Προς το περιεχόμενο

Επιλογη dslr για αρχαριο εως 400 ευρω


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Η σειρα D5xxx της Νικον εχει καλύτερα σώματα από την σειρά D3xxx.

Προσωπικά δεν θα προτεινα σώμα καινούργιο στη σειρά 3 αν δεν είναι τελευταίο μοντέλο και καμμία από τις 3100 και 3200 δεν είναι. Θες να πάρεις φθηνό πάρε μτχ στην μισή τιμή είναι κρίμα για τόσο "φθηνης" ποιότητας σωμα να δώσεις τα παραπάνω λεφτά της διαφορά καινούργιου μεταχειρισμένου. Ομοίως και στην σειρά 5 αλλά εκεί αντε να δεκτώ ενα μοντέλο πίσω την 5200. Οχι ότι η 5100 δεν είναι καλή για αρχάριο αλλά είναι κρίμα να δώσει κάποιος 500 ευρώ για μηχανή που το αντίστοιχο μτχ κυκλοφορεί σε 250-300 με πολύ λίγα κλικ(τα ποσά είναι ενδεικτικά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Α παιδια, δεν σας ειπα! Για 5100 kit παει καινουρια τελικα με 419 ευρω... :P

 

Θα παει να τις πιασει (πονηρο αυτο ε? :P) απο κοντα τις 2 (3200 και 5100), αλλα για την 5100 τεινει.

 

@TAKE5

 

Θελει μονο καινουρια.

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σειρα D5xxx της Νικον εχει καλύτερα σώματα από την σειρά D3xxx.

Προσωπικά δεν θα προτεινα σώμα καινούργιο στη σειρά 3 αν δεν είναι τελευταίο μοντέλο και καμμία από τις 3100 και 3200 δεν είναι. Θες να πάρεις φθηνό πάρε μτχ στην μισή τιμή είναι κρίμα για τόσο "φθηνης" ποιότητας σωμα να δώσεις τα παραπάνω λεφτά της διαφορά καινούργιου μεταχειρισμένου. Ομοίως και στην σειρά 5 αλλά εκεί αντε να δεκτώ ενα μοντέλο πίσω την 5200. Οχι ότι η 5100 δεν είναι καλή για αρχάριο αλλά είναι κρίμα να δώσει κάποιος 500 ευρώ για μηχανή που το αντίστοιχο μτχ κυκλοφορεί σε 250-300 με πολύ λίγα κλικ(τα ποσά είναι ενδεικτικά)

 

 

Α παιδια, δεν σας ειπα! Για 5100 kit παει καινουρια τελικα με 419 ευρω... :P

 

Θα παει να τις πιασει (πονηρο αυτο ε? :P) απο κοντα τις 2 (3200 και 5100), αλλα για την 5100 τινει.

 

@TAKE5

 

Θελει μονο καινουρια.

 

TAKE5 μόνο καινούρια ζήτησε.

 

Στρατηγέ, ε γι αυτό σου την προτείνω τόση ώρα ! :D 419 και με τσάντα την στιγμή που θα έδινε 415 και για την D3200. ;) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H 5100 είναι μοντέλο σχεδόν 4 χρόνια παλιό για αυτό πέφτει η τιμή του.

Τεσπα όλοι έχουμε δώσει λεφτά σε εξοπλισμό που πιθανά δεν τα άξιζε παθαίνεις και μαθαίνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενταξει, τι σημασια εχει ομως αν ειναι 2-3-4 ή και 14 χρονια που εχει βγει, αν κανει τη δουλεια καλυτερα απο κατι αλλο πιο προσφατο?

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει, τι σημασια εχει ομως αν ειναι 2-3-4 ή και 14 χρονια που εχει βγει, αν κανει τη δουλεια καλυτερα απο κατι αλλο πιο προσφατο?

 

Ποιος σου είπε ότι κάνει την δουλειά καλύτερα?

Δεν την κάνει, οσο νεώτερη είναι μια μηχανή τόσο καλύτερα και περισσότερα χαρακτηριστικά έχει. Απλώς η σειρά d5xxx έχει λιγο πιο καλή ποιόητα πλαστικού από την σειρά d3xxx και ίσως και κάποιο εξτρα κουμπί (ανάλογα το μοντέλο). Από εκεί και πέρα στα νεώτερα μοντέλα και η Νικον έχει προσθέσει καλυτερο αισθητήρα και καλύτερο συστημα εστίασης. Και συγνώμη που το λέω αλλά το on-camera hdr μπορεί να είναι σοβαρό πλεονέκτημα για τα κινητά για τις dslr όμως είναι τόσο αστείο όσο το αν τραβάει καλό jpeg στο auto. Δεν παίρνεις dslr για το auto. Οπότε το ερώτημα είναι τι θέλει να τραβάει ο νέος χρήστης ξέρει? Ξέρει αν ενδιαφέρεται για τοπία, σπορ, μακρο, εκδηλώσεις? Χρειάζεται να έχει βιντεο ή όχι? Ξέρει αν μπορεί να κουβαλάει 3 φακούς ή αν αντέχει 1 και αυτόν με το ζόρι?

 

Μπορεί να σου φανεί περίεργο αλλά 9 στους 10 αρχάριους χρήστες δεν ξέρουν προκαταβολικά την "σωστή" απάντηση. Το "σωστή" είναι καθαρά προσωπική άποψη και φαίνεται από το αν θα κρατήσει ο χρήστης και θα χρησιμοποιεί την μηχανή που αγόρασε για τουλάχιστον 2 χρόνια. Οι περισσότεροι λοιπόν που αγοράζουν τα φθηνά εισαγωγικά (ή προηγούμενων ετών)  μοντέλα είτε τα παρατάνε στους 6 μήνες γιατί δεν τους ταιριάζει το βάρος και ο όγκος, είτε ψάχνονται αμέσως για αναβάθμιση γιατί μαθαίνουν τι παραπάνω έχουν οι νεότερες ή ανώτερες μηχανές και πιστεύουν ότι τους λείπει. Και στην μία και στην άλλη περίπτωση τα 400-500 ευρώ που έχουν δώσει πάνε "χαμένα" καθώς τα συγκεκριμένα "φθηνά" μοντέλα χάνουν ευκολα σε μεταπωλητική αξία.

 

Οπότε εγώ που έχω ήδη εξοπλισμό κάποιων χιλιάδων ευρώ δεν θα έδινα αυτά τα λεφτά για μοντέλο 4 χρόνων όταν με τα ίδια ή λιγότερα μπορώ να αγοράσω μτχ με λίγα κλικ το νέο μοντέλο από αρχάριους χρήστες της προηγούμενης παραγράφου. Εννοείται ότι πριν 10-15 χρόνια δεν θα έλεγα το ίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά! Δεν έχει καμία σημασία, δεν είναι σα τα λαπτοπ που κάθε χρόνο το επόμενο είναι καλύτερο λόγω καινούριας τεχνολογίας.

 

Στις μηχανές δεν πάει έτσι,


 Και συγνώμη που το λέω αλλά το on-camera hdr μπορεί να είναι σοβαρό πλεονέκτημα για τα κινητά για τις dslr όμως είναι τόσο αστείο όσο το αν τραβάει καλό jpeg στο auto. Δεν παίρνεις dslr για το auto.

 

 

What? :P

 

Το auto bracketing τραβάει 3 εκθέσεις μια -2 μία 0 και μία +2. Τα 3 αρχεία αυτά μπορεί να είναι raw ή jpg. Μετά φτιάχνεις εσύ την φωτογραφία. Τι θα πει είναι auto που λες; Το μόνο που κάνει είναι να τις τραβάς μία μία μόνος σου και θα κουνήσεις εσύ την μηχανή και θα σου κουνηθεί πιθανότατα και το πεδίο άρα θα έχεις θέμα στο stackάρισμα.

 

Επιπλέον σαν φωτογράφος που λες δεν το περίμενα να προτείνεις τόσο εύκολα μεταχειρισμένο μοντέλο με αρχάριο. Ξέρεις φαντάζομαι τι ζημιές μπορεί να έχει κάνει ένας χρήστης στην μηχανή του οι οποίες μπορεί να βγάλουν προβλήματα μετά. Μετά να δω την μεταπωλητική του αξία! 

 

Τέλος, που τα βλέπεις αυτά τα στατιστικά να τα δω κι εγώ; 9 στους 10 και 6 μήνες και τα λοιπά; Γιατί αν τα βλέπεις μόνο από προσωπική εμπειρία, εγώ "προσωπικά" δεν έχω δει κανέναν να το κάνει αυτό. Έχω δει μάλιστα φωτογράφους με basic μοντέλα και καλούς φακούς να τους λένε "πάνε σε full-frame" και να δυσανασχετούν λιγάκι λέγοντας "μα γιατί, τι μου λείπει;".

--------------------------------------------

 

Στρατηγέ, μην πας με το σκεπτικό αν θα μπορέσεις να την πουλήσεις μετά. Αν γουστάρεις θα την κρατήσεις και θα την χαρείς, θα της βγάλεις το λάδι. Αυτή είναι η γνώμη μου ;) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ti διαφορά έχει το auto-bracketing από το να πάρεις 1 φωτο και να δημιουργήσεις 3 αντίγραφα με διαφορετική εκθεση (μιλάω για raw)?

Σε οποιονδηποτε raw editor το αποτέλεσμα στη 2η περίπτωση θα είναι καλύτερο (γιατί θα έχεις την δυνατότητα να πειράξεις καλυτερα τις παραμέτρους στα αντίγραφα). Σιγουρα δεν είναι auto αλλά για αυτό παιρνει κάποιος dslr για μαθει να πειράζει ρυθμίσεις (και στην επεξεργασια)

 

Δεν εχω ακούσει για μτχ που είχαν ζημιά που φάνηκε μετά.

Επεξ/σία από TAKE5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ti διαφορά έχει το auto-bracketing από το να πάρεις 1 φωτο και να δημιουργήσεις 3 αντίγραφα με διαφορετική εκθεση (μιλάω για raw)?

Σε οποιονδηποτε raw editor το αποτέλεσμα στη 2η περίπτωση θα είναι καλύτερο (γιατί θα έχεις την δυνατότητα να πειράξεις καλυτερα τις παραμέτρους στα αντίγραφα). Σιγουρα δεν είναι auto αλλά για αυτό παιρνει κάποιος dslr για μαθει να πειράζει ρυθμίσεις (και στην επεξεργασια)

 

Δεν εχω ακούσει για μτχ που είχαν ζημιά που φάνηκε μετά.

 

Φαντάσου 3 raw πόσα επίπεδα φωτός θα έχουν. Πόση παραπάνω πληροφορία από 1 raw. Δεν θα υπάρχει σημείο που να μην μπορείς να αναδείξεις στην φωτογραφία.

 

Πιο αναλυτικά δες εδώ τα επίπεδα φωτός που βλέπει το μάτι σε σχέση με μια κάμερα για να καταλάβεις τι μπορείς να φτιάξεις με 3 raw. Πρόσεξε ότι η μέτρηση είναι σε f-stops.

 

Dynamic_Range_3.jpg

Επεξ/σία από jmiliad
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστω και τους 2 σας (και γενικα και τους υπολοιπους που απαντησαν - βοηθησαν).

 

Μεσα απο τετοιες ''αντιπαραθεσεις'' (γιατι ουτως ή αλλως δεν εχουμε να χωρισουμε τιποτα), βγαινουν για αυτους που τα διαβαζουν αρκετα συμπερασματα και αλλες οπτικες που βοηθανε ακομα πιο πολυ στην επιλογη.

 

Τωρα, οσον αφορα αυτο που λεει ο TAKE5, για το οτι αρκετοι ειναι αυτοι που τα παρατανε γρηγορα, συμφωνω και συμβαινει σε καθε χομπυ και μπορω να δεχτω οτι συμβαινει και σε αυτο της φωτογραφιας. Ουτως ή αλλως βλεπω και πολλες αγγελιες με καμερες αυτου του επιπεδου τιμης να υπαρχουν στις αγγελιες με πολυ λιγα κλικ ή ακομα και αδουλευτες. Σιγουρα, ολες αυτες οι αγγελιες, δεν ειναι απο αρχαριους που θελουν να πανε σε καλυτερη καμερα, διοτι πλεον δεν τους καλυπτει αυτη που πηραν πριν λιγο καιρο ή σχετικα λιγο καιρο, αλλα προκειται για ανρθωπους που ξεκινησαν και τελικα ειδαν οτι δεν τους βολευει κατι τοσο μεγαλο ή τοσο βαρυ ή δεν τους τραβαει οσο πιστευαν η φωτογραφια.

 

Βεβαια, οπως ειπαμε, η φιλη θελει να παρει καινουρια καμερα και αυτο ειναι ενα πραγμα που εμεις δεν μπορουμε να επεμβουμε. Ειναι δικο της θεμα και καλα κανει. Η ιδια ξερει τι θελει κλπ. Προσωπικα, αν πηγαινα εγω σε τετοια καμερα, μεταχειρισμενη θα επαιρνα 100% διοτι θα εβρισκα ιδια ή και καλυτερη σε λιγοτερα χρηματα (αν και εκτος θεματος, αν εγω επαιρνα καμερα για mirrorless θα με εκοβα ή ακομα και για καμερες του τυπου sp820uz με μεγαλο οπτικο ζοομ που μια χαρα θα εκανα τη δουλεια μου απο θεμα ποιοτητας για αυτα που θελω να φωτογραφιζω καθως και μια χαρα θα εφερνα τα πιπινια απο την απεναντι παραλια μπροστα στα ματια μου... :P)

 

Tωρα, στις τεχνικες και δυνατοτητες που λετε, εσεις ειστε εδω να τα πειτε/σχολιασετε και εμεις....ακουμε.

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω και τους 2 σας (και γενικα και τους υπολοιπους που απαντησαν - βοηθησαν).

 

Μεσα απο τετοιες ''αντιπαραθεσεις'' (γιατι ουτως ή αλλως δεν εχουμε να χωρισουμε τιποτα), βγαινουν για αυτους που τα διαβαζουν αρκετα συμπερασματα και αλλες οπτικες που βοηθανε ακομα πιο πολυ στην επιλογη.

 

Τωρα, οσον αφορα αυτο που λεει ο TAKE5, για το οτι αρκετοι ειναι αυτοι που τα παρατανε γρηγορα, συμφωνω και συμβαινει σε καθε χομπυ και μπορω να δεχτω οτι συμβαινει και σε αυτο της φωτογραφιας. Ουτως ή αλλως βλεπω και πολλες αγγελιες με καμερες αυτου του επιπεδου τιμης να υπαρχουν στις αγγελιες με πολυ λιγα κλικ ή ακομα και αδουλευτες. Σιγουρα, ολες αυτες οι αγγελιες, δεν ειναι απο αρχαριους που θελουν να πανε σε καλυτερη καμερα, διοτι πλεον δεν τους καλυπτει αυτη που πηραν πριν λιγο καιρο ή σχετικα λιγο καιρο, αλλα προκειται για ανρθωπους που ξεκινησαν και τελικα ειδαν οτι δεν τους βολευει κατι τοσο μεγαλο ή τοσο βαρυ ή δεν τους τραβαει οσο πιστευαν η φωτογραφια.

 

Βεβαια, οπως ειπαμε, η φιλη θελει να παρει καινουρια καμερα και αυτο ειναι ενα πραγμα που εμεις δεν μπορουμε να επεμβουμε. Ειναι δικο της θεμα και καλα κανει. Η ιδια ξερει τι θελει κλπ. Προσωπικα, αν πηγαινα εγω σε τετοια καμερα, μεταχειρισμενη θα επαιρνα 100% διοτι θα εβρισκα ιδια ή και καλυτερη σε λιγοτερα χρηματα (αν και εκτος θεματος, αν εγω επαιρνα καμερα για mirrorless θα με εκοβα ή ακομα και για καμερες του τυπου sp820uz με μεγαλο οπτικο ζοομ που μια χαρα θα εκανα τη δουλεια μου απο θεμα ποιοτητας για αυτα που θελω να φωτογραφιζω καθως και μια χαρα θα εφερνα τα πιπινια απο την απεναντι παραλια μπροστα στα ματια μου... :P)

 

Tωρα, στις τεχνικες και δυνατοτητες που λετε, εσεις ειστε εδω να τα πειτε/σχολιασετε και εμεις....ακουμε.

 

Ναι, συζήτηση κάνουμε. Το ότι ανάβουν τα αίματα μη νομίζεις, καλό είναι ;)

 

Τώρα για την sp820uz δεν το σχολιάζω γιατί θα φύγω απ' το θέμα. ;) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Τώρα για την sp820uz δεν το σχολιάζω γιατί θα φύγω απ' το θέμα. ;) :)

 

Nαι, μη σχολασεις καλυτερα. Εγω μια τετοια θελω! :P Οχι απαραιτητα την 820uz αλλα μια τετοια με μεγαλο οπτικο ζοομ. Το αποτελεσμα που εχουν αυτες οι καμερες στις φωτο τους (εχω ψαξει αρκετα τα τελευταια χρονια για τετοιου τυπου φωτογραφικες αν και ακομα δεν εχω παρει καμια τους, εχει η κοπελα μου μια lumix tz7 απο το 2009 και παιζω με αυτην...λιγο ο θορυβος που βγαζει με χαλαει μονο) μια χαρα πιστευω θα με καλυψουν για να βγαζω καμια καλη φωτο το ενυδρειο μου που θελω καθως και γενικα φωτογραφιες/βιντεο.

 

Και εκτος θεματος παλι...Ενα παιδι σε ενα φορουμ με ενυδρεια που ειμαι, εβγαλε κατι φωτο προσφατα απο το ενυδρειο του (βεβαια ηταν και ομορφο ενυδρειο) και κατι μακρο κατι ψαρια κλπ και μου αρεσαν πολυ. Τον ρωτησα ποια καμερα εχει και μου ειπε την 820uz.

 

Ναι, συζήτηση κάνουμε. Το ότι ανάβουν τα αίματα μη νομίζεις, καλό είναι ;)

 

 

Αυτο ακριβως.

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσια ισια ο ερασιτέχνης φοβάται και να την ακουμπήσει την μηχανή, το 99% στα μεταχειρησμένα εισαγωγικά ειναι σαν καινούργια.

Οι περισσότεροι που έχω δει φοβούνται και να αλλάξουν φακό μήπως και πάρει σκόνη ο αισθητήρας....χάνοντας δηλαδή και το μεγαλύτερο πλεονέκτημα αυτών των μηχανών...

 

Το όσο πιο καινουργιο τόσο το καλύτερο ισχύει σε μεγάλο ποσοστό στα εισαγωγικά μοντέλα καθώς τα αναβαθμίζουν συνεχώς, Στα πιο High End δεν ισχυει πάντα. Καλύτερα κάποιος που θέλει να ασχοληθεί λίγο πιο σοβαρά σαν χόμπυ με την φωτογραφία να πάρει μεταχειρισμένο φτηνό σώμα και να επενδύσει τα υπόλοιπα σε φακούς

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...