Προς το περιεχόμενο

All around φακός για Nikon D610;


dolph

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Άμα δεν είχα οικονομικό θέμα φυσικά και θα ήταν Ferrari... Άμα της έβαζα αέριο και κοφτη στα 100 καλύτερα να έπαιρνα Hyundai όμως

Sent from my RM-875_eu_hungary_298

ο 50mm δεν ειναι κακος φακος ομως,αλλα αφου ειναι τοσο φτηνος μπορει να παρει και αυτον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα τι.εννοεις κακός. Κακός για τα λεφτά του δεν είναι σε καμια περίπτωση...σε σύγκριση με καλούς φακούς όμως είναι αρκετά κακός , και σε μια full frame νέας γενιάς είναι ακόμα χειρότερος. Για να πάρεις τα μέγιστα από την μηχανή θέλεις ποιοτικό γυαλί και αυτό κοστίζει (περισσότερο κ από την μηχανή)

Sent from my RM-875_eu_hungary_298

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να δοκιμασεις και τον 35αρη dx με 170ευρω.Σε fx βινιεταρει ελαχιστα,και στην τελικη εαν δεν σου κανει το εστιακο μηκος τον βαζεις αγγελια και εχεις χασει ενα 20ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Όχι δεν ισχυει αυτό. Δεν θα έχεις θέμα .... Γενικά η Nikon δεν έχει και τους καλύτερους φακους στην αγορά αυτη την στιγμή, ειδικά για τα λεφτά που ζητάει</p>

 

Επέτρεψε μου να διαφωνήσω.. Οι φακοί της nikon κ ειδικά όσο ανεβαίνει το budget ειναι αριστουργήματα..

Απλα όταν βάζεις στο παιχνίδι και το value for money δεν ειναι η ιδανικότερη επιλογή.

 

Αλλα αν κάποιος συγκρίνει χωρίς τα χρήματα στη σκέψη προσωπικά ποστευω οτι θα πάρει nikkor στο τέλος..

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε normal φωτεινό prime(35mm,50mm) που συζήταγαν δεν υπάρχει συγκριση. Οι sigma είναι πολύ καλύτεροι από τους Nikkor και με τα μισά λεφτά o 35αρης. Ο 50αρης Nikkor είναι πιο φθηνός αλλά η διαφορά πια σε ποιότητα είναι χαώδης μια και ο sigma είναι πολύ καλύτερος και από τον νέο 58αρη Nikkor που ειναι και ακριβότερος. Ουσιαστικά σε ποιότητα εικόνας συγκρινεται μόνο με τον otus σε όλα τα συστήματα και μάλιστα τερμα ανοιχτός είναι καλύτερος. Ο Otus είναι βεβαια 3-4 φορές πιο ακριβός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διαφωνωντας ουσιαστικα πιο πανω κατεθεσα τη δικη μου αποψη.. Υποκειμενικο ειναι το θεμα.. Το αν αξιζουν τα λεφτα τους ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο..

 

Αλλα προσωπικα εκτος απ την τιμη προτιμω σε ολα τους Nikkor. Δοκιμασα ας πουμε τον DX Nikkor 17-55 f 2.8 στην d7100 μου και ερωτευτηκα.

Μου φανηκε αρκετα καλυτερος overall απο τον Sigma 17-50 f 2.8 που διαθετω.. Ισως οχι τοση διαφορα σε ποιοτητα εικονας (που κ παλι μ αρεσε περισσοτερο) αλλα σε γενικη ποιοτητα, κρατημα, ρυθμισεις ηταν καμμια σχεση..

 

Και ναι ο ενας εχει 350 ευρω και ο αλλος 1400 ευρω.. Αλλα μιλαω παντα βγαζοντας απ την εξισωση τα χρηματα..

Δε μετανιωνω για τον sigma γτ ειναι value for money φακος αλλα δεν αποκλειω τιποτα στο μελλον..

 

Ας πουμε αν βρω αυριο τον πιο πανω nikkor κανα 700αρι σε καλη κατασταση τον.... πηρα χτες.. Και αυτοματα ο sigma σε πωλητηριο..

Επεξ/σία από KAKADI
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δέν έχει τοσο σχέση με το budget. Η Canon παράδειγμα έχει στους βασικους zoom καλύτερους φακούς, ο 24-70 ΙΙ και ο 70-200 ΙΙ ειναι αρκετά καλύτεροι απο τους αντίστοιχους Nikon, H sigma με τους ART prime εκανε πλάκα στην Nikon και στην Canon

 

Mην συγκρίνεις διαφορετικής κατηγορίας φακούς, ο sigma 17-50 δεν συγκρίνεται με τον 17-55 της Nikon και της Canon, Άμα θες να τους συγκρίνεις τους συγκρίνεις με τον Sigma ART 18-35 1.8 που ειναι ο καλύτερος φακός αυτην την στιγμή για DX

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δέν έχει τοσο σχέση με το budget. Η Canon παράδειγμα έχει στους βασικους zoom καλύτερους φακούς, ο 24-70 ΙΙ και ο 70-200 ΙΙ ειναι αρκετά καλύτεροι απο τους αντίστοιχους Nikon, H sigma με τους ART prime εκανε πλάκα στην Nikon και στην Canon

 

Mην συγκρίνεις διαφορετικής κατηγορίας φακούς, ο sigma 17-50 δεν συγκρίνεται με τον 17-55 της Nikon και της Canon, Άμα θες να τους συγκρίνεις τους συγκρίνεις με τον Sigma ART 18-35 1.8 που ειναι ο καλύτερος φακός αυτην την στιγμή για DX

Για canon δε ξερω κ δεν εχω αποψη..

Απ την αλλη ομως δεν νομιζω οτι συγκρινω φακους διαφορετικης κατηγοριας (μονο σε τιμη το κανω που κ στη μια αλλα κ στην αλλη περιπτωση μοιραια θα συμβει). Συγκρινω ομως φακους στο ιδιο ευρος zoom και με ιδιο διαφραγμα (εκει δηλαδη που παιζει ρολο το γυαλι και η τεχνογνωσια).

 

Δεν αμφιβαλλω καθολου οτι η Sigma ή η Tokina βγαζουν εξαιρετικους φακους ή οτι δεν εχουν τεχνογνωσια (ο θεος θα με καψει) και ειδικα για το ευρος τιμης τους.

Για αυτο κ ειμαι πελατης τους γενικοτερα..

 

Απλα δεν νομιζω τουλαχιστον απ οσο προσωπικα εχω δει πως υπαρχει κατι καλυτερο απο 17-55 σε crop ή σε 24-70 σε FF περαν απ αυτους της nikon για nikon.. Δυσκολο για τα γουστα μου προσωπικα.

Δεν αποκλειω το οτι μπορει να δω κατι καλυτερο βεβαια που αν κ εφοσον ειναι κ σε καλυτερη τιμη θα με κανει να αναθεωρησω κατα πολυ..

Ειναι υποκειμενικο το θεμα. Κ πιστεψε με λογω τιμης θα ηθελα πολυ να δω κατι καλυτερο σε λιγοτερα λεφτα.. Θα μου κανει καλο στη τσεπη πρωτα απ ολα.

 

Κ λεω παλι απ οσο εχω δει και περαν της τιμης.

Τον συγκεκριμενο που λες τον εχω ακουσει αλλα δεν τον εχω δουλεψει και δεν εχω samples απο φωτογραφο που ξερω πως δουλευει (γτ το τελευταιο παιζει μεγαλο ρολο για να καταλαβεις πως εχει παρει το αποτελεσμα και αρα να βγαλεις ασφαλη συμπερασματα).

Επεξ/σία από KAKADI
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το οτι έχουν το ιδιο ευρως και το ιδιο διάφραγμα δεν πάει να πει οτι ειναι της ίδιας κατηγορίας. Οι 17-55 της Canon-Nikon ειναι professional level φακοι για DX format ενω οι άλλοι έχουν λανσαριστοί σαν on budget φακοι...Η αγορά φακών για DX ειναι περίεργη γιατι οι professional level φακοι ειναι μετρημένοι στα δάχτυλα του ενώς χεριου σε αντίθεση με την αγορά των FF φακών

 

Σε Full Frame αλλάζουν τα πράγματα και υπάρχει ευθύς ανταγωνισμός οπου η Tamron χτυπάει τον 24-70 της Nikon στα ίσια και ο 70-200 της ειναι καλύτερος απο αυτόν της Nikon .Oι sigma ανταγωνίζονται αλλα υστερούν... Οι top of the line 24-70 και 70-200 ειναι της Canon που ειναι οι καλύτεροι στην αγορά

Επεξ/σία από Rush13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι έχουν το ιδιο ευρως και το ιδιο διάφραγμα δεν πάει να πει οτι ειναι της ίδιας κατηγορίας. Οι 17-55 της Canon-Nikon ειναι professional level φακοι για DX format ενω οι άλλοι έχουν λανσαριστοί σαν on budget φακοι...Η αγορά φακών για DX ειναι περίεργη γιατι οι professional level φακοι ειναι μετρημένοι στα δάχτυλα του ενώς χεριου σε αντίθεση με την αγορά των FF φακών

 

Σε Full Frame αλλάζουν τα πράγματα και υπάρχει ευθύς ανταγωνισμός οπου η Tamron χτυπάει τον 24-70 της Nikon στα ίσια και ο 70-200 της ειναι καλύτερος απο αυτόν της Nikon .Oι sigma ανταγωνίζονται αλλα υστερούν... Οι top of the line 24-70 και 70-200 ειναι της Canon που ειναι οι καλύτεροι στην αγορά

Αρα οταν θες το καλυτερο σε αυτο το range και dx φορμα δεν ειναι παραλογο να παει κανεις στον Nikkor.. Ασχετως χρηματων δηλαδη.

 

Παντως θα ψαχτω για τον sigma που ανεφερες.. Challenge accepted!!

 

Ασε που εχω καταληξει μετα απο σκεψη πως για ενα ερασιτεχνη που ασχολειται αρκετα αλλα δεν ειναι επαγγελματιας (για να του καθοριζει ο πελατης το θεμα ή τις απαιτησεις) δεν συμφερει η μεταβαση σε FF λογω κοστους σε σχεση με την ποιοτητα..

 

Δε παιρνει ποιοτικα αυτο που του κοστιζει η μεταβαση δηλαδη οταν εχει ενα καλο DX μοντελο με καλους φακους (αναλογικα παντα).. Εκτος κ αν εχει χοντρα γκαφρα δηλαδη και δε τον νοιαζει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Nαι άμα θες το καλύτερο σε 17-55 DX πρέπει να πας σε Canon-Nikon καθώς δεν υπάρχει ευθύς ανταγωνισμός

 

Γενικά ναι..δεν υπάρχει σοβαρός λόγος να πάει ενας ερασιτέχνης σε Full Frame εκτός και αν του αρέσει το landscape οπότε περιορίζεται πολύ λόγω crop factor...

 

Τα βασικά πλεονεκτήματα των FF ειναι 1 εως 2 στόπ πλεονέκτημα στα υψηλά ISO λόγω μεγάλου αισθητήρα. μεγαλύτερο viewfinder , τα πραγματικά mm του φακου λόγω crop factor + το πραγματικό διάφραγμα του φακού. (ο 17-55 2,8 παράδειγμα δεν ειναι πραγματικά 2,8 αλλα 2,8 x 1.5 διάφραγμα) καλύτερο color tonality και ισως λίγη καλυτερη ποιότητα εικόνας (με ιδιας ποιότητας φακό)

 

Life is not fair , με τα διπλάσια λεφτά ποτε δεν παίρνεις δυο φορές καλύτερο προιόν...

Επεξ/σία από Rush13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.youtube.com/watch?v=PHYidejT3KY

 

Ενα καλο βιντεακι για το ποσο μικρες ειναι οι διαφορες απο τον Zack Arias..

Ειδικα αναμεσα σε καλο crop sensor και ενα εισαγωγικο full frame sensor..

Επεξ/σία από KAKADI
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.youtube.com/watch?v=PHYidejT3KY

 

Ενα καλο βιντεακι για το ποσο μικρες ειναι οι διαφορες απο τον Zack Arias..

Ειδικα αναμεσα σε καλο crop sensor και ενα εισαγωγικο full frame sensor..

ο οποιος πληρωνεται απο την fuji Η οποια δεν εχει FF...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Ενα καλο βιντεακι για το ποσο μικρες ειναι οι διαφορες απο τον Zack Arias..

Ειδικα αναμεσα σε καλο crop sensor και ενα εισαγωγικο full frame sensor..

ο οποιος πληρωνεται απο την fuji Η οποια δεν εχει FF...

Αυτό ποιος το είπε εσένα.. Έχω διαβάσει και δει πολυ zack arias φίλε μου καθώς ειναι απ τους top φωτογράφους παγκοσμίως.. Ο συγκεκριμένος πιστεύει πολυ στις mirror less όπως κ άλλοι επαγγελματίες.Αλλα έστω.. Στο δίνω κ αυτό κ πες οτι πληρώνεται.. Τι σου φάνηκε λάθος απο όσα λέει για τα μεγέθη των των φορμα..Έχω κ έχεις κριτική σκέψη ικανή να καταλάβεις αν ασχολείσαι με τη φωτογραφία αν ειναι λογικός ή οχι..Sent from my iPad using Insomnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...