Προς το περιεχόμενο

All around φακός για Nikon D610;


dolph

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν μπερδευομαι καθολου...Περα απο τον καθρεπτη μετρησε την διαμετρο στο σημειο που κουμπωνει ο φακος σε Nikon/canon και το ιδιο σημειο σε dedicated DX μηχανες(Fuji/Samsung/nex).

 

Επιπλεων εαν εχει καλο evf γιατι ειναι μειονεκτημα που δεν εχει καθρεπτη?Μικροτερο μεγεθος,λιγοτερα κινουμενα μερη και λιγοτεροι κραδασμοι δεν εβλεψαν ποτε κανεναν.

το μικροτερο μεγεθος για πολλους ειναι προβλημα

για μενα που εχω τεραστια χερια και θελω σταθερο κρατημα της μηχανης ειδικα οταν εχω το φλας πανω, αν δεν εχει μεγαλο grip με κουραζει μετα απο καποια ωρα.

φαντασου εχω την αρκετα μικρη D5100 και πηγα και πηρα battery grip που την κανει τεραστια και με το ζορι χωραει στη τσαντα οταν το φοραει.

Αλλα η αισθηση του κρατηματος που προσφερει δεν συγκρινεται με τιποτα.

Προφανως και οταν απλα θες να βγαζεις 10 φωτογραφιες τη βδομαδα στις διακοπες σου δεν σε νοιαζει αυτο, αλλα σε "σοβαρη" χρηση ειναι απαγορευτικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@dolph πολύ καλή επιλογή όπως θα ήταν και οποιαδήποτε και αν επαιρνες σε αυτά τα χρήματα. Είναι πράγματι πολύ ομορφη από εκεί και πέρα κάπου κερδίζεις κάπου χάνεις, χρονο για φωτογραφίες να βρεις και θα είσαι μια χαρά

 
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

@dolph πολύ καλή επιλογή όπως θα ήταν και οποιαδήποτε και αν επαιρνες σε αυτά τα χρήματα. Είναι πράγματι πολύ ομορφη από εκεί και πέρα κάπου κερδίζεις κάπου χάνεις, χρονο για φωτογραφίες να βρεις και θα είσαι μια χαρά

 

 

 

Βασικά, αρκεί να μην χαλάσει τίποτα άλλο στο σπίτι, γιατί με άχρηστο το κεντρικό a/c (1.300 ευρώ για καινούργιο), χαλασμένο θερμοσίφωνα, χαλασμένο SSD και κάτι άλλα απρόοπτα ιατρικά κ.λπ. εξαφανίστηκε το budget της μηχανής σε χρόνο dt.

Τους κιαρατάδες, με το που έμαθαν ότι μάζεψα λίγα φράγκα, αμέσως μου τα πήραν  :-D

 

Ευτυχώς που η νέα graphite X-T1 βγαίνει Δεκέμβρη, οπότε έχουμε χρόνο (εκτός απροόπτου) να συγυρίσουμε τα οικονομικά  :-)

 

Από φακό τί λέτε;

Σκέφτομαι να ξεκινήσω με τον Link.png Site: XF23mmF1.4R , που θέλω να πιστεύω ότι είναι μια καλή μέση λύση. Εσείς τί λέτε;

(Πάντα μιλάμε για οικογενειακές φωτογραφίες και φωτογραφίες δρόμου/βόλτας σε πόλη και εξοχή)

Επεξ/σία από dolph
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18-55 ίσως ο καλύτερος κιτ φακος που υπάρχει. Από εκεί και περα για μένα σε crop o πρώτος prime που θα επαιρνα θα ήταν ο 35αρης αλλά γούστα είναι αυτά ο 23αρης είναι τοπ λύση δεν είναι μεση λύση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

18-55 ίσως ο καλύτερος κιτ φακος που υπάρχει. Από εκεί και περα για μένα σε crop o πρώτος prime που θα επαιρνα θα ήταν ο 35αρης αλλά γούστα είναι αυτά ο 23αρης είναι τοπ λύση δεν είναι μεση λύση

Λέω μέση λύση σε focal length (23mm αντίστοιχα 35mm σε FF).

Αλλιώς, ναι, είναι φοβερός φακός σε όλα του, απ' ότι λένε.

Επεξ/σία από dolph
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ο 23 είναι από τους καλύτερους και τα αξίζει τα λευτα του που είναι αρκετά γενικά όμως. Ξεκίνα με το κιτ που μόνο κατηγορία κιτ δεν είναι και βλέπεις τι θα σου χρειαστεί αργότερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σώμα των μηχανών ειναι πολυ μεγαλύτερο απ τη διάμετρο του κούμπωμα τους του φακού που λες.. Αν μικραινανε το σώμα κ οχι τη διάμετρο το αποτέλεσμα θα ήταν πολυ μικρότερη μηχανη..

Δε φταίει το κούμπωμα.. Ο καθρέφτης φταίει γτ δίνει το πάχος στη μηχανη κ απο κει και πέρα κ αλλα πράγματα..

 

Δεν είπα δεν ειναι καλές οι mirror less ( απλα διαφορετική προσέγγιση).. Ίσα ίσα που αφού ευχαριστηθώ για τα καλα την d7100 μου σε Fuji ή Sony ακαθρεπτη θα πάω..

Επίσης έτσι όπως τρέχει η τεχνολογία εκεί θα παει το πράγμα..

 

Προς το παρόν όμως χαίρομαι που κρατάω το ΚΤΗΝΟΣ d7100 και grip.. Δε ξέρω γτ αλλα επιδρά πολυ καλα στη ψυχολογία μου προς το παρόν το μεγάλο μέγεθος..

 

Sent from my iPad using Insomnia

 

Μιλαω για συστημα συνολικα,οποτε η μεγαλυτερη διαμετρος αφορα και τους φακους,και οταν κουβαλας 3 εχει διαφορα.

 

Παντως πιστευω πως η συνολικα καλυτερη λυση ειναι mirrorless με evf+fx nikon/canon.Αλλα θελεις πολυ χρημα για να "συντηρεις" 2 συστηματα.

 

Επισης κατανοω απολυτως την αισθηση της d7100 στο χερι,αλλα επειτα απο 2 βολτες εξωτερικο(απο μια βδομαδα το καθενα) με την ελαφρυτερη/μικροτερη d5100 που την κουβαλουσα καθημερινα για 5-6 ωρες (συνηθως με 18-105/10-20/35),αποφασισα οτι δεν θελω κατι βαρυτερο/μεγαλυτερο απο αυτην.

Ειχα διαβασει οτι επηρεαζει το βαρος αλλα μεχρι που μου ετυχε δεν το πολυπιστευα.Και δεν ειμαι και κανενας μικροσωμος(1.97)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...