Προς το περιεχόμενο

Τυπογραφείο ή Εκτυπωση με πολυμηχάνημα;


panakart

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά. Πρέπει να εκτυπώσω μια εργασία 75 σελίδων 4 φορές. Περίπου 300 σελίδες δηλαδή από τις οποίες οι μισές είναι με εικόνες και πρέπει να βγούνε έγχρωμες. Αν αγοράσω τα μελάνια μαζί με το χαρτί για το πολυμηχάνημα θα μου κοστίσει 30 ευρώ. Συμφέρει η να πάω σε τυπογραφείο. Γνωρίζει κανείς πόσο περίπου θα μου κοστίσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

που πρεπει να την δωσεις; Αν πχ ειναι η πτυχιακη σου πηγαινε εξω και τυπωσε την καπου καλα να εχεις αρτιο αποτελεσμα. στην τελικη τυπωσε το μια φορα κι αν δεν σου αρεσει βλεπεις.

 

τωρα περι χρεωσης, θα στα λογισει ολα νομιζω εγχρωμη εκτυπωση ακομα και τις σελιδες με κειμενο, εκτος κι αν απομονωσεις τις εγχρωμες και τις ασπρομαυρες, και στις τυπωσει σε 2 φασεις-για να γλυτωσεις χρηματα.

Επεξ/σία από basilis5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To 2ο φίλε που λές, δεν υπάρχει περίπτωση να το κάνει κανείς...

 

Το λογικό είναι να χρεωθούν έγχρωμές όλες.

 

Πήγαινε σε μερικά φωτοτυπάδικα και πάρε προσφορές. Αλλά να ξέρεις, οτι δεν υπάρχει περίπτωση να τη "βγάλεις" με 30ε...

 

Θα ρωτήσω φίλο τυπογράφο, που χει μεγάλο ψηφιακό, έτσι απο περιέργεια, να δώ πόσο κοντά θα πέσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Στο site που θέλω να παραγγείλω τα μελάνια λέει απόδοση σελίδων 195 για το μαύρο και 165 για το έγχρωμο. Γι' αυτό πίστευα ότι μου φτάνουν τα μελάνια. Δεν ισχύουν αυτές οι τιμές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επ'ουδενί...

 

Αν βρείς κάπου το πως τα μετρούν θα καταλάβεις. Απ'οτι θυμάμαι μιλάνε για μια σελίδα με 5-10% κάλυψη σε μελάνι. Και για γραμμική εκτύπωση, ή γράμματα ή παρεμφερή.

Αλλο μια εικόνα μισή σελίδα και μισή σελίδα κείμενο, άλλο μια σελίδα κείμενο, άλλο μια σελίδα ολόκληρη φωτό.

 

Οπως καταλαβαίνεις και φουλ κείμενο ασπρόμαυρο να είναι, είναι πολύ μακριά απ'το 5-10% κάλυψη που αναφέρονται τα μελάνια. Ψάξτο να το δείς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To 2ο φίλε που λές, δεν υπάρχει περίπτωση να το κάνει κανείς...

 

Το λογικό είναι να χρεωθούν έγχρωμές όλες.

 

Πήγαινε σε μερικά φωτοτυπάδικα και πάρε προσφορές. Αλλά να ξέρεις, οτι δεν υπάρχει περίπτωση να τη "βγάλεις" με 30ε...

 

Θα ρωτήσω φίλο τυπογράφο, που χει μεγάλο ψηφιακό, έτσι απο περιέργεια, να δώ πόσο κοντά θα πέσει...

 

 

δεν ειναι δυσκολο, του λες να στειλει τις σελιδες 2,3,5-7,23 μπλα μπλα στον εγχρωμο, και μετα τις υπολοιπες στον ασπρομαυρο.

ειναι 3 λεπτα παραπανω δουλεια και γλυτωνεις χρηματα. εγω προσωπικα το εχω κανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα,

 

εχε στο νου σου ότι τα οικιακά πολυμηχανήματα-εκτυπωτές δεν είναι φτιαγμένα για πολλή μαζεμένη χρήση, και αν το κάνεις τελικά, να μην εκτυπώσεις όλες τις σελίδες μαζεμένες γιατί μπορεί να μειωθεί η ποιότητα της εκτύπωσης ("κουράζεται" και βγάζει σημειακά κηλίδες και άλλα λάθη)

 

αν πας εξω θα πρότεινα να έχεις ξεχωρίσει τις σελίδες εγχρωμες-ασπρόμαυρες αν είναι ξεκάθαρο και δεν μπλέκει με το μπρος-πίσω, σε 2 pdf ή ό,τι αλλο format έχεις. συνήθως βέβαια, σε αθήνα κέντρο που ξέρω, ακόμα και όλο μαζι να το στείλεις μετράνε πόσες εγχρωμες πόσες α/μ και βγάζουν τιμη, ανεξάρτητα από το ότι το στέλνουν στον έγρωμο εκτυπωτή, ειδικά αν έχεις πολλές σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε φωτοτυπικό κέντρο θα πάς και στο λέω λόγο δουλειάς.6 η 7 λεπτά την σελίδα θα πληρώσεις το πολύ και αν είναι και κοντά σε πανεπιστήμιο και λιγότερο.Τα έγχρωμα αν είναι όλη η σελίδα είναι 50 με 60 λεπτά η σελίδα αλλιώς λιγότερο

Επεξ/σία από alldaynews
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Πρέπει να εκτυπώσω μια εργασία 75 σελίδων 4 φορές. Περίπου 300 σελίδες δηλαδή από τις οποίες οι μισές είναι με εικόνες και πρέπει να βγούνε έγχρωμες. Αν αγοράσω τα μελάνια μαζί με το χαρτί για το πολυμηχάνημα θα μου κοστίσει 30 ευρώ. Συμφέρει η να πάω σε τυπογραφείο. Γνωρίζει κανείς πόσο περίπου θα μου κοστίσει;

 

 

Με διαχωρισμό εγχρώμων & ασπρόμαυρων (Σελιδοποίσησ μετά) + βιβλιοδεσίες x 4 υπολόγιζε κάνα 80άρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...