αργει.......εμενα μου ηρθε στο 1,5 μηνα στο 8600.

ωραία, 2/10 είχα κάνει την αίτηση οπότε περιμένουμε λίγο ακόμα.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εργαλείο έχει παραγγελθεί και αναμένεται την Παρασκευή  :-)

Μιας και τον έχεις ήδη, από συμβατά μελάνια ποια χρησιμοποιείς highpriest?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εργαλείο έχει παραγγελθεί και αναμένεται την Παρασκευή  :-)

Μιας και τον έχεις ήδη, από συμβατά μελάνια ποια χρησιμοποιείς highpriest?

 

Με το καλό να παραλάβεις!

 

Είμαι στον κλάδο των μελανιών, οπότε χρησιμοποιώ αυτά που εμπορεύομαι. :-D

 

Για λόγους δεοντολογίας δεν θα σου προτείνω ποιο αναγεμισμένο ή συμβατό να πάρεις. Υπάρχουν πολλά στην αγορά. Φρόντισε μόνο να έχει κάποιες απο τις πιστοποιήσεις ISO, ROHS, STMC, Reach και φυσικά CE. Όλες οι παραπάνω πιστοποιήσεις θα σου διασφαλίσουν ότι πρόκειται για προιόν από καθετοποιημένη και εργοστασιακή παραγωγή, ότι έχει ελεγχθεί ως προς επικίνδυνα υλικά, και ότι μπορούν να κυκλοφορούν στην Ε.Ε σύμφωνα με τους περιορισμούς που έχει θέσει, για την ποιότητα των προϊόντων που εισάγονται. 

 

Τα γνήσια τόνερ στοιχίζουν γύρω στα 65-80 ευρώ/τεμάχιο (ανάλογα αν είναι παραεισαγωγής (με ότι αυτό συνεπάγεται), ή επίσημης εισαγωγής. Αν στα συμβατά παίξεις περίπου στην μισή τιμή από τα φθηνά γνήσια, θα βρεις ποιοτικά τόνερ. Από εκεί και πέρα έχει και πιο φθηνά, και πιο ακριβά.Για όλα τα γούστα και τις τσέπες.

 

Υ.Γ Τα τονερ με τα οποία έρχεται ο OKI είναι demo των 750 σελίδων και δυστυχώς δεν ξαναγεμίζουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή ετοιμάζομαι και εγώ να το πάρω να κάνω μια τελευταία ερώτηση.

 

Το μηχάνημα έρχεται με "άδεια" τόνερ στην αρχή τα οποία δεν ξαναγεμίζουν. Αυτο πρακτικά σημαίνει ότι θα τελειώσουν γρήγορα και μετά θα χρειαστεί να αγοράσω μια φορά τα γνήσια τα οποία θα ξαναγεμίσω; Δηλαδή θα κληθώ να πληρώσω σχετικά σύντομα άλλα 75*5 = 300€;

 

Μήπως είναι καλύτερα να πάω σε αυτό το μηχάνημα που βγαίνει με γεμάτα τόνερ;

http://www.allaboutprint.gr/periferiaka/polymichanimata/brother-9140cdn-egxrwmo-laser-polumixanima.html

 

Το έχει κανένας αυτό να μου πεί όταν σκανάρει σε τι μορφές μπορείς να το σώσεις;

Επεξ/σία από nikos21aek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τρεις ερωτήσεις:

- Που ακριβώς λέει ότι έρχεται με γεμάτα τόνερ ο Brother; Οκ, το βρηκα.(οι άλλες ερωτησεις ισχύουν)

- Πόσο πιο "γεμάτα" πιστεύεις ότι είναι;

- Γιατί να πληρώσεις 300 ευρώ σε γνήσια και όχι τα 2/5 της τιμής σε συμβατό;

Επεξ/σία από highpriest
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...