Προς το περιεχόμενο

Wide angle φακός για Olympus Pen (e-pm2).


kirileman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψάχνω έναν ευρυγώνιο φακό για εσωτερικούς χώρους, όσο το δυνατόν πιο οικονομικό, δε με ενδιαφέρει η καταπληκτική ποιότητα (δε θα εκτυπωθούν), αλλά δε νομίζω να μπορώ διαθέσω παραπάνω από 150 ευρώ max. Δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με το άθλημα, απλά βλέπω ότι υπάρχουν wide angle converters (πχ αυτός), fisheye converters (πχ αυτός), φακοί (ακριβοί), έως και fisheye καπάκι. Προσανατολίζομαι προς κάποιον converter, αλλά δε ξέρω τί να περιμένω από αυτούς. Αξίζουν ή να ψάξω για φθηνό φακό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θυμάμαι καλά από άλλα θεματα ασχολείσαι με πωλήσεις ακινήτων. Αν σε ενδιαφέρει για οτιδήποτε παραπάνω από μικρογραφία το αποτέλεσμα που δίνουν όλοι αυτοι οι converters είναι μετριο προς απαράδεκτο.

Εφοσον δεν θες να επενδύσεις σε wide angle φακό πάρε ένα τρίποδο και φτιάξε πανόραμα από 5-6 φωτο με σταθερές ρυθμίσεις. Θα σου δώσει σχεδόν αψογο αποτέλεσμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το m4/3 γενικά δεν προσφέρεται για wide φακούς είναι και το x2 που δυσκολεύει.

Σε fisheye θα ελεγα Samyang 7.5 είναι μάλλον η μοναδική προσιτή οικονομικά λύση (ίσως να είναι και κάτω από 200 ευρώ στο ebay)

Αν δεν υπάρχει οικονομικό θέμα ο Lumix 7-14 είναι φακουδάρα και μάλλον ο καλυτερος ζουμ του συστήματος

Ενδιαμεσα σε κόστος ο Oly 12mm f2.0 παρα πολυ οξύς και πολυ καλή κατασκευή

 

Σαν μεγεθος στην μηχανή σου αν και ειναι οριακά προς το normal εγώ θα προτιμούσα τον lumix 14 f2.5 επισης βρισκεται αρκετά πιο φτηνά στο ebay. Ταιριάζει σε ογκο βάρος και αν χρειαζόμουν πιο wide θα τράβαγα πανοραμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το είπα εξαρχής η μεγαλη αδυναμία του συστήματος είναι το wide

 

Δοκίμασε το πανόραμα με τον κιτ που εχεις θα κάνεις δουλειά για αυτό που θέλεις με λίγο κοπο χωρίς κόστος

Επεξ/σία από TAKE5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...