Προς το περιεχόμενο

OS X Yosemite


Gi0

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 560
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Άνοιξε ένα terminal και άλλαξε την ημερομηνία να δούμε αν θα παίξει:

 

Date 101818132014

 

Διαφορετικά αν δεν φταίει το checksum, το πιο πιθανό είναι ότι έχει χάσει ή έχεις βάλει κάποιο space παραπάνω. Οπότε μην κάνεις copy-paste την εντολή αλλά ξεκίνα να την γράφεις και στα Paths πχ, /Applications πάτα tab για να σου τα συμπληρώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άνοιξε ένα terminal και άλλαξε την ημερομηνία να δούμε αν θα παίξει:

 

 

Διαφορετικά αν δεν φταίει το checksum, το πιο πιθανό είναι ότι έχει χάσει ή έχεις βάλει κάποιο space παραπάνω. Οπότε μην κάνεις copy-paste την εντολή αλλά ξεκίνα να την γράφεις και στα Paths πχ, /Applications πάτα tab για να σου τα συμπληρώσει.

 

Μα copy paste κανω, πως μπορει να βαζω καποιο space παραπανω;

Ισα ισα που αν το εγραφα με χερι μπορει να εκανα λαθος.

Καλυτερα να μου δωσεις ακριβως τι να κανω copy paste στο terminal, ειδες τι εχω μες το applications.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα τι έχεις μέσα στο /Applications, είναι οκ. Δοκίμασε να το γράψεις με το χέρι και πάτα tabs να συμπληρώνεις τα paths, πχ, /Appl<tab>/Instal<tab> κλπ. Δοκίμασε αυτό που σου λέω, το πρόβλημα είναι κάποιο space που δεν το βλέπεις και πιθανό να έχει γίνει στα copy-paste.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχουν οδηγιες απο την apple? κ αν ναι, που ? 

ευχαριστω

 

 

κατι που παρατηρησα

οταν βαζεις ελληνικο πληκτρολογιο δν εμφανιζει το σημαιακι αλλα ενα μικρο "λ"

 

 

Πραγματικά το λ είναι απίστευτο στα Ελληνικά . Προσωπική άποψη.

 

 

Τελικά αυτό το λ ως σύμβολο της Ελληνικής γλώσσας αλλάζει με κάποιο τρόπο; Άσχημο είναι...

 

Εδώ περισσότερα για το πως μπορεί να  επανεγκατασταθεί η Έλλην. σημαία.

 

post-239756-0-18467700-1413970774_thumb.png

 

 

 

 

Προτεινω να μην χρησιμοποιεις το memory clean και αντιστοιχα του. Ελευθερη μνημη = χαμενη μνημη. Προβλημα υπαρχει οταν αρχιζεις και εχεις lags, error messages απο εφαρμογες που ξεμενουν απο μνημη, swapping, memory leaks, κλπ, κλπ. Το λειτουργικο ξερει τι κανει με την μνημη πολυ καλυτερα απο το οποιοδηποτε 3rd party προγραμμα. 

Το ερωτημα ειναι εαν παρατηρεις καποιο προβλημα που σχετιζεται με τη μνημη. Σου πεταει καποιο app οτι ξεμεινε απο μνημη? Παρατηρεις lag? Οτιδηποτε σχετικο? Εαν οχι, μην αγχωνεσαι ;)

 

Έτσι ακριβώς είναι. 

 

 

Θελω να γραψω το yosemite σε ενα φλασακι, ως bootable disk, ωστε αν για οποιονδηποτε λογο εχω προβλημα με τον σκληρο, να μπορω να μπουταρω απο το φλασακι.

Μπορει να μου πει καποιος, πως να το κανω;

 

Τo yosemite ηδη το εγκατεστησα στο mbp, αλλα νομιζω οτι πρεπει να κατεβασω το image.

Απο που να το κατεβασω; (δωρεαν ειναι ετσι κι αλλιως), και βασικα τι ειναι αυτο που χρειαζομαι να κατεβασω

Και πως το περνω στο φλασακι; Με disk utility, restore image?

 

Κατέβασε το DiskMaker X

 

Επίσης πάλι από την αρχή  το Yosemite επίσημα από το απ-στορ.

 

Μόλις τελειώσει το κατέβασμα, θα δεις μεσα στον φάκελο απς, τον ανσταλερ του Yosemite.

 

Δεν πειράζεις τίποτα. (αν σου ανοίξει αυτόματα παράθυρο για εγκατάσταση πάλι απλα το κλείνεις)

 

Ανοίγεις το τουλ (diskmakerX) και ακολουθείς τις οδηγίες.

 

Ένα στικακι (usb) των 8 γίγα, κάνει μια χαρα την δουλεια του. 

 

(έτσι το έκανα εγώ τουλαχστον)

 

Περίμενε μέχρι να ακούσεις τον βρυχηθμό από το λιοντάρι, για να είσαι σίγουρος ότι η εργασία εκτελέστηκε κανονικά.

 

 

Στο Twitter κάποιοι κραζανε τα διάφορα ενημερωτικά sites σχετικά με το privacy του Yosemite (που δεν λένε τίποτα) αλλά βλέπω ότι θα σταματήσουν να το κάνουν.

Επίσης γίνετε λόγος  και για το παρακάτω (δεύτερη επιλογή)

install-yosemite5-408x400.jpg

 

 

Μονο εγώ το βλέπω σαν θετική κίνηση το παραπάνω;;

 

 

Τι ψαχνει να βρει στο /Apps και δεν το βρισκει;

Εγω τον installer τον πεταξα εκει μεσα.

Οριστε screenshot

2jgqxw.jpg

 

 

Τo terminal μου πετα μηνυμα

/Applications/Install OS X Yosemite.app does not appear to be a valid OS installer application.

 

 

Κάνε την ιδια διαδικασία που έδωσα στον φίλο δυο ποστ πιο πάνω. ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά.

 

Παρατήρησα πως στο Yosemite δεν έκανε έλεγχο ορθογραφίας στα ελληνικά. Πήγα στις Ρυθμίσεις όπου τα "Γλωσσικά Εργαλεία" από την iSquare υπήρχαν ακόμη σαν control panel αλλά το "Ενεργοποίηση Ελληνοαγγλικής Ορθογραφίας" ήταν ξετσεκαρισμένο και γκρι. Δε μπορούσα δηλαδή να το επιλέξω. Ξαναέβαλα τα "Γλωσσικά Εργαλεία 1.4 (Mountain Lion, Mavericks)" και τώρα όλα φαίνονται να δουλεύουν καλά.

 

Η απορία μου όμως είναι, πώς γίνεται να μην έχει Greek Spelling για MacOs η Apple από τη στιγμή που το έχει για iOS και κυρίως όταν στο Yosemite έχει ελληνικό dictation;

 

Υ. Γ. ξέρει κανείς, στα γλωσσικά εργαλεία, τι διαφορά έχει το βασικό "Επίπεδο διόρθωσης" από το εξελιγμένο;

Υ.Γ.2 Για όποιον δε έχει δοκιμάσει το dictation, δουλεύει εντυπωσιακά καλά. Το χρησιμοποίησα για να υπαγορεύσω αυτό το πόστ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σύστημα πάντως συγκριτικά με το Mevericks είναι πολύ πιο δροσερό.

Για παράδειγμα συγκεκριμένη εφαρμογή που άνοιγα και που στηρίζεται στην Java για να τρέξει (IntelliJ Idea 13 Ultimate) εκεί που κατά την εκίνηση πλησίαζε τους 90 βαθμούς κελσίου, τώρα άντε να φτάσει στους 60.

Εντυπωσιακές διαφορές δηλαδή.

Μόνο αρνητικό σημείο κάποια κρασαρίσματα εφαρμογών τα οποία φαντάζομαι όσο γίνονται update οι εφαρμογές θα μειώνονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όποιον ενδιαφέρεται, μόλις εγκατέστησα το Yosemite σε macbook pro late 08 (SSD + 8Gb RAM). Κανένα πρόβλημα, τρέχει απροβλημάτιστα. Τα mavericks τα προσπέρασα κι ήρθα κατευθείαν από mountain lion. Αν και είναι αρχή ακόμα, ναι μεν βλέπω όντως βελτιώσεις στην γενικότερη συμπεριφορά του μηχανήματος, αλλά το περιβάλλον με κουράζει λίγο. Ειδικά τα desktop icons. Προτιμούσα τα παλιά. Αυτά τα καινούρια είναι πιο 'ψηφιακά' και γενικότερα δεν μπορώ να πω πως τα προτιμώ. Βέβαια όπως είπα είναι αρχή ακόμα και κάθε τι καινούριο θέλει συνήθεια.

Υπάρχει μία σχετική μικρή καθυστέρηση στο boot time σε σχέση με το mountain lion (5sec παραπάνω, κάπου εκεί) αλλά οκ... λογικό. Το αναφέρω σε περίπτωση που κάποιος έχει παλαιότερο μηχάνημα και προβληματίζεται.

 

Αυτά  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως να έχεις λίγο παραπάνω καθυστέρηση στο boot time σε σχέση με το Mavericks αλλά σε αποζημειώνει το shutdown που είναι ότι πιο γρήγορο έχει υπάρξει σε λειτουργικό σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως να έχεις λίγο παραπάνω καθυστέρηση στο boot time σε σχέση με το Mavericks αλλά σε αποζημειώνει το shutdown που είναι ότι πιο γρήγορο έχει υπάρξει σε λειτουργικό σύστημα.

Αδιάφορα και τα δύο, αφού κάνουμε reboot/shutdown κάθε 6 μήνες. :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδιάφορα και τα δύο, αφού κάνουμε reboot/shutdown κάθε 6 μήνες. :P

 

Το MacMini μου μετράει 8 μήνες και το Air κάπου 2 (το είχα κάνει shutdown για το x-ray στο αεροδρόμιο)...UNIX!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνοντας restart ή shut down, ας πούμε όποτε το θυμηθούμε, "φρεσκάρεται" το σύστημα, απελευθερώνεται μνήμη, βελτιώνονται οι επιδόσεις του μηχανήματος. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω αν έχετε χάσει και εσείς τα εικονίδια των σελίδων στα αγαπημένα του safari ..... ? Και αν ναι πως τα γυρίζουμε πίσω στη θέση τους ?  ..... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς εγω παρατηρώ τρομερή καθυστέρηση στο iMac early 2008 μου. 

Ξέρω πως ειναι παλιό το μηχάνημα αλλα δεν περίμενα να καθυστερεί ακομα περισσότερο και απο το Mavericks. 

Ελπίζω σε μελλοντικές αναβαθμίσεις μήπως και φτιάξει κάπως η κατάσταση (σωστότερη διαχείριση μνήμης; ) αλλιώς μαλλον θα επιστρέψω στο Mavericks (κάτι που απεύχομαι γιατί αναβάθμισα σε icloud drive και δεν θα μπορώ να χρησιμοποιώ το iWork όπως πριν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...