Προς το περιεχόμενο

OS X Yosemite


Gi0

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 560
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Από εμπειρία μου με το MacBook μου, clean install με restore από time machine μου δημιούργησε πάρα πολλά προβλήματα όπως πολύ αργό WiFi (υπάρχει λύση αλλά γιατί?) και αιώνιο boot time! 2-3 λεπτά!!! Το οποίο και δεν κατάφερα με κανέναν τρόπο να διορθώσω..

Οπότε και πριν λίγες μέρες έκανα εκ νέου clean install με selective restore αυτή τη φορά από το time machine. Και αλληλούια!!! 35sec boot time (no SSD) και γενικότερα μια διαφορετική αίσθηση αέρα για το "γερασμένο" μου Alu MacBook μου.

Αλλά παρόμοια προβλήματα είχα και σε αντίστοιχη διαδικασία σε hackintosh μου.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από εμπειρία μου με το MacBook μου, clean install με restore από time machine μου δημιούργησε πάρα πολλά προβλήματα όπως πολύ αργό WiFi (υπάρχει λύση αλλά γιατί?) και αιώνιο boot time! 2-3 λεπτά!!! Το οποίο και δεν κατάφερα με κανέναν τρόπο να διορθώσω..

Οπότε και πριν λίγες μέρες έκανα εκ νέου clean install με selective restore αυτή τη φορά από το time machine. Και αλληλούια!!! 35sec boot time (no SSD) και γενικότερα μια διαφορετική αίσθηση αέρα για το "γερασμένο" μου Alu MacBook μου.

Αλλά παρόμοια προβλήματα είχα και σε αντίστοιχη διαδικασία σε hackintosh μου.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

οταν λες clean install με restore απο Time Machine  τι εννοείς? Επίσης θέλω να μου πεις πως έκανες restore απο timemachine στο hackintosh.

YΓ. Συγνωμη...αλλα το να κάνεις erase το δίσκο και μετά restore από timemachine ή απο οπουδήποτε,  ουδεμία σχεση έχει με clean install. To clean install ειναι εγκατάσταση μόνο του λειτουργικού, σε καθαρό δισκο.

Τα υπόλοιπα που κάνεις μετά είναι transfers και οχι restore...ή μαλλον καλυτερα  restore εφαρμογων και όχι λειτουργικου συστηματος

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι αλλά γίνεται με terminal. http://macmost.com/using-terminal-to-copy-files.html

 

πρασπάθησα στο recovery mode Να το κάνω αλλα σε μέσω δυκτύου σε στο δίσκο του laptop .δυστηχως χώρις επυτιχία!!!δεν γίνει η ίδια διαδικασία σε recovery ;

Ο δίσκος φαίνεται να είναι εντάξει.

Για δοκίμασε λοιπόν να κάνεις boot σε Safe mode ώστε να τρέξουν διάφορες

επισκευαστικές ρουτίνες, να καθαριστούν caches και να φορτωθεί ένα μινιμαλιστικό

OS X.

 

1. Κλείσε το μηχάνημα.

2. Power-up και μόλις ακούσεις τον ήχο εκκίνησης πάτησε στο πλήκτρο Shift μέχρις

ότου εμφανιστεί η μπάρα.

 

Επιμένει ή όχι ;, ώστε να σου δώσω περαιτέρω οδηγίες.

το έκανα και αυτο.κολάει μαλιστα πιο γρηγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρασπάθησα στο recovery mode Να το κάνω αλλα σε μέσω δυκτύου σε στο δίσκο του laptop .δυστηχως χώρις επυτιχία!!!δεν γίνει η ίδια διαδικασία σε recovery ;

Φυσικά και είναι δύσκολο να γίνει μεσο δικτύου... Φαντάζεσαι ο κάθε ασχετος να στέλνει τα αρχεία του ετσι απλά σε κάποιον άλλον υπολογιστή στο δικτυο τι θα γινόταν....

Αν δεν υπάρχει εξωτερικός σκληρός κοντά ή άλλος mac με firewire, δεν βλεπω πως μπορείς να σώσεις τα αρχεία σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο μπορεί να γίνει και με windows 7 λαπτοπ ;

ναι αν το pc έχει firewire μπορεί  να δεί τον mac σου σαν firewire σκληρό.Δηλαδή αν μπει σαν trget disk mode ο mac σου, μετατρέται σε εξωτερικός σκλρός ο σκληρός που εχει μεσα του...

ΥΓ. Νομίζω κάποια laptop έχουν mini firewire  που με  ανταπτοράκι κάνει δουλειά λογικά.αν δεν κανω λαθος γραφει στην υποδοχη το νουμερο 1394 ή κατι τετοιο.Επίσης αν το laptop έχει υποδοχή για κάρτες pcmcia νομιζω λεγεται, υπάρχουν κάρτες που που βγάζουν firewire

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν υπάρχει εξωτερικός σκληρός κοντά ή άλλος mac με firewire, δεν βλεπω πως μπορείς να σώσεις τα αρχεία σου...

@georho

Συμφωνώ με τον φίλο atheatos, και έχοντας παρακολουθήσει μέχρι στιγμής σιωπηρά το πρόβλημά σου, η εκτiμησή μου είναι πως το πρόβλημα σου είναι στον δίσκο. Οπότε αφού θα τον αντικαταστήσεις έτσι κι αλλιώς, κάν' το (υπάρχουν πολλά tutorials στο youtube με την διαδικασία) και σύνδεσε το δίσκο σου εξωτερικά να ανακτήσεις τα δεδομένα σου.

 

Τέλος αν επιχειρήσεις target mode σε PC με Windows πρέπει να εγκαταστήσεις στο PC το MacDrive για να μπορείς να δεις τον δίσκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@georho

Συμφωνώ με τον φίλο atheatos, και έχοντας παρακολουθήσει μέχρι στιγμής σιωπηρά το πρόβλημά σου, η εκτiμησή μου είναι πως το πρόβλημα σου είναι στον δίσκο. Οπότε αφού θα τον αντικαταστήσεις έτσι κι αλλιώς, κάν' το (υπάρχουν πολλά tutorials στο youtube με την διαδικασία) και σύνδεσε το δίσκο σου εξωτερικά να ανακτήσεις τα δεδομένα σου.

 

Τέλος αν επιχειρήσεις target mode σε PC με Windows πρέπει να εγκαταστήσεις στο PC το MacDrive για να μπορείς να δεις τον δίσκο.

ή το paragonHFSHFS+ for Windows® 10   10 days trial

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν λες clean install με restore απο Time Machine  τι εννοείς? Επίσης θέλω να μου πεις πως έκανες restore απο timemachine στο hackintosh.

YΓ. Συγνωμη...αλλα το να κάνεις erase το δίσκο και μετά restore από timemachine ή απο οπουδήποτε,  ουδεμία σχεση έχει με clean install. To clean install ειναι εγκατάσταση μόνο του λειτουργικού, σε καθαρό δισκο.

Τα υπόλοιπα που κάνεις μετά είναι transfers και οχι restore...ή μαλλον καλυτερα  restore εφαρμογων και όχι λειτουργικου συστηματος

Clean install με "Restore" από το Time Machine εννοώ το transferring/migration σε ρυθμίσεις, Apps, files στην νέα εγκατάσταση. Ναι, δεν είναι "πεντακάθαρο", αλλά διαφέρει από το Update OS. Και είναι partial restore, όχι full restore καθώς δεν επαναφέρει και το λειτουργικό.

Όσο για το hacintosh κανονικά λειτουργεί, όπως σε ένα mac.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Clean install με "Restore" από το Time Machine εννοώ το transferring/migration σε ρυθμίσεις, Apps, files στην νέα εγκατάσταση. Ναι, δεν είναι "πεντακάθαρο", αλλά διαφέρει από το Update OS. Και είναι partial restore, όχι full restore καθώς δεν επαναφέρει και το λειτουργικό.

Όσο για το hacintosh κανονικά λειτουργεί, όπως σε ένα mac.

Οκ, ευχαριστώ για την διευκρινηση, αν και στο hackintosh  να μπουτάρεις απο το recovery partition δεν είναι πάντα τοσο απλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται να κάνεις απαραίτητα boot από το recovery partition. Με το bootable USB(που πάντα έχεις για την κακιά την ώρα :X ), που φτιάχνεις για την αρχική εγκατάσταση, μπορείς να κάνεις restore από το Time Machine.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...