Προς το περιεχόμενο

Επιλογη dslr για αρχαριο εως 400 ευρω


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια φιλη θελει να ξεκινησει το χομπυ της φωτογραφιας και ειναι αναμεσα σε Nikon d3100 και d3200.

 

H d3100 kit  κοστιζει 329.

 

Η d3200 kit κοστιζει 415.

 

Tι θα ηταν καλυτερο να επιλεξει? Βλεποντας διαφορα review και συκγριτικα, η 3200 ειναι καλυτερη.

 

Ακομα, σκεφτεται, αμα ειναι να δωσει 415 που εχει η d3200, μηπως να επαιρνε την d3100 kit με 2 φακους στα 450 (το kit αποτελειται απο: NIKON D3100 +18-55 VR +55-200 VR + ΤΡΙΠΟΔΟ+ TΣΑΝΤΑ).

 

Τι λετε?

 

Ακομα, αν εχετε και καμια καλυτερη προταση εως 400, πειτε την. Μονο dslr την ενδιαφερει, οχι mirrorless κλπ.


Εdit:

 

Ψαχνω και εγω παραλληλα καμια καμερα και βρηκα την a3000 της sony, η οποια φαινεται να ειναι ελαχιστα χειροτερη απο την 3100 (αν και εχει καλυτερο βαθος χρωματων αν το λεω σωστα, περισσοτερο iso 16000 εναντι 3200 της 3100, καλυτερη ποιοτητα εικονας, εχει πανοραμα και βεβαια, κανει κοντα 100 ευρω κατω καινουρια απο την 3100).

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Καλές είναι για να ξεκινήσει κάποιος αρχάριος, αλλά μην κοιτάς τα μεγαλύτερα iso σε entry level γιατι πάνω απο 800 δεν προκειται να πάει λόγω θορύβου που βγάζουν.

 

Η 3200 ειναι πιο καινούρια επομένως καλύτερες επιδόσεις σε θόρυβο σε σκοτεινές καταστάσεις και καλύτερη τεχνολογία. 

 

 

 

Γενικά η 3100 πλέον δεν προτείνεται  ......... 

 

 

 

Τώρα η sony είναι mirorless .... δεν την εχω δουλέψει δεν ξέρω να σε βοηθήσω σε αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε ευχαριστω.

 

Σιγουρα mirrorless ειναι η a3000?

 

Edit: Εχεις δικιο... http://www.dpreview.com/products/sony/slrs/sony_a3000

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ριξε μια ματια και στην nx300, τη πηρα προσφατα μιας και ηθελα κατι πιο φορητο απο dslr, και απλα με εχει εντυπωσιασει.

ο 18-55 ΟΙS που εχει ειναι αρκετος για αρχη.


ριξε μια ματια και στην nx300, τη πηρα προσφατα μιας και ηθελα κατι πιο φορητο απο dslr, και απλα με εχει εντυπωσιασει.

ο 18-55 ΟΙS που εχει ειναι αρκετος για αρχη.

 

14961638514_479a4bbc96_m.jpg10180059-cc-4 by _PANOC_, on Flickr

15396054698_bcdbfdfd16_m.jpg10200020 by _PANOC_, on Flickr

15395921647_80366116ae_m.jpg10200012-6-2 by _PANOC_, on Flickr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@panoc

 

Και εγω μαζι σου, εχω ακουσει καλα λογια για αυτη την καμερα, αλλα η φιλη κολλαει στο οτι δεν εχει ενσωματομενο φλας, και δεν εχει ενσωματωμένο οφθαλμοσκόπιο. (βεβαια δεν θελει και mirrorless αλλα κουμουτσα καμερα).

 

@jmiliad

 

Εξηγησε και λιγο το γιατι.... 

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια φιλη θελει να ξεκινησει το χομπυ της φωτογραφιας και ειναι αναμεσα σε Nikon d3100 και d3200.

 

H d3100 kit  κοστιζει 329.

 

Η d3200 kit κοστιζει 415.

 

Tι θα ηταν καλυτερο να επιλεξει? Βλεποντας διαφορα review και συκγριτικα, η 3200 ειναι καλυτερη.

 

Ακομα, σκεφτεται, αμα ειναι να δωσει 415 που εχει η d3200, μηπως να επαιρνε την d3100 kit με 2 φακους στα 450 (το kit αποτελειται απο: NIKON D3100 +18-55 VR +55-200 VR + ΤΡΙΠΟΔΟ+ TΣΑΝΤΑ).

 

Τι λετε?

 

Ακομα, αν εχετε και καμια καλυτερη προταση εως 400, πειτε την. Μονο dslr την ενδιαφερει, οχι mirrorless κλπ.

Εdit:

 

Ψαχνω και εγω παραλληλα καμια καμερα και βρηκα την a3000 της sony, η οποια φαινεται να ειναι ελαχιστα χειροτερη απο την 3100 (αν και εχει καλυτερο βαθος χρωματων αν το λεω σωστα, περισσοτερο iso 16000 εναντι 3200 της 3100, καλυτερη ποιοτητα εικονας, εχει πανοραμα και βεβαια, κανει κοντα 100 ευρω κατω καινουρια απο την 3100).

Εγώ έχω την Nikon d5100 και πριν κάτι μήνες ξεκίνησα την φωτογραφία. Θεωρώ ότι είναι μια πολύ δυνατή κάμερα και με λίγες γνώσης κάνεις πολύ καλή δουλεια.

Θα σου πρωτινά να πας σε ένα μαγαζί και να τις πιάσεις όλες στα χέρια σου έτσι μόνο θα δεις πια είναι κατάλληλη για εσένα.

Άλλα η d5100 και η d3200 είναι σχεδόν ίδιες άπλα η d5100 έχει οθόνη που περιστρέφετε και η άλλη έχει πιο πολλά megapixels (δεν φαίνεται η διάφορα).

Εγώ που της δοκίμασα και της 2 πριν κάνω την αγορά δεν είδα καποια φανερή διάφορα στης πικ που έβγαζαν. Άπλα προτίμησα την περιστρεφομενη οθόνη.

Επεξ/σία από Nutella
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι και εγω που βλεπω σε απλα συγκριτικα μεταξυ φωτογραφικων (συμφωνα με τα χαρακτηριστικα τους τους βγαζει ενα σκορ) ειδα οτι η 3200 εχει ιδιο σκορ με την 5100.

 

Η φιλη που ψαχνει καμερα, εχει πιασει την 3100 ενος γνωστου μας, εχει τραβηξει μερικες φωτο και της φαινεται οκ και οτι την βολευει.

 

Θα δοκιμασει και την 3200 (αυτη σκεφτεται να παρει) στο χερι. Θα της πω να δει και την 5100.

 

Χρονολογιακα, ποια ειναι πιο νεο μοντελο απο τις 2?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι και εγω που βλεπω σε απλα συγκριτικα μεταξυ φωτογραφικων (συμφωνα με τα χαρακτηριστικα τους τους βγαζει ενα σκορ) ειδα οτι η 3200 εχει ιδιο σκορ με την 5100.

 

Η φιλη που ψαχνει καμερα, εχει πιασει την 3100 ενος γνωστου μας, εχει τραβηξει μερικες φωτο και της φαινεται οκ και οτι την βολευει.

 

Θα δοκιμασει και την 3200 (αυτη σκεφτεται να παρει) στο χερι. Θα της πω να δει και την 5100.

 

Χρονολογιακα, ποια ειναι πιο νεο μοντελο απο τις 2?

 

Η d3200 πρέπει να είναι ποιο νέα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@panoc

 

Και εγω μαζι σου, εχω ακουσει καλα λογια για αυτη την καμερα, αλλα η φιλη κολλαει στο οτι δεν εχει ενσωματομενο φλας, και δεν εχει ενσωματωμένο οφθαλμοσκόπιο. (βεβαια δεν θελει και mirrorless αλλα κουμουτσα καμερα).

 

@jmiliad

 

Εξηγησε και λιγο το γιατι.... 

 

Έχει περιστρεφόμενη οθόνη που θα σε βοηθήσει σε ΑΠΕΙΡΕΣ καταστάσεις.

 

Έχει ίδιο αισθητήρα με την D7000 η οποία αν την ψάξεις ξεφεύγει από τα basic μοντέλα.

 

Καλύτερη διαχείρηση του θορύβου σε ψηλά ISO, προσωπικά μέχρι 1600 ISO είμαι comple. Μάλιστα για βραδυνή φωτογράφιση γαλαξία έχω φτάσει μέχρι και 6400 και σωζόνταν με Lightroom.

 

Τέλος, έχει Auto Exposure Bracketing για να κάνεις HDR. Αν δεν ξέρεις τι είναι θα στο πω με απλά λόγια... Τραβάει 3 λήψεις μια φωτεινή μία κανονική και μία σκοτεινή. Έτσι όταν τις εννώσεις θα έχεις στην ίδια φωτογραφία να φαίνονται καλά και το έδαφος και τα σύννεφα για παράδειγμα. Ίσως να μην το καταλαβαίνεις τώρα αλλά είναι πολύ σημαντικό, το χρησιμοποιώ στην δική μου ΣΥΝΕΧΕΙΑ και δεν θα έπαιρνα ποτέ κάμερα που να μην το έχει. Μπορείς βέβαια να το κάνεις manual αλλά είναι λίγο πιο δύσκολο...

Επεξ/σία από jmiliad
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oντως, εχει λιγοτερο θορυβο σε υψηλα iso σε σχεση με την d3200 (Slightly lower noise at high ISO 1.183 ISO vs 1.131 ISO), αλλα φανταζομαι οτι ειναι μικρη η διαφορα, τουλαχιστον αυτη η διαφορα που φαινεται να εχουν σε ονομαστικες τιμες που σου εβαλα στην παρενθεση.

 

Το hdr το ειδα οτι το εχει ενω η αλλη οχι. Προσωπικα, δεν ειχα ψαξει ποτε να δω τι ειναι, απλα το εχει και το κινητο μου και βγαζει πιο καλες φωτο με αυτο. :P

 

Βλεπω ομως, παλι ονομαστικα, να εχει η 3200 καλυτερο βαθος χρωματων, ειναι μικροτερη και ελαφρυτερη.

 

Θα μεταφερω και στη φιλη ολα αυτα που λεμε εδω και ας αποφασισει εκεινη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

+1 για d5100 

Eγω την εχω 2 χρονια κοντα και ειναι αριστη . Βγαζω κυριως αγωνες motocross και συναυλιες και δεν ειχα ποτε κανενα θεμα . Η καμερα δεν κανει την διαφορα αλλα ο φακος !! Εγω στην δικια μου εχω εναν 18-105 και μου εχει λυσει τα χερια . οτι θελω το κανω 

 

Α!!! και οσο μεγαλωνουν τα megapixel ανεβαινουν υπερβολικα και ο χωρος που πιανει μια φωτο .

Επεξ/σία από Theo_Mich
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά theo και επίσης αν έχεις πολλά mega pixel σε μικρό αισθητήρα ανεβαίνει ΚΑΙ ο θόρυβος!

 

Κι επίσης δώσε βάση και σε αυτό που είπε ο Theo: "φακοί". Καλύτερα να έχεις μέτριο σώμα και καλούς φακούς παρά το αντίστροφο.

 

Τώρα, μην δίνεις τόσο πολύ βάση στο snapsort όσο καλύτερα σε dpreview κλπ και φυσικά σε πραγματικούς χρήστες τις κάμερας.

 

Στο ISO θα την καταλάβεις τη διαφορά στο βάθος χρωμμάτων ούτε σε 1000 χρόνια (φυσικά όταν μιλάμε για τόσο μικρή διαφορά) ειδικά αν έχεις απειροελάχιστες γνώσεις από post processing π.χ. Lightroom. Σου μιλάω για κάτι που το μαθαίνεις με tutorial 5 λεπτών απ' το YouTube.

 

Τέλος το HDR σου φαίνεται ότι βγάζει πιο "καλές" φώτο γιατί είναι πιο κοντά σε αυτό που βλέπεις, καθώς το μάτι έχει παν-ύψηλη δυναμική περιοχή (Ηigh Dynamic Range). Άρα καταλαβαίνεις πόσο σημαντικό είναι να το 'χεις στην κάμερα ;) :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα, με αυτο το σκεπτικo, να παρει που βρισκει πιο φθηνα απο ολες (θελει καινουρια μηχανη οχι μεταχειρο) την 3100 και αργοτερα να παρει και εναν καλο φακο απο το να σκασει τα +100 ευρω περιπου πανω για μια 3200 - 5100?

 

Ναι, κοιταω και το dpreview jmiliad.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αρα, με αυτο το σκεπτικo, να παρει που βρισκει πιο φθηνα απο ολες (θελει καινουρια μηχανη οχι μεταχειρο) την 3100 και αργοτερα να παρει και εναν καλο φακο απο το να σκασει τα +100 ευρω περιπου πανω για μια 3200 - 5100?

 

Ναι, κοιταω και το dpreview jmiliad.

 

Δεν σου είπα να πάρει ότι να ναι σώμα και να πάρει καλούς φακούς. Σου είπα ότι ΠΙΟ πολύ ρόλο παίζουν οι φακοί. Τώρα θα δεις στην πράξη τι ωραίο που είναι να ανεβάζεις ένα στοπ πάνω το ISO και να έχεις λιγότερο θόρυβο. Τα 100 ευρώ από την D3100 για την D5100 αξίζουν με 100000! Και με την D3200 έχει την ίδια τιμή άρα δεν βλέπω λόγο να μην πάει στην D5100.

 

Και επίσης: ΗDR !!!

Επεξ/σία από jmiliad
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...