Προς το περιεχόμενο

OS X Yosemite


Gi0

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Μετά το update κολλάει υπερβολικά πολύ σε όλα .παω στο spotlight με το που γράφω το πρώτο γράμμα ξεκινάει και γυρνάει ο μύλος .δεν μπορω να κανω τιποτα .οτι κανω μετά απο 2 λεπτά γίνετε ,είτε ανοίγω 'η κλείσω ένα προγράμμα .ολα αυτα γίνονται σε ένα iMac 9.1.τι μπορω να κανω ;

Sent from my iPhone using Insomnia

Time machine backup για αρχή...

Μετα άνοιξε το activity monitor και δες τι τρέχει. Ποσά GB ram έχεις?

4 gb . Στο disk utilities ότανπηκα με cmd+r στο boot βγάζει αυτο στο verify permission .“Library/Printers/InstalledPrinters.plist”; should be 80; group is 0.Permissions differ on “Library/Printers/InstalledPrinters.plist”; should be -rw-rw-rw- ; they are -rw-r--r-- .Sent from my iPhone using Insomnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 560
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 gb . Στο disk utilities ότανπηκα με cmd+r στο boot βγάζει αυτο στο verify permission .“Library/Printers/InstalledPrinters.plist”; should be 80; group is 0.Permissions differ on “Library/Printers/InstalledPrinters.plist”; should be -rw-rw-rw- ; they are -rw-r--r-- .Sent from my iPhone using Insomnia

Κανε repair disk και repair permissions μιας και μπήκες στον κόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανε repair disk και repair permissions μιας και μπήκες στον κόπο.

Έκανα 2 φορές .την 2η λέει Οκ .κανω restart μπαίνει κανονικά και μετά τα ίδια .μολις ξανα κανω το ίδιο με cmd r και utilities πάλι το ίδιο κανει .σαν να φτιάχνει και χαλάει πάλι .δεν ξερω τι άλλο φταίει;μηπως θα κρασαρει ο δίσκος ;

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εμένα με mid 2010 macbook pro αργεί στην εκκίνηση . Στο σημείο μέχρι να βγεί ο κωδικός.

 

Επίσης βλέπω +10 idle θερμοκρασία και κατι ανεξήγητες θερμοκρασίες 80+ με σαφάρι και mail μόνο ανοιχτό.

 

Η 10.10.2 ηταν μακράν καλύτερη.

 

Μάλλον ηρθε η ώρα για επιστροφή στην 10.9...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα 2 φορές .την 2η λέει Οκ .κανω restart μπαίνει κανονικά και μετά τα ίδια .μολις ξανα κανω το ίδιο με cmd r και utilities πάλι το ίδιο κανει .σαν να φτιάχνει και χαλάει πάλι .δεν ξερω τι άλλο φταίει;μηπως θα κρασαρει ο δίσκος ;

Sent from my iPhone using Insomnia

Υπαρχουν προγράμματα που κάνουν έλεγχο του δίσκου. Εγώ αγόρασα το drive dx απο το App Store και ειμαι ικανοποιημένος απο τον έλεγχο που κάνει. Πριν φτάσεις στο να αλλάξεις δίσκο μένει ένα ακόμα βήμα. Να κανείς clean install το OS x. Οσο για τα αρχεία σου αν έχεις timemachine backup γίνονται εύκολα restore μετα το clean installation ή και αργότερα με το migration assistant.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Προς οσους δεν ειναι στην 10.10.3: Hidden backdoor API to root privileges in Apple OS X

Και δεν προβλεπεται patch για επιδιορθωση του παραπανω για οτιδηποτε κατω της 10.10.3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά το update κολλάει υπερβολικά πολύ σε όλα .παω στο spotlight με το που γράφω το πρώτο γράμμα ξεκινάει και γυρνάει ο μύλος .δεν μπορω να κανω τιποτα .οτι κανω μετά απο 2 λεπτά γίνετε ,είτε ανοίγω 'η κλείσω ένα προγράμμα .ολα αυτα γίνονται σε ένα iMac 9.1.τι μπορω να κανω ;

Sent from my iPhone using Insomnia

Try this:

http://www.maclife.com/article/columns/terminal_101_rebuild_spotlight_index_fly

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς οσους δεν ειναι στην 10.10.3: Hidden backdoor API to root privileges in Apple OS X

Και δεν προβλεπεται patch για επιδιορθωση του παραπανω για οτιδηποτε κατω της 10.10.3.

Από 10.10 και πάνω είναι οκ αλλά από 10.9 οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Από 10.10 και πάνω είναι οκ αλλά από 10.9 οχι.

Τερμα κατω, στο timeline

"Jan 27th 2015: Release of OS X 10.10.2, also vulnerable"

 

Yπαρχει manual fix για την 10.10.2(και κατω) αλλα δεν ειναι της μορφης point and click και δεν απευθυνεται στον avg joe.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα ηταν η 'σειρα' μου να ανακαλυψω τα 'καλα' του yosemite....

Κοντεψα να χασω τον εξωτερικο σκληρο μου δισκο, απο το ανοιξε κλεισε-συνδεσε αποσυνδεσε, στην προσπαθεια μου να τον δει το osx....

Και μην πειτε φταιει ο δισκος, οι πιθανοτητες ειναι ελαχιστοτατες, καθως δουλευει μιση ωριτσα τη μερα μονο....

 

Και πως καταλαβα ομως οτι εχει βαρεσει μπιελες το osx?

Καποια στιγμη, κι ενω ακομη το προβλημα με τον external hard disk παρεμενε, χρειαστηκε να ανοιξω ενα δικο μου dmg.

Δεν ανοιγε επ'ουδενι λογο!!!!!!! Για πρωτη φορα στα χρονικα.

Ε λεω, παμε για ενα repair permissions απο disk utility. Παπαλα! Μου ζητουσε τον κωδικο του dmg, τον εδινα, failed repairing!!!!!!

 

Τοτε καταλαβα οτι κατι παιζει με το osx, και εκανα ενα restart.

Και ειδε τον εξωτερικο δισκο....

 

Ομως, ομως, περα απο την ταλαιπωρια, τον κινδυνο να χασω τον δισκο κλπ,

υπαρχει και κουσουρι που μου εμεινε: το εν λογω dmg δεν ανοιγει ουτε μετα το restart!!!!!

corrupted? κι εγω τι φταιω να χασω τα πολυτιμα δεδομενα μου; το disk utility γιατι κανει τον κινεζο;

 

Ευτυχως παιρνω καθε μερα backup, κι ετσι, το dmg μου το ξαναπερασα.

 

 

Αλλα οπως καταλαβαινετε, αυτη δεν ειναι εκδοση λειτουργικου.

Με ρημαξε.

 

Τα win10 βλεπω να σαρωνουν, κι apple απο πρωτοπορος στα λειτουργικα μας παρατησε στη μοιρα μας, νοιαζεται για μπλιμπλικια και εικονιδια, κι απο ουσια κλαφτα χαραλαμπε.

 

Απογοητευση, κινδυνος, ταλαιπωρια, ξεφτιλα.

:(

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να θέλω να υποτιμήσω τη κατάσταση που βιώνουν κάποιοι συμφορουμιτες... θα πω ότι έχοντας στη κατοχή μου ένα pro book i5 με τη 3000λιαρη και ένα mini με i5 και τη 4000λιαρη καθώς επίσης στήνοντας ένα mini core2duo με την 9400 και ένα pro book με την 320 για φίλο το ένα και συγγενή το άλλο δεν αντιμετώπισα καμιά δυσκολία . Σε όλα έκανα clean install 10.10.3 και μετά τράβηξα από το time machine που κράτησα από πριν τα αρχεία τους και τις εφαρμογές τους . Α να μη ξεχάσω ότι την ίδια διαδικασία και σε ένα i mac 27 i7 του 2012 του κουμπάρου μου ... κι αυτό μια χαρά . Αν θελήσω να πω για κάποιο πρόβλημα , μόνο όταν ενεργοποίησα το trim λόγο υπάρξεις ssd που για κάποια ώρα μετά μου είχε σπάσει τα νεύρα το mds_store.....κατι, που τραβούσε πάρα πολλούς πόρους από το σύστημα . Αυτό ώμος σταμάτησε μόνο του μετά από κάποια , ομολογούμενος , αρκετή ώρα και μετά όλα καλά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση εκεί στην Apple έχουνε καταλάβει ότι έκαναν κάποια π@π@ριά και μάλλον θα την διορθώσουν με την 10.11 ή os xi ή όπως άλλιώς θα λέγεται. Είμαι σχεδόν βέβαιος ότι τα new features θα είναι περιορισμένα και θα μας πούνε...safari is now 1,7 time faster then os x 10.10, preview is 5 time faster and so on...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...