Προς το περιεχόμενο

canon pixma ip 5200


thanasis.13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα , στον παραπανω εκτυπωρη εχω το εξης προβλημα :Οταν τον βαζω σε λειρτουργια και ανοιγω το πορτακι με τα μελανια δεν μετακινειται η θηκη των μελανιων ωστε να ερθει μπροστα για να τα αλλαξω . Ετσι το κανω χειροκινητα ,αλλα μπλοκαρει - μαλλον- ο εκτυπωτης και δεν λειτουργει . Εχεις κανεις καποια ιδεα για το πως μπορω να το επισκευασω μονος μου ??? Φανταζομαι οτι δεν αξιζει να τον δωσω εξω για επισκευη λογο κοστους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατι να μπεις στην διαδικασια να τον επισκευασεις?Δωσε μια εκτυπωση και οταν το carriage φτασει στην μεση για να τυπωσει,τραβηξε το ρευμα για να σβησει ο εκτυπωτης.Μετα μπορεις να τα αλλαξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν είναι κλιειστο το καπάκι ενα εξόγκωμα του πέσει ενα διακόπτη , που οσο είναι πατημενος ενημερώνει το εκτυπωτή οτι είναι κατεβασμένο. Μάλλον θέλει λίγο κτύπημα με κανένα κατσαβίδι με μύτη το διακοπτακι, απότομα όχι όμως με δυναμη η λίγο φύσημα με κανα σπρέι αερα ή καθαριστικού που εξατμιζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδεχομενως να ειναι εκει το προβλημα,να κολλαει δηλαδη ο διακοπτης του καπακιου και να μην καταλαβαινει οτι ανοιξε το καπακι για να φερει το carriage στην μεση.Θα πρεπει δηλαδη να πιεστει με ενα κατσαβιδι για να βεβαιωθει οτι δεν εχει κολλησει.

Συμφωνω με τον πιο πανω κυριο για την ιδεα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Απο την στιγμη που τον ανοιγω αναβοσβηνει το led οποτε διαβαζει καποιο σφαλμα.  Προφανως γιατι δοκιμασα να αλλαξω τα μελανια χειροκινητα ( τρβηξα εξω το μελανοδοχειο ) και μετα δε επανφερθηκε αυτοματα στη αρχικη θεση του. Βρηκα ον διακοπτη αλλα δεν ανταποκρινεται οταν τον παταω εγω . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραπάνω σου έδωσαν το service manual. Αν αναβοσβήνει πορτοκαλί led μπορείς να βρεις τί φταίει από το πόσες φορές αναβοσβήνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Googlare το πόσες φορες αναβοσβηνει θα βγει αμέσως τι εχει, μου μυρίζει το γνωστό πρόβλημα καμμένης πλακέτας ή κεφαλής εκτύπωσης, με το οποίο κάθε canon μηχάνημα είναι προγραμματισμένο να πεθάνει.

 

Αν θες ποσταρε τι σου έβγαλε το google μήπως και βρουμε λύση.

Επεξ/σία από stelrp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...