Προς το περιεχόμενο

All around φακός για Nikon D610;


dolph

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για διακριτική διαφήμιση της fuji μου κάνει εμένα το βίντεο

Επίσεις ο τρόπος που τα παρουσιάζει δεν ανταπόκρινεται και τόσο στην πραγματικότητα η διαφορά στην σύνθεση είναι αρκετά μεγαλύτερη http://www.mdavid.com.au/photography/images/fullframeversusapsc.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτό ποιος το είπε εσένα.. Έχω διαβάσει και δει πολυ zack arias φίλε μου καθώς ειναι απ τους top φωτογράφους παγκοσμίως.. Ο συγκεκριμένος πιστεύει πολυ στις mirror less όπως κ άλλοι επαγγελματίες.Αλλα έστω.. Στο δίνω κ αυτό κ πες οτι πληρώνεται.. Τι σου φάνηκε λάθος απο όσα λέει για τα μεγέθη των των φορμα..Έχω κ έχεις κριτική σκέψη ικανή να καταλάβεις αν ασχολείσαι με τη φωτογραφία αν ειναι λογικός ή οχι..Sent from my iPad using Insomnia

 

δωσε μου ενα λογο ενας επαγγελματιας να προτιμησει crop αντι για FX.

(εκτος απο το 1.5X)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δωσε μου ενα λογο ενας επαγγελματιας να προτιμησει crop αντι για FX.

(εκτος απο το 1.5X)

 

1) Η σχεση τιμης και ποιοτητας

2) Η συνεχως αναβαθμιζομενη ποιοτητα και υποστηριξη των crop μοντελων

3) Οι μικρες διαφορες (καλο crop - εισαγωγικο FF)

4) Το depth of field και τι προτιμα καποιος

5) Ειναι πιο ευκολο το focus καθως τα σημεια εστιασης ειναι πιο μαζεμενα σε ολη την επιφανεια (βεβαια να εχουν πχ 51 σημεια κ οι 2)

6) Οταν χρησιμοποιεις FF φακο σε crop μηχανη χρησιμοποιεις το καλυτερο μερος του "γυαλιου" δηλ το κεντρο κ εχεις λιγοτερο βινιεταρισμα.

7) Μπορεις να χρησιμοποιησεις και dx φακους αλλα κ fx δηλαδη περισσοτερα πραγματα

8) Ειναι πολυ πιο ευκολο να γεμισεις την εικονα σου και χωρις να crop-αρεις μετα..

9)πολυ πιο ευκολη μεταφορα εξοπλισμου (βλεπε mirrorless)

 

Επισης εχω δει πολλους φωτογραφους ανα το ιντερνετ να το εχουν γυρισει στις mirrorless και οι περισσοτεροι απ αυτους σε crop.

 

Και παλι μιλαμε για επαγγελματιες...

Ο ερασιτεχνης πιστεψε με ειδικα στα 3 πρωτα επιχειρηματα που εγραψα πρεπει να εχει ηδη σταματησει να διαβαζει..

Για διακριτική διαφήμιση της fuji μου κάνει εμένα το βίντεο

Επίσεις ο τρόπος που τα παρουσιάζει δεν ανταπόκρινεται και τόσο στην πραγματικότητα η διαφορά στην σύνθεση είναι αρκετά μεγαλύτερη http://www.mdavid.com.au/photography/images/fullframeversusapsc.jpg

 

Ως προς τι ειναι αρκετα μεγαλυτερη.. Κ αφου το υποστηριζεις αυτο κανονικα θα επρεπε εκτος, απ το να εισαι επαγγελματιας τι λιγοτερο, να φωτογραφιζεις με medium φορμα ή 4/5" ή 8/10"..

Δηλαδη τι θα πεις αν καποιος που χρησιμοποιει αυτα τα φορμα σε ρωτησει γτ διαφωνεις με το crop αισθητηρα ενω χρησιμοποιεις 35 mm?

Οτι ειναι μεγαλη η διαφορα????? L-O-L...

 

Αυτο λεει ο zack ο οποιος εκτος απο πολυ επιτυχημενος (κ μεις εδω στην ελλαδα ξερουμε να αφοριζουμε κατι τετοιους ε?) ειναι κ επαγγελματιας ο οποιος προφανως κατι θα ξερει παραπανω.

 

Αν δεις κ αλλα βιντεακια του ή τον διαβασεις το λεει πολυ συχνα. "Δε με σπονσοραρει η fuji". Αφου εκανε την μεταβασει σε fuji απο μονος του, τον πλησιασε η ιδια για διαφημιστικα ή projects..

Και φυσικα. Ενας τοσο αναγνωρισιμος και πετυχημενος αν προτιμησει το προιον σου δε θα θες να το εκμεταλλευτεις?

Επεξ/σία από KAKADI
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o zack  τα συγκρίνει όλα μαζί και ναι σε σχέση με το μεγάλο φόρμα η διαφορά apc με 35mm φαίνεται μικρή όμως είναι υπαρκτή και για κάποιον επαγγελματία είναι λόγος να προτιμήσει το ff Μιας που αυτό έχει την καλύτερη σχέση τιμής απόδοσης ( το medium forma) ξεφευγει πολύ (μια Pentax 645 έχει 4πλάσια τιμή απο μια ff) όμως μια 35mm ff δεν έχει ούτε καν διπλάσια τιμή απο μια apc 

Αν κάνεις spor η wildlife photografy ίσως υπάρχει ένα πλεονέκτημα ( χ 1.5) όμως σε κάθε άλλη περίπτωση το ff πλεονεκτεί σε σημαντικό βαθμό..

το οτι κάποιοι επαγγελματίες χρησιμοποιούν fuji δεν σημαίνει οτι προτιμούν το apc απλά προτιμούν τις fuji δεν έχω δεί επαγγελματία με nex Πχ  ( αν δουλέψεις με fuji θα καταλάβεις γιατί ) πιστεύεις οτι αν έβγαζε ff η fuji θα συνέχιζαν να χρησιμοποιουν apc ?

 

Επίσεις δεν συμφωνώ με τα πλεονεκτίματα που παραθέτεις τα περισσότερα δεν έχουν καν βάση πχ κάθε πότε βγένει καινούργιο pro μοντέλο apc και πόσο πραγματικά διαφέρει με το προηγούμενο

επίσεις Mirrorles ff υπάρχουν εδώ και καιρό και έχουν και καλές τιμές βλέπε sony

 τα περί εστίασης και φακών  δεν τα κατάλαβα καν ποιο πολύ σε πλεονέκτημα των ff μου κάνει που αναπασα στιγμή μπορείς να τις χρησιμοποιησεις και ώς apc χάνοντας απλά κάποια Mp...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.skroutz.gr/s/2970258/Nikon-D7100-Body.html

 

https://www.skroutz.gr/s/3997495/Nikon-D610-Kit.html

 

Πιο πανω παραθετω 2 μοντελα σχετικα προσφατα.. Το πρωτο ειναι DX και το δευτερο FX.. Δες τιμες..

Το ενα ειναι ενα καλο crop της Nikon και το αλλο ενα εισαγωγικο της ιδιας εταιρειας σε FX.

 

Μονο σε παρακλαω μην μπεις στη διαδικασια να μου ποσταρεις φθηνοτερο FX μοντελο γιατι θα ειναι πιο παλιο κ αρα δε θα ειναι σωστη η συγκριση..

 

Κ πες μου τωρα.. Για εναν ερασιτεχνη ισχυει το θεμα της τιμης ή οχι??

 

Δε μπαινω καν στο κοπο να ασχοληθω παραπανω για το τι θελει ενας επαγγελματιας γτ πολυ απλα δεν ειμαι...

Οποτε δεκαρα δε δινω για τον επαγγελματια.

Απλα πιο πανω παρεθεσα καποια πλεονεκτηματα..

Ο ερασιτεχνης με ενδιαφερει.. 

Και λοιπον οχι την d7100 με τζαματο φακο θα επαιρνα εγω..

Δε τα αξιζει τα λεφτα της η d610.. 

Για ερασιτεχνικη χρηση μιλωντας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα εχεις λίγο μπερδέψει ο επαγγελματίας με τον ερασιτέχνη διαφέρουν μόνο στο πως κερδίζουν το ψωμί τους και όχι στο εξοπλισμό που κουβαλάνε. Εχω φίλο που φωτογραφίζει πουλιά επαγγελματικά και χρησιμοποιεί την D7100. Ε ο ίδιος όταν θέλει να φωτογραφίσει ερασιτεχνικά αφλασα τις σχολικές παραστάσεις των παιδιών του παίρνει την d800e και πιο πριν την d700 που είχε

 

Τι πάει να πει δεν αξίζει ?

Είμαι αρχιτέκτονας ερασιτέχνης φωτογράφος και χρειάζομαι ultra wide φακό χωρίς παραμορφώσεις. 

Θέλω απόλυτο έλεγχο του βάθους πεδίου 

Θέλω καλη συμπεριφορά σε ποιο υψηλό iso

Χρειάζομαι μεγαλο δυναμικό ευρος

Υπάρχει κάτι στο crop να αγοράσω?

 

Το αν αξίζει κάτι ή όχι εξαρτάται από το τι χρειάζεσαι. Αν είναι μόνο το χρήσιμο για κάποιους 1.5x crop factor γιατί να προτιμήσω εγώ ο ερασιτέχνης την Nikkor και να μην πάω σε Olympus ή Panasonic που μου δίνουν x2 με πολύ πιο ελαφριά σώματα και φακούς ασε που έχουν και μεγαλύτερες δυνατότητες σε in-camera video(4K)? Αν εσένα το 1.5 φορά μεγαλύτερος αισθητήρας δεν σου χρειάζεται δικαίωμα σου εμένα μου είναι χρήσιμος για αυτούς και για αλλους τόσους λόγους

 

Με την πτώση των τιμών των FF σε λίγα χρόνια το crop θα έχει πεθάνει. Αυτή την στιγμή σε κροπ επενδύουν μόνο 3 εταιρίες η Samsung, Fuji σε ακάθρεπτα και η Ricoh σε συμβατικά. Ολες οι υπόλοιπες είτε το έχουν ξεχάσει (Nikkor, Canon) και απλώς συντηρούν την υπάρχουσα βάση χωρίς ομως να βγάζουν σοβαρό εξοπλισμό, είτε το έχουν συμπληρωματικά με το FF (Sony). Αν το χρόνου βγάλει και η Ricoh FF οπως ακούγεται θα μείνουν 2 με ότι αυτό συνεπάγεται.

Επεξ/σία από TAKE5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.skroutz.gr/s/2970258/Nikon-D7100-Body.html

 

https://www.skroutz.gr/s/3997495/Nikon-D610-Kit.html

 

Πιο πανω παραθετω 2 μοντελα σχετικα προσφατα.. Το πρωτο ειναι DX και το δευτερο FX.. Δες τιμες..

Το ενα ειναι ενα καλο crop της Nikon και το αλλο ενα εισαγωγικο της ιδιας εταιρειας σε FX.

 

Μονο σε παρακλαω μην μπεις στη διαδικασια να μου ποσταρεις φθηνοτερο FX μοντελο γιατι θα ειναι πιο παλιο κ αρα δε θα ειναι σωστη η συγκριση..

 

Κ πες μου τωρα.. Για εναν ερασιτεχνη ισχυει το θεμα της τιμης ή οχι??

 

Δε μπαινω καν στο κοπο να ασχοληθω παραπανω για το τι θελει ενας επαγγελματιας γτ πολυ απλα δεν ειμαι...

Οποτε δεκαρα δε δινω για τον επαγγελματια.

Απλα πιο πανω παρεθεσα καποια πλεονεκτηματα..

Ο ερασιτεχνης με ενδιαφερει.. 

Και λοιπον οχι την d7100 με τζαματο φακο θα επαιρνα εγω..

Δε τα αξιζει τα λεφτα της η d610.. 

Για ερασιτεχνικη χρηση μιλωντας..

 

ο επαγγελματιας που βγαζει φωτο σε κλαμπ το βραδυ και πληρωνεται με 30-40 ευρω θα παρει την DX

ο επαγγελματιας που βγαζει φωτο σε γαμους και πληρωνεται με τετραψηφια ποσα θα παρει FX και μαλλον καποιο καλυτερο μοντελο απο την D610.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ο επαγγελματιας που βγαζει φωτο σε κλαμπ το βραδυ και πληρωνεται με 30-40 ευρω θα παρει την DX

ο επαγγελματιας που βγαζει φωτο σε γαμους και πληρωνεται με τετραψηφια ποσα θα παρει FX και μαλλον καποιο καλυτερο μοντελο απο την D610.

 

Δεν ειναι κατι στανταρ..

Προσφατα ειδα γαμο ξαδερφης και ο τυπος ειχε Canon 70D και απο φακους 1000+ ο ενας (μιλαγαμε γενικα)...

Αφου ειχε και φωτα μαζι, ομπρελλες κλπ κλπ 

 

Τωρα αν θα ειχε καλυτερο αποτελεσμα με FF μοντελο, ισως... 

 

Ξερεις επειδη ο πολυς κοσμος δεν εχει ιδεα γενικα αν κ γω κ συ αν τραβηξουμε κατι κ εχει τεχνικη κ συναισθημα μεσα, ας το τραβηξουμε και με κινητο που λεει ο λογος, θα φαινεται στα ματια τους εκπληκτικη - επαγγελματικη..

 

Κ ως ενα σημειο συμφωνω αλλα φαντασου να ειχες κ το σωστο μεσο ληψης μαζι σου..

Γενικοτερα τη φωτογραφια τη τραβας ΕΣΥ και ΕΓΩ και οχι η crop ή η full frame σου.. 

Η καμερα απλα ειναι ο συνεργατης σου..

 

Δε μιλαω οτι πας να τραβηξεις μπασκετ πχ και να εχεις να διαλεξεις αναμεσα σε Nikon D4s και D7100 και βγαζοντας απ την εξισωση τα λεφτα να καταληξεις να παρεις τη d7100...

Εκει θα γελαει ο κοσμος εννοειται..

Επεξ/σία από KAKADI
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορουμε να το παρουμε και αναποδα...Μικρη διαφορα απο ff σε fx,αντιστοιχα απο fx σε 4/3,με την σειρα του 4/3 με 1" κοκ...Που σταματαει?

 

Δηλαδη γιατι να χρειαζετε ο ερασιτεχνης/επαγγελματιας κατι παραπανω απο 1"?.Κακα τα ψεματα οτι εχει ο καθενας λεει οτι ειναι οκ.

 

Εγω ας πουμε πλεων θεωρω το χειροτεροτερο συστημα το dx της nikon/canon και ας εχω d5100.Οχι γιατι βγαζει κακες φωτογραφιες,αλλα εχει τον περισσοτερο αχρειαστο ογκο πανω του για να μπορει να δεχετε τους fx φακους με συνεπεια αχρηστο μεγεθος και βαρος.

 

Παρολο που περισυ ημουν ετοιμος να κανω την μεταβαση σε d600 πλεων με βλεπω σε A7r/A7 μερια.Αυτο βεβαια που λειπει απο το συγκεκριμενο συστημα ειναι οι φακοι.Εαν το χτισουν σωστα με εναν τουριστικο ζουμ,υπερευρυγωνιο και σταθερους φωτεινους 35αρη κ ~85αρη σε γηινες τιμες εχω φυγει απο nikon τρεχοντας.

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κύριος όγκος ειναι λόγω της ύπαρξης καθρέπτη φίλε. Μη μπερδεύεσαι..

 

Η Sony που αναφέρεις ειναι mirror less. Άλλο το ένα κ άλλο το άλλο..

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν μπερδευομαι καθολου...Περα απο τον καθρεπτη μετρησε την διαμετρο στο σημειο που κουμπωνει ο φακος σε Nikon/canon και το ιδιο σημειο σε dedicated DX μηχανες(Fuji/Samsung/nex).

 

Επιπλεων εαν εχει καλο evf γιατι ειναι μειονεκτημα που δεν εχει καθρεπτη?Μικροτερο μεγεθος,λιγοτερα κινουμενα μερη και λιγοτεροι κραδασμοι δεν εβλεψαν ποτε κανεναν.

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν μπερδευομαι καθολου...Περα απο τον καθρεπτη μετρησε την διαμετρο στο σημειο που κουμπωνει ο φακος σε Nikon/canon και το ιδιο σημειο σε dedicated DX μηχανες(Fuji/Samsung/nex).

 

Επιπλεων εαν εχει καλο evf γιατι ειναι μειονεκτημα που δεν εχει καθρεπτη?Μικροτερο μεγεθος,λιγοτερα κινουμενα μερη και λιγοτεροι κραδασμοι δεν εβλεψαν ποτε κανεναν.

 

Το σώμα των μηχανών ειναι πολυ μεγαλύτερο απ τη διάμετρο του κούμπωμα τους του φακού που λες.. Αν μικραινανε το σώμα κ οχι τη διάμετρο το αποτέλεσμα θα ήταν πολυ μικρότερη μηχανη..

Δε φταίει το κούμπωμα.. Ο καθρέφτης φταίει γτ δίνει το πάχος στη μηχανη κ απο κει και πέρα κ αλλα πράγματα..

 

Δεν είπα δεν ειναι καλές οι mirror less ( απλα διαφορετική προσέγγιση).. Ίσα ίσα που αφού ευχαριστηθώ για τα καλα την d7100 μου σε Fuji ή Sony ακαθρεπτη θα πάω..

Επίσης έτσι όπως τρέχει η τεχνολογία εκεί θα παει το πράγμα..

 

Προς το παρόν όμως χαίρομαι που κρατάω το ΚΤΗΝΟΣ d7100 και grip.. Δε ξέρω γτ αλλα επιδρά πολυ καλα στη ψυχολογία μου προς το παρόν το μεγάλο μέγεθος..

 

Sent from my iPad using Insomnia

Επεξ/σία από KAKADI
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καθυστέρησα την αγορά μηχανής/φακού (ας είναι καλά κάτι εμβόλιμες ζημιές που με πήγαν πολύ πίσω...) και συνεχίζοντας το ψάξιμο έχω αρχίσει να κλίνω σοβαρά προς την Fuji X-T1 και μάλιστα το νέο μοντέλο με την ασημί εμφάνιση που βγαίνει τον επόμενο μήνα.

 

Βασικό πλεονέκτημα -που αν το καλοσκεφτεί ο ερασιτέχνης σαν και μένα είναι πάρα πολύ βασικό-, είναι ο όγκος και το βάρος.

Θα νιώθω πολύ πιο βολικά αν έχω ένα μικρότερο σώμα, άρα θα το παίρνω συχνότερα μαζί μου χωρίς να το θεωρώ "βάρος".

Αυτό σημαίνει περισσότερες λήψεις, περισσότερη εξάσκηση του χόμπυ.

 

Όσον αφορά στις κριτικές, πέραν της τελείως ουδέτερης εκείνου του χαβαλέ του χτικιάρη του Γιαπωνέζου στο Digital Reviews, σχεδόν παντού βλέπεις καλές κριτικές.

Αν προσθέσεις και την μοναδική ποιότητα των φακών της Fuji, κάτι πάρα πολύ σημαντικό, όπως ξέρετε καλύτερα από μένα, τότε δεν βλέπω τον λόγο να μην πάω σε οικονομικότερο μοντέλο (από την D610), όπου έχει και κάποια ουσιαστικά πλεονεκτήματα (π.χ. λήψη πανοραμικών φωτογραφιών) - όπως φυσικά και κάποια μειονεκτήματα.

 

Αφήστε δεν που γ@μ@ει η εμφάνισή της  :-D

Επεξ/σία από dolph
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...