Προς το περιεχόμενο

Canon Pixma MX535 -VS- HP Deskjet Ink Advantage 4645


eddie-2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Canon Pixma MX535          https://www.skroutz.gr/s/4509559/Canon-Pixma-MX535.html

HP Deskjet Ink Advantage 4645      https://www.skroutz.gr/s/4437461/HP-Deskjet-Ink-Advantage-4645-e-All-in-One.html

Σκέφτομαι να αγοράσω έναν από τους δύο.
Ποιον προτείνετε; Ευχαριστώ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω απάντηση για τους συγκεκριμένους 2 αλλά θεωρώ την Canon πιο αξιόπιστη σε γενικές γραμμές (μέχρι αποδείξεως του εναντίου). Πάντως αν ο ΗΡ είναι ink advantage σε οικονομία λογικά θα του ρίχνει του Canon στα αυτιά (δεν φημίζεται η Canon για τις οικονομικές εκτυπώσεις τις).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Canon Pixma MX535          https://www.skroutz.gr/s/4509559/Canon-Pixma-MX535.html

HP Deskjet Ink Advantage 4645      https://www.skroutz.gr/s/4437461/HP-Deskjet-Ink-Advantage-4645-e-All-in-One.html

Σκέφτομαι να αγοράσω έναν από τους δύο.

Ποιον προτείνετε; Ευχαριστώ!

 

 

Πριν λιγο καιρο πήρα τον δεύτερο, εχοντας ηδη επαγγελματικο Laserjet και εχοντας μεινει ευχαριστημενος επι σειρα ετων.

 

Σβέλτες και καλης ποιοτητας εκτυπώσεις, ποιο αργό feeder scanner απο αυτο που ειχα συνηθισει αλλα ειναι ΟΚ για τα λεφτά του, οθονιτσα με menu κανει τον χειρισμό λίγο ποιο ευκολο, το software της HP οπως πάντα ειναι πολυ καλο, το wifi συνδεθηκε δουλεψε με συνοπτικες διαδικασίες.

 

ΟΜΩΣ... την σειρά αυτή η HP δεν την προοριζει για φωτογραφικές εκτυπώσεις. Κανα 2 ψιλά πραγματάκια που εκτύπωσα σε glossy photo paper μου βγηκαν λιγο off στα χρώματα. Οχι θαμπά... απλώς αυτο που εβλεπα στην οθονη ειχε αποκλιση στην εκτυπωση και δεν εντοπισα καπου καποιο calibration utility (οχι πως το εψαξα ιδιαιτερα)

 

Το κόστος της εκτύπωσης στον HP ειναι χώμα συγκριτικά με τον Canon και ας έχει 2 σετ μελανιών αντι 4. Στα θετικά θα βάλω και το γεγονος οτι η κεφαλή ειναι πάνω στο μελάνι, οπότε και να τον αφήσεις πχ κανα τριμηνο να κάθετε δεν θα έχεις παρενέργειες που δεν διορθώνονται με μια απλή αλλαγη μελανιου. 

 

Απο εκει και πέρα.. οντας κάτοχος και Canon Pixma επι πολλά ετη...δεν θα ξαναπλησιαζα. Οχι λογο των εκτυπωτων οι οποιοι ειναι μια χαρα, αλλα λόγο της Intersys. Ειναι σαν να μην εχεις εγγυηση και θα προσπαθήσουν να σε βγάλουν και τρελο. Απο προσωπικη εμπειρία, αλλα και απο γνωστων που ειχαν παρεδώσε μαζί τους και ταλαιπωρηθηκαν αρκετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα συμφωνησω για την intersys . Ίσως η μονη αντιπροσωπεία που να κανει τοσο ζημια στην εταιρία που αντιπροσωπεύει. Εχουμε παει ως οικογένεια πολλές φορες η φωτογραφικές μηχανές η canon εκτυπωτες, πληρωσαμε τον τεχνικό έλεγχο για κάτι που ξέραμε τι είχε,για να καταλήξουμε ειτε σε λυσεις απο amazon η ebay(κεφαλές εκτυπωτη) η σε αντικατάσταση με νεο μηχάνημα.

 

Πάντως η canon είναι η ΜΟΝΗ ΕΤΑΙΡΙΑ ΠΟΎ ΜΙΚΡΑΊΝΕΙ ΤΑ ΜΕΛΑΝΙΑ ΤΗΣ ! epson και hp τα μεγαλώνουν .

 

και να σκεφτεί κανεις ότι αυτό που καθιέρωσε την canon ηταν τα μεγαλα και ανεξάρτητα μελάνια γύρω στο 2004.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Ξαναφέρνω αυτό το topic στο προσκήνιο διότι έχω καταλήξει και εγώ σε αυτά τα μοντέλα. Εκτυπώνω ίσως μια-δυο φορές στις 15 μέρες το πολύ καμιά 10ρια σελίδες (και μου αρέσει η duplex εκτύπωση γιατί...βαριέμαι να γυρίζω σελίδες). Σκανάρω πιο συχνά και γι' αυτό θέλω ADF. Με ενδιαφέρει πολύ όμως η ποιότητα κατασκευής (μου αρέσει να "κρατάνε" τα μηχανηματα που παίρνω). Για αυτό το λόγο όποιος έχει έστω και την ελάχιστη εμπειρία και από τα δύο μηχανήματα (η γενικά ξέρει πολλά για HP και Canon) ας με φωτήσει λιγο με τις γνώσεις του. Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω πάρει τον hp 4645 ,μετα από προτροπή των παιδιών εδώ μέσα και έχω μείνει ευχαριστημένος. Δεν τον έχω δουλέψει πολύ εδώ και κανα μήνα που τον έχω, απλά έχω εκτυπώσει/σκανάρει καμία 20αρια σελίδες και μου φάνηκαν όπως θα έπρεπε να είναι. Είμαι με τα demo μελάνια και έχουν κατέβει περίπου 1/10. Το wifi, το οποίο χρειαζόμουν κιόλας, μια χαρά. Απλά μια γνώμη για να βοηθήσω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου Georgegr3. Αυτόν τον εκτυπωτή παράγγειλα τελικά πριν δύο ημέρες. Αν κάποιος άλλος έχει εμπειρία έστω και από έναν απο αυτούς, ας μην διστάσει να την εκφράσει. Μπορεί να βοηθήσει έτσι κάποιο άλλο μέλος του forum στο μέλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συμπτωματικά κατέληξα ακριβώς στο δίλημμα του topic! Ποιό προτείνετε από τα δύο αφού έχει περάσει αρκετός καιρός και τα έχετε χρησιμοποιήσει; Έχω παραγγείλει ήδη (δεν έχω πληρώσει ακόμα) τον HP και είναι να τον πάρω αύριο, αλλά με δελεάζει η ελαφρώς καλύτερη ανάλυση του scanner του Canon (1200Χ2400 αντί 1200Χ1200). Ξέρω ότι για σάρωση εγγράφων και τυχόν καθημερινών απλών φωτογραφιών δεν κάνει διαφορά, απλά εγώ έχω λίγο ειδικότερες απαιτήσεις γιατί σκανάρω αεροφωτογραφίες αραιά και που.

Από μελάνια ποιός έχει μεγαλύτερη οικονομία/δυνατότητες refill/ιμιτασιόν;

 

edit: Ο ΗΡ που παρήγγειλα είναι τελικά ο 4675 και όχι 4645.

Επεξ/σία από theopan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...