Προς το περιεχόμενο

OS X Yosemite


Gi0

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πέρασα λοιπόν clean install yosemite σε macbook pro early 2011 8gb ram και όλα πάνε ρολόι.

Απενεργοποίησα και το transparency για λόγους αισθητικής πιο πολύ παρα απόδοσης αλλά πιστεύω ότι όντως βελτιώνει την κίνηση στο περιβάλλον,

βολικά τα notification features κτλ,δεν έχω δεί ακόμη κάποιο πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 560
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Η μόνη περίπτωση που παρατηρώ να βαραίνει το yosemite είναι όταν είναι να κάνεις κλικ τίποτα radio buttons.

Εκεί όντως υπάρχει κάποια πολύ μικρή καθυστέρηση.

Κατά τα άλλα 3rd party προγράμματα όπως το IntelliJ Idea που χρησιμοποιώ φορτώνουν εντυπωσιακά πιο άνετα.

Εκεί δηλαδή που παλιότερα μου ανέβαζε το συγκεκριμένο πρόγραμμα την θερμοκρασία στους 80-90 βαθμούς κελσίου κατά το άνοιγμα τώρα άντε να πάει στους 60. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολλα κοληματα απο εχθες παιδια δεν ξερω τι φταει ,το youtube σερναται εντελος ,και το mac mini δυσκολευται * εχω ssd

 

Ssd Της Apple ή δικό σου? Fusion ή όχι? το trim ενεργοποιημένο ? κάνε καλού κακού ένα reset nvram
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εμένα μου φαίνεται οτι παει πιο καλά. Αυτο το tab mix plus του firefox όμως με κάνει να σερφαρω με mozilla ακόμα. Ίσως είμαι off topic αλλα μιας και πήγε η κουβέντα το αναφέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ αναβάθμησα σε 16GB για τα βασικά. (90€ στη κρουσιαλ δλδ) και πλέον το μηχάνημα τρέχει αρκετά ποιο smooth, πριν γεμισε τα 8 τώρα πάλι τα βασικά γεμίζει τα 12 από τα 16. Φοβερό λειτουργικό. 2500 μηχάνημα με memory bugs λόγω ότι τα έχουν φορτωσει εκει στο κόκορα.

 

απορώ γιατι προσπαθειτε πολύ απο εδώ μεσα να πείσετε και άλλο κόσμο να πάρει μηχάνημα με mac os x με δήθεν επιχείρημα το stability. δεν υπάρχει stability. τα windows ειναι ποιο οκ.

 

πριν πεταχτει κανεις μαγκας και μου πει να παω σε windows να του πω έχω επενδύσει στο οικοσύστημα από powerbooks και δεν γινετε πλέον ομαλό transition (οικονομικό + συνήθεια + χίλια δυο.) και απαιτώ ΣΕΒΑΣΜΟ και SUPPORT απο την εταιρεία που σταμάτησε στο Snow Leopard δυστηχώς. 

το θέμα ειναι ότι φορτώθηκε η μάζα στο mac os x πλέον και κανεις δεν δίνει κανένα shit για τους παλιούς χρήστες. deal with it.
 

quad cores 16GB ssds για απλά πράγματα.

το ένα δεν δουλευει, το wifi εχει ιδαιτερότητες δλδ πλέον ΠΡΕΠΕΙ να στάξω και άλλα 100€ για airport. ΑΡΕ.

ΘΕΛΩ ΕΝΑ ΑΤΟΜΟ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΠΙΟΣ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ SNOW LEOPARD ΔΛΔ ΕΙΧΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ με το WIFI.

 

να σας πω εγώ. ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ. πλέον ΠΟΛΛΟΙ. και αρχίζω και πιστεύω πως το κάνει επείτηδες πλέον.

η κοροιδία στο μεγαλείο της.

 

το θεωρείτε δλδ εσείς αυτό σοβαρό;  το παρακάτω βιντεο το έκανα εγώ record και γενιλά ειναι απαράδεκτο.
κακή υλοποίηση από όλες ιτς πλευρές. 


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι με preview στην 10.10.3 και μπορώ να πω οτι πολλά bug με το δίκτυο έχουν διορθωθεί αλλά όχι όλα. Θέλει δουλειά ακόμα αλλά έχει γίνει αισθητή βελτίωση στα γραφικά. Ακόμα τον iMac 24" που έχω νομίζω οτι ζωντάνεψε η οθόνη που κλείνει κοντα 6 χρόνια. Όσο για ταχύτητα οπως ξαναείπα όλα ειναι θέμα σκληρού. Είμαι με 8gb και δεν αντιμετωπίζω κάνενα πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τεσπα η apple με ξανα αναγκασε να ψάχνω third party μ*****ς για να έχω ποιο smooth experience. αναφέρομαι στο βίντεο που ανέβασα απο πάνω και τη κακοτεχνία (bug)  σε HTML5 video και του Yosemite

 

κατεβάστε, το youtube enter (safari extension) και ενεργοποιήστε το Flash mode αντί για HTML 5. φεύγει το animation και λειτουργεί κανονικά χωρίς φαρφάρες και αρώματα.

δυστηχώς σε βίντεο που είναι ποσταρισμένα κάπου αλλου (πχ inso/FB) τα ανοίγει πάλι με το HTML5 πρώτυπο και ξανακάνει αυτό το γκλιτς.

 

 

Είμαι με preview στην 10.10.3 και μπορώ να πω οτι πολλά bug με το δίκτυο έχουν διορθωθεί αλλά όχι όλα. Θέλει δουλειά ακόμα αλλά έχει γίνει αισθητή βελτίωση στα γραφικά. Ακόμα τον iMac 24" που έχω νομίζω οτι ζωντάνεψε η οθόνη που κλείνει κοντα 6 χρόνια. Όσο για ταχύτητα οπως ξαναείπα όλα ειναι θέμα σκληρού. Είμαι με 8gb και δεν αντιμετωπίζω κάνενα πρόβλημα.

αθέατε με SSD ειμαστε προφανώς...

και sorry οταν σκάω 2500 για μηχάνημα θέλω να πηγαινουν ΟΛΑ ρολοί και οχι να ψάχνομαι στο macrumors για μεσοβέζικες λύσεις (αυτο general comment δεν πάει σε εσένα.)

 

παρολαυτα ολα cool, με τα 16gb στρώσαμε, το 13΄άρι το retina βεβαια κωλυεται λίγο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τεσπα η apple με ξανα αναγκασε να ψάχνω third party μ*****ς για να έχω ποιο smooth experience. αναφέρομαι στο βίντεο που ανέβασα απο πάνω και τη κακοτεχνία (bug)  σε HTML5 video και του Yosemite

 

κατεβάστε, το youtube enter (safari extension) και ενεργοποιήστε το Flash mode αντί για HTML 5. φεύγει το animation και λειτουργεί κανονικά χωρίς φαρφάρες και αρώματα.

 

δυστηχώς σε βίντεο που είναι ποσταρισμένα κάπου αλλου (πχ inso/FB) τα ανοίγει πάλι με το HTML5 πρώτυπο και ξανακάνει αυτό το γκλιτς.

 

 

 

 

αθέατε με SSD ειμαστε προφανώς...

και sorry οταν σκάω 2500 για μηχάνημα θέλω να πηγαινουν ΟΛΑ ρολοί και οχι να ψάχνομαι στο macrumors για μεσοβέζικες λύσεις (αυτο general comment δεν πάει σε εσένα.)

 

παρολαυτα ολα cool, με τα 16gb στρώσαμε, το 13΄άρι το retina βεβαια κωλυεται λίγο..

Τι να πω...δοκίμασε nvram reset. Θα έπρεπε να πετάει με αυτα τα χαρακτηριστικά το iMac. Όσο για τον Safari θέλει πολύ δουλειά να φανταστείς η preview έχει τον 8.0.5 και πιστεύω θα βγει και άλλος....
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...